..:: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych :: Aktualności / Najnowsze - Pamięć o bohaterach ::..
09 V 2018

Pamięć o bohaterach

  • pobierz pdf
  • drukuj
  • zmniejsz czcionkę
  • rozmiar pierwotny
  • powiększ czcionkę
Dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych gen. broni Jarosław Mika uczestniczył w uroczystościach upamiętniających dokonania na szlaku bojowym żołnierzy generała Stanisława Maczka oraz 99. rocznicę urodzin mjr w st. spocz. Mariana Słowińskiego.
zdjęcie - Pamięć o bohaterach
Ceremonia złożenia wiazanki przy tablicy upamiętniającej płk. pil. Stanisława Skarżyńskiego.

Uroczystości rozpoczęły się złożeniem wiązanki kwiatów przez gen. broni. Jarosława Mikę w asyście kierowniczej kadry DG RSZ przy tablicy upamiętniającej płk. pil. Stanisława Skarżyńskiego z okazji 85. rocznicy przelotu przez Atlantyk. W uroczystości brał udział syn wielkiego pilota Maciej Skarżyński wraz z małżonką.

Następnie w Katedrze Wojska Polskiego dostojnych gości powitał biskup polowy Wojska Polskiego Józef Gózdek, który odprawił mszę świętą w asyście pocztu sztandarowego 11 Dywizji Kawalerii Pancernej. Podczas kazania biskup przypomniał bohaterskie dokonania pilota, kawalera Orderu Virtuti Militari, pierwszego Polaka, który przeleciał Atlantyk, ustanawiając przy tym światowy rekord odległości lotu oraz dokonania na szlaku bitewnym 1 Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka, dziękując przedstawicielom organizacji kombatanckich oraz weteranowi walk o niepodległość mjr. w st. spocz. Marianowi Słowińskiemu. Dostojny jubilat, jako uczestnik kampanii wrześniowej, żołnierz 1 Pułku Pancernego 1 Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka, został odznaczony medalem błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki.

Bp Guzdek powiedział, że „... trzeba z dumą podkreślać, że polski żołnierz walczył na wszystkich frontach II wojny światowej”. Wymienił m.in. Tobruk, Narwik, Monte Cassino, Ankonę, Bolonię, niebo nad Anglią, plaże Normandii, Lenino, Kołobrzeg oraz Berlin. "– To tylko niektóre miejsca zroszone polską krwią. W sposób szczególny pragnę dziś przywołać dokonania żołnierzy 1 Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka, którzy brali udział w ciężkich walkach z armią Hitlera w Normandii oraz przynieśli wolność mieszkańcom Belgii i Holandii" - dodał.

W czasie mszy gen. broni Jarosław Mika, w swoim wystąpieniu nawiązał do bohaterskich postaw oraz poświęcenia się służbie wojskowej, stawiając za wzór „ojca polskiej broni pancernej” generała broni Stanisława Maczka.

Podczas uroczystości nie zabrakło harcerzy, pilotów oraz wychowanków i dziedziców tradycji osławionej 1 Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka z 11 Dywizji Kawalerii Pancernej oraz 16 Dywizji Zmechanizowanej.

Tekst: mjr Dariusz Kurowski
Zdjęcia: Krzysztof Stępkowski


***
Stanisław Jakub Skarżyński - zginął 26 czerwca 1942 na Morzu Północnym – pułkownik pilot Wojska Polskiego, kawaler Orderu Virtuti Militari, pierwszy Polak, który przeleciał Atlantyk, ustanawiając przy tym światowy rekord odległości lotu.

***
mjr w st. spocz. Marianem Słowińskim - w latach 1934–37 uczęszczał do Szkoły Wojskowej nr 1 w Koninie. Do początku września 1939 służył w 8 kompanii szkolnej w 67 pułku piechoty w Brodnicy. W połowie września 1939 skierowano go do Rzeszowa, na stanowisko instruktora w 167 Rezerwowym pułku piechoty. Stamtąd ewakuował się na Węgry. Do 4 kwietnia 1940 przebywał w węgierskim obozie dla internowanych w Érsekújvár, skąd uciekł do Francji. Dostał tam przydział do polskiego wojska. Przeszedł szkolenie przeciwpancerne i pod francuskim dowództwem brał udział w walkach pod Verdun. Następnie przedostał się do Wielkiej Brytanii na pokładzie polskiego okrętu. Do 1944 stacjonował w Liverpoolu, Crawford i Dundee, służąc w 65 Batalionie Czołgowym, który został wcielony do 1 Pułku Pancernego 1 Dywizji Pancernej generała Stanisława Maczka. Wziął udział w lądowaniu w Normandii i w walkach na linii Chambois-Falaise, wyzwalaniu Belgii i Holandii (w tym Bredy). Szlak bojowy zakończył pod Wilhelmshaven w Niemczech. Następnie do 1947 przebywał w Hanowerze i w tym roku wrócił do Polski. Od 1959 pracował w Ambasadzie Kanadyjskiej w Warszawie – najpierw jako kierowca, potem jako kierownik działu administracyjnego. W 1984 przeszedł na emeryturę. Działa w wielu stowarzyszeniach kombatantów, w tym w warszawskim kole byłych żołnierzy 1 Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka.
13 listopada 2012 odznaczony został Medalem „Pro Patria”. 6 czerwca 2013 odznaczony Kombatanckim Krzyżem Pamiątkowym „Zwycięzcom”.

