..:: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych :: Aktualności / Najnowsze - Zmiany kadrowe w ATO Air Base w Geilenkirchen ::..
25 VII 2018

Zmiany kadrowe w ATO Air Base w Geilenkirchen

  • pobierz pdf
  • drukuj
  • zmniejsz czcionkę
  • rozmiar pierwotny
  • powiększ czcionkę
20 lipca na zaproszenie Gen. Curtis M. Scaparrottiego (Supreme Allied Commander, Europe) I zastępca dowódcy generalnego RSZ gen. dyw. pil. Jan Śliwka przebywał z wizytą w NATO Air Base w Geilenkirchen gdzie uczestniczył w uroczystości zmiany dowodzenia.
zdjęcie - Zmiany kadrowe w ATO Air Base w Geilenkirchen
Zmiany kadrowe w ATO Air Base w Geilenkirchen.

Na stanowisku dowódcy NATO Airborne Early Warning & Control Force, Supreme Headquarters Allied Powers Europe dotychczasowy dowódca Maj. Gen. Dawn M. Dunlop została zastąpiona przez Maj. Gen. Jörg W. Leberta.

     

Natomiast w podległej NATO Airborne Early Warning & Control Force E-3A Component  dotychczasowy dowódca Brig. Gen. Karsten Stoye został zastąpiony przez Brig. Gen. Charles B. McDaniel.

 

***
Baza w Geilenkirchen jest miejscem stacjonowania samolotów Boeing E3 Sentry system AWACS. Warto zaznaczyć, że w bazie latają załogi międzynarodowe składające się z żołnierzy z 16 państw. Polska od kilku lat też ma swoich przedstawicieli w załogach AWACS-a.

Lot AWACS-a może trwać do dziesięciu godzin. W tym czasie samolot wykrywa i identyfikuje różne obiekty, nie tylko w powietrzu. Jeden E-3A znajdujący się na wysokości 10 tys. m jest w stanie zebrać informacje z całej przestrzeni powietrznej Polski. Na pokładzie samolotu są również kontrolerzy, dzięki którym można naprowadzać maszyny bojowe na cele powietrzne, naziemne i nawodne.

Dzięki obecności samolotów AWACS Sojusz może czuwać nad bezpieczeństwem przestrzeni powietrznej krajów członkowskich, a w tym nad przestrzenią Polski.

Tekst: mjr Draiusz Kurowski

Zmiany kadrowe w ATO Air Base w Geilenkirchen

facebook twitter gplus

close
  • publikuj na facebook
  • publikuj na tweeter
  • publikuj na google plus
Najnowsze - ostatnie wpisy
14 VIII 2018
Święto WP w 100-lecie Niepodległości
Tegoroczne obchody Święta Wojska Polskiego przypadają w szczególną rocznicę – 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Historycznej chwili, kiedy to naród polski ...
14 VIII 2018
Życzenia z okazji Święta WP
Święto Wojska Polskiego, upamiętniające zwycięską Bitwę Warszawską to szczególna data w naszym narodowym kalendarzu historycznym. To dzień skłaniający do refleksji nad ...
14 VIII 2018
Święto Wojska Polskiego nie tylko ...
Podczas gdy w Warszawie przygotowywane są centralne obchody z okazji Święta Wojska Polskiego, na terenie całego kraju jednostki wojskowe we współpracy ...
14 VIII 2018
Marynarka Wojenna neutralizuje niewybuchy
Plaże Morza Bałtyckiego w dalszym ciągu skrywają „pamiątki” z wojny.
Saber Strike-18 w Polsce
Sesja air-to-air podczas NTM18
NATO Tiger Meet zakończone
Strzelanie plutonu nurków z 25BKPow.
Diecezjalne obchody 100 – lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości  w Rokitnie
NATO Tiger Meet 2018
100-lecie Lotnictwa Wojskowego
100-lecie Marynarki Wojennej