..:: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych :: Aktualności / Najnowsze - Odra im niestraszna ::..
13 VI 2018

Odra im niestraszna

  • pobierz pdf
  • drukuj
  • zmniejsz czcionkę
  • rozmiar pierwotny
  • powiększ czcionkę
W Krośnie Odrzańskim trwa szkolenie poddziałów 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej (11LDKPanc) z pokonywania szerokiej przeszkody wodnej – rzeki Odra.
zdjęcie - Odra im niestraszna
Leopard2A4 przeprawiający się przez Odrę. Fot. por. K. Gonera

12 czerwca zmagania żołnierzy spod husarskiego znaku obserwowali dowódca generalny RSZ gen. broni Jarosław Mika, attaché obrony USA w Polsce płk John Downey, a także ponad 120 słuchaczy Akademii Sztuki Wojennej z Warszawy.

Jak każdego roku ośrodek ćwiczeń OC Biała Góra położony na brzegach Odry, tuż obok Krosna Odrzańskiego staje się areną umożliwiającą praktyczne sprawdzenie i doskonalenie umiejętności pokonywania szerokiej przeszkody wodnej. Tegoroczne szkolenie, w którym kolejno udział biorą żołnierze i sprzęt wojskowy ze wszystkich jednostek wchodzących w skład 11LDKPanc, rozpoczęło się 1 czerwca, a zostanie zakończone 15 czerwca.

W miejscu przeprawy rzeka Odra ma około 160 metrów szerokości, a jej głębokość, z uwagi na niski stan wody, w tym roku sięgała do 2 metrów. W przeprawie wykorzystywano zarówno sprzęt inżynieryjny będący na wyposażeniu pododdziałów saperskich, jak i sprzęt wojskowy, którym na co dzień dysponują jednostki wojskowe, czyli czołgi Leopard 2A4, bojowe wozy piechoty BWP-1 oraz KTO Rosomak, haubice 2S1 i PRWB OSA, czy sprzęt rozpoznania BRDM i TRI.

„Ideą tego szkolenia było to, aby w przeprawie wzięli udział żołnierze wszystkich jednostek wojskowych dywizji. Nie możemy zapominać, że przeprawy przez przeszkody wodne są integralną częścią przemieszczania wojsk. Podczas takiego szkolenia bardzo ważna jest właściwa koordynacja zadań do przygotowania, zorganizowania i przeprowadzenia pokonywania przeszkody wodnej. Prócz tego, niezwykle ważny jest czynnik psychologiczny. Dzięki temu, iż szkolenie ma charakter cykliczny żołnierze zyskują duży komfort psychiczny. Mam na myśli, zarówno zaufanie do własnych umiejętności, jak i sprzętu oraz do organizacji przedsięwzięcia”  – opisywał gen. dyw. Stanisław Czosnek, dowódca 11LDKPanc.

W czasie wizyty, obserwatorzy mieli okazję zapoznać się z organizacją i wyposażeniem grupy ratunkowo ewakuacyjnej GRE, którą wystawił 5 Kresowy Batalion Saperów z Krosna Odrzańskiego. Do jej zadań należy czuwanie nad bezpieczeństwem załóg i przeprawiającego się sprzętu. Poza tym, zaprezentowano sposoby przygotowania poszczególnych rodzajów sprzętu wojskowego oraz załóg do pokonania przeszkody wodnej. Ważne jest właściwe uszczelnienie i zabezpieczenie sprzętu przed zalaniem.

Następnie goście przeszli na punkt kierowania przeprawą oraz punkt obserwacyjny, skąd mieli doskonałą widoczność na przeprawiające się po dnie Odry czołgi Leopard 2A4.

Czołgi Leopard 2A4 pokonują przeszkody wodne jadąc po dnie, zatem aby załogi mogły przystąpić do praktycznej realizacji szkolenia na rzece Odra musiały wcześniej odbyć specjalistyczne szkolenie. W czasie tego szkolenia pancerniacy z 10 Brygady Kawalerii przeszli tzw. badania tolerancji tlenowej, a także nauczyli się posługiwania aparatami tlenowymi ATE-1, które są nieodzownym wyposażeniem każdej załogi w czasie przeprawy.

Jednak zanim czołg  Leopard 2A4 zanurzy się i przejedzie po dnie rzeki załoga musi dokonać prawidłowego montażu elementów wyposażenia do jazdy pod wodą. Zakładana jest m.in. kilkumetrowa rura ewakuacyjna, która umożliwia załodze opuszczenie wozu w przypadku zatopienia. Przez rurę dostarczane jest także powietrze do wnętrza czołgu oraz układów silnika. Na jej wierzchołku staje dowódca wozu, który łączy się z kierowcą i podaje mu kierunek, w jakim ten ma zmierzać pod wodą.

„Pokonywanie przeszkód wodnych jest zadaniem dość złożonym, wymagającym zarówno wiedzy specjalistycznej, jak i taktycznej. Jednak dzięki zaangażowaniu i doświadczeniu żołnierzy wojsk inżynieryjnych, saperów mogę stanowczo powiedzieć, że Odra nie jest nam straszna” – wyjaśnia mjr Tomasz Hamerliński, zastępca szefa wojsk inżynieryjnych 11LDKPanc.

Tekst: mjr Artur Pinkowski
Zdjęcia: por. Krzysztof Gonera

Leopard2A4 przeprawiający się przez Odrę. Fot. por. K. Gonera

facebook twitter gplus

close
  • publikuj na facebook
  • publikuj na tweeter
  • publikuj na google plus
Najnowsze - ostatnie wpisy
19 III 2019
Wizyta Dowódcy 3. Armii Sił ...
Dowódca 3. Armii Sił Powietrznych USA, stacjonującej w niemieckim Ramstein gen. dyw. John Wood złożył wizytę zapoznawczą w Dowództwie Generalnym Rodzajów ...
19 III 2019
Zmiany kadrowe w Dowództwie Generalnym
Dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych gen. broni Jarosław Mika, w obecności kierowniczej kadry pożegnał żołnierzy kończących służbę w Dowództwie Generalnym Rodzajów ...
19 III 2019
pożegnanie żołnierzy XVII zmiany Polskiego ...
W piątek 15 marca odbyło się pożegnanie żołnierzy XVII zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego (PKW) EUFOR wyjeżdżającego w ramach operacji wojskowej Unii ...
18 III 2019
Odsłonięcie tablicy poświęconej polskim lotnikom
W sobotę 16 marca w koszarach 30 pułku łączności w Bramcote w pobliżu Coventry Ambasador Polski w Wielkiej Brytanii, JE Arkady ...
Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej
Morskie szkolenie
MPL Air Show 2018
Saber Strike-18 w Polsce
Święto Wojsk Lądowych
AIR SHOW 2018
Centralne Obchody Święta Wojska Polskiego
Diecezjalne obchody 100 – lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości  w Rokitnie