..:: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych :: Aktualności / Najnowsze - Marsz 12 Brygady ::..
11 VI 2018

Marsz 12 Brygady

  • pobierz pdf
  • drukuj
  • zmniejsz czcionkę
  • rozmiar pierwotny
  • powiększ czcionkę
10 czerwca kolumny pojazdów wojskowych z 1 Batalionu Piechoty Zmotoryzowanej 12 Brygady Zmechanizowanej ze Szczecina, które w ramach Saber Strike-18 przemieszczają się z poligonu w Drawsku Pomorskim na teren OSPWL w Orzyszu osiągnęły Morąg.
zdjęcie - Marsz 12 Brygady
Przeprawa w Chełmnie przez Wisłę. Fot. M. Niwicz

Jednak zanim polscy żołnierze zostali serdecznie powitani przez mieszkańców mazurskiego miasta, czekało ich duże wyzwanie, jakim była przeprawa promowa przez Wisłę w Chełmnie, przygotowana przez kompanię pontonową z 5 Pułku Inżynieryjnego.

Nadejście sił głównych zostało poprzedzone zabezpieczeniem przyczółków na obu brzegach rzeki przez około 70 żołnierzy ze szwadronowej grupy bojowej w sile dwóch plutonów z 25 Brygady Kawalerii Powietrznej (25BKPow). Przeprowadzili oni taktyczny desant śmigłowcowy dzień wcześniej, w sobotę, o godzinie 16.00 i po zabezpieczeniu wyznaczonego rejonu pozostali w nim do czasu zakończenia przeprawy przez żołnierzy z 12 Brygady Zmechanizowanej. Do przeprowadzenia operacji wykorzystano dwa śmigłowce Mi-8 i dwa Mi-17 z dywizjonów lotniczych podległych 25 Brygadzie oraz dwa śmigłowce UH-60 Blackhawk z 12 Brygady Kawalerii Powietrznej Armii Stanów Zjednoczonych. Desant był ubezpieczany przez 4 śmigłowce – dwa W-3 Sokół (25BKPow) i dwa Mi-24 z 1 Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych.

„Desant był realizowany różnymi sposobami. Pierwszy rzut dokonał desantowania przy pomocy tak zwanej grubej liny, żołnierze opuścili się z zawieszonych w powietrzu śmigłowców, a drugi rzut desantował się ze śmigłowców, które przyziemniły (…) W drugim rzucie wyładowano również uzbrojenie” – tak w skrócie opisał zadanie oficer prasowy 25BKPow ppor. Bartosz Grzesło.

Siły 1 Batalionu Piechoty Zmotoryzowanej liczące około 700 żołnierzy i 300 pojazdów różnych typów (w tym rodzina KTO Rosomak w wersjach: bojowego Rosomak-S, ewakuacji medycznej Rosomak-WEM, rozpoznania technicznego Rosomak-WRT, czy samobieżnego moździerza kołowego SMK120 Rak) dotarły do Chełmna po zachodniej stronie Wisły w nocy z sobotę na niedzielę. W niedzielę, o godzinie 8.00, prawie 50 pojazdów i około 200 żołnierzy dotarło w rejon przeprawy promowej. Została ona zorganizowana w oparciu o trzy zestawy o nośności 80 ton, z których każdy składał się z 16 bloków pontonowych i dwóch bloków brzegowych na końcach, sterowanych przez dwa kutry. Jednorazowo koryto rzeki przekraczało od jednego do czterech pojazdów i operację udało się zakończyć ok. godziny 16.00. Zestawy pontonowe wykorzystane podczas operacji zostały wydzielone z 5 Pułku Inżynieryjnego, 2 Pułku Inżynieryjnego i 2 Pułku Saperów. Pozostała część sił przekroczyła rzekę wykorzystując do tego celu most w Chełmnie.

Poza żołnierzami kawalerii powietrznej rejon przeprawy zabezpieczały także dwa śmigłowce szturmowe Mi-24 z 56 Bazy Lotniczej z Inowrocławia oraz samobieżne wyrzutnie rakiet typu Osa z 8 Pułku Przeciwlotniczego z Koszalina.

