..:: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych :: Aktualności / Najnowsze - Żołnierska pamięć ::..
08 VIII 2018

Żołnierska pamięć

  • pobierz pdf
  • drukuj
  • zmniejsz czcionkę
  • rozmiar pierwotny
  • powiększ czcionkę
Na kilka dni przed Świętem Wojska Polskiego, które nawiązuje do chwały oręża polskiego i pamięci o poległych w walkach o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej, w całym kraju trwa akcja „Żołnierska Pamięć”.
zdjęcie - Żołnierska pamięć
Posterunek Honorowy przy grobie mjr Jerzego Michalskiego.

Akcja „Żołnierska Pamięć” ma na celu uporządkowanie miejsc pamięci oraz poprzez zapalenie zniczy i złożenie wiązanek ocalić pamięć i wspomnienia o tych, którzy pełniąc ofiarną służbę, oddali życie w imię najwyższych wartości jaką jest wolna ojczyzna.

W środę, 8 sierpnia, delegacja batalionu dowodzenia Wojsk Lądowych, oddając hołd polskim bohaterom wystawiła posterunki honorowe w terenie Warszawy między innymi pod Bramą Straceń, Pomnikiem Poległym i Pomordowanym na Wschodzie, Pomnikiem Bohaterów Getta, Pomnikiem Drzewa Pawiackiego (Pawiak) czy grobami dowódcy i żołnierzy Stanisława Franciszka Sosabowskiego, mjr Jerzego Michalskiego, ppor. Stefana SZUBY i Anny Borkowskiej 21 Warszawskiego Pułku Piechoty "Dzieci Warszawy”.

Do 15 sierpnia delegacje z jednostek wojskowych podporządkowanych dowódcy generalnemu RSZ odwiedzą żołnierskie groby w całej Polsce.

***

W hołdzie żołnierzom poległym  w misjach poza granicami kraju, dowódca garnizonu Kielce pułkownik Paweł Chabielski  w ramach  akcji „Żołnierska pamięć” zapalił znicz na grobie śp. sierżanta Pawła Poświata, który oddał swoje życie wykonując obowiązki służbowe w strukturze Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie.

Akcja „Żołnierska pamięć” to pielęgnowanie pamięci oraz  okazanie szacunku tym, którzy polegli, pełniąc służbę w kraju i poza jego granicami oraz tym, którzy ponieśli śmierć wykonując czynności służbowe.

***

W przeddzień uroczystych obchodów Święta WP i 98. rocznicy Bitwy Warszawskiej delegacja żołnierzy 9 pułku rozpoznawczego garnizonu Lidzbark Warmiński udała się na groby żołnierzy i pracowników RON, aby zapalić znicze, złożyć kwiaty oraz oddać hołd tym, którzy odeszli na wieczna wartę.

W garnizonie Lidzbark Warmiński już od wielu lat realizowane są założenia programu „Żołnierska Pamięć” przez żołnierzy 9 Warmińskiego Pułku Rozpoznawczego. Programem tym objęte są wszystkie cmentarze wojenne, pomniki oraz pojedyncze mogiły żołnierskie na terenie garnizonu, które są odwiedzane kilka razy w roku.

***

W ramach akcji "Żołnierska Pamięć" 14 sierpnia 2018 r. Dowódca 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego płk Rafał LIS w asyście przedstawicieli korpusu podoficerów i szeregowych oddał hołd nieżyjącym żołnierzom i pracownikom RON.

Delegacja postawiła znicze przy pomniku na Cmentarzu Wojskowym, na grobie śp. abp. gen. dyw. Mirona Chodakowskiego i stewardesy Justyny Moniuszko, ofiar Katastrofy Smoleńskiej oraz mł. chor. Bartosza Jacka Spychały.

***

Zgodnie z wieloletnią tradycją, z okazji Święta Wojska Polskiego żołnierze 3 Brygady Radiotechnicznej wzięli czynny udział w akcji „Żołnierska Pamięć”.

Żołnierze  na cmentarzu osobowickim we Wrocławiu uporządkowali grób, wystawili posterunek honorowy oraz zapalili znicze przy grobie podpułkownika Jerzego Stońśka, który w 2005 roku zginął w wypadku samolotu szkolno-bojowego TS-11 Iskra. Zapalili symboliczne znicze przy pomnikach: Ofiar Katyńskich, Żołnierzy 4 Pułku Saperów Poległych w latach 1918-1920, znajdujące się na cmentarzu katedralnym w Sandomierzu oraz przy pomniku Chwały Bohaterom Poległym w Walce z Najeźdźcą Hitlerowskim, znajdującym się na terenie jednostki wojskowej oraz na kwaterze żołnierzy Armii Krajowej, pod pomnikiem Sybiraków oraz Orła Białego w Szczytnie.

