..:: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych :: Aktualności / Najnowsze - NATO Tiger Meet 2018 rozpoczęty ::..
15 V 2018

NATO Tiger Meet 2018 rozpoczęty

  • pobierz pdf
  • drukuj
  • zmniejsz czcionkę
  • rozmiar pierwotny
  • powiększ czcionkę
Przez blisko dwa tygodnie poznańska 31 Baza Lotnictwa Taktycznego (31BLT) stała się domem dla 80 statków powietrznych z 16 państw sojuszniczych i partnerskich.
zdjęcie - NATO Tiger Meet 2018 rozpoczęty
NATO Tiger Meet 2018 rozpoczęty.

W sumie w szkoleniu NATO Tiger Meet 2018 wezmą udział 22 eskadry. Co szczególnie warte podkreślenia, organizowana po raz pierwszy przez Polskę, tegoroczna edycja jednych z najbardziej  prestiżowych szkoleń lotniczych Sojuszu Północnoatlantyckiego odbywa się w 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości oraz 100-lecie lotnictwa wojskowego.

Oprócz polskich Jastrzębi, na co dzień operujących z Krzesin, na Tiger Meet pojawiły się F-16 z Holandii, Grecji i Belgii, a także Eurofightery z Włoch, Hiszpanii i Niemiec oraz Rafale z Francji, a także Gripeny z Węgier i Czech. W ciągu dwóch tygodni podniebnych zmagań na poznańskim niebie pojawią się również śmigłowce Puma i Merlin z Wielkiej Brytanii oraz Gazelle z Francji. Z lotniska Ławica natomiast operował będzie natowski samolot wczesnego wykrywania i naprowadzania (AWACS) E-3A Sentry.

Wszystkie maszyny przybyłe na tegoroczny zlot w Polsce łączy tygrys widniejący w logo ich eskadr, który oznacza przynależność do elitarnego stowarzyszenia NATO Tiger Association. Historia spotkań „tygrysich” eskadr sięga 1960 roku. Wtedy to swoje pierwsze wspólne szkolenie zaplanowały 79 Eskadra Lotnictwa Taktycznego Sił Powietrznych USA oraz 74 Eskadra Królewskich Sił Powietrznych Wielkiej Brytanii. Była to odpowiedź na apel francuskiego ministra obrony Pierre'a Messmera, którego celem stało się zbliżenie wojsk poszczególnych państw NATO. „Tygrysia” tradycja narodziła się rok później w Woodbridge w Wielkiej Brytanii, gdzie odbyło się pierwsze wspólne szkolenie eskadr, które łączył symbol tygrysa wpisany w logo jednostek. Sukces tego spotkania zachęcił pilotów i głównego inicjatora kolejnych, Mike Dugana, do stworzenia w tym samym roku NATO Tiger Association, którego głównym celem miało być służenie radą stowarzyszonym formacjom i koordynacja wspólnych działań. Organizatorem i gospodarzem następnych „tygrysich” spotkań miały być kolejne stowarzyszone eskadry.

Polska po raz pierwszy wzięła udział w „tygrysim” zlocie w 2011 roku we Francji, gdzie obchodzono 50 lecie stowarzyszenia. Trzy lata później, podczas kolejnej edycji NTM, 6 Eskadra Lotnicza zdobyła tytuł „Best Flying Squadron” i została pełnoprawnym członkiem NATO Tiger Association. Stowarzyszenie liczy dziś ponad 30 lotniczych jednostek, z których 24 to pełnoprawni członkowie, a 10 ma status członków honorowych. Podstawowym celem NATO Tiger Meet (NTM) jest wymiana doświadczeń i współpraca między eskadrami.

