..:: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych :: Aktualności / Najnowsze - Święto WP w 100-lecie Niepodległości ::..
14 VIII 2018

Święto WP w 100-lecie Niepodległości

 • pobierz pdf
 • drukuj
 • zmniejsz czcionkę
 • rozmiar pierwotny
 • powiększ czcionkę
Tegoroczne obchody Święta Wojska Polskiego przypadają w szczególną rocznicę – 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Historycznej chwili, kiedy to naród polski czynem zbrojnym wyzwolił kraj spod trwających 123 lata rządów państw zaborczych.
zdjęcie - Święto WP w 100-lecie Niepodległości
"Biało-Czerwone Iskry" nad Warszawą - obchody ŚWP w 2017 r. Fot. M.C.Wójtowicz

Święto Wojska Polskiego ustanowione w rocznicę Bitwy Warszawskiej, stoczonej niecałe dwa lata po wybiciu się przez nasz kraj na niezawisłość przez niewiele wcześniej sformowane oddziały Wojska Polskiego z prącą na zachód Armią Czerwoną, jest przede wszystkim wyrazem czci dla oręża polskiego i jego chlubnych tradycji oraz pamięci poległych w walkach o niepodległość Polski. Tradycji do których nawiązują współcześni żołnierze i które jednoczą zbrojne ramię narodu polskiego z pozostałą częścią społeczeństwa.

Jednak to Święto jest nie tylko okazją do pokazania tradycji i rodowodu Wojska Polskiego, ale również zaprezentowania szerszej publiczności obecnego potencjału i najnowszych zmian jakie następują w obszarze uzbrojenia i wyposażenia Sił Zbrojnych RP.

Uroczystości z okazji tegorocznego Święta odbędą się na terenie całego kraju i poza jego granicami, wszędzie tam, gdzie stacjonują polscy żołnierze. Na terenie każdego garnizonu i każdej jednostki wojskowej zorganizowane zostaną w przyszłym tygodniu uroczyste apele i zbiórki, ale kulminacyjnym momentem tegorocznych obchodów będzie z pewnością Wielka Defilada Niepodległości, która odbędzie się tradycyjnie 15 sierpnia na terenie Warszawy. Na ziemii i w powietrzu pojawią się żołnierze i sprzęt wojskowy reprezentujący wszystkie rodzaje sił zbrojnych.

Leopardy 2A5 w Alejach Ujazdowskich podczas próby generalnej do ŚWP w 2017 r. Fot. W. Mazurkiewicz

Istotną zmianą względem ubiegłego roku, jest trasa po jakiej przebiegać będzie defilada. Miejsce Alei Ujazdowskich zajęła w tym roku „Wisłostrada”. Wzdłuż bulwarów na zachodnim brzegu Wisły przemieści się ponad tysiąc żołnierzy polskich Sił Zbrojnych i wojsk sojuszniczych, a także prawie 200 jednostek sprzętu wojskowego. Zawodowym żołnierzom towarzyszyć będą ponadto liczne grupy rekonstrukcyjne. Na niebie nad stolicą pojawi się ponad 100 statków powietrznych ze struktur Sił Powietrznych, lotnictwa Wojsk Lądowych i Marynarki Wojennej, jak również Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych i Rumunii.

Uroczyste obchody Święta Wojska Polskiego rozpoczną się o godzinie 12.00 od zmiany posterunku honorowego przed Grobem Nieznanego Żołnierza na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego. Po nich nastąpi przemarsz wojsk, który rozpocznie się o godzinie 13.00 od ulicy Sanguszki, a zakończy na skrzyżowaniu „Wisłostrady” z ulicą Karową. Przy parku fontann wodnych na Podzamczu defiladę przyjmie Zwierzchnik Sił Zbrojnych, Prezydent RP Andrzej Duda wraz z towarzyszącą mu kierowniczą kadrą Ministerstwa Obrony Narodowej i Sił Zbrojnych RP, przedstawicielami rządu oraz Sejmu i Senatu RP.

Podczas otwierającego defiladę naziemną przemarszu pododdziałów pieszych zobaczyć będzie można kolumny reprezentujące wszystkie rodzaje sił zbrojnych podległe dowódcy generalnemu, a także pododdziały z Dowództwa Garnizonu Warszawa, Wojsk Obrony Terytorialnej, Żandarmerii Wojskowej oraz uczelni wojskowych. Ulicami Warszawy przedefilują: Kompania Reprezentacyjna Wojska Polskiego, Kompania Reprezentacyjna Wojsk Lądowych, Kompania Reprezentacyjna Sił Powietrznych, Kompania Reprezentacyjna Marynarki Wojennej, Kompania Reprezentacyjna Dowództwa Komponentu Wojsk Specjalnych, Kompania Reprezentacyjna Żandarmerii Wojskowej, pododdziały reprezentacyjne Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych, 6 Brygady Powietrzno-Desantowej, 10 Brygady Logistycznej, 25 Brygady Kawalerii Powietrznej oraz 21 Brygady Strzelców Podhalańskich. Razem z pododdziałami uczelni wojskowych daje to w sumie 16 kolumn wojskowych, po których przedefiluje ponad 60 pocztów sztandarowych reprezentujących najważniejsze oddziały i związki taktyczne Sił Zbrojnych RP. W dalszej kolejności zobaczymy pododdziały reprezentujące armie: Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Rumunii i Chorwacji, czyli sił sprzymierzonych wchodzących w skład stacjonującej w Orzyszu Batalionowej Grupy Bojowej stanowiącej wkład Sojuszu Północnoatlantyckiego w ramach wojskowej Wysuniętej Obecności. Pierwszą część defilady zakończą pododdziały i poczty sztandarowe organizacji proobronnych, klas mundurowych, Szwadronu Kawalerii WP i Orkiestry Reprezentacyjnej WP. W sumie „Wisłostradą” przemaszeruje ponad 1000 żołnierzy.

