..:: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych :: Aktualności / Najnowsze - Zawiszacy są już na Łotwie ::..
22 VI 2018

Zawiszacy są już na Łotwie

  • pobierz pdf
  • drukuj
  • zmniejsz czcionkę
  • rozmiar pierwotny
  • powiększ czcionkę
20 czerwca żołnierze 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej wyruszyli w rejon pełnienia misji, w ramach wzmocnionej militarnej obecności NATO na wschodniej flance Sojuszu.
zdjęcie - Zawiszacy są już na Łotwie
PT-91 Twardy Fot. archiwum 15GBZ

Ostatnim elementem przygotowania Zawiszaków do misji był już tylko załadunek czołgów PT-91 Twardy oraz przemieszczenie sił i środków z miejsca stałej dyslokacji (garnizon Orzysz) na Łotwę.

19 czerwca III zmiana dotarła do miejscowości Kadagado (Baza Adazi), gdzie przez 6 miesięcy pod kanadyjskim dowództwem będą współpracować z sojusznikami z Włoch, Albanii, Hiszpanii, Słowenii, Słowacji i Czech, a także z gospodarzem - łotewskimi siłami zbrojnymi.

***********************************

15 Giżycka Brygada Zmechanizowana jest jedyną jednostką wojskową, która ściśle współdziała z Batalionową Grupę Bojową utworzoną w Bemowie Piskim, a teraz ma także status jednostki dającej swój wkład do eFP delegując siły i środki do Batalionowej Grupy Bojowej na Łotwie.

Decyzja o ulokowaniu batalionowych grup bojowych NATO na wschodniej flance zapadła podczas szczytu NATO w Warszawie, który odbył się w lipcu 2016 roku. Na mocy decyzji członków Sojuszu w ramach wzmocnionej wysuniętej obecności (eFP – enhanced Forward Presence) od kwietnia 2017 roku w Bemowie Piskim stacjonują żołnierze US Army, Wielkiej Brytanii, Chorwacji i Rumunii. Podobne struktury ulokowano także w Estonii, na Litwie i Łotwie.

Tekst: kpt. Anna Bielak-Pestka
Foto: szer. Adrian Jórski, ppor. Maciej Wrotniak, st. chor. Sztab Tomasz Wojewódka

PT-91 Twardy Fot. archiwum 15GBZ

facebook twitter gplus

close
  • publikuj na facebook
  • publikuj na tweeter
  • publikuj na google plus
Najnowsze - ostatnie wpisy
21 II 2019
Wizyta zastępcy dowódcy USAEUR ds. ...
21. lutego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych odwiedził generał dywizji John Gronski, zastępca dowódcy USAUE ds. Wojsk Lądowych Gwardii Narodowej.
21 II 2019
Halowe Mistrzostwa Polski w lekkoatletyce
W Toruniu odbyły się 63. Halowe Mistrzostwa Polski w lekkoatletyce. W mistrzostwach rywalizowali żołnierze – sportowcy z Wojskowych Zespołów Sportowych zdobywając ...
21 II 2019
Ogień, dym i napalm
Żołnierze ze Świętoszowa walczyli ze strachem oraz swoimi słabościami podczas pokonywania toru napalmowego.
20 II 2019
Podwodne szkolenie
Zakończyło się szkolenie nurków z 5 batalionu saperów. W szkoleniu udział wzięli również żołnierze z 1 brzeskiego pułku saperów, 2 stargardzkiego ...
Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej
Morskie szkolenie
MPL Air Show 2018
Saber Strike-18 w Polsce
Święto Wojsk Lądowych
AIR SHOW 2018
Centralne Obchody Święta Wojska Polskiego
Diecezjalne obchody 100 – lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości  w Rokitnie