..:: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych :: Aktualności / Najnowsze - Zmiany kadrowe w ATO Air Base w Geilenkirchen ::..
25 VII 2018

Zmiany kadrowe w ATO Air Base w Geilenkirchen

  • pobierz pdf
  • drukuj
  • zmniejsz czcionkę
  • rozmiar pierwotny
  • powiększ czcionkę
20 lipca na zaproszenie Gen. Curtis M. Scaparrottiego (Supreme Allied Commander, Europe) I zastępca dowódcy generalnego RSZ gen. dyw. pil. Jan Śliwka przebywał z wizytą w NATO Air Base w Geilenkirchen gdzie uczestniczył w uroczystości zmiany dowodzenia.
zdjęcie - Zmiany kadrowe w ATO Air Base w Geilenkirchen
Zmiany kadrowe w ATO Air Base w Geilenkirchen.

Na stanowisku dowódcy NATO Airborne Early Warning & Control Force, Supreme Headquarters Allied Powers Europe dotychczasowy dowódca Maj. Gen. Dawn M. Dunlop została zastąpiona przez Maj. Gen. Jörg W. Leberta.

     

Natomiast w podległej NATO Airborne Early Warning & Control Force E-3A Component  dotychczasowy dowódca Brig. Gen. Karsten Stoye został zastąpiony przez Brig. Gen. Charles B. McDaniel.

 

***
Baza w Geilenkirchen jest miejscem stacjonowania samolotów Boeing E3 Sentry system AWACS. Warto zaznaczyć, że w bazie latają załogi międzynarodowe składające się z żołnierzy z 16 państw. Polska od kilku lat też ma swoich przedstawicieli w załogach AWACS-a.

Lot AWACS-a może trwać do dziesięciu godzin. W tym czasie samolot wykrywa i identyfikuje różne obiekty, nie tylko w powietrzu. Jeden E-3A znajdujący się na wysokości 10 tys. m jest w stanie zebrać informacje z całej przestrzeni powietrznej Polski. Na pokładzie samolotu są również kontrolerzy, dzięki którym można naprowadzać maszyny bojowe na cele powietrzne, naziemne i nawodne.

Dzięki obecności samolotów AWACS Sojusz może czuwać nad bezpieczeństwem przestrzeni powietrznej krajów członkowskich, a w tym nad przestrzenią Polski.

Tekst: mjr Draiusz Kurowski

Zmiany kadrowe w ATO Air Base w Geilenkirchen

facebook twitter gplus

close
  • publikuj na facebook
  • publikuj na tweeter
  • publikuj na google plus
Najnowsze - ostatnie wpisy
26 VI 2019
Załoga ORP Lech wydobywa szczątki ...
W dniach 24-25 czerwca, okręt ratowniczy ORP Lech realizował zadanie wydobycia szczątków płetwonurka w pobliżu wraku statku Wilhelm Gustloff. Czynności zostały ...
26 VI 2019
ORP Gen. K. Pułaski zakończył ...
Fregata rakietowa ORP Gen. K. Pułaski skończyła swoją pięciomiesięczną misję na północnym Atlantyku i akwenach europejskich, w ramach Stałego Zespołu Okrętów ...
26 VI 2019
Akcja Serce
Dzisiaj załoga z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego wykonała kolejne w tym roku zadanie transportu medycznego organu przeznaczonego do przeszczepu. Akcja, po ...
26 VI 2019
Zmiany kadrowe w Dowództwie Generalnym ...
Dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych gen. broni Jarosław Mika, w obecności kierowniczej kadry pożegnał żołnierzy kończących służbę w Dowództwie Generalnym Rodzajów ...
DRAGON-19 strong in the alliance
Życzenia Ministra Obrony Narodowej
DRAGON-19
DRAGON-19 rozpoczęty
DRAGON-19
Wielka defilada „Silni w sojuszach”
Wielka defilada „Silni w sojuszach”
Baltic Air Policing 2019