..:: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych :: Aktualności / Najnowsze - Ogniowe zakończenie Geparda ::..
08 VI 2018

Ogniowe zakończenie Geparda

  • pobierz pdf
  • drukuj
  • zmniejsz czcionkę
  • rozmiar pierwotny
  • powiększ czcionkę
Ostatnie dwa dni ćwiczenia taktycznego z wojskami pod kryptonimem Gepard-18 były sprawdzianem ogniowym ćwiczącego poddziału. Ogniowe pokonanie przeciwnika stanowiło jednocześnie zakończenie manewrów na Ośrodku Szkolenia Poligonowego w Nowej Dębie.
zdjęcie - Ogniowe zakończenie Geparda
Ogniowe zakończenie Geparda.

Taktyka i ogień

Ostatnim sprawdzianem określającym poziom wyszkolenia żołnierzy tworzących 15 batalionowe Zgrupowanie Taktyczne było wykonanie strzelań w kierowaniu ogniem podczas prowadzenia obrony i natarcia zarówno w dzień jak i w nocy. „Kierowanie ogniem to najwyższa forma wyszkolenia pododdziału. Pozwala ona na sprawdzenie wyszkolenia ogniowego pojedynczego żołnierza, ale także umiejętności dowódców w efektywnym planowaniu i wykorzystaniu wszystkich środków ogniowych będących na wyposażeniu pododdziału. Ponadto kierowanie ogniem zawiera w sobie elementy taktyki, które tutaj również podlegały ocenie” – opisuje podpułkownik Jarosław Mosur, szef szkolenia Wielkopolskiej Brygady. Ilość trafionych celów oraz zachowanie taktyczne ćwiczących stanowiło podstawę do wystawienia przez kierownictwo ćwiczenia oceny 4, która odzwierciedla dobre przygotowanie Ułanów Poznańskich do realizacji zadań zgodnie z przeznaczeniem.

Czas podsumowań

Środa, 6 czerwca, to również dzień podsumowań i uroczystego zakończenia głównej części ćwiczenia Gepard-18. Podczas uroczystej zbiórki zastępca dowódcy 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej pułkownik Wojciech Ziółkowski podziękował wszystkim żołnierzom, tym egzaminowanym oraz zabezpieczającym szkolenie, za trud i wysiłek jaki włożyli w realizacje każdego postawionego zadania.

10 dni, tyle dni kierownictwo ćwiczenia niemalże bombardowało ćwiczących żołnierzy taktycznymi pułapkami. Ponadto warunki atmosferyczne potęgowały wysiłek wkładany w realizację otrzymywanych zadań. Upały przeplatane burzami stanowiły dodatkowego przeciwnika, któremu trzeba było stawić czoła.  „Zaangażowanie każdego żołnierza i świadomość, że każde najmniejsze zadanie składa się na ocenę końcową wysiłku całego batalionowego zgrupowania przyczyniło się do zrealizowania otrzymanego rozkazu i pozytywnego ocenienia wszystkich elementów ugrupowania przez kierownictwo  ćwiczenia” – podsumowuje dowódca 15 batalionu Ułanów Poznańskich major Robert Książyk.

Ostatnie zadanie

Uroczysta zbiórka zakończyła ćwiczenie Gepard-18 w rejonie Nowej Dęby. Każde działanie wojskowych stanowi działanie taktyczne. Nie tylko prowadzenie obrony, natarcia czy ognia na strzelnicach to działanie wojsk. Ostatnim zadaniem będzie taktyczne przemieszczenie wszystkich sił i środków do miejsc stacjonowania żołnierzy Cyfrowej Brygady, które obejmują trzy garnizony: Międzyrzecz, Wędrzyn oraz Krosno Odrzańskie. „Dopiero meldunek dowódców pododdziałów o bezpiecznym powrocie ostatniego żołnierza batalionu czy dywizjonu zakończy ćwiczenie Gepard-18” – zakończył pułkownik Ziółkowski.

Tekst: por. Weronika Milczarczyk
Zdjęcia: szer. Patryk Szymaniec

Ogniowe zakończenie Geparda

facebook twitter gplus

close
  • publikuj na facebook
  • publikuj na tweeter
  • publikuj na google plus
Najnowsze - ostatnie wpisy
22 VI 2018
Najwyższe piłkarskie podium
21 czerwca w Żaganiu podsumowano rywalizację o miano najlepszej reprezentacji w ramach Otwartych Mistrzostw Wojska Polskiego w piłce nożnej.
22 VI 2018
Zawiszacy są już na Łotwie
20 czerwca żołnierze 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej wyruszyli w rejon pełnienia misji, w ramach wzmocnionej militarnej obecności NATO na wschodniej flance ...
22 VI 2018
Powrót do Ojczyzny
21 czerwca, kilkanaście minut po godzinie trzeciej nad ranem, na lotnisku wojskowym Wrocław-Strachowice wylądował Boeing C-17 Globemaster III. Do Ojczyzny powrócili ...
22 VI 2018
Przekazanie dowodzenia Dowódcy VII i ...
14 czerwca w bazie Bagram w Afganistanie odbyło się oficjalne przekazanie dowodzenia pomiędzy Dowódcami VII i VIII zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego.
Saber Strike-18 w Polsce
Sesja air-to-air podczas NTM18
NATO Tiger Meet zakończone
Strzelanie plutonu nurków z 25BKPow.
Diecezjalne obchody 100 – lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości  w Rokitnie
NATO Tiger Meet 2018
100-lecie Lotnictwa Wojskowego
100-lecie Marynarki Wojennej