..:: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych :: Aktualności / Najnowsze - Żołnierska pamięć ::..
08 VIII 2018

Żołnierska pamięć

  • pobierz pdf
  • drukuj
  • zmniejsz czcionkę
  • rozmiar pierwotny
  • powiększ czcionkę
Na kilka dni przed Świętem Wojska Polskiego, które nawiązuje do chwały oręża polskiego i pamięci o poległych w walkach o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej, w całym kraju trwa akcja „Żołnierska Pamięć”.
zdjęcie - Żołnierska pamięć
Posterunek Honorowy przy grobie mjr Jerzego Michalskiego.

Akcja „Żołnierska Pamięć” ma na celu uporządkowanie miejsc pamięci oraz poprzez zapalenie zniczy i złożenie wiązanek ocalić pamięć i wspomnienia o tych, którzy pełniąc ofiarną służbę, oddali życie w imię najwyższych wartości jaką jest wolna ojczyzna.

W środę, 8 sierpnia, delegacja batalionu dowodzenia Wojsk Lądowych, oddając hołd polskim bohaterom wystawiła posterunki honorowe w terenie Warszawy między innymi pod Bramą Straceń, Pomnikiem Poległym i Pomordowanym na Wschodzie, Pomnikiem Bohaterów Getta, Pomnikiem Drzewa Pawiackiego (Pawiak) czy grobami dowódcy i żołnierzy Stanisława Franciszka Sosabowskiego, mjr Jerzego Michalskiego, ppor. Stefana SZUBY i Anny Borkowskiej 21 Warszawskiego Pułku Piechoty "Dzieci Warszawy”.

Do 15 sierpnia delegacje z jednostek wojskowych podporządkowanych dowódcy generalnemu RSZ odwiedzą żołnierskie groby w całej Polsce.

***

W hołdzie żołnierzom poległym  w misjach poza granicami kraju, dowódca garnizonu Kielce pułkownik Paweł Chabielski  w ramach  akcji „Żołnierska pamięć” zapalił znicz na grobie śp. sierżanta Pawła Poświata, który oddał swoje życie wykonując obowiązki służbowe w strukturze Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie.

Akcja „Żołnierska pamięć” to pielęgnowanie pamięci oraz  okazanie szacunku tym, którzy polegli, pełniąc służbę w kraju i poza jego granicami oraz tym, którzy ponieśli śmierć wykonując czynności służbowe.

***

W przeddzień uroczystych obchodów Święta WP i 98. rocznicy Bitwy Warszawskiej delegacja żołnierzy 9 pułku rozpoznawczego garnizonu Lidzbark Warmiński udała się na groby żołnierzy i pracowników RON, aby zapalić znicze, złożyć kwiaty oraz oddać hołd tym, którzy odeszli na wieczna wartę.

W garnizonie Lidzbark Warmiński już od wielu lat realizowane są założenia programu „Żołnierska Pamięć” przez żołnierzy 9 Warmińskiego Pułku Rozpoznawczego. Programem tym objęte są wszystkie cmentarze wojenne, pomniki oraz pojedyncze mogiły żołnierskie na terenie garnizonu, które są odwiedzane kilka razy w roku.

***

W ramach akcji "Żołnierska Pamięć" 14 sierpnia 2018 r. Dowódca 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego płk Rafał LIS w asyście przedstawicieli korpusu podoficerów i szeregowych oddał hołd nieżyjącym żołnierzom i pracownikom RON.

Delegacja postawiła znicze przy pomniku na Cmentarzu Wojskowym, na grobie śp. abp. gen. dyw. Mirona Chodakowskiego i stewardesy Justyny Moniuszko, ofiar Katastrofy Smoleńskiej oraz mł. chor. Bartosza Jacka Spychały.

***

Zgodnie z wieloletnią tradycją, z okazji Święta Wojska Polskiego żołnierze 3 Brygady Radiotechnicznej wzięli czynny udział w akcji „Żołnierska Pamięć”.

Żołnierze  na cmentarzu osobowickim we Wrocławiu uporządkowali grób, wystawili posterunek honorowy oraz zapalili znicze przy grobie podpułkownika Jerzego Stońśka, który w 2005 roku zginął w wypadku samolotu szkolno-bojowego TS-11 Iskra. Zapalili symboliczne znicze przy pomnikach: Ofiar Katyńskich, Żołnierzy 4 Pułku Saperów Poległych w latach 1918-1920, znajdujące się na cmentarzu katedralnym w Sandomierzu oraz przy pomniku Chwały Bohaterom Poległym w Walce z Najeźdźcą Hitlerowskim, znajdującym się na terenie jednostki wojskowej oraz na kwaterze żołnierzy Armii Krajowej, pod pomnikiem Sybiraków oraz Orła Białego w Szczytnie.

