..:: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych :: Aktualności / Najnowsze - Rajd pamięci ::..
27 VI 2018

Rajd pamięci

  • pobierz pdf
  • drukuj
  • zmniejsz czcionkę
  • rozmiar pierwotny
  • powiększ czcionkę
W dniach 18-22 czerwca odbył się I Motocyklowy Rajd Pamięci śp. gen. pil. Andrzeja Błasika.
zdjęcie - Rajd pamięci
Fot. kpt. Krzysztof Płatek

W rajdzie wzięło udział 16 motocyklistów, żołnierzy z 1 Dywizjonu Lotniczego (25 Brygada Kawalerii Powietrznej) z Leźnicy Wielkiej oraz ks. Marek Kiedrowicz, partner i opiekun żołnierskiej inicjatywy.  Sama idea przedsięwzięcia  zrodziła się w 2017 roku, podczas rozmowy st. chor. Tomasza Grabowskiego i chor. Konrada Michalaka z wdową po zmarłym generale panią Ewą Błasik. W jej efekcie, podoficerowie rozpoczęli przygotowania do organizacji rajdu pamięci.

Trasę rajdu zaplanowano tak, aby odwiedzić jak największą liczbę miejsc związanych z działalnością tragicznie zmarłego generała. Za pierwszy cel podróży, po wyjeździe z 1 Dywizjonu Lotniczego w Leźnicy Wielkiej obrano Szkołę Podstawową w Wartkowicach, gdzie generał Błasik rozpoczął swoją edukację. Na terenie tamtejszego Zespołu Szkół im. Marszałka Józefa Piłsudskiego znajduje się pomnik poświęcony lotnikom ziemi wartkowickiej. Na pamiątkowej tablicy umieszczono sześć nazwisk, w tym właśnie śp. gen. pil. Andrzeja Błasika, absolwenta szkoły. Nad tablicą góruje samolot TS-11 Iskra. W tym miejscu uczestnicy rajdu po raz pierwszy złożyli kwiaty oddając hołd generałowi i pozostałym pilotom.  Żołnierze odwiedzili także znajdującą się na terenie szkoły Izbę Pamięci poświęconą ludziom, którzy zasłużyli się dla kraju i regionu. Wśród eksponatów stałej ekspozycji znajduje się tam m.in. czapka gen. Błasika, podarowana w czasie jego wizyty w szkole. Po dokonaniu wpisu w księdze pamiątkowej motocykliści ruszyli w dalszą drogę.

Dalsza trasa biegła przez jednostki, w których generał pełnił służbę wojskową. Motocykliści odwiedzili poznańskie Krzesiny, Mirosławiec, Świdwin, Dęblin i Warszawę. W stołecznym mieście żołnierze, oprócz wizyty w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych , gdzie przywitał ich I zastępca dowódcy generalnego rodzajów sił zbrojnych gen. dyw. pil. Jan Śliwka, udali się również na warszawskie Powązki, by złożyć kwiaty w Kwaterze Smoleńskiej, w której generał Błasik został pochowany. Wtedy to odbyło się również wzruszające spotkanie z panią Ewą Błasik.

Rajd przebiegał we wspaniałej atmosferze, a wizyty w jednostkach wojskowych wywarły na motocyklistach ogromne wrażenie. Wszyscy dowódcy i żołnierze podchodzili do motocyklistów w szczególny sposób doceniając ideę przyświecającą organizatorom.

Każda podróż znajduje jednak w jakimś momencie swój kres. I tak, 22 czerwca, również I Motocyklowy Rajd Pamięci śp. gen. pil. Andrzeja Błasika znalazł swój finał. Zakończył się on capstrzykiem kawaleryjskim i mszą św. polową rozpoczynającą Święto 25 Brygady Kawalerii Powietrznej w Tomaszowie Mazowieckim. Dzień później nastąpił jeszcze epilog, jakim  było spotkanie żołnierzy 1 Dywizjonu Lotniczego i ks. Marka Kiedrowicza z ojcem zmarłego generała panem Eugeniuszem Błasikiem, podczas którego uczestnicy zdali relację i opowiedzieli o swoich wrażeniach z rajdu.

************************************************

Generał Andrzej Błasik urodził się 11 października 1962 roku w Poddębicach. Był synem Eugeniusza i Marianny, z domu Darewulska. Jego rodzice byli nauczycielami w szkole podstawowej w Wartkowicach, do której ich syn uczęszczał na pierwszym etapie swojej edukacji.

Po ukończeniu szkoły podstawowej kształcił się w Liceum Lotniczym przy Wyższej Oficerskiej Szkole Lotniczej w Dęblinie, by następnie wstąpić w szeregi podchorążych „Szkoły Orląt” w 1981 roku. Szkołę oficerską ukończył w 1985 r. uzyskując tytuł pilota inżyniera, patent oficerski i stopień wojskowy podporucznika w grupie pilotów korpusu osobowego lotnictwa.

