..:: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych :: Aktualności / Najnowsze - Marynarka Wojenna neutralizuje niewybuchy ::..
14 VIII 2018

Marynarka Wojenna neutralizuje niewybuchy

  • pobierz pdf
  • drukuj
  • zmniejsz czcionkę
  • rozmiar pierwotny
  • powiększ czcionkę
Plaże Morza Bałtyckiego w dalszym ciągu skrywają „pamiątki” z wojny.
zdjęcie - Marynarka Wojenna neutralizuje niewybuchy
Plaże Morza Bałtyckiego skrywają „pamiątki” z wojny. Foto: bsmt Jarosław Smuga

13 sierpnia br. połączone siły specjalistów 12 i 13 Dywizjonu Trałowców, pod dowództwem bosmana mata Jarosława Smugi, przy wsparciu patrolu rozminowania Nr 37 oraz żołnierzy 8 Kołobrzeskiego Batalionu Saperów przeprowadziły skomplikowane i niebezpieczne zadanie bojowe. Polegało ono na podjęciu, przewozie i neutralizacji zalegającego w wodach kołobrzeskiego kąpieliska miejskiego niewybuchu. Przygotowania do realizacji zadania trwały przez cały weekend.

Po przyjęciu przez służbę operacyjną 8 Flotylli Obrony Wybrzeża zgłoszenia o znalezieniu niezidentyfikowanych obiektów, mogących zagrażać bezpieczeństwu ludności cywilnej, nurkowie-minerzy przeprowadzili podwodny rekonesans we wskazanym rejonie. Odbył się on w dniach 11-12 sierpnia. Wzięły w nim udział, oprócz wojska, wszystkie służby zaangażowane w zapewnienie bezpieczeństwa lokalnej społeczności.

W jego wyniku określono, że zalegającymi obiektami są trzy bomby lotnicze, każda o masie 250 kg. Po analizie miejsca znalezienia bomb, ich charakterystyki i możliwości wydobycia podjęto decyzję o ewakuacji ludności i zamknięciu kąpielisk na długości 9 km, a także drogi Sianożety-Kołobrzeg. Ostatecznie zdecydowano, że przy wsparciu specjalistycznego sprzętu dźwigowego podjęte bomby zostaną przewiezione i zniszczone na poligonie drawskim przez patrol rozminowania.

Operacja, która została zakończona około godz. 12.00, wymagała zaangażowania znacznych sił i środków z różnych instytucji: Urzędu Morskiego, Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego w Kołobrzegu, Policji, Straży Miejskiej i Straży Pożarnej. Dzięki właściwej współpracy służb, o godz. 7.00 przeprowadzono sprawną ewakuację kilku tysięcy mieszkańców i wczasowiczów.

Podobnego znaleziska dokonano w Kołobrzegu w 2004 roku, gdy na plaży znaleziono bomby lotnicze. Wówczas, ze względu na zbyt duże ryzyko wybuchu w trakcie ich podejmowania podjęto decyzję o zniszczeniu niewybuchów w miejscu ich znalezienia.

***

Dywizjony trałowców są oddziałami taktycznymi 8 Flotylli Obrony Wybrzeża przeznaczonym do wykonywania zadań obrony przeciwminowej – trałowania, poszukiwania, wykrywania i niszczenia min, niszczenia zagród minowych oraz obrony przeciwminowej zespołów okrętów na przejściu morzem natomiast patrole rozminowania do rozpoznania, podejmowania, przewożenia i neutralizacji przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych pochodzenia wojskowego zalegających na terenie kraju.

Tekst: ppłk Jacek Zaniewski, płk Artur Talik
zdjęcia: bsmt Jarosław Smuga

Plaże Morza Bałtyckiego skrywają „pamiątki” z wojny. Foto: bsmt Jarosław Smuga

facebook twitter gplus

close
  • publikuj na facebook
  • publikuj na tweeter
  • publikuj na google plus
Najnowsze - ostatnie wpisy
21 IX 2018
Walka w terenie zurbanizowanym
Pododdziały z 10 Brygady Kawalerii Pancernej, uczestniczące w szkoleniu na Ośrodku Szkolenia Wojsk Lądowych w Wędrzynie, wykorzystują każdą okazję, aby doskonalić ...
21 IX 2018
Szkolenie poligonowe 1 Dywizjonu Artylerii ...
Od niemal tygodnia żołnierze 1 Dywizjonu Artylerii Samobieżnej 23 Pułku Artylerii realizują szkolenie poligonowe w Żaganiu. W dniach 19-20 września bateria ...
20 IX 2018
Kolejna zmiana warty w Bemowie ...
20 września w Bemowie Piskim odbyło się uroczyste przekazanie zmiany Międzynarodowej Batalionowej Grupy Bojowej NATO
19 IX 2018
Wizyta Attaché Obrony Słowacji
I zastępca Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych gen. dyw. Jan Śliwka spotkał się dzisiaj ze zdającym i przyjmującym obowiązki na stanowisku ...
Morskie szkolenie
MPL Air Show 2018
Saber Strike-18 w Polsce
Sesja air-to-air podczas NTM18
Święto Wojsk Lądowych
AIR SHOW 2018
Centralne Obchody Święta Wojska Polskiego
Diecezjalne obchody 100 – lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości  w Rokitnie