Żołnierze i pracownicy resortu obrony narodowej uporządkowali mogiłę żołnierza polskiego, poległego podczas II wojny światowej, miejsca pamięci znajdujące się na cmentarzu parafialnym w Chojnicach oraz przy tablicy pamiątkowej zmarłego podczas wykonywania obowiązków służbowych byłego dowódcy 34. Chojnickiego Batalionu Radiotechnicznego ppłk. Tomasza Michalskiego. Zapalono również znicze i złożono wiązanki, aby w ten sposób oddać cześć poległym i zmarłym żołnierzom.

***

Obchody Święta Wojska Polskiego, są również okazją do wspomnienia tych, których nie ma pośród nas, a którzy niejednokrotnie oddali swoje życie w czasie lotniczej służby pod znakiem Biało – Czerwonej Szachownicy.

Bazowe uroczystości w dniu 14.08.2018 r. związane ze Świętem Wojska Polskiego poprzedził udział delegacji 31. Bazy Lotnictwa Transportowego w cyklicznie organizowanej akcji „Żołnierska Pamięć”. Symboliczne zapalenie zniczy w miejscach pamięci, na grobach zmarłych żołnierzy to hołd całego środowiska żołnierskiego dla tych, których życie ściśle przez lata związane było z krzesińskim jednostkami lotniczymi.

***

W dniu 15 sierpnia 2018 r., w celu uczczenia Święta Wojska Polskiego i 98 rocznicy Bitwy Warszawskiej, delegacja żołnierzy Wojskowego Ośrodka Farmacji i Techniki Medycznej w Celestynowie, w imieniu kadry oraz pracowników RON złożyła kwiaty oraz zapaliła znicze pod pomnikiem upamiętniającym pamięć i bohaterstwo uczestników Akcji pod Celestynowem w 1943 roku.

***

W dniu 15 sierpnia 2018 roku delegacja 2 Wojskowego Szpitala Polowego we Wrocławiu w składzie por. Mikołaj KĘDZIERSKI, mł. Chor. Martyna ŁOKAJ oraz st. Szer. Grzegorz STYŚ w ramach akcji „Żołnierska Pamięć” odwiedziła grób oficera mjr. Jacka KOSTECKIEGO- żołnierza poległego w katastrofie wojskowego śmigłowca dnia 15.12.2004 roku podczas III zmiany PKW IRAK.
Delegacja spotkała się z ojcem mjr Kosteckiego p. Kazimierzem KOSTECKIM, którego również zaproszono do wzięcia udziału w oficjalnych obchodach Święta Wojska Polskiego na Wrocławskim Rynku gdzie towarzyszył Komendantowi 2. WSzP podczas wręczania aktów mianowań na wyższe stopnie wojskowe oraz wyróżnień dla żołnierzy 2. WSzP.

***

W dniu 15.08.2018 r. delegacja 22 Wojskowego Ośrodka Kartograficznego z Komorowa koło Ostrowi Mazowieckiej na czele z Dowódcą Ośrodka w ramach programu „Żołnierska Pamięć” zapaliła znicze na mogiłach żołnierzy poległych w wojnie polsko – bolszewickiej 1920 r., mogiłach Powstania Styczniowego w 1863 r., żołnierzy września 1939 r. oraz „Żołnierzy Wyklętych” w miejscowościach Ostrów Mazowiecka, Jasienica, Małkinia Górna, Nur, Boguty Pianki, Andrzejewo i Paproć.

 

Tekst: por. Weronika Milczarczyk, st. szer. Mateusz Majszak
Zdjęcia: mł. chor. Hubert Kłopocki

Posterunek Honorowy przy grobie mjr Jerzego Michalskiego.

facebook twitter gplus

close
  • publikuj na facebook
  • publikuj na tweeter
  • publikuj na google plus
Najnowsze - ostatnie wpisy
23 VII 2019
Wizyta Dowódcy Sił Powietrznych Pakistanu
Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych przyjął delegację Sił Powietrznych Islamskiej Republiki Pakistanu
19 VII 2019
Saperzy kolejny raz wracają do ...
Znaleziono 19 sztuk min przeciwpancernych z okresu II Wojny Światowej
18 VII 2019
Dowództwo BLMW otrzymało sztandar wojskowy
W sobotę 13 lipca, na lotnisku w Gdyni-Babich Dołach odbyła się uroczystość nadania sztandaru wojskowego dla dowództwa Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej.
18 VII 2019
Walka Czołgów
13 lipca 2019 r. na orzyskim poligonie odbyła się WALKA CZOŁGÓW 3
DRAGON-19 strong in the alliance
Życzenia Ministra Obrony Narodowej
DRAGON-19
DRAGON-19 rozpoczęty
DRAGON-19
Wielka defilada „Silni w sojuszach”
Wielka defilada „Silni w sojuszach”
Baltic Air Policing 2019