Naukę kontynuował w latach 1993-1995 na Akademii Obrony Narodowej w Warszawie, po ukończeniu której uzyskał dyplom i tytuł oficera dyplomowanego. Był także absolwentem kursu Holenderskiej Akademii Obrony w Hadze oraz Szkoły Wojennej Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych w Montgomery.

Jego pierwszym stanowiskiem służbowym było stanowisko pilota w 8 Pułku Lotnictwa Myśliwsko-Bombowego w Mirosławcu, które objął w 1985 r. Po dwóch latach został przeniesiony do 40 Pułku Lotnictwa Myśliwsko-Bombowego w Świdwinie, a w 1995 r. rozpoczął służbę w Szefostwie Wojsk Lotniczych Dowództwa Wojsk Lotniczych i Obrony Powietrznej w Warszawie.

W 2001 r. objął funkcję szefa szkolenia 2 Brygady Lotnictwa Taktycznego w Poznaniu, a w 2002 r. został dowódcą 31 Bazy Lotniczej. Dowodzona przez niego jednostka otrzymała w 2003 r. „Znak Honorowy Sił Zbrojnych RP” za zabezpieczenie międzynarodowych manewrów „NATO Air Meet 2003”. W 2004 r. przeniósł się do Warszawy, by kontynuować służbę w Dowództwie Sił Powietrznych, a w latach 2005-2007 dowodził 2 Brygadą Lotnictwa Taktycznego w Poznaniu.

15 sierpnia 2005 r. prezydent RP Aleksander Kwaśniewski awansował go do stopnia generała brygady. W 2007 r. generał Błasik objął stanowisko komendanta-rektora Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie, a 19 kwietnia tego roku śp. prezydent RP Lech Kaczyński awansował go na stopień generała dywizji i mianował dowódcą Sił Powietrznych. 15 sierpnia 2007 r. Andrzej Błasik został awansowany do stopnia generała broni.

Był pilotem klasy mistrzowskiej, posiadał ogólny nalot 1592 godzin, w tym 482 godzin na samolotach Su-22. Posiadał uprawnienia instruktorskie do szkolenia we wszystkich warunkach atmosferycznych na samolotach Su-22 i PZL TS-11 Iskra. Wykonywał także loty na samolotach Zlin-42M, PZL-101, Lim-2, Lim-5, Lim-6M oraz Jak-40. Posiadał tytuł honorowy „Zasłużony pilot wojskowy”.

Generał Andrzej Błasik zginął tragicznie 10 kwietnia 2010 w  katastrofie polskiego samolotu Tu-154M w Smoleńsku w drodze na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. Pozostawił żonę, Ewę Błasik, oraz dwoje dzieci, córkę Joannę i syna Michała.

15 kwietnia 2010 r. Bronisław Komorowski, pełniący obowiązki Prezydenta RP, mianował go pośmiertnie generałem. 28 kwietnia został pochowany w Kwaterze Smoleńskiej na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.

Tekst: kpt. Krzysztof Płatek, st. chor. Tomasz Grabowski
Zdjęcia: kpt. Krzysztof Płatek

Fot. kpt. Krzysztof Płatek

facebook twitter gplus

close
  • publikuj na facebook
  • publikuj na tweeter
  • publikuj na google plus
Najnowsze - ostatnie wpisy
21 II 2019
Wizyta zastępcy dowódcy USAEUR ds. ...
21. lutego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych odwiedził generał dywizji John Gronski, zastępca dowódcy USAUE ds. Wojsk Lądowych Gwardii Narodowej.
21 II 2019
Halowe Mistrzostwa Polski w lekkoatletyce
W Toruniu odbyły się 63. Halowe Mistrzostwa Polski w lekkoatletyce. W mistrzostwach rywalizowali żołnierze – sportowcy z Wojskowych Zespołów Sportowych zdobywając ...
21 II 2019
Ogień, dym i napalm
Żołnierze ze Świętoszowa walczyli ze strachem oraz swoimi słabościami podczas pokonywania toru napalmowego.
20 II 2019
Podwodne szkolenie
Zakończyło się szkolenie nurków z 5 batalionu saperów. W szkoleniu udział wzięli również żołnierze z 1 brzeskiego pułku saperów, 2 stargardzkiego ...
Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej
Morskie szkolenie
MPL Air Show 2018
Saber Strike-18 w Polsce
Święto Wojsk Lądowych
AIR SHOW 2018
Centralne Obchody Święta Wojska Polskiego
Diecezjalne obchody 100 – lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości  w Rokitnie