..:: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych :: Aktualności / Najnowsze - Zawiszacy są już na Łotwie ::..
22 VI 2018

Zawiszacy są już na Łotwie

  • pobierz pdf
  • drukuj
  • zmniejsz czcionkę
  • rozmiar pierwotny
  • powiększ czcionkę
20 czerwca żołnierze 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej wyruszyli w rejon pełnienia misji, w ramach wzmocnionej militarnej obecności NATO na wschodniej flance Sojuszu.
zdjęcie - Zawiszacy są już na Łotwie
PT-91 Twardy Fot. archiwum 15GBZ

Ostatnim elementem przygotowania Zawiszaków do misji był już tylko załadunek czołgów PT-91 Twardy oraz przemieszczenie sił i środków z miejsca stałej dyslokacji (garnizon Orzysz) na Łotwę.

19 czerwca III zmiana dotarła do miejscowości Kadagado (Baza Adazi), gdzie przez 6 miesięcy pod kanadyjskim dowództwem będą współpracować z sojusznikami z Włoch, Albanii, Hiszpanii, Słowenii, Słowacji i Czech, a także z gospodarzem - łotewskimi siłami zbrojnymi.

***********************************

15 Giżycka Brygada Zmechanizowana jest jedyną jednostką wojskową, która ściśle współdziała z Batalionową Grupę Bojową utworzoną w Bemowie Piskim, a teraz ma także status jednostki dającej swój wkład do eFP delegując siły i środki do Batalionowej Grupy Bojowej na Łotwie.

Decyzja o ulokowaniu batalionowych grup bojowych NATO na wschodniej flance zapadła podczas szczytu NATO w Warszawie, który odbył się w lipcu 2016 roku. Na mocy decyzji członków Sojuszu w ramach wzmocnionej wysuniętej obecności (eFP – enhanced Forward Presence) od kwietnia 2017 roku w Bemowie Piskim stacjonują żołnierze US Army, Wielkiej Brytanii, Chorwacji i Rumunii. Podobne struktury ulokowano także w Estonii, na Litwie i Łotwie.

Tekst: kpt. Anna Bielak-Pestka
Foto: szer. Adrian Jórski, ppor. Maciej Wrotniak, st. chor. Sztab Tomasz Wojewódka

PT-91 Twardy Fot. archiwum 15GBZ

facebook twitter gplus

close
  • publikuj na facebook
  • publikuj na tweeter
  • publikuj na google plus
Najnowsze - ostatnie wpisy
15 XI 2018
Zmiany kadrowe w Dowództwie Generalnym
15 listopada dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych gen. broni Jarosław Mika w obecności kierowniczej kadry pożegnał żołnierzy kończących służbę w Dowództwie ...
14 XI 2018
Przygotowania do certyfikacji na ostatniej ...
Żołnierze Dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód (DWDP-W) rozpoczęli ostatni, przed certyfikacją, trening sztabowy.
14 XI 2018
Podziękowania Dowódcy Generalnego RSZ
Uroczyste obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę były ważnym i doniosłym wydarzeniem, które na długo pozostanie w sercach i pamięci ...
14 XI 2018
Druga linia ognia
Przyjeżdżają pierwsi, wyjeżdżają ostatni. Choć ich działania nie są szczególnie efektowne to logistycy i łącznościowcy podczas szkolenia poligonowego zapewniają prawidłowy przebieg ...
Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej
Morskie szkolenie
MPL Air Show 2018
Saber Strike-18 w Polsce
Święto Wojsk Lądowych
AIR SHOW 2018
Centralne Obchody Święta Wojska Polskiego
Diecezjalne obchody 100 – lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości  w Rokitnie