..:: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych :: Aktualności / Najnowsze - Pierwsi na polu walki ::..
12 VI 2018

Pierwsi na polu walki

  • pobierz pdf
  • drukuj
  • zmniejsz czcionkę
  • rozmiar pierwotny
  • powiększ czcionkę
6 czerwca spadochroniarze 6 Brygady Powietrznodesantowej (6BPD) weszli do działania w ramach zadań wynikających z ćwiczeń Saber Strike-18 oraz Swift Response-18.
zdjęcie - Pierwsi na polu walki
Desant PGA na drawskim poligonie. Fot. comcam.pl

Po kilku dniach przygotowań w rejonie wyjściowym rozpoczęła się zasadnicza część operacji powietrznodesantowej. Na drawskim poligonie wylądowało 32 spadochroniarzy Połączonej Grupy Awangardowej (PGA) złożonej z żołnierzy rozpoznania, zabezpieczenia desantowania, rozpoznania inżynieryjnego oraz odpowiedzialnych za naprowadzanie samolotów bojowych specjalistów Taktycznego Zespołu Kontroli Obszaru Powietrznego (TZKOP).

To właśnie ta grupa żołnierzy odpowiedzialna jest za rozpoznanie i ubezpieczenie zrzutowiska, na które 7 czerwca desantować się miały siły główne 6BPD.

Pierwsi spadochroniarze opuścili pokład samolotu M-28 Bryza na wysokości 1500 m ze spadochronami szybującymi AD-2000 otwieranymi na tzw. linę. Kolejna grupa rozpoczęła desant na wysokości 2500 m w odległości ok. 3 km od miejsca lądowania. Wśród nich znajdowali się żołnierze wykonujący skok tandemowy, czyli pilot-spadochroniarz i podwieszony do niego żołnierz nie posiadający przeszkolenia do wykonywania skoku z dużej wysokości. Zadanie to wykonali jako osobny element, gdyż parametry opadania na takim spadochronie różnią się od tych jakie charakteryzują spadochrony szybujące używane przez zwiadowców.

Wszyscy żołnierze PGA wyposażeni są w broń i zasobniki z osobistym wyposażeniem, bez którego nie byłoby możliwe wykonanie przydzielonego im zadania. A ich celem w pierwszej fazie działania po desantowaniu jest nie tylko rozpoznanie i ubezpieczenie zrzutowiska dla sił głównych, ale również rozpoznanie rejonu obiektu przyszłego szturmu i przeprawy wodnej.

Skok spadochronowy to tylko początek działania spadochroniarzy. Najważniejsza jego część to to, co dzieje się po wylądowaniu. Od skuteczności i skrytości działania PGA zależy w dużym stopniu sukces całej operacji powietrznodesantowej wykonywanej przez batalionową grupę powietrznodesantową.

Podczas ćwiczeń Saber Strike-18 i Swift Response-18 Batalionową Grupę Powietrznodesantową tworzą spadochroniarze 6 Batalionu Powietrznodesantowego z Gliwic.

Tekst: por. Agata Niemyjska
Zdjęcia: comcam.pl

Desant PGA na drawskim poligonie. Fot. comcam.pl

facebook twitter gplus

close
  • publikuj na facebook
  • publikuj na tweeter
  • publikuj na google plus
Najnowsze - ostatnie wpisy
16 VIII 2018
Amerykanie z wiztą w DGRSZ
16 sierpnia z wizytą do Dowództwa Generalnego RSZ przybyła delegacja amerykańska z dowódcą Elementu Dowodzenia Misją (ang. Mission Command Element/MCE) płk. ...
14 VIII 2018
Święto WP w 100-lecie Niepodległości
Tegoroczne obchody Święta Wojska Polskiego przypadają w szczególną rocznicę – 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Historycznej chwili, kiedy to naród polski ...
14 VIII 2018
Życzenia z okazji Święta WP
Święto Wojska Polskiego, upamiętniające zwycięską Bitwę Warszawską to szczególna data w naszym narodowym kalendarzu historycznym. To dzień skłaniający do refleksji nad ...
14 VIII 2018
Święto Wojska Polskiego nie tylko ...
Podczas gdy w Warszawie przygotowywane są centralne obchody z okazji Święta Wojska Polskiego, na terenie całego kraju jednostki wojskowe we współpracy ...
Saber Strike-18 w Polsce
Sesja air-to-air podczas NTM18
NATO Tiger Meet zakończone
Strzelanie plutonu nurków z 25BKPow.
Centralne Obchody Święta Wojska Polskiego
Diecezjalne obchody 100 – lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości  w Rokitnie
NATO Tiger Meet 2018
100-lecie Lotnictwa Wojskowego