..:: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych :: Aktualności / Najnowsze - Zmiany kadrowe w ATO Air Base w Geilenkirchen ::..
25 VII 2018

Zmiany kadrowe w ATO Air Base w Geilenkirchen

  • pobierz pdf
  • drukuj
  • zmniejsz czcionkę
  • rozmiar pierwotny
  • powiększ czcionkę
20 lipca na zaproszenie Gen. Curtis M. Scaparrottiego (Supreme Allied Commander, Europe) I zastępca dowódcy generalnego RSZ gen. dyw. pil. Jan Śliwka przebywał z wizytą w NATO Air Base w Geilenkirchen gdzie uczestniczył w uroczystości zmiany dowodzenia.
zdjęcie - Zmiany kadrowe w ATO Air Base w Geilenkirchen
Zmiany kadrowe w ATO Air Base w Geilenkirchen.

Na stanowisku dowódcy NATO Airborne Early Warning & Control Force, Supreme Headquarters Allied Powers Europe dotychczasowy dowódca Maj. Gen. Dawn M. Dunlop została zastąpiona przez Maj. Gen. Jörg W. Leberta.

     

Natomiast w podległej NATO Airborne Early Warning & Control Force E-3A Component  dotychczasowy dowódca Brig. Gen. Karsten Stoye został zastąpiony przez Brig. Gen. Charles B. McDaniel.

 

***
Baza w Geilenkirchen jest miejscem stacjonowania samolotów Boeing E3 Sentry system AWACS. Warto zaznaczyć, że w bazie latają załogi międzynarodowe składające się z żołnierzy z 16 państw. Polska od kilku lat też ma swoich przedstawicieli w załogach AWACS-a.

Lot AWACS-a może trwać do dziesięciu godzin. W tym czasie samolot wykrywa i identyfikuje różne obiekty, nie tylko w powietrzu. Jeden E-3A znajdujący się na wysokości 10 tys. m jest w stanie zebrać informacje z całej przestrzeni powietrznej Polski. Na pokładzie samolotu są również kontrolerzy, dzięki którym można naprowadzać maszyny bojowe na cele powietrzne, naziemne i nawodne.

Dzięki obecności samolotów AWACS Sojusz może czuwać nad bezpieczeństwem przestrzeni powietrznej krajów członkowskich, a w tym nad przestrzenią Polski.

Tekst: mjr Draiusz Kurowski

Zmiany kadrowe w ATO Air Base w Geilenkirchen

facebook twitter gplus

close
  • publikuj na facebook
  • publikuj na tweeter
  • publikuj na google plus
Najnowsze - ostatnie wpisy
15 II 2019
Komunikat MiG-29
Na lotnisku 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku doszło do zdarzenia lotniczego z udziałem samolotu MiG-29.
15 II 2019
Spotkanie z żołnierzami 15 Giżyckiej ...
Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych uczestniczył w wizycie Sekretarza Stanu USA, który odwiedził żołnierzy Batalionowej Grupie Bojowej NATO w Bemowie Piskim.
15 II 2019
Wizyta przedstawicieli Departamentu Misji Pokojowych ...
Przedstawiciele Departamentu Misji Pokojowych ONZ odwiedzili jednostki podległe DG RSZ.
14 II 2019
Rozpoznanie strzela
Na świętoszowskiej strzelnicy bojowej czołgów w ostatnim czasie można było spotkać Leopardy oraz Bojowe Wozy Piechoty z 10 Brygady Kawalerii Pancernej.
Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej
Morskie szkolenie
MPL Air Show 2018
Saber Strike-18 w Polsce
Święto Wojsk Lądowych
AIR SHOW 2018
Centralne Obchody Święta Wojska Polskiego
Diecezjalne obchody 100 – lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości  w Rokitnie