..:: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych :: Aktualności / Najnowsze - Bułgarski Dowódca Wojsk Lądowych z wizytą w DG RSZ oraz na SbS-18 ::..
06 VI 2018

Bułgarski Dowódca Wojsk Lądowych z wizytą w DG RSZ oraz na SbS-18

  • pobierz pdf
  • drukuj
  • zmniejsz czcionkę
  • rozmiar pierwotny
  • powiększ czcionkę
Liczne wozy bojowe i piechota na ziemi, śmigłowce i spadochroniarze w powietrzu, wymagające zadania i szybkie działanie, ale przede wszystkim wielkie zaangażowanie – tak w skrócie można przedstawić międzynarodowe ćwiczenie pk. Saber Strike-18, podczas którego bułgarski Dowódca Wojsk Lądowych generał dywizji Mihail Dimitrov Popov obserwował profesjonalizm ćwiczących żołnierzy.
zdjęcie - Bułgarski Dowódca Wojsk Lądowych z wizytą w DG RSZ oraz na SbS-18
Bułgarski Dowódca Wojsk Lądowych generał dywizji Mihail Dimitrov Popov na Saber Strike-18.

Realizowane na obiektach szkoleniowych Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych Drawsko sojusznicze ćwiczenie pk. Saber Strike-18 wymaga od żołnierzy wielkiego poświęcenia, skupienia, wysokiego poziomu wyszkolenia, nieprzeciętnego zaangażowania, ale przede wszystkim wzorowego współdziałania w środowisku międzynarodowym.

Z tego powodu bułgarski Dowódca WL generał Popow postanowił odwiedzić ćwiczących żołnierzy, aby poznać ich opinie oraz spostrzeżenia dotyczące realizowanego szkolenia.

W pierwszej kolejności generał Popow spotkał się z przedstawicielami Inspektoratu Wojsk Lądowych z Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Inspektor Wojsk Lądowych generał brygady Wojciech Grabowski powitał zagranicznego gościa na terenie Pasa Ćwiczeń Taktycznych Bucierz. Oficerowie Dowództwa Generalnego i CSWL przedstawili podstawowe informacje o ćwiczeniu Saber Strike-18, a także scharakteryzowali drawski poligon.

Kolejnym punktem wizyty było zapoznanie się z obiektami szkoleniowymi, a także z zasadniczym sprzętem bojowym Wojsk Lądowych, który jest wykorzystywany w manewrach na drawskim poligonie, a w szczególności czołg Leopard 2A5, kołowy transporter opancerzony Rosomak, haubica Krab, moździerz samobieżny Rak oraz wyrzutnia artylerii rakietowej WR-40 Langusta wzbudziły duże zainteresowanie generała Popowa.

Niecodzienna wizyta na poligonie drawskim była dla żołnierzy wyjątkową okazją do rozmowy bułgarskim Dowódcą Wojsk Lądowych, który chętnie pytał ich o spostrzeżenia oraz dotychczasowe wnioski dotyczące eksploatacji zaprezentowanego sprzętu wojskowego.

Podsumowując wizytę generałowie Popow i Grabowski podziękowali żołnierzom za zorganizowanie pokazu sprzętu oraz jego charakterystykę.

Dzień wcześniej generał Popov z delegacją złożył wizytę w Dowództwie Generalnym RSZ gdzie został przyjęty przez dowódcę generalnego gen. broni Jarosława Mikę w asyście przedstawicieli Inspektoratu Wojsk Lądowych. Podczas spotkania poruszona została kwestia modernizacji Wojsk Lądowych oraz udziału w ćwiczeniach międzynarodowych.

Tekst: por. Błażej Łukaszewski
Zdjęcia: szer. Marcin Zając, Mirosław C. Wójtowicz

Bułgarski Dowódca Wojsk Lądowych generał dywizji Mihail Dimitrov Popov na Saber

facebook twitter gplus

close
  • publikuj na facebook
  • publikuj na tweeter
  • publikuj na google plus
Najnowsze - ostatnie wpisy
22 VI 2018
Najwyższe piłkarskie podium
21 czerwca w Żaganiu podsumowano rywalizację o miano najlepszej reprezentacji w ramach Otwartych Mistrzostw Wojska Polskiego w piłce nożnej.
22 VI 2018
Zawiszacy są już na Łotwie
20 czerwca żołnierze 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej wyruszyli w rejon pełnienia misji, w ramach wzmocnionej militarnej obecności NATO na wschodniej flance ...
22 VI 2018
Powrót do Ojczyzny
21 czerwca, kilkanaście minut po godzinie trzeciej nad ranem, na lotnisku wojskowym Wrocław-Strachowice wylądował Boeing C-17 Globemaster III. Do Ojczyzny powrócili ...
22 VI 2018
Przekazanie dowodzenia Dowódcy VII i ...
14 czerwca w bazie Bagram w Afganistanie odbyło się oficjalne przekazanie dowodzenia pomiędzy Dowódcami VII i VIII zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego.
Saber Strike-18 w Polsce
Sesja air-to-air podczas NTM18
NATO Tiger Meet zakończone
Strzelanie plutonu nurków z 25BKPow.
Diecezjalne obchody 100 – lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości  w Rokitnie
NATO Tiger Meet 2018
100-lecie Lotnictwa Wojskowego
100-lecie Marynarki Wojennej