Za pododdziałami pieszymi przemieści się ponad 200 jednostek sprzętu wojskowego, z czego około 160 z nich reprezentować będzie  Dowództwo Generalne RSZ oraz wspomniane już wcześniej armie sojusznicze. Trasą „Wisłostrady” przejedzie sprzęt znajdujący się na wyposażeniu wojsk pancernych, zmechanizowanych i zmotoryzowanych, artylerii naziemnej i przeciwlotniczej, pododdziałów logistycznych i inżynieryjnych oraz wojsk dowodzenia i łączności. Szerszej publiczności zaprezentują się polskie czołgi Leopard 2A4, 2A5 i PT-91 „Twardy”, ale także amerykański M1A2 Abrams. Zobaczymy również polskie transportery KTO Rosomak w wersji bojowej i medycznej oraz sojusznicze Stryker i Panther. Licznie reprezentowana będzie artyleria na czele z sukcesywnie implementowanymi do struktur naszego wojska nowoczesnymi 155 mm haubicami samobieżnymi Krab i 120 mm moździerzami samobieżnymi Rak (oba typy również w wersjach dowodzenia). Obecne będą również: wyrzutnie pocisków rakietowych WR-40 Langusta i MLV, 152 mm samobieżne haubicoarmaty Dana oraz przedstawiciele wojsk OPL, czyli przeciwlotnicze rakietowe wozy bojowe Osa i stacje radiolokacyjne Soła. Sprzęt inżynieryjny i saperski reprezentowany będzie przez pojazdy saperskie Topola, inżynieryjne WŁWD, mosty towarzyszące na podwoziu samochodowym MS-20 Daglezja i ciągnione trały mechaniczne Bożena. Ponadto defilować będą specjalistyczne pojazdy wojsk specjalnych, wozy zabezpieczenia technicznego i inne specjalistyczne wyposażenie znajdujące się na stanie pozostałych rodzajów wojsk i formacji podległych Ministrowi Obrony Narodowej.

Ostatni element defilady naziemnej stanowi przemarsz grup rekonstrukcji w sile ponad 900 osób tworzących szyk historyczny z różnych epok. Około 650 rekonstruktorów pieszych i 260 konnych w pięciu kolumnach marszowych zaprezentuje: wczesne średniowiecze, średniowiecze, wiek XVII, wiek XIX – okres powstań narodowych oraz wiek XX.

Przemarsz pododdziałów poprzedzi parada lotnicza nad Warszawą, w której weźmie udział blisko 100 statków powietrznych. Jako pierwszy zaprezentuje się Zespół Akrobacyjny „Biało-Czerwone Iskry”, w ugrupowaniu 6 samolotów w formacji grota, który wypuści biało-czerwone dymy. Po nim nastąpi przelot śmigłowców, których ugrupowania będą się pojawiały w 40-sekundowych interwałach.  Na warszawskim niebie kolejno zobaczymy: siedem śmigłowców SW-4 Puszczyk (grot), sześć Mi-2 (dwa kliny), osiem W-3W/W-3WA Sokół (dwa romby), parę Mi-14 i Mi-2, dwa Mi-8 i dwa W-3 Sokół (romb), osiem Mi-17 (dwa romby), trzy Mi-24 (grot) oraz trzy Mi-2 (grot). W dalszej kolejności pojawią się samoloty turbośmigłowe  i odrzutowe: siedem PZL-130 Orlik II w formacji klina, cztery M-28 Bryza (romb), para An-28, pięć Casa C-295M (klin), cztery C-130 Hercules (romb), para M-346 Bielik, sześć F-16 Jastrząb (dwa groty) oraz samoloty do transportu VIP Gulfstream G-550 i Boeing B-737, każdy eskortowany przez parę F-16. Dodatkowo samolotom z biało-czerwoną szachownicą towarzyszyć będą C-130 Hercules z Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych i Rumunii.

W-3A Sokół i Mi-8 z 1BLTr nad Warszawą - śmigłowce do przewozu VIP w biało-czerwonych barwach. Fot. B. Bera

Statki powietrzne biorące udział w defiladzie lotniczej będą startowały z baz w Mińsku Mazowieckim, Dęblinie, Radomiu, Powidzu i Krzesinach. W sumie w uroczysty przelot zaangażowanych będzie 200 przedstawicieli personelu lotniczego. Warto nadmienić jednak, że defilada lotnicza jest uzależniona od pogody, gdyż w przypadku jej załamania, bądź panowania niekorzystnych warunków, istnieje ryzyko odwołania pokazu ze względu na bezpieczeństwo lotów.

