..:: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych :: Aktualności / Najnowsze - Świętowanie kawalerzystów ::..
06 VIII 2018

Świętowanie kawalerzystów

  • pobierz pdf
  • drukuj
  • zmniejsz czcionkę
  • rozmiar pierwotny
  • powiększ czcionkę
Rok rocznie, w pierwszej dekadzie sierpnia żołnierze ze Świętoszowa wraz z zaproszonymi gośćmi stają na Placu Garnizonowym, aby wspólnie oddać należny hołd, pamięć i szacunek swoim poprzednikom.
zdjęcie - Świętowanie kawalerzystów
Uroczysta zbiórka z okazji święta 10BKPanc.

Święto 10 Brygady Kawalerii Pancernej przypada na dzień 8 sierpnia, w rocznicę wejścia do walki w 1944 roku w Normandii 2 Pułku Pancernego 1 Dywizji Pancernej i jej udziału w bitwie pod Falaise. Na ten dzień każdy kawalerzysta z pancernej brygady czekał dokładnie rok.

Współczesna 10 Brygada Kawalerii Pancernej (10BKPanc), dziedzicząc chwalebne tradycje jednostek walczących na froncie zachodnim i wschodnim, ma niebywałą okazję do przypominania zawiłości historii Polski oraz oddania należnego hołdu żołnierzom walczącym za wolność Ojczyzny. Jednocześnie, w sposób bezpośredni, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom społecznym, staramy się przybliżać realia współczesnego Wojska Polskiego, jego specyfiki, przeznaczenia, a także wyposażenia i wyszkolenia.

Uroczystości tego dnia rozpoczęły się punktualnie o godzinie dziesiątej rano. Kilkanaście minut wcześniej na plac apelowy została wprowadzona wojskowa asysta honorowa, w skład której wchodziła kompania honorowa, poczet flagowy, poczet sztandarowy z pancernej brygady oraz Orkiestra Wojskowa z Żagania.

Następnie Dowódca 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej, generał dywizji Stanisław Czosnek złożył meldunek Dowódcy Generalnemu Rodzajów Sił Zbrojnych, generałowi broni Jarosławowi Mika. Po dokonaniu przeglądu pododdziałów stojących na Palcu Garnizonowym nadszedł czas na, gdy poczet flagowy, przy dźwiękach Hymnu Państwowego dokonał podniesienia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej na maszt.  Żołnierze stojący na placu z dumą śpiewali słowa najważniejszej pieśni dla każdego Polaka, wpatrując  się przy tym w biało – czerwone barwy, które unosiły się ponad trybunę, na której stali zaproszeni goście.

Wszystkich przybyłych na piątkową uroczystość oficjalnie przywitał dowódca pancernej brygady. Generał brygady doktor Dariusz Parylak szczególne słowa powitania skierował do kombatantów – byłych żołnierzy generała broni Stanisława Maczka, którzy wspólnie z Nim pokonywali szlak bojowy 1 Dywizji Pancernej. 

Po zakończeniu przemówienia dowódcy, kurier poczty polowej przywiózł rozkazy i decyzje o mianowaniach i wyróżnieniach.  Jako pierwszy przed front szyku wystąpił zastępca dowódcy 10BKPanc pułkownik Zbigniew Śliżewski, którego Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych wyróżnił Kordzikiem Honorowym Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej z Orłem Wojsk Lądowych. Ponadto odczytano nazwiska wielu żołnierzy oraz Pracowników Resortu Obrony Narodowej ze świętoszowskiej jednostki, którzy w tak ważnym dniu otrzymali awanse na wyższe stopnie wojskowe, tytuły honorowe Zasłużonego Żołnierza Rzeczypospolitej Polskiej z odznaką w III stopniu, pisma pochwalne ze zdjęciem na tle sztandaru jednostki wojskowej, Odznaki Pamiątkowe 10 Brygady Kawalerii Pancernej oraz podziękowania i listy gratulacyjne od dowódcy. Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych otrzymał także w tym wyjątkowym dniu Złotą Odznakę Honorową – Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego oraz tytuł Honorowego Obywatela Dolnego Śląska. Wyróżnienie to odebrał z rąk Marszałka Województwa Dolnośląskiego, Pana Cezarego Przybylskiego, który wystąpił w asyście Wójta Gminy Osiecznica, Pana Waldemara Nalazka.

Podczas uroczystego apelu zostało również przekazane dowodzenie 10BKPanc. Pulkownik dyplomowany Artur Pikoń będzie nowym dowódcą kawalerzystów ze Świętoszowa.

