..:: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych :: Aktualności / Najnowsze - Międzynarodowe współdziałanie na Saber Strike-18 ::..
06 VI 2018

Międzynarodowe współdziałanie na Saber Strike-18

  • pobierz pdf
  • drukuj
  • zmniejsz czcionkę
  • rozmiar pierwotny
  • powiększ czcionkę
Skomplikowane zadania taktyczne realizowane przez sojusznicze pododdziały potwierdzają skrupulatne przygotowanie i wyszkolenie uczestników międzynarodowego ćwiczenia pk. Saber Strike-18.
zdjęcie - Międzynarodowe współdziałanie na Saber Strike-18
Międzynarodowe współdziałanie na Saber Strike-18.

Jak głosi znana maksyma: „Szkolenie jest wykonywaniem zadania bojowego w czasie pokoju”, dlatego szkolenie w środowisku międzynarodowym dobitniej podkreśla jego kluczowe znaczenie.

Jednym z licznych tego dowodów jest obecne współdziałanie żołnierzy polskich z 6 Brygady Powietrznodesantowej oraz amerykańskich z 1 Dywizji Kawalerii z Fort Hood w trakcie sojuszniczych manewrów na obiektach szkoleniowych CSWL Drawsko. 

Z jednej strony jest to dla nich spore wyzwanie, jednak z drugiej strony jest to nieprzeciętna okazja do porównania obowiązujących procedur, możliwości technicznych sprzętu wojskowego, a także wymiany doświadczeń.

Podczas wspólnych działań taktycznych na poligonie drawskim, w jednym z epizodów uczestniczyło około 80 żołnierzy oraz 20 pojazdów Hmmwv z 18. batalionu powietrznodesantowego, czołgi Abrams oraz wozy bojowe Bradley z 1 Dywizji Kawalerii. W trakcie sojuszniczych działań ćwiczono nie tylko obronę, ale również prowadzenie natarcia przez pododdziały zmechanizowane we współdziałaniu z czołgami.

Tekst: por. Błażej Łukaszewski
Zdjęcia: por. Błażej Łukaszewski, por. Bartłomiej Kulesza

Międzynarodowe współdziałanie na Saber Strike-18

facebook twitter gplus

close
  • publikuj na facebook
  • publikuj na tweeter
  • publikuj na google plus
Najnowsze - ostatnie wpisy
21 IX 2018
Walka w terenie zurbanizowanym
Pododdziały z 10 Brygady Kawalerii Pancernej, uczestniczące w szkoleniu na Ośrodku Szkolenia Wojsk Lądowych w Wędrzynie, wykorzystują każdą okazję, aby doskonalić ...
21 IX 2018
Szkolenie poligonowe 1 Dywizjonu Artylerii ...
Od niemal tygodnia żołnierze 1 Dywizjonu Artylerii Samobieżnej 23 Pułku Artylerii realizują szkolenie poligonowe w Żaganiu. W dniach 19-20 września bateria ...
20 IX 2018
Kolejna zmiana warty w Bemowie ...
20 września w Bemowie Piskim odbyło się uroczyste przekazanie zmiany Międzynarodowej Batalionowej Grupy Bojowej NATO
19 IX 2018
Wizyta Attaché Obrony Słowacji
I zastępca Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych gen. dyw. Jan Śliwka spotkał się dzisiaj ze zdającym i przyjmującym obowiązki na stanowisku ...
Morskie szkolenie
MPL Air Show 2018
Saber Strike-18 w Polsce
Sesja air-to-air podczas NTM18
Święto Wojsk Lądowych
AIR SHOW 2018
Centralne Obchody Święta Wojska Polskiego
Diecezjalne obchody 100 – lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości  w Rokitnie