..:: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych :: Aktualności / Najnowsze - Pierwsi na polu walki ::..
12 VI 2018

Pierwsi na polu walki

  • pobierz pdf
  • drukuj
  • zmniejsz czcionkę
  • rozmiar pierwotny
  • powiększ czcionkę
6 czerwca spadochroniarze 6 Brygady Powietrznodesantowej (6BPD) weszli do działania w ramach zadań wynikających z ćwiczeń Saber Strike-18 oraz Swift Response-18.
zdjęcie - Pierwsi na polu walki
Desant PGA na drawskim poligonie. Fot. comcam.pl

Po kilku dniach przygotowań w rejonie wyjściowym rozpoczęła się zasadnicza część operacji powietrznodesantowej. Na drawskim poligonie wylądowało 32 spadochroniarzy Połączonej Grupy Awangardowej (PGA) złożonej z żołnierzy rozpoznania, zabezpieczenia desantowania, rozpoznania inżynieryjnego oraz odpowiedzialnych za naprowadzanie samolotów bojowych specjalistów Taktycznego Zespołu Kontroli Obszaru Powietrznego (TZKOP).

To właśnie ta grupa żołnierzy odpowiedzialna jest za rozpoznanie i ubezpieczenie zrzutowiska, na które 7 czerwca desantować się miały siły główne 6BPD.

Pierwsi spadochroniarze opuścili pokład samolotu M-28 Bryza na wysokości 1500 m ze spadochronami szybującymi AD-2000 otwieranymi na tzw. linę. Kolejna grupa rozpoczęła desant na wysokości 2500 m w odległości ok. 3 km od miejsca lądowania. Wśród nich znajdowali się żołnierze wykonujący skok tandemowy, czyli pilot-spadochroniarz i podwieszony do niego żołnierz nie posiadający przeszkolenia do wykonywania skoku z dużej wysokości. Zadanie to wykonali jako osobny element, gdyż parametry opadania na takim spadochronie różnią się od tych jakie charakteryzują spadochrony szybujące używane przez zwiadowców.

Wszyscy żołnierze PGA wyposażeni są w broń i zasobniki z osobistym wyposażeniem, bez którego nie byłoby możliwe wykonanie przydzielonego im zadania. A ich celem w pierwszej fazie działania po desantowaniu jest nie tylko rozpoznanie i ubezpieczenie zrzutowiska dla sił głównych, ale również rozpoznanie rejonu obiektu przyszłego szturmu i przeprawy wodnej.

Skok spadochronowy to tylko początek działania spadochroniarzy. Najważniejsza jego część to to, co dzieje się po wylądowaniu. Od skuteczności i skrytości działania PGA zależy w dużym stopniu sukces całej operacji powietrznodesantowej wykonywanej przez batalionową grupę powietrznodesantową.

Podczas ćwiczeń Saber Strike-18 i Swift Response-18 Batalionową Grupę Powietrznodesantową tworzą spadochroniarze 6 Batalionu Powietrznodesantowego z Gliwic.

Tekst: por. Agata Niemyjska
Zdjęcia: comcam.pl

Desant PGA na drawskim poligonie. Fot. comcam.pl

facebook twitter gplus

close
  • publikuj na facebook
  • publikuj na tweeter
  • publikuj na google plus
Najnowsze - ostatnie wpisy
21 II 2019
Wizyta zastępcy dowódcy USAEUR ds. ...
21. lutego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych odwiedził generał dywizji John Gronski, zastępca dowódcy USAUE ds. Wojsk Lądowych Gwardii Narodowej.
21 II 2019
Halowe Mistrzostwa Polski w lekkoatletyce
W Toruniu odbyły się 63. Halowe Mistrzostwa Polski w lekkoatletyce. W mistrzostwach rywalizowali żołnierze – sportowcy z Wojskowych Zespołów Sportowych zdobywając ...
21 II 2019
Ogień, dym i napalm
Żołnierze ze Świętoszowa walczyli ze strachem oraz swoimi słabościami podczas pokonywania toru napalmowego.
20 II 2019
Podwodne szkolenie
Zakończyło się szkolenie nurków z 5 batalionu saperów. W szkoleniu udział wzięli również żołnierze z 1 brzeskiego pułku saperów, 2 stargardzkiego ...
Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej
Morskie szkolenie
MPL Air Show 2018
Saber Strike-18 w Polsce
Święto Wojsk Lądowych
AIR SHOW 2018
Centralne Obchody Święta Wojska Polskiego
Diecezjalne obchody 100 – lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości  w Rokitnie