..:: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych :: Aktualności / Najnowsze - Pancerne skrzydła w Normandii ::..
27 VIII 2018

Pancerne skrzydła w Normandii

  • pobierz pdf
  • drukuj
  • zmniejsz czcionkę
  • rozmiar pierwotny
  • powiększ czcionkę
W miniony weekend we francuskiej Normandii, zgodnie z tradycją, zorganizowano cykl uroczystości oddających hołd czynowi bojowemu 1.Polskiej Dywizji Pancernej w sierpniu1944 roku.
zdjęcie - Pancerne skrzydła w Normandii

Sprowadziły one jak co roku wielu gości z Polski i Francji, a wśród nich przedstawicieli najwyższych władz państwowych z Polski i Francji wojskowych oraz przedstawicieli Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej z delegacją 11. Dywizji Kawalerii Pancernej wraz z przedstawicielami zarządu Federacji Organizacji Polskich Pancerniaków. Po raz pierwszy w historii wypraw żagańskiej delegacji, towarzyszyli przedstawiciele armii amerykańskiej, którzy obecnie stacjonują w Polsce.

Tegoroczną ceremonię w Chambois i Mont Ormel zaszczycili swoją obecnością przybyli z Polski weterani 1.PDPanc, kapitan Edmund Semrau, kapitan Alojzy Jedamski i major Janusz Gołuchowski.

Delegacji Czarnej Dywizji przewodniczył jej dowódca generał dywizji Stanisław Czosnek. Kompania honorowa 10. Brygady Kawalerii Pancernej wraz z orkiestrą wojskową zapewniły obecność polskiego ceremoniału wojskowego we wszystkich miejscach pamięci, dedykowanych polskim pancerniakom i innym żołnierzom alianckim poległym w Bitwie Normandzkiej w sierpniu 1944 roku.

Goście z Polski rozpoczęli rocznicowy dzień od podróży historyczno – geograficznej na plażę Juno (Graye-Sur-Mer), gdzie na przełomie lipca i sierpnia 1944 roku wraz z żołnierzami kanadyjskimi lądowała część sił 1.PDPanc. Oddano honory i zapalono znicze pod pomnikiem upamiętniającym ten fakt, a odsłoniętym w 2012 roku. Następnie złożono wiązanki kwiatów przed położonym nieopodal pomnikiem dedykowanym żołnierzom 2. Korpusu Kanadyjskiego, w składzie którego walczyła w Normandii 1 PDPanc.

Kolejnym miejscem pamięci wpisanym z szlak polskich gąsienic pancernych w Normandii było Arromanches, gdzie upamiętniono m.in. miejsce wyładunku, lądowania sił głównych 1 PDPanc w alianckim sztucznym porcie Mulberry,w sierpniu 1944. Dalej droga podróży geograficzno – historycznej prowadziła do Soingolles, gdzie mieszkańcy od wielu lat pielęgnują pamięć o polskich wyzwolicielach i poległych żołnierzach 1 PDPanc, głównie 10 pułku strzelców konnych i 1 pułku pancernego. W dalszym ciągu dnia szlak wizyty prowadził do Chambois.

W centralnym punkcie miasteczka polskim żołnierzom poświęcony jest pomnik upamiętniający symboliczne zamknięcie pierścienia okrążenia wokół wojsk niemieckich przez żołnierzy 10 pułku dragonów dowodzonych przez ppłk. Władysława Zgorzelskiego i żołnierzy oddziału piechoty amerykańskiej, dowodzonego przez kapitana Laughlina Watersa.

Spotkanie żołnierzy amerykańskich i polskich w sierpniu 1944 roku  w Chambois, przeszło do historii również za sprawą ich dowódców, którzy po uzyskanym powodzeniu w tym mieście symbolicznie podali sobie ręce. Akt ten był po wojnie wielokrotnie powtarzany przed pomnikiem znajdującym się w centrum miasta. Uczestnicy współczesnej podróży postanowili nawiązać do tego obyczaju i powtórzyli gest swoich poprzedników. W imieniu żołnierzy amerykańskich wystąpił major Peter Stallings, zaś w imieniu żołnierzy polskich, którzy kontynuują tradycje 10 pułku dragonów, dowódca 10BKPanc, pułkownik Artur Pikoń. Tradycyjnie wysłuchano na skwerze miasta hymnów państw alianckich, których żołnierze brali udział w bitwie pod Falaise oraz Chambois oraz złożono w asyście honorowej 10BKPanc oraz pocztów stowarzyszeń licznych organizacji kombatanckich pamiątkowe wieńce. W imieniu Rzeczpospolitej wieniec złożył Ambasador RP we Francji, profesor Tomasz Młynarski.

W dalszym ciągu uroczystości przemieszczono się do Mont Ormel na legendarne Wzgórze nr 262, które przeszło do historii bitwy pod nazwą „Maczuga”. Tam w obecności polskich weteranów z 1PDPanc, złożono ceremonialnie wieńce w imieniu wszystkich sił alianckich biorących udział w Bitwie Normandzkiej przed pomnikiem bitwy odsłoniętym w 1964r. Na wzgórzu również oddano hołd pod pomnikiem generała Stanisława Maczka, który stanął na „Maczudze” w 2014, jako wierna kopia pomnika Generała, znajdującego się na żagańskim Skwerze Czołgisty.

Uroczystości zakończyła msza święta w kościele znajdującym się w centrum Chambois,w którym upamiętniono m.in. wyzwolicieli miasta, a której przewodniczył rektor Polskiej Misji katolickiej w Paryżu, ksiądz Bogusław Brzyś, a koncelebrowali ją księża francuscy i ksiądz Sławomir Klim, SChr z Bredy, honorowy kapelan Federacji Organizacji Polskich Pancerniaków.

