..:: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych :: Aktualności / Najnowsze - Międzynarodowe współdziałanie na Saber Strike-18 ::..
06 VI 2018

Międzynarodowe współdziałanie na Saber Strike-18

  • pobierz pdf
  • drukuj
  • zmniejsz czcionkę
  • rozmiar pierwotny
  • powiększ czcionkę
Skomplikowane zadania taktyczne realizowane przez sojusznicze pododdziały potwierdzają skrupulatne przygotowanie i wyszkolenie uczestników międzynarodowego ćwiczenia pk. Saber Strike-18.
zdjęcie - Międzynarodowe współdziałanie na Saber Strike-18
Międzynarodowe współdziałanie na Saber Strike-18.

Jak głosi znana maksyma: „Szkolenie jest wykonywaniem zadania bojowego w czasie pokoju”, dlatego szkolenie w środowisku międzynarodowym dobitniej podkreśla jego kluczowe znaczenie.

Jednym z licznych tego dowodów jest obecne współdziałanie żołnierzy polskich z 6 Brygady Powietrznodesantowej oraz amerykańskich z 1 Dywizji Kawalerii z Fort Hood w trakcie sojuszniczych manewrów na obiektach szkoleniowych CSWL Drawsko. 

Z jednej strony jest to dla nich spore wyzwanie, jednak z drugiej strony jest to nieprzeciętna okazja do porównania obowiązujących procedur, możliwości technicznych sprzętu wojskowego, a także wymiany doświadczeń.

Podczas wspólnych działań taktycznych na poligonie drawskim, w jednym z epizodów uczestniczyło około 80 żołnierzy oraz 20 pojazdów Hmmwv z 18. batalionu powietrznodesantowego, czołgi Abrams oraz wozy bojowe Bradley z 1 Dywizji Kawalerii. W trakcie sojuszniczych działań ćwiczono nie tylko obronę, ale również prowadzenie natarcia przez pododdziały zmechanizowane we współdziałaniu z czołgami.

Tekst: por. Błażej Łukaszewski
Zdjęcia: por. Błażej Łukaszewski, por. Bartłomiej Kulesza

Międzynarodowe współdziałanie na Saber Strike-18

facebook twitter gplus

close
  • publikuj na facebook
  • publikuj na tweeter
  • publikuj na google plus
Najnowsze - ostatnie wpisy
22 VI 2018
Najwyższe piłkarskie podium
21 czerwca w Żaganiu podsumowano rywalizację o miano najlepszej reprezentacji w ramach Otwartych Mistrzostw Wojska Polskiego w piłce nożnej.
22 VI 2018
Zawiszacy są już na Łotwie
20 czerwca żołnierze 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej wyruszyli w rejon pełnienia misji, w ramach wzmocnionej militarnej obecności NATO na wschodniej flance ...
22 VI 2018
Powrót do Ojczyzny
21 czerwca, kilkanaście minut po godzinie trzeciej nad ranem, na lotnisku wojskowym Wrocław-Strachowice wylądował Boeing C-17 Globemaster III. Do Ojczyzny powrócili ...
22 VI 2018
Przekazanie dowodzenia Dowódcy VII i ...
14 czerwca w bazie Bagram w Afganistanie odbyło się oficjalne przekazanie dowodzenia pomiędzy Dowódcami VII i VIII zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego.
Saber Strike-18 w Polsce
Sesja air-to-air podczas NTM18
NATO Tiger Meet zakończone
Strzelanie plutonu nurków z 25BKPow.
Diecezjalne obchody 100 – lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości  w Rokitnie
NATO Tiger Meet 2018
100-lecie Lotnictwa Wojskowego
100-lecie Marynarki Wojennej