..:: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych :: Aktualności / Najnowsze - Marsz 12 Brygady ::..
11 VI 2018

Marsz 12 Brygady

  • pobierz pdf
  • drukuj
  • zmniejsz czcionkę
  • rozmiar pierwotny
  • powiększ czcionkę
10 czerwca kolumny pojazdów wojskowych z 1 Batalionu Piechoty Zmotoryzowanej 12 Brygady Zmechanizowanej ze Szczecina, które w ramach Saber Strike-18 przemieszczają się z poligonu w Drawsku Pomorskim na teren OSPWL w Orzyszu osiągnęły Morąg.
zdjęcie - Marsz 12 Brygady
Przeprawa w Chełmnie przez Wisłę. Fot. M. Niwicz

Jednak zanim polscy żołnierze zostali serdecznie powitani przez mieszkańców mazurskiego miasta, czekało ich duże wyzwanie, jakim była przeprawa promowa przez Wisłę w Chełmnie, przygotowana przez kompanię pontonową z 5 Pułku Inżynieryjnego.

Nadejście sił głównych zostało poprzedzone zabezpieczeniem przyczółków na obu brzegach rzeki przez około 70 żołnierzy ze szwadronowej grupy bojowej w sile dwóch plutonów z 25 Brygady Kawalerii Powietrznej (25BKPow). Przeprowadzili oni taktyczny desant śmigłowcowy dzień wcześniej, w sobotę, o godzinie 16.00 i po zabezpieczeniu wyznaczonego rejonu pozostali w nim do czasu zakończenia przeprawy przez żołnierzy z 12 Brygady Zmechanizowanej. Do przeprowadzenia operacji wykorzystano dwa śmigłowce Mi-8 i dwa Mi-17 z dywizjonów lotniczych podległych 25 Brygadzie oraz dwa śmigłowce UH-60 Blackhawk z 12 Brygady Kawalerii Powietrznej Armii Stanów Zjednoczonych. Desant był ubezpieczany przez 4 śmigłowce – dwa W-3 Sokół (25BKPow) i dwa Mi-24 z 1 Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych.

„Desant był realizowany różnymi sposobami. Pierwszy rzut dokonał desantowania przy pomocy tak zwanej grubej liny, żołnierze opuścili się z zawieszonych w powietrzu śmigłowców, a drugi rzut desantował się ze śmigłowców, które przyziemniły (…) W drugim rzucie wyładowano również uzbrojenie” – tak w skrócie opisał zadanie oficer prasowy 25BKPow ppor. Bartosz Grzesło.

Siły 1 Batalionu Piechoty Zmotoryzowanej liczące około 700 żołnierzy i 300 pojazdów różnych typów (w tym rodzina KTO Rosomak w wersjach: bojowego Rosomak-S, ewakuacji medycznej Rosomak-WEM, rozpoznania technicznego Rosomak-WRT, czy samobieżnego moździerza kołowego SMK120 Rak) dotarły do Chełmna po zachodniej stronie Wisły w nocy z sobotę na niedzielę. W niedzielę, o godzinie 8.00, prawie 50 pojazdów i około 200 żołnierzy dotarło w rejon przeprawy promowej. Została ona zorganizowana w oparciu o trzy zestawy o nośności 80 ton, z których każdy składał się z 16 bloków pontonowych i dwóch bloków brzegowych na końcach, sterowanych przez dwa kutry. Jednorazowo koryto rzeki przekraczało od jednego do czterech pojazdów i operację udało się zakończyć ok. godziny 16.00. Zestawy pontonowe wykorzystane podczas operacji zostały wydzielone z 5 Pułku Inżynieryjnego, 2 Pułku Inżynieryjnego i 2 Pułku Saperów. Pozostała część sił przekroczyła rzekę wykorzystując do tego celu most w Chełmnie.

Poza żołnierzami kawalerii powietrznej rejon przeprawy zabezpieczały także dwa śmigłowce szturmowe Mi-24 z 56 Bazy Lotniczej z Inowrocławia oraz samobieżne wyrzutnie rakiet typu Osa z 8 Pułku Przeciwlotniczego z Koszalina.

