..:: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych :: Aktualności / Najnowsze - Rajd pamięci ::..
27 VI 2018

Rajd pamięci

  • pobierz pdf
  • drukuj
  • zmniejsz czcionkę
  • rozmiar pierwotny
  • powiększ czcionkę
W dniach 18-22 czerwca odbył się I Motocyklowy Rajd Pamięci śp. gen. pil. Andrzeja Błasika.
zdjęcie - Rajd pamięci
Fot. kpt. Krzysztof Płatek

W rajdzie wzięło udział 16 motocyklistów, żołnierzy z 1 Dywizjonu Lotniczego (25 Brygada Kawalerii Powietrznej) z Leźnicy Wielkiej oraz ks. Marek Kiedrowicz, partner i opiekun żołnierskiej inicjatywy.  Sama idea przedsięwzięcia  zrodziła się w 2017 roku, podczas rozmowy st. chor. Tomasza Grabowskiego i chor. Konrada Michalaka z wdową po zmarłym generale panią Ewą Błasik. W jej efekcie, podoficerowie rozpoczęli przygotowania do organizacji rajdu pamięci.

Trasę rajdu zaplanowano tak, aby odwiedzić jak największą liczbę miejsc związanych z działalnością tragicznie zmarłego generała. Za pierwszy cel podróży, po wyjeździe z 1 Dywizjonu Lotniczego w Leźnicy Wielkiej obrano Szkołę Podstawową w Wartkowicach, gdzie generał Błasik rozpoczął swoją edukację. Na terenie tamtejszego Zespołu Szkół im. Marszałka Józefa Piłsudskiego znajduje się pomnik poświęcony lotnikom ziemi wartkowickiej. Na pamiątkowej tablicy umieszczono sześć nazwisk, w tym właśnie śp. gen. pil. Andrzeja Błasika, absolwenta szkoły. Nad tablicą góruje samolot TS-11 Iskra. W tym miejscu uczestnicy rajdu po raz pierwszy złożyli kwiaty oddając hołd generałowi i pozostałym pilotom.  Żołnierze odwiedzili także znajdującą się na terenie szkoły Izbę Pamięci poświęconą ludziom, którzy zasłużyli się dla kraju i regionu. Wśród eksponatów stałej ekspozycji znajduje się tam m.in. czapka gen. Błasika, podarowana w czasie jego wizyty w szkole. Po dokonaniu wpisu w księdze pamiątkowej motocykliści ruszyli w dalszą drogę.

Dalsza trasa biegła przez jednostki, w których generał pełnił służbę wojskową. Motocykliści odwiedzili poznańskie Krzesiny, Mirosławiec, Świdwin, Dęblin i Warszawę. W stołecznym mieście żołnierze, oprócz wizyty w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych , gdzie przywitał ich I zastępca dowódcy generalnego rodzajów sił zbrojnych gen. dyw. pil. Jan Śliwka, udali się również na warszawskie Powązki, by złożyć kwiaty w Kwaterze Smoleńskiej, w której generał Błasik został pochowany. Wtedy to odbyło się również wzruszające spotkanie z panią Ewą Błasik.

Rajd przebiegał we wspaniałej atmosferze, a wizyty w jednostkach wojskowych wywarły na motocyklistach ogromne wrażenie. Wszyscy dowódcy i żołnierze podchodzili do motocyklistów w szczególny sposób doceniając ideę przyświecającą organizatorom.

Każda podróż znajduje jednak w jakimś momencie swój kres. I tak, 22 czerwca, również I Motocyklowy Rajd Pamięci śp. gen. pil. Andrzeja Błasika znalazł swój finał. Zakończył się on capstrzykiem kawaleryjskim i mszą św. polową rozpoczynającą Święto 25 Brygady Kawalerii Powietrznej w Tomaszowie Mazowieckim. Dzień później nastąpił jeszcze epilog, jakim  było spotkanie żołnierzy 1 Dywizjonu Lotniczego i ks. Marka Kiedrowicza z ojcem zmarłego generała panem Eugeniuszem Błasikiem, podczas którego uczestnicy zdali relację i opowiedzieli o swoich wrażeniach z rajdu.

************************************************

Generał Andrzej Błasik urodził się 11 października 1962 roku w Poddębicach. Był synem Eugeniusza i Marianny, z domu Darewulska. Jego rodzice byli nauczycielami w szkole podstawowej w Wartkowicach, do której ich syn uczęszczał na pierwszym etapie swojej edukacji.

Po ukończeniu szkoły podstawowej kształcił się w Liceum Lotniczym przy Wyższej Oficerskiej Szkole Lotniczej w Dęblinie, by następnie wstąpić w szeregi podchorążych „Szkoły Orląt” w 1981 roku. Szkołę oficerską ukończył w 1985 r. uzyskując tytuł pilota inżyniera, patent oficerski i stopień wojskowy podporucznika w grupie pilotów korpusu osobowego lotnictwa.