Połączone działania obserwował dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych gen. broni Jarosław Mika, kierownicza kadra zaangażowanych w szkolenie jednostek, przedstawiciele Armii Stanów Zjednoczonych oraz licznie przybyłe media i mieszkańcy miasta.

***********************************

Międzynarodowe ćwiczenie Saber Strike-18, prowadzone przez Dowództwo Wojsk Lądowych USA w Europie jest ósmą edycją organizowanego od 2010 roku szkolenia. Odbywa się ono w dniach 3-15 czerwca, na terenie Estonii, Litwy, Łotwy i Polski. Bierze w nim udział około 18000 żołnierzy z 20 państw, z czego ponad 5000 stanowią polscy żołnierze z jednostek podległych Dowództwu Generalnemu Rodzajów Sił Zbrojnych.

Tegoroczne manewry, podobnie jak poprzednie, uwzględniają m.in. elementy wsparcia sojuszniczego, w tym siły grup bojowych NATO rozmieszczonych w państwach bałtyckich i w Polsce.

To amerykańskie ćwiczenie, zaliczające się jednocześnie do kluczowych przedsięwzięć szkoleniowych Sił Zbrojnych RP, przede wszystkim Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych i podległych mu jednostek wojskowych, skupia się na doskonaleniu zdolności prowadzenia operacji lądowych i powietrznych przez zaangażowane w ćwiczenie wojska państw Sojuszu Północnoatlantyckiego. Jego dodatkowym celem jest zwiększanie interoperacyjności sił zbrojnych ćwiczących stron z Wielonarodowymi Batalionowymi Grupami Bojowymi NATO stacjonującymi na terenie Estonii, Litwy, Łotwy i Polski, będącymi częścią szerszej strategii Sojuszu Północnoatlantyckiego w obszarze odstraszania oraz prezentacji gotowości i zdecydowania w zakresie kolektywnej obrony każdego z członków.

Tegoroczna edycja ćwiczenia zakłada udział komponentów z następujących państw sojuszniczych i partnerskich: Chorwacji, Czech, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Izraela, Kanady, Litwy, Łotwy, Macedonii, Niemiec, Norwegii, Rumunii, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Włoch, jak również sił NATO. Głównym ćwiczącym z Polski jest 12 Dywizja Zmechanizowana.

Tekst: kpt. Krzysztof Płatek
Zdjęcia: Michał Niwicz / Polska Zbrojna, mjr Paweł Szymczak / 5 pinż

Przeprawa w Chełmnie przez Wisłę. Fot. M. Niwicz

facebook twitter gplus

close
  • publikuj na facebook
  • publikuj na tweeter
  • publikuj na google plus
Najnowsze - ostatnie wpisy
21 II 2019
Wizyta zastępcy dowódcy USAEUR ds. ...
21. lutego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych odwiedził generał dywizji John Gronski, zastępca dowódcy USAUE ds. Wojsk Lądowych Gwardii Narodowej.
21 II 2019
Halowe Mistrzostwa Polski w lekkoatletyce
W Toruniu odbyły się 63. Halowe Mistrzostwa Polski w lekkoatletyce. W mistrzostwach rywalizowali żołnierze – sportowcy z Wojskowych Zespołów Sportowych zdobywając ...
21 II 2019
Ogień, dym i napalm
Żołnierze ze Świętoszowa walczyli ze strachem oraz swoimi słabościami podczas pokonywania toru napalmowego.
20 II 2019
Podwodne szkolenie
Zakończyło się szkolenie nurków z 5 batalionu saperów. W szkoleniu udział wzięli również żołnierze z 1 brzeskiego pułku saperów, 2 stargardzkiego ...
Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej
Morskie szkolenie
MPL Air Show 2018
Saber Strike-18 w Polsce
Święto Wojsk Lądowych
AIR SHOW 2018
Centralne Obchody Święta Wojska Polskiego
Diecezjalne obchody 100 – lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości  w Rokitnie