Połączone działania obserwował dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych gen. broni Jarosław Mika, kierownicza kadra zaangażowanych w szkolenie jednostek, przedstawiciele Armii Stanów Zjednoczonych oraz licznie przybyłe media i mieszkańcy miasta.

***********************************

Międzynarodowe ćwiczenie Saber Strike-18, prowadzone przez Dowództwo Wojsk Lądowych USA w Europie jest ósmą edycją organizowanego od 2010 roku szkolenia. Odbywa się ono w dniach 3-15 czerwca, na terenie Estonii, Litwy, Łotwy i Polski. Bierze w nim udział około 18000 żołnierzy z 20 państw, z czego ponad 5000 stanowią polscy żołnierze z jednostek podległych Dowództwu Generalnemu Rodzajów Sił Zbrojnych.

Tegoroczne manewry, podobnie jak poprzednie, uwzględniają m.in. elementy wsparcia sojuszniczego, w tym siły grup bojowych NATO rozmieszczonych w państwach bałtyckich i w Polsce.

To amerykańskie ćwiczenie, zaliczające się jednocześnie do kluczowych przedsięwzięć szkoleniowych Sił Zbrojnych RP, przede wszystkim Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych i podległych mu jednostek wojskowych, skupia się na doskonaleniu zdolności prowadzenia operacji lądowych i powietrznych przez zaangażowane w ćwiczenie wojska państw Sojuszu Północnoatlantyckiego. Jego dodatkowym celem jest zwiększanie interoperacyjności sił zbrojnych ćwiczących stron z Wielonarodowymi Batalionowymi Grupami Bojowymi NATO stacjonującymi na terenie Estonii, Litwy, Łotwy i Polski, będącymi częścią szerszej strategii Sojuszu Północnoatlantyckiego w obszarze odstraszania oraz prezentacji gotowości i zdecydowania w zakresie kolektywnej obrony każdego z członków.

Tegoroczna edycja ćwiczenia zakłada udział komponentów z następujących państw sojuszniczych i partnerskich: Chorwacji, Czech, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Izraela, Kanady, Litwy, Łotwy, Macedonii, Niemiec, Norwegii, Rumunii, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Włoch, jak również sił NATO. Głównym ćwiczącym z Polski jest 12 Dywizja Zmechanizowana.

Tekst: kpt. Krzysztof Płatek
Zdjęcia: Michał Niwicz / Polska Zbrojna, mjr Paweł Szymczak / 5 pinż

Przeprawa w Chełmnie przez Wisłę. Fot. M. Niwicz

facebook twitter gplus

close
  • publikuj na facebook
  • publikuj na tweeter
  • publikuj na google plus
Najnowsze - ostatnie wpisy
14 VIII 2018
Święto WP w 100-lecie Niepodległości
Tegoroczne obchody Święta Wojska Polskiego przypadają w szczególną rocznicę – 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Historycznej chwili, kiedy to naród polski ...
14 VIII 2018
Życzenia z okazji Święta WP
Święto Wojska Polskiego, upamiętniające zwycięską Bitwę Warszawską to szczególna data w naszym narodowym kalendarzu historycznym. To dzień skłaniający do refleksji nad ...
14 VIII 2018
Święto Wojska Polskiego nie tylko ...
Podczas gdy w Warszawie przygotowywane są centralne obchody z okazji Święta Wojska Polskiego, na terenie całego kraju jednostki wojskowe we współpracy ...
14 VIII 2018
Marynarka Wojenna neutralizuje niewybuchy
Plaże Morza Bałtyckiego w dalszym ciągu skrywają „pamiątki” z wojny.
Saber Strike-18 w Polsce
Sesja air-to-air podczas NTM18
NATO Tiger Meet zakończone
Strzelanie plutonu nurków z 25BKPow.
Diecezjalne obchody 100 – lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości  w Rokitnie
NATO Tiger Meet 2018
100-lecie Lotnictwa Wojskowego
100-lecie Marynarki Wojennej