..:: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych :: Aktualności / Najnowsze - „Gorące” lato saperów ::..
27 VII 2018

„Gorące” lato saperów

  • pobierz pdf
  • drukuj
  • zmniejsz czcionkę
  • rozmiar pierwotny
  • powiększ czcionkę
25 lipca, w godzinach popołudniowych, w systemie SI PATROL pojawiła się informacja, że na terenie budowy galerii handlowej w Głogowie, w rejonie ulicy Gen. Bema, odnaleziono ponad 200 kg bombę lotniczą. Był to niewybuch z czasów II wojny światowej.
zdjęcie - „Gorące” lato saperów
200 kg bomba lotnicza na terenie budowy galerii handlowej w Głogowie.

Centrum Zarządzania Kryzysowego w Głogowie, po uwzględnieniu opinii wojskowych, podjęło decyzję o zamknięciu zagrożonego obszaru oraz o ewakuacji ludności w dniu następnym.

Do podjęcia bomby został wezwany patrol rozminowania nr 24 pod dowództwem st. chor. Bogdana Pisarskiego z 4 batalionu inżynieryjnego wchodzącego w skład 2 Inowrocławskiego Pułku Inżynieryjnego. Saperzy po przybyciu na miejsce zdarzenia podjęli działania rozpoznawcze w wyniku, których podjęto decyzje o ewakuacji prawie 500 mieszkańców oraz urzędników pobliskich instytucji. Na czas akcji wstrzymano pracę pobliskich urzędów, sklepów, wstrzymano także ruch na pobliskich traktach komunikacyjnych.

Do podjęcia bomby przystąpiono 26 lipca ok. godz. 10.00. Podjęcie trwało około godziny. Kolejny raz okazało się jak ważna jest współpraca służb mundurowych w takich sytuacjach. Dzięki zaangażowaniu ponad 30 policjantów i strażaków – saperzy mogli bezpiecznie przystąpić do działania. Ok. godz. 12 mieszkańcy bezpiecznie mogli powrócić do swoich mieszkań.

To jest kolejna tego typu bomba znaleziona w tym rejonie oraz kolejna ewakuacja. W grudniu ubiegłego roku także na czas podejmowania ponad 200 kg bomby lotniczej podjęto także decyzję o ewakuacji ludności. Niestety takich „znalezisk” w Głogowie może być więcej, a to z tego powodu, że na terenie tego miasta prowadzono intensywne działania wojenne.

Od początku roku patrol rozminowania nr 24 zrealizował już 66 zgłoszeń podejmując ponad 1200 przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych. Ważnym elementem działalności patrolu jest także działalność profilaktyczna skierowana przede wszystkim do dzieci i młodzieży. W trakcie profilaktyki zwraca się szczególną uwagę na zasady postępowania w przypadku znalezienia takich przedmiotów: przede wszystkim:

NIE DOTYKAĆ, POWIADOMIĆ POLICJĘ, OZNACZYĆ MIEJSCE.

Sezon urlopowy to nie tylko sezon na dobrą pogodę, ale także sezon intensywnych działań saperów z patroli rozminowania i grup nurków minerów. Bez względu na pogodę, porę dnia, w jednostkach wojskowych Dowództwa Generalnego RSZ funkcjonuje 39 patroli rozminowania i 2 grupy nurków i minerów, których głównym zadaniem jest podejmowanie i neutralizacja w trybie interwencyjnym przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych (PWiN) pochodzenia wojskowego. Zadanie te realizowane są przy wykorzystaniu sprzętu, który zapewnia bezpieczeństwo zarówno żołnierzom, a przede wszystkim ludności cywilnej. Patrole w ciągu roku przejeżdżają kilka milionów kilometrów, w związku z tym sukcesywnie wymieniany jest sprzęt służący do transportu tego typu znalezisk. W miejsce pojazdów Star 266 wprowadzane są Jelcze nowego typu, na których montowane są także urządzenia dźwigowe mające na celu ułatwić podejmowanie, między innymi takich bomb jak ta znaleziona w Głogowie. Na sprawność systemu interwencyjnego oczyszczania kraju z PWiN ma wpływ także stała modernizacja systemu informatycznego PATROL, który jest wsparciem technicznym dowódców, ale także systemem monitorującym funkcjonowanie patroli i grup. Kolejnym krokiem upraszczającym system funkcjonowania patroli ma być wdrożenie koncepcji Centralnego Ośrodka Zarządzania Zgłoszeniami Przedmiotów Wybuchowych i Niebezpiecznych przy Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych we Wrocławiu. Głównym atutem ośrodka ma być centralne zarządzanie zgłoszeniami dla patrolami rozminowania.

Tekst: płk Artur Talik
Zdjęcia: st. chor. szt. Bogdan Pisarski

  • publikuj na facebook
  • publikuj na tweeter
  • publikuj na google plus
Najnowsze - ostatnie wpisy
15 II 2019
Komunikat MiG-29
Na lotnisku 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku doszło do zdarzenia lotniczego z udziałem samolotu MiG-29.
15 II 2019
Spotkanie z żołnierzami 15 Giżyckiej ...
Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych uczestniczył w wizycie Sekretarza Stanu USA, który odwiedził żołnierzy Batalionowej Grupie Bojowej NATO w Bemowie Piskim.
15 II 2019
Wizyta przedstawicieli Departamentu Misji Pokojowych ...
Przedstawiciele Departamentu Misji Pokojowych ONZ odwiedzili jednostki podległe DG RSZ.
14 II 2019
Rozpoznanie strzela
Na świętoszowskiej strzelnicy bojowej czołgów w ostatnim czasie można było spotkać Leopardy oraz Bojowe Wozy Piechoty z 10 Brygady Kawalerii Pancernej.
Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej
Morskie szkolenie
MPL Air Show 2018
Saber Strike-18 w Polsce
Święto Wojsk Lądowych
AIR SHOW 2018
Centralne Obchody Święta Wojska Polskiego
Diecezjalne obchody 100 – lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości  w Rokitnie