Jest to dzień szczególny, w którym wszyscy sobie dziękujemy za współpracę, wzajemną pomoc oraz wzorowe wykonywanie postawionych zadań. Jest to również czas, kiedy możemy pochwalić się swoimi osiągnięciami. Nie jest tajemnicą, że 10 Brygada Kawalerii Pancernej zawsze utrzymuje wysoki poziom. Na całość wykonywanych zadań mają wpływ wszyscy żołnierze. Każdy jest częścią tej brygady, a wszystkie małe cząstki składają się w jedną spójną całość. W tym dniu dziękuję serdecznie wszystkim żołnierzom oraz Pracownikom Resortu Obrony Narodowej za trud i wysiłek, jaki wkładają w swoją codzienną służbę i pracę. Wszystko co robicie wymaga nieustannego szkolenia, ciągłych treningów, doskonalenia oraz ogromnego wysiłku. Jednak osiągane efekty widoczne są na każdym kroku. Mogę z dumą powiedzieć, że moje oczekiwania, które miałem przez ostatni rok, zostały spełnione. – takimi słowami zwrócił się do żołnierzy i wszystkich obecnych na Placu Garnizonowym dotychczasowy dowódca 10BKPanc, generał brygady doktor Dariusz Parylak.

Po odegraniu przez Orkiestrę Wojskową z Żagania Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego pododdziały opuściły Plac Garnizonowy, aby kilkanaście minut później przedefilować przez zebranymi przy dźwiękach „Warszawianki”. Schodząc z placu żołnierze z dumą na twarzach śpiewali Marsz 1 Dywizji Pancernej, który kilkadziesiąt lat temu zagrzewał do walki dzielnych żołnierzy generała Maczka.

Zanim rozpoczęła się defilada, obecni na placu, mogli nacieszyć oczy pokazem musztry paradnej w wykonaniu żołnierzy z 10 batalionu zmechanizowanego Dragonów pancernej brygady. Dragoni przez wiele tygodni przygotowywali się do tego przedsięwzięcia, po to, aby w tak ważnym dniu dla każdego żołnierza z 10BKPanc wszystko wyszło perfekcyjnie. I tak właśnie było.

Defilada pododdziałów i sprzętu będącego na wyposażeniu brygady ze Świętoszowa oraz żołnierzy amerykańskich stacjonujących obecnie w pancernej brygadzie zakończyła oficjalną część uroczystości. Tuż za Leopardami, przed zgromadzonymi, przejechały pojazdy historyczne oraz Ułani na koniach. Całość wzbudziła zachwyt oglądających.

O godzinie trzynastej rozpoczął się festyn, któremu towarzyszyło wiele atrakcji. Ci którzy zostali w Świętoszowie na kolejne godziny mogli z bliska obejrzeć pokaz statyczny sprzętu i wyposażenia polskich i amerykańskich żołnierzy. Dużą popularnością cieszył się pokaz walki wręcz w wykonaniu pancerniaków z 10BKPanc. Ponadto liczne atrakcje dla najmłodszych sprawiały, że nie było czasu, żeby się nudzić. Chętni mogli również odbyć przejażdżkę jednym z Mustangów, które przybyły na Święto pancernej brygady. Liczne koncerty i występy na scenie umilały czas uczestnikom pikniku militarno –rodzinnego.

O godzinie piętnastej pancerniacy ze Świętoszowa rozegrali mecz towarzyski w piłkę nożną z żołnierzami amerykańskimi. Rywalizacja była naprawdę na wysokim poziomie. Nie chodziło o to kto wygra, ale o dobrą zabawę. Obie drużyny otrzymały pamiątkowe puchary.

Kolejne Święto 10BKPanc za Nami. Teraz przez dwanaście miesięcy, żołnierze ze Świętoszowa będą wykonywać postawione zadania, a w sierpniu przyszłego roku znów staną na placu apelowym, aby oddać hołd swoim poprzednikom. Kultywowanie tradycji wpisane jest w służbę kawalerzystów z pancernej brygady. Z dumą noszą czarne berety oraz czarne naramienniki - symbol męstwa, odwagi i poświęcenia. Świętoszowscy żołnierze pamiętają o historii i są dumni, że teraz stają się jej częścią.  

Tekst: kpt. Katarzyna Sawicka  
Zdjęcia: kpt. Katarzyna Sawicka, szer. Natalia Wawrzyniak

Uroczysta zbiórka z okazji święta 10BKPanc.

facebook twitter gplus

close
  • publikuj na facebook
  • publikuj na tweeter
  • publikuj na google plus
Najnowsze - ostatnie wpisy
15 XI 2018
Zmiany kadrowe w Dowództwie Generalnym
15 listopada dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych gen. broni Jarosław Mika w obecności kierowniczej kadry pożegnał żołnierzy kończących służbę w Dowództwie ...
14 XI 2018
Przygotowania do certyfikacji na ostatniej ...
Żołnierze Dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód (DWDP-W) rozpoczęli ostatni, przed certyfikacją, trening sztabowy.
14 XI 2018
Podziękowania Dowódcy Generalnego RSZ
Uroczyste obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę były ważnym i doniosłym wydarzeniem, które na długo pozostanie w sercach i pamięci ...
14 XI 2018
Druga linia ognia
Przyjeżdżają pierwsi, wyjeżdżają ostatni. Choć ich działania nie są szczególnie efektowne to logistycy i łącznościowcy podczas szkolenia poligonowego zapewniają prawidłowy przebieg ...
Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej
Morskie szkolenie
MPL Air Show 2018
Saber Strike-18 w Polsce
Święto Wojsk Lądowych
AIR SHOW 2018
Centralne Obchody Święta Wojska Polskiego
Diecezjalne obchody 100 – lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości  w Rokitnie