Żołnierze i pracownicy resortu obrony narodowej uporządkowali mogiłę żołnierza polskiego, poległego podczas II wojny światowej, miejsca pamięci znajdujące się na cmentarzu parafialnym w Chojnicach oraz przy tablicy pamiątkowej zmarłego podczas wykonywania obowiązków służbowych byłego dowódcy 34. Chojnickiego Batalionu Radiotechnicznego ppłk. Tomasza Michalskiego. Zapalono również znicze i złożono wiązanki, aby w ten sposób oddać cześć poległym i zmarłym żołnierzom.

***

Obchody Święta Wojska Polskiego, są również okazją do wspomnienia tych, których nie ma pośród nas, a którzy niejednokrotnie oddali swoje życie w czasie lotniczej służby pod znakiem Biało – Czerwonej Szachownicy.

Bazowe uroczystości w dniu 14.08.2018 r. związane ze Świętem Wojska Polskiego poprzedził udział delegacji 31. Bazy Lotnictwa Transportowego w cyklicznie organizowanej akcji „Żołnierska Pamięć”. Symboliczne zapalenie zniczy w miejscach pamięci, na grobach zmarłych żołnierzy to hołd całego środowiska żołnierskiego dla tych, których życie ściśle przez lata związane było z krzesińskim jednostkami lotniczymi.

***

W dniu 15 sierpnia 2018 r., w celu uczczenia Święta Wojska Polskiego i 98 rocznicy Bitwy Warszawskiej, delegacja żołnierzy Wojskowego Ośrodka Farmacji i Techniki Medycznej w Celestynowie, w imieniu kadry oraz pracowników RON złożyła kwiaty oraz zapaliła znicze pod pomnikiem upamiętniającym pamięć i bohaterstwo uczestników Akcji pod Celestynowem w 1943 roku.

***

W dniu 15 sierpnia 2018 roku delegacja 2 Wojskowego Szpitala Polowego we Wrocławiu w składzie por. Mikołaj KĘDZIERSKI, mł. Chor. Martyna ŁOKAJ oraz st. Szer. Grzegorz STYŚ w ramach akcji „Żołnierska Pamięć” odwiedziła grób oficera mjr. Jacka KOSTECKIEGO- żołnierza poległego w katastrofie wojskowego śmigłowca dnia 15.12.2004 roku podczas III zmiany PKW IRAK.
Delegacja spotkała się z ojcem mjr Kosteckiego p. Kazimierzem KOSTECKIM, którego również zaproszono do wzięcia udziału w oficjalnych obchodach Święta Wojska Polskiego na Wrocławskim Rynku gdzie towarzyszył Komendantowi 2. WSzP podczas wręczania aktów mianowań na wyższe stopnie wojskowe oraz wyróżnień dla żołnierzy 2. WSzP.

***

W dniu 15.08.2018 r. delegacja 22 Wojskowego Ośrodka Kartograficznego z Komorowa koło Ostrowi Mazowieckiej na czele z Dowódcą Ośrodka w ramach programu „Żołnierska Pamięć” zapaliła znicze na mogiłach żołnierzy poległych w wojnie polsko – bolszewickiej 1920 r., mogiłach Powstania Styczniowego w 1863 r., żołnierzy września 1939 r. oraz „Żołnierzy Wyklętych” w miejscowościach Ostrów Mazowiecka, Jasienica, Małkinia Górna, Nur, Boguty Pianki, Andrzejewo i Paproć.

 

Tekst: por. Weronika Milczarczyk, st. szer. Mateusz Majszak
Zdjęcia: mł. chor. Hubert Kłopocki

Posterunek Honorowy przy grobie mjr Jerzego Michalskiego.

facebook twitter gplus

close
  • publikuj na facebook
  • publikuj na tweeter
  • publikuj na google plus
Najnowsze - ostatnie wpisy
21 I 2019
Szkolenie w 17 Wielkopolskiej Brygadzie ...
Żołnierze kompanii manewrowej przygotowującej się do V zmiany PKW Rumunia na obiektach Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Wędrzynie zostali poddani ...
18 I 2019
Grasujące Leopardy
Czołgiści i ich Leopardy najlepiej czują się wtedy, kiedy mogą wykonywać zadania na Pasie Taktycznym. Tak było również w tym tygodniu, ...
18 I 2019
Do Polski powróciła III zmiana ...
Po sześciomiesięcznym dyżurze w ramach wzmocnienia południowej flanki NATO do Polski powróciła III zmiana PKW Rumunia.
17 I 2019
BAŁKAN-17 praktycznie
W 17 Wielkopolskiej Brygadzie Zmechanizowanej ćwiczenia epizodyczne mające na celu certyfikację XVII zmiany PKW EUFOR nabrały tempa wkraczając w fazę dynamiczną.
Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej
Morskie szkolenie
MPL Air Show 2018
Saber Strike-18 w Polsce
Święto Wojsk Lądowych
AIR SHOW 2018
Centralne Obchody Święta Wojska Polskiego
Diecezjalne obchody 100 – lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości  w Rokitnie