..:: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych :: Aktualności / Najnowsze - Komunikat – powroty wojsk ::..
13 VI 2018

Komunikat – powroty wojsk

 • pobierz pdf
 • drukuj
 • zmniejsz czcionkę
 • rozmiar pierwotny
 • powiększ czcionkę
15 czerwca zakończą się międzynarodowe manewry Saber Strike-18 przeprowadzane na terenie Estonii, Litwy, Łotwy i Polski. W związku z tym ponownie na polskich drogach pojawią się liczne kolumny wojskowe przemieszczające się z rejonów ćwiczeń do miejsc stałej dyslokacji.
zdjęcie - Komunikat – powroty wojsk
Strykery z 2 Pułku Kawalerii Armii USA w Polsce.

Tak samo, jak w przypadku przemieszczeń w rejony ćwiczeń, ponownie spodziewać się należy blisko 2000 pojazdów Armii Stanów Zjednoczonych. Na drogach będzie można również napotkać pojedyncze kolumny pojazdów Sił Zbrojnych RP wracające do miejsc stacjonowania.

Największego ruchu drogowego należy spodziewać się ponownie na trasach przemarszu 2 Pułku Kawalerii Armii Stanów Zjednoczonych, który rozpocznie przekraczanie granicy polsko-litewskiej w Budzisku i Ogrodnikach wieczorem 16 czerwca i będzie kierował się do Vilseck na terenie Niemiec. Ok. 950 pojazdów będzie przemieszczało się w kilku rzutach w kolumnach po ok. 20 sztuk, pilotowanych przez pojazdy Żandarmerii Wojskowej.

Główne trasy przemieszczeń największych rzutów, które będą realizowane w dniach 16-23 czerwca, kształtują się następująco:

 • Trasa nr 1 – Od północno-wschodniej granicy Państwa w Budzisku i Ogrodnikach trasami 8, 65 i 16 do Orzysza, następnie trasą 63 w stronę Łomży, dalej trasami 677, S8 i autostradą A2 w kierunku Sochaczewa, a następnie autostradami A2 i A1 oraz drogą S8 na Łask i Oleśnicę, by omijając Wrocław autostradami A8 i A4 dotrzeć do przejścia granicznego z Niemcami w Zgorzelcu.
 • Trasa nr 2 – Od północno-wschodniej granicy Państwa w Budzisku trasami 8, 65 i 16 przez Orzysz i  Ostródę na Grudziądz, następnie drogą 55, autostradą A1, drogami S10, 15 i 25 przez Powidz i dalej autostradą A2 w kierunku Poznania do przejścia granicznego z Niemcami w Świecku.

Przekraczanie granicy polsko-litewskiej w Budzisku i Ogrodnikach zaplanowano na dni 16-20 czerwca.

Przekraczanie granicy polsko-niemieckiej w Zgorzelcu i Świecku zaplanowano na dni 20-23 czerwca.

Ponadto zwiększonego ruchu pojazdów wojskowych należy spodziewać się w okresie od 13 do 20 czerwca na poniższych trasach:

 • na drogach 175 i 10 oraz autostradzie A6 z Drawska Pomorskiego do przejścia granicznego z Niemcami w Kołbaskowie,
 • na trasach S3 i 12 oraz autostradzie A4 ze Szczecina przez Bolesławiec do przejścia granicznego z Niemcami w Zgorzelcu,
 • na drodze nr 16 z Orzysza przez Ostródę na Grudziądz, trasach 55, A1, S10, 15, 25 i A2 prowadzących przez Inowrocław i Powidz do Poznania, S11 i S5 z Poznania do Wrocławia oraz na autostradzie A4 z Wrocławia do przejścia granicznego w Zgorzelcu,
 • oraz na drogach 22 i 10 z Grudziądza do Szczecina.

Szczegółowe i aktualne informacje będą przekazywane lokalnie przez przedstawicieli Szefostwa Transportu i Ruchu Wojsk oraz Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA). Co więcej, wszelkie informacje na temat bieżącej sytuacji na drogach krajowych dostępne są pod numerem całodobowej Informacji Drogowej GDDKiA: 19 111 oraz na stronie www.gddkia.gov.pl, w zakładce „Serwis dla Kierowców”.

Informacje nt. ew. powstających utrudnień, także tych wynikających z przemieszczania się kolumn pojazdów wojskowych przekazywane będą również poprzez system tablic zmiennej treści znajdujących się  przy określonych drogach krajowych.

Więcej informacji udzielają:

 • Oficer prasowy DG RSZ kpt. Krzysztof Płatek, tel.: 261 826 236, tel. kom.: 575 307 767, e-mail: rzecznik.dgrsz@mon.gov.pl
 • Ze strony GDDKiA - całodobowa Informacja Drogowa GDDKiA pod nr tel.: 19 111 oraz Rzecznik prasowy GDDKiA Jan Krynicki, tel. kom.: 600 014 125, e-mail: rzecznik@gddkia.gov.pl

Oficer prasowy DG RSZ
kpt. Krzysztof Płatek

 • publikuj na facebook
 • publikuj na tweeter
 • publikuj na google plus
Najnowsze - ostatnie wpisy
24 VI 2019
Techniczni eksperci
Pluton remontowy z żagańskiej jednostki wojskowej.
24 VI 2019
Primum non nocere
Zwykle ich nie dostrzegamy, mimo iż są stale obok – czy to w warunkach codziennego funkcjonowania w macierzystych jednostkach, czy podczas ...
24 VI 2019
Regionalne Mistrzostwa CISM
W dniach 17-21.06.2019 r. w Lubikówku koło Skwierzyny odbyła się czwarta edycja Regionalnych Mistrzostw CISM w biegu na orientację.
23 VI 2019
Polsko – włoskie współdziałanie
Pierwsza część ćwiczenia pod kryptonimem DRAGON-19 była wyzwaniem nie tylko dla polskich żołnierzy. Pancerniacy z 10 Brygady Kawalerii Pancernej szkolili się ...
DRAGON-19 strong in the alliance
Życzenia Ministra Obrony Narodowej
DRAGON-19
DRAGON-19 rozpoczęty
DRAGON-19
Wielka defilada „Silni w sojuszach”
Wielka defilada „Silni w sojuszach”
Baltic Air Policing 2019