Naukę kontynuował w latach 1993-1995 na Akademii Obrony Narodowej w Warszawie, po ukończeniu której uzyskał dyplom i tytuł oficera dyplomowanego. Był także absolwentem kursu Holenderskiej Akademii Obrony w Hadze oraz Szkoły Wojennej Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych w Montgomery.

Jego pierwszym stanowiskiem służbowym było stanowisko pilota w 8 Pułku Lotnictwa Myśliwsko-Bombowego w Mirosławcu, które objął w 1985 r. Po dwóch latach został przeniesiony do 40 Pułku Lotnictwa Myśliwsko-Bombowego w Świdwinie, a w 1995 r. rozpoczął służbę w Szefostwie Wojsk Lotniczych Dowództwa Wojsk Lotniczych i Obrony Powietrznej w Warszawie.

W 2001 r. objął funkcję szefa szkolenia 2 Brygady Lotnictwa Taktycznego w Poznaniu, a w 2002 r. został dowódcą 31 Bazy Lotniczej. Dowodzona przez niego jednostka otrzymała w 2003 r. „Znak Honorowy Sił Zbrojnych RP” za zabezpieczenie międzynarodowych manewrów „NATO Air Meet 2003”. W 2004 r. przeniósł się do Warszawy, by kontynuować służbę w Dowództwie Sił Powietrznych, a w latach 2005-2007 dowodził 2 Brygadą Lotnictwa Taktycznego w Poznaniu.

15 sierpnia 2005 r. prezydent RP Aleksander Kwaśniewski awansował go do stopnia generała brygady. W 2007 r. generał Błasik objął stanowisko komendanta-rektora Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie, a 19 kwietnia tego roku śp. prezydent RP Lech Kaczyński awansował go na stopień generała dywizji i mianował dowódcą Sił Powietrznych. 15 sierpnia 2007 r. Andrzej Błasik został awansowany do stopnia generała broni.

Był pilotem klasy mistrzowskiej, posiadał ogólny nalot 1592 godzin, w tym 482 godzin na samolotach Su-22. Posiadał uprawnienia instruktorskie do szkolenia we wszystkich warunkach atmosferycznych na samolotach Su-22 i PZL TS-11 Iskra. Wykonywał także loty na samolotach Zlin-42M, PZL-101, Lim-2, Lim-5, Lim-6M oraz Jak-40. Posiadał tytuł honorowy „Zasłużony pilot wojskowy”.

Generał Andrzej Błasik zginął tragicznie 10 kwietnia 2010 w  katastrofie polskiego samolotu Tu-154M w Smoleńsku w drodze na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. Pozostawił żonę, Ewę Błasik, oraz dwoje dzieci, córkę Joannę i syna Michała.

15 kwietnia 2010 r. Bronisław Komorowski, pełniący obowiązki Prezydenta RP, mianował go pośmiertnie generałem. 28 kwietnia został pochowany w Kwaterze Smoleńskiej na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.

Tekst: kpt. Krzysztof Płatek, st. chor. Tomasz Grabowski
Zdjęcia: kpt. Krzysztof Płatek

Fot. kpt. Krzysztof Płatek

facebook twitter gplus

close
  • publikuj na facebook
  • publikuj na tweeter
  • publikuj na google plus
Najnowsze - ostatnie wpisy
15 XI 2018
Zmiany kadrowe w Dowództwie Generalnym
15 listopada dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych gen. broni Jarosław Mika w obecności kierowniczej kadry pożegnał żołnierzy kończących służbę w Dowództwie ...
14 XI 2018
Przygotowania do certyfikacji na ostatniej ...
Żołnierze Dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód (DWDP-W) rozpoczęli ostatni, przed certyfikacją, trening sztabowy.
14 XI 2018
Podziękowania Dowódcy Generalnego RSZ
Uroczyste obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę były ważnym i doniosłym wydarzeniem, które na długo pozostanie w sercach i pamięci ...
14 XI 2018
Druga linia ognia
Przyjeżdżają pierwsi, wyjeżdżają ostatni. Choć ich działania nie są szczególnie efektowne to logistycy i łącznościowcy podczas szkolenia poligonowego zapewniają prawidłowy przebieg ...
Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej
Morskie szkolenie
MPL Air Show 2018
Saber Strike-18 w Polsce
Święto Wojsk Lądowych
AIR SHOW 2018
Centralne Obchody Święta Wojska Polskiego
Diecezjalne obchody 100 – lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości  w Rokitnie