..:: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych :: Aktualności / Najnowsze - Uroczyste obchody Święta Lotnictwa w stulecie niepodległości ::..
29 VIII 2018

Uroczyste obchody Święta Lotnictwa w stulecie niepodległości

  • pobierz pdf
  • drukuj
  • zmniejsz czcionkę
  • rozmiar pierwotny
  • powiększ czcionkę
28 sierpnia to data Święta Lotnictwa Polskiego - wspólnego święta lotnictwa cywilnego, wojskowego oraz przemysłu lotniczego. To również data upamiętniająca prestiżowe zwycięstwo w międzynarodowych zawodach samolotów turystycznych Challenge w 1932 roku, którego dokonali kpt. pil. Franciszek Żwirko i inż. pil. Stanisław Wigura.
zdjęcie - Uroczyste obchody Święta Lotnictwa w stulecie niepodległości
Chwała Lotnikom Polskim. Foto: st. szer. Mateusz Majszak

W tym roku Święto Lotnictwa Polskiego ma wymiar szczególny. Przypada ono w stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę, a zarazem jest to setna rocznica utworzenia lotnictwa. Uroczystości rozpoczęły się rankiem 28 sierpnia od złożenia wieńców w miejscach upamiętnienia zmarłych lotników w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych, a także pod Pomnikiem Lotnika i tablicą upamiętniającą zamordowanych oficerów lotnictwa w okresie stalinowskiego terroru. Złożenia dokonał Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. Broni Jarosław Mika, jego I zastępca gen. dyw. Jan Śliwka, oraz Inspektor Sił Powietrznych gen. bryg. Mirosław Jemielniak wraz z delegacją.

Główne obchody rozpoczęła uroczysta Msza Święta w intencji lotników polskich w Katedrze Polowej WP, w której udział wzięli  Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. dyw. Jarosław Mika, kierownicza kadra DG RSZ, kadra i pracownicy resortu Obrony Narodowej z Inspektoratu Sił Powietrznych, delegacje i poczty sztandarowe z jednostek Sił Powietrznych, przedstawiciele środowisk kombatanckich, oraz zaproszeni goście.

Następnie, delegacje udały się na cmentarz wojskowy na Powązkach, gdzie odbyło się odsłonięcie Pomnika Chwała Lotnikom Polskim. Uroczystość uświetnił swą obecnością Zwierzchnik Sił Zbrojnych, Prezydent RP Pan Andrzej Duda, który osobiście dokonał odsłonięcia monumentu. W ceremonii wzięli udział przedstawiciele najwyższych władz państwowych, w tym Minister Obrony Narodowej Pan Mariusz Błaszczak, przedstawiciele kierowniczej kadry Sił Zbrojnych RP, jednostek lotniczych DG RSZ, delegacje kombatanckie oraz wszystkie osoby, których sercom bliskie są piękne tradycje polskiego lotnictwa.

Ostatnim akordem obchodów Święta Lotnictwa Polskiego był Apel Pamięci z okazji Stulecia Lotnictwa Wojskowego przy Pomniku ku Czci Lotników Polskich Poległych w Latach 1939-1945 na polach mokotowskich. Była to także okazja do wręczenia wyróżnień najbardziej zasłużonym lotnikom, weteranom, kombatantom i osobom, które swoją działalnością szczególnie przysłużyły się polskiemu lotnictwu. Po Apelu Pamięci odczytanym przez ppor. Jakuba Jasińskiego, licznie przybyłe na miejsce delegacje dokonały złożenia wieńców. Uroczystość odbyła się w asyście Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych z Poznania pod dyrekcją mjr. Pawła Joksa. Kompanią honorową, wystawioną przez 4. Skrzydło Lotnictwa Szkolnego dowodził por. Maciej Marczuk, zaś dowódcą całej uroczystości był kpt. Grzegorz Kosak.

Tak zakończyły się obchody 100. rocznicy Święta Lotnictwa Polskiego, ale o bohaterskich lotnikach pamiętajmy nie tylko w tym dniu, lecz zawsze spoglądając w niebo. To właśnie tam, w przestworzach, swoja codzienną służbą i pracą dowodzą oni swej odwagi oraz pasji w tym jakże trudnym i wymagającym rzemiośle, zapewniając nam najszybszy możliwy transport,  często także ratując życie i nieustannie strzegąc nieba nad naszą Ojczyzną.

 

Tekst: ppor. Bartosz Grzesło

Zdjęcia: ppor. Bartosz Grzesło, st. szer. Mateusz Majszak, Mirosław C. Wójtowicz

Chwała Lotnikom Polskim. Foto: st. szer. Mateusz Majszak

facebook twitter gplus

close
  • publikuj na facebook
  • publikuj na tweeter
  • publikuj na google plus
Najnowsze - ostatnie wpisy
23 III 2019
Akcja Serce w wykonaniu 8 ...
Po raz ósmy w tym roku 8 Baza Lotnictwa Transportowego wykonała Akcję Serce.
21 III 2019
Podsumowanie działalności DG RSZ za ...
21 marca zakończyła się roczna odprawa rozliczeniowo-zadaniowa Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, która odbyła się w 9 Brygadzie Wsparcia Dowodzenia DG ...
21 III 2019
Gala sportu wojskowego 2019
26 marca o godz. 11.00 w Klubie Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych odbędzie się Gala sportu wojskowego 2019. Najlepszych sportowców oraz ...
19 III 2019
Wizyta Dowódcy 3. Armii Sił ...
Dowódca 3. Armii Sił Powietrznych USA, stacjonującej w niemieckim Ramstein gen. dyw. John Wood złożył wizytę zapoznawczą w Dowództwie Generalnym Rodzajów ...
Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej
Morskie szkolenie
MPL Air Show 2018
Saber Strike-18 w Polsce
Święto Wojsk Lądowych
AIR SHOW 2018
Centralne Obchody Święta Wojska Polskiego
Diecezjalne obchody 100 – lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości  w Rokitnie