NTM 2018 to przedsięwzięcie szkoleniowe 2 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego (2SLT) i równocześnie największe przedsięwzięcie szkoleniowe Sił Powietrznych w 2018 roku. W ramach szkolenia uczestniczące w nim formacje wykonają 8 zintegrowanych operacji powietrznych (COMAO) oraz blisko 50 misji szkoleniowych. Ćwiczone będą procedury obrony rubieży i obiektów, zdobywania przewagi w powietrzu, niszczenia infrastruktury przeciwnika, osłabianie jego możliwości obronnych oraz wsparcie operacji specjalnych. NTM 2018 zakłada ponadto udział sił i środków z: 1 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego (1SLT), 3 Skrzydła Lotnictwa Transportowego (3SLTr), 3 Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej (3BROP), 8 Koszalińskiego Pułku Przeciwlotniczego (8pplot), 4 Zielonogórskiego Pułku Przeciwlotniczego (4pplot), 11 Dywizji Kawalerii Pancernej (11DKPanc), 2 Pułku Inżynieryjnego (2pinż), JW GROM, i innych jednostek odpowiedzialnych za logistykę, dowodzenie i łączność. Ogółem w szkoleniu uczestniczyć będzie ponad 2 tysiące żołnierzy z Polski oraz państw sojuszniczych (Niemcy, Włochy, Hiszpania, Czechy, Holandia, Belgia  Węgry, Francja oraz Wielka Brytania) i partnerskich (Austria, Szwajcaria). Głównym ćwiczącym z Polski jest 6 eskadra lotnictwa taktycznego z 31 Bazy Lotnictwa Taktycznego. Ćwiczenie odbywać się będzie w całej północnej przestrzeni powietrznej Polski i na wielu poligonach.

W czasie trwania NTM 2018 obędzie się również cykl spotkań i uroczystości integrujących personel latający i naziemny wszystkich  zaangażowanych sojuszniczych i partnerskich nacji. W piątek, 18 maja, zmagania „tygrysich” eskadr będą mieli okazję obejrzeć miłośnicy lotniczej fotografii. Chęć udziału w nim zadeklarowało 1500 osób, z czego 900 to goście z zagranicy. W sobotę i niedzielę (19 i 20 maja) samoloty i śmigłowce będzie można podziwiać na organizowanym, na lotnisku Ławica, Poznań Air Show. Udział uczestników szkolenia w Międzynarodowych Pokazach Lotniczych – Poznań Air Show 2018 ma na celu promocję nie tylko Sił Powietrznych RP, ale również kluczową rolę Sojuszu Północnoatlantyckiego (NATO) w utrzymaniu bezpieczeństwa na wschodniej flance NATO i na świecie.

NTM 2018 jest kolejnym, po szeregu prowadzonych na terenie RP ćwiczeń w układzie międzynarodowym oraz wkładzie SZ RP w prowadzone poza granicami kraju operacje i przedsięwzięcia szkoleniowe, dowodem na zaangażowanie Rzeczpospolitej Polski w cele Sojuszu Północnoatlantyckiego. Polska udowadnia, że jest nie tylko beneficjentem partnerstwa w sojuszu, ale również angażuje się w jego wzmacnianie oraz inicjatywy obronne poza granicami kraju. Dobitnym przykładem na rolę Sił Powietrznych RP w tym zakresie jest duże zaangażowanie SZ RP w zabezpieczaniu misji NATO Baltic Air Policing.

Tekst: kmdr ppor. Marcin Braszak
Zdjęcia: Piotr Wróblewski

NATO Tiger Meet 2018 rozpoczęty
NATO Tiger Meet 2018 rozpoczęty

facebook twitter gplus

close
  • publikuj na facebook
  • publikuj na tweeter
  • publikuj na google plus
Najnowsze - ostatnie wpisy
19 IV 2019
Życzenia Świąteczne
Życzenia świąteczne Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.
19 IV 2019
Illinois Army National Guard Best ...
Żołnierze 12 Brygady Zmechanizowanej oraz 12 Dywizji Zmechanizowanej reprezentowali jednostki podległe Dowódcy Generalnemu Rodzajów Sił Zbrojnych w „Illinois Army National Guard ...
18 IV 2019
Akcja Serce
8. Baza Lotnictwa Transportowego w Krakowie wykonała po raz kolejny, ratującą życie Akcję Serce.
18 IV 2019
POPRADY na Centralnym Poligonie Sił ...
Podczas Zgrupowania Poligonowego Wojsk Obrony Przeciwlotniczej na Centralnym Poligonie Sił Powietrznych Ustka żołnierze 4 dywizjonu przeciwlotniczego 8. Koszalińskiego Pułku Przeciwlotniczego w ...
Szakolenie żołnierzy 8 Pułku Przeciwlotniczego
Niezwykła defilada - niezwykły spot
SILNI W SOJUSZACH - zaproszenie na defiladę
F-16 Baltic Air Policing 2019
Baltic Air Policing 2019
Święto Wojsk Lądowych
AIR SHOW 2018
Centralne Obchody Święta Wojska Polskiego