..:: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych :: Aktualności / Najnowsze - Pielgrzymka na Górę Grabarkę ::..
20 VIII 2018

Pielgrzymka na Górę Grabarkę

  • pobierz pdf
  • drukuj
  • zmniejsz czcionkę
  • rozmiar pierwotny
  • powiększ czcionkę
W dniach 17-19 sierpnia odbyła się licząca blisko 700 uczestników XXIII wojskowa pielgrzymka prawosławna na znajdującą się na Podlasiu w powiecie siemiatyckim Świętą Górę Grabarkę. Jest to jedna z najliczniejszych pieszych pielgrzymek tego obrządku, a same Święto Przemienienia Pańskiego skupia w sumie kilkadziesiąt tysięcy wiernych.
zdjęcie - Pielgrzymka na Górę Grabarkę
XXIII wojskowa pielgrzymka prawosławna na Świętą Górę Grabarkę. Zdjęcia: Marta Łuksza / POWP

Wojskowa pielgrzymka rozpoczęła się w sobotę, 18 sierpnia, o godz. 8.00 w Siemiatyczach Świętą Liturgią w Cerkwi pw. Zmartwychwstania Pańskiego, którą celebrował Jego Ekscelencja Najprzewielebniejszy Jerzy, Prawosławny Arcybiskup Wrocławski i Szczeciński. Po zakończeniu mszy uczestnicy wyruszyli w uroczystym orszaku na Świętą Górę, na którą dotarli po przebyciu 13 kilometrów.

Tego dnia, w wigilię Święta Przemienienia Pańskiego, na górze homilie trwały już od godzin porannych. Prawosławni duchowni przeprowadzili dwie liturgie oraz dokonane zostało poświęcenie wody. Wierni w mundurach dotarli na miejsce półtorej godziny po południu i postawili na górze krzyż, który następnie został poświęcony przez JE arcybiskupa Jerzego w intencji żołnierzy, funkcjonariuszy i ich rodzin.

Po przybyciu hierarchów i oficjalnym ich powitaniu o godz. 17.30, od nabożeństwa ku czci Przemienienia Pańskiego rozpoczęły się główne obchody święta.  O godz. 23.00 odbyło się nabożeństwo za dusze zmarłych, a dalsze modlitwy trwały przez całą noc i niedzielny poranek, by o godz. 9.30 wierni ponownie zgromadzili się na uroczystej procesji połączonej z poświęceniem owoców i krzyża ku czci 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości podczas Boskiej Liturgii. Mszy przewodniczył Jego Eminencja, Wielce Błogosławiony Sawa, Prawosławny Metropolita Warszawski i Całej Polski w asyście licznie przybyłego episkopatu i duchowieństwa.