***
Stanisław Maczek - z wykształcenia filozof, miłośnik literatury ojczystej poświęcił się służbie wojskowej, stając się ojcem polskiej broni pancernej. Głośno było o nim już podczas walk o niepodległość i granice Polski po zakończeniu I wojny światowej. Sławę przyniósł mu jednak udział w II wojnie światowej – w kampanii wrześniowej 1939 r. dowodził pierwszą wielką zmotoryzowaną jednostką Wojska Polskiego – 10 Brygadą Kawalerii, następnie w walkach na terenie Francji w 1940 r. – 10 Brygadą Kawalerii Pancernej, od lutego 1942 r. – 1 Dywizją Pancerną, która uczestniczyła w końcowych działaniach operacji „Overlord”, a po zwycięskiej bitwie pod Falaise w wyzwalaniu Belgii i Holandii. O popularności generała zadecydował nie tylko jego talent dowódczy, lecz także dbałość o żołnierzy, niesza­fowanie ich życiem. Zyskał też sympatię mieszkańców wyzwalanych terenów, którzy doceniali zarówno fakt oswobodzenia, jak i to, że dzięki jego umiejętnościom taktycznym ich miasta nie zostały zniszczone. Po wojnie dzielił los żołnierzy polskich na emigracji. Przez władze komuni­styczne został pozbawiony obywatelstwa polskiego.

***
Medal Błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki

 
Medal Błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki – medal ustanowiony przez Biskupa Polowego Wojska Polskiego na mocy dekretu z dnia 5 października 2011 roku.

Zasady nadawania
Medal przyznawany jest przez Biskupa Polowego Wojska Polskiego osobom duchownym i świeckim, które „na wzór księdza Jerzego służą prawdzie, miłości i przebaczeniu”.

Historia
Medal ten został ustanowiony między innymi (w pierwszej kolejności) z myślą o uhonorowaniu alumnów-żołnierzy, którzy odbyli zasadniczą służbę wojskową w tzw. jednostkach kleryckich LWP. Jednostki te oficjalnie były nazywane szkolnymi batalionami ratownictwa terenowego. Oni też znaleźli się w pierwszej grupie odznaczonych. Medalem odznaczeni zostali odtąd także m. in.: członkowie komitetu strajkowego strajku okupacyjnego w Wyższej Oficerskiej Szkole Pożarnictwa w 1981 r., bp Jan Tyrawa, Wojciech Noszczyk, Jerzy Kalina.

Opis medalu
Medal przedstawia błogosławionego Jerzego Popiełuszkę, gdy odbywał zasadniczą służbę wojskową jako alumn-żołnierz w 54 Szkolnym Batalionie Ratownictwa Terenowego w Bartoszycach. Na awersie okrągłej odznaki medalu o średnicy 40 mm znajduje się podobizna ks. Jerzego Popiełuszki w mundurze wojskowym. Na rewersie obok logo Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego znajduje się: krzyż, stuła z sentencją „Bóg–Honor–Ojczyzna”, wizerunek Matki Boskiej Częstochowskiej oraz hasło: „Zło dobrem zwyciężaj”. Medal zawieszony jest na wstążce szerokości 45 mm z sześcioma paskami o kolorach: khaki, białym i czerwonym oraz ciemnozielonymi 2 mm prążkami wzdłuż boków.


 przy tablicy upamiętniającej płk. pil. Stanisława Skarżyńskiego z okazji 85. ro

facebook twitter gplus

close
  • publikuj na facebook
  • publikuj na tweeter
  • publikuj na google plus
Najnowsze - ostatnie wpisy
19 IV 2019
Życzenia Świąteczne
Życzenia świąteczne Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.
19 IV 2019
Illinois Army National Guard Best ...
Żołnierze 12 Brygady Zmechanizowanej oraz 12 Dywizji Zmechanizowanej reprezentowali jednostki podległe Dowódcy Generalnemu Rodzajów Sił Zbrojnych w „Illinois Army National Guard ...
18 IV 2019
Akcja Serce
8. Baza Lotnictwa Transportowego w Krakowie wykonała po raz kolejny, ratującą życie Akcję Serce.
18 IV 2019
POPRADY na Centralnym Poligonie Sił ...
Podczas Zgrupowania Poligonowego Wojsk Obrony Przeciwlotniczej na Centralnym Poligonie Sił Powietrznych Ustka żołnierze 4 dywizjonu przeciwlotniczego 8. Koszalińskiego Pułku Przeciwlotniczego w ...
Szakolenie żołnierzy 8 Pułku Przeciwlotniczego
Niezwykła defilada - niezwykły spot
SILNI W SOJUSZACH - zaproszenie na defiladę
F-16 Baltic Air Policing 2019
Baltic Air Policing 2019
Święto Wojsk Lądowych
AIR SHOW 2018
Centralne Obchody Święta Wojska Polskiego