Po zakończeniu Wielkiej Defilady Niepodległości, które przewidywane jest na godz. 15.00, na błoniach Stadionu Narodowego rozpocznie się Wojskowy Piknik Rodzinny pod hasłem „Służymy Niepodległej”. Do godziny 19.00 będzie można zwiedzać wystawę sprzętu wojskowego znajdującego się na wyposażeniu Sił Zbrojnych RP oraz wojsk sojuszniczych, zapoznać się ze strzelnicą kontenerową, pokonać saperski tor przeszkód, odwiedzić miasteczko militarne dla dzieci, a także obejrzeć pokazy wyszkolenia żołnierzy i koncerty w wykonaniu artystów z Klubów Wojskowych.

Livestream 360° z Wielkiej Defilady Niepodległości.

************

Program centralnych obchodów Święta Wojska Polskiego:

14 sierpnia 2018 r.

 • godz. 14.00 - Wręczenie medali resortowych i wyróżnień z okazji Święta Wojska Polskiego (siedziba MON, ul. Klonowa 1);
 • godz. 17.00 - Uroczyste zakończenie Sztafety - 100-lecia Niepodległości  (Pomnik AK i Polskiego Państwa Podziemnego, ul Wiejska);
 • godz. 19.00 - Uroczystość z okazji 98. rocznicy Bitwy Warszawskiej (Tablica Pamięci Pomordowanych Oficerów oraz Krzyż Pamięci w Ossowie);
 • godz. 20.00 - Apel Pamięci (Cmentarz Wojskowy na Powązkach, Pomnik Poległych w 1920 r.);

15 sierpnia 2018 r.

 • godz. 9.00 - Msza Święta za Ojczyznę (Katedra Polowa WP, ul. Długa 13/15);
 • godz. 10.00 - Uroczystość z okazji 98. rocznicy Bitwy Warszawskiej w Ossowie;
 • godz. 10.30 - Uroczystość wręczenia przez Prezydenta RP odznaczeń państwowych, nominacji generalskich i admiralskich oraz honorowej broni białej (Pałac Prezydencki);
 • godz. 12.00 - Uroczysta zmiana posterunku honorowego przed Grobem Nieznanego Żołnierza (Plac Marszałka J. Piłsudskiego);
 • godz. 12.20 - Uroczystość złożenia wieńca przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego (ul. gen. M. Tokarzewskiego - Karaszewicza);
 • godz. 13.00 - Wielka Defilada Niepodległości - kulminacyjny punkt tegorocznych obchodów Święta Wojska Polskiego, podczas którego planowane jest wystąpienie Prezydenta RP oraz ministra obrony narodowej (trasa "Wisłostrady");
 • godz. 15.00 - Wojskowy Piknik Rodzinny „Służymy Niepodległej” (błonia Stadionu PGE Narodowy w Warszawie);
 • ok. godz. 17.00 - Wręczenie dyplomów laureatom I miejsca Niepodległościowego Festiwalu Piosenki i Tańca przez ministra obrony narodowej (błonia Stadionu PGE Narodowy);
 • godz. 17.00 - Msza Święta z okazji 98. rocznicy Bitwy Warszawskiej (Cmentarz Żołnierzy Wojny Polsko-Bolszewickiej 1920 r. w Radzyminie);
 • godz. 18.00 - Apel Pamięci (Cmentarz Żołnierzy Wojny Polsko-Bolszewickiej 1920 r. w Radzyminie);

Prasowy program obchodów dostępny jest na stronie MON.

Tekst: kpt. Krzysztof Płatek
Zdjęcia: Mirosław Cyryl Wójtowicz, Bartosz Bera, Wojciech Mazurkiewicz

 • publikuj na facebook
 • publikuj na tweeter
 • publikuj na google plus
Najnowsze - ostatnie wpisy
19 VII 2019
Saperzy powracają do Włocławka
Znaleziono 19 sztuk min przeciwpancernych z okresu II Wojny Światowej
18 VII 2019
Dowództwo BLMW otrzymało sztandar wojskowy
W sobotę 13 lipca, na lotnisku w Gdyni-Babich Dołach odbyła się uroczystość nadania sztandaru wojskowego dla dowództwa Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej.
18 VII 2019
Walka Czołgów
13 lipca 2019 r. na orzyskim poligonie odbyła się WALKA CZOŁGÓW 3
16 VII 2019
Zmiany kadrowe w Dowództwie Generalnym ...
Dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych gen. broni Jarosław Mika, w obecności kierowniczej kadry pożegnał żołnierzy kończących służbę w Dowództwie Generalnym Rodzajów ...
DRAGON-19 strong in the alliance
Życzenia Ministra Obrony Narodowej
DRAGON-19
DRAGON-19 rozpoczęty
DRAGON-19
Wielka defilada „Silni w sojuszach”
Wielka defilada „Silni w sojuszach”
Baltic Air Policing 2019