Po mszy św. na miejscowym placu, będącym świadkiem wielu historycznych wydarzeń, zgodzie ze zwyczajem zapoczątkowanym w 2014 r. żagańska orkiestra wojskowa dała koncert plenerowy, ofiarowany wszystkim uczestnikom rocznicowych uroczystości.

W niedzielny poranek 26 sierpnia uczestnicy delegacji Czarnej Dywizji udali się do Langannerie w Departamencie Calvados na największy we Francji Polski Cmentarz Wojskowy. Głównym organizatorem tej części uroczystych obchodów 74. rocznicy bitwy pod Falaise i Chambois było Stowarzyszenie 1. Polskiej Dywizji Pancernej „Francja”. Na uroczystość przybyli ambasador RP we Francji Tomasz Młynarski, Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych, generał broni Jarosław Mika w towarzystwie delegacji Czarnej Dywizji, której przewodniczył jej dowódca, generał dywizji Stanisław Czosnek oraz liczni przedstawiciele francuskiej Polonii. Na największej polskiej nekropolii we Francji, gdzie spoczywa ponad sześciuset polskich żołnierzy głównie z 1PDPanc, odbyła się polowa msza święta pod przewodnictwem rektora Polskiej Misji Katolickiej we Francji, w asyście księdza Sławomira Klima SChr oraz przeprowadzono Apel Pamięci z udziałem kompanii honorowej wraz ze sztandarem 10. Brygady Kawalerii Pancernej imienia generała Stanisława Maczka.

Uroczystość zakończono rozpalenie znicza pamięci przez najstarszego żołnierza 1.PDPanc we Francji, majora Edwarda Podymę, który w tym dniu obchodził swoje 96 urodziny, wraz z gen. broni Jarosławem Mika oraz Jean Pierre Ruaultem. Rozbrzmiały słowa Apelu Poległych, przypominające wszystkich bohaterów bitwy i innych polskich żołnierzy spoczywających na polskim cmentarzu, który w 1954 roku otworzył generał Władysław Anders wraz z generałem Stanisławem Maczkiem. Po mszy św. gen.dyw. St. Czosnek przekazał życzenia dla ks. Sławomira Klima SChr., Honorowego Kapelana Federacji Organizacji Polskich Pancerniaków, który obchodzi w tym roku srebrny jubileusz święceń kapłańskich. Ksiądz Sławomir od wielu lat towarzyszy wizytom Czarnej Dywizji w Normandii, a w Bredzie sprawuje opiekę nad grobami gen. St. Maczka i jego żołnierzy.

Po głównej uroczystości, dowódca 10BKPanc, pułkownik Artur Pikoń, w obecności gen.broni J. Miki, złożył bukiet białych róż na grobie podpułkownika Jana Maciejowskiego, legendarnego dowódcy 10. Pułku Strzelców Konnych (10PSK), który zginął w czasie bitwy normandzkiej 20 sierpnia 1944 roku. Składanie kwiatów przekazywanych przez jego córkę Annę Maciejowską – Chmielowską zapoczątkowano dziesięć lat temu. Od tamtej pory rokrocznie delegacje wypełniają wolę pani A. Maciejowskiej, która jest matką chrzestną sztandaru dowództwa 11 Dywizji Kawalerii Pancernej. Podpułkownik J. Maciejowski popularny wśród żołnierzy „Maciej” był jednym z dwóch dowódców pułków poległych w czasie walk w Normandii. Legendarny dowódca 10PSK za swoje czyny bojowe został dwukrotnie odznaczony krzyżem orderu wojennego Virtuti Militari .

Końcowym akordem rocznicowej niedzieli w Normandii była wizyta w Potigny, mieście wyjątkowo związanym z historią francuskiej Polonii, weteranów 1PDPanc i ich rodzin, którzy mieszkają we Francji. Na placu noszącym nazwę 1PDPanc złożone zostały kwiaty, następnie uczestnicy uroczystości spotkali się z władzami lokalnymi i mieszkańcami miasta w siedzibie miejscowego merostwa.

W drodze powrotnej z Normandii do Polski delegacja Czarnej Dywizji tradycyjnie złożyła kwiaty i zapaliła znicze na grobie legendarnego dowódcy 1 PDPanc gen. St. Maczka.

Tekst: Waldemar Kotula

Zdjęcia: st. chor. szt. Rafał Mniedło

facebook twitter gplus

close
  • publikuj na facebook
  • publikuj na tweeter
  • publikuj na google plus
Najnowsze - ostatnie wpisy
19 IV 2019
Życzenia Świąteczne
Życzenia świąteczne Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.
19 IV 2019
Illinois Army National Guard Best ...
Żołnierze 12 Brygady Zmechanizowanej oraz 12 Dywizji Zmechanizowanej reprezentowali jednostki podległe Dowódcy Generalnemu Rodzajów Sił Zbrojnych w „Illinois Army National Guard ...
18 IV 2019
Akcja Serce
8. Baza Lotnictwa Transportowego w Krakowie wykonała po raz kolejny, ratującą życie Akcję Serce.
18 IV 2019
POPRADY na Centralnym Poligonie Sił ...
Podczas Zgrupowania Poligonowego Wojsk Obrony Przeciwlotniczej na Centralnym Poligonie Sił Powietrznych Ustka żołnierze 4 dywizjonu przeciwlotniczego 8. Koszalińskiego Pułku Przeciwlotniczego w ...
Szakolenie żołnierzy 8 Pułku Przeciwlotniczego
Niezwykła defilada - niezwykły spot
SILNI W SOJUSZACH - zaproszenie na defiladę
F-16 Baltic Air Policing 2019
Baltic Air Policing 2019
Święto Wojsk Lądowych
AIR SHOW 2018
Centralne Obchody Święta Wojska Polskiego