..:: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych :: Aktualności / Najnowsze - Estońskie manewry Siil 2018 ::..
04 V 2018

Estońskie manewry Siil 2018

  • pobierz pdf
  • drukuj
  • zmniejsz czcionkę
  • rozmiar pierwotny
  • powiększ czcionkę
Ponad 120 żołnierzy, 4 samoloty i 30 pojazdów z jednostek podległych Dowódcy Generalnemu Rodzajów Sił Zbrojnych bierze udział w największym ćwiczeniu Estońskich Sił Zbrojnych od 1991 roku.
zdjęcie - Estońskie manewry Siil 2018
Su-22 z 21 BLT. Fot. archiwum USAF

Ćwiczenie z wojskami Siil 2018 (pol. Jeż, ang. Hedgehog) koncentruje się w głównej mierze na prowadzeniu działań z zakresu obrony terytorialnej w sytuacji wystąpienia zagrożeń tak konwencjonalnych, jak i hybrydowych. Zaangażowanych jest w nie ponad 15 tys. żołnierzy, ochotników z organizacji proobronnych, Kobiecej Organizacji Sił Samoobrony (ang. Women's Home Defence Organization), policji i służby ratowniczej.

Jak informuje dowódca Estońskich Sił Zbrojnych generał Riho Terras – „Istotna jest rola każdej strony biorącej udział w ćwiczeniu. Ważne jest aby przedstawiciele państwa oraz sami obywatele pracowali razem mając na celu bezpieczeństwo i obronę kraju”.

O międzynarodowym charakterze manewrów świadczy udział około 2 tysięcy żołnierzy z sił zbrojnych 19 państw Sojuszu Północnoatlantyckiego i krajów partnerskich, a w tym: Polski, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Francji, Kanady, Ukrainy, Finlandii, Szwecji, Danii, Belgii, Irlandii, Litwy, Łotwy i Gruzji. Angażuje ono również Batalionowe Grupy Bojowe NATO podporządkowane stacjonującej w Elblągu Miedzynarodowej Dywizji Północ-Wschód.

Siły i środki z SZ RP wydzielone do udziału w ćwiczeniu dzielą się na dwa komponenty: lotniczy i lądowy. Komponent lotniczy tworzy ponad 40 żołnierzy i 4 samoloty Su-22 z 21 Bazy Lotnictwa Taktycznego, którzy  przebywają w  Bazie Lotniczej Ämari w estońskiej miejscowości Harjumaa od 30 kwietnia br. Natomiast komponent lądowy, ktory szkolić się będzie na poligonie w Voru dotarł na miejsce w dniu 3 maja, w godzinach wieczornych. W jego skład wchodzi ponad 80 żołnierzy i sprzęt wojskowy z  8 Pułku Przeciwlotniczego, 1 Rejonowej Bazy Logistycznej, 9 Pułku Rozpoznawczego oraz Brygady Wsparcia Dowodzenia natowskiego Wielonarodowego Korpusu Północ-Wschód.

Estońscy żołnierze podczas Siil 2018. Fot. archiwum Eesti Kaitsevägi

Siil 2018 składa się z dwóch zasadniczych etapów. Podczas pierwszego, który potrwa do 6 maja, jednostki Estońskich Sił Zbrojnych wraz z organizacjami proobronnymi zrzeszonymi w Estońskiej Lidze Samooobrony osiagną gotowość do ćwiczenia a następnie będą prowadzić szkolenie z zakresu bezpieczeństwa wewnętrznego obejmujące m.in. takie zadania jak ewakuacja ludności z zagrożonego rejonu. W te przedsięwzięcia zaangażowane zostaną również formacje z sektora pozamilitarnego. Etap ten obejmie także ćwiczenie żołnierzy rezerwy Quill z 92 Skrzydła Nadzoru Lotniczego.

Drugi etap obejmujący zajęcia poligonowe odbędzie się w dniach 7-13 maja na pasach ćwiczeń w miejscowościach  Voru, Polva, Valgamaa, a także na terenie północnej Łotwy. Głównym ćwiczącym będzie estońska 2 Brygada Piechoty, która podczas realizacji zadań wspierana będzie przez przybyłe pododdziały z krajów sojuszniczych i partnerskich. Rolę przeciwnika pełnić będzie 1 Brygada Piechoty i siły Batalionowych Grup Bojowych NATO.

W zgodzie z Dokumentem Wiedeńskim do monitorowania ćwiczenia zostało zaproszonych  w dniach 4-7 maja ponad 30 obserwatorów z 15 państw człnkowskich NATO i OBWE, w tym Rosji i Białorusi.

Polscy żołnierze w Estonii przebywać będą do 15 maja br.

Tekst: kpt. Krzysztof Płatek
Zdjęcia: archiwum USAF i Eesti Kaitsevägi

  • publikuj na facebook
  • publikuj na tweeter
  • publikuj na google plus
Najnowsze - ostatnie wpisy
16 VIII 2018
Amerykanie z wiztą w DGRSZ
16 sierpnia z wizytą do Dowództwa Generalnego RSZ przybyła delegacja amerykańska z dowódcą Elementu Dowodzenia Misją (ang. Mission Command Element/MCE) płk. ...
14 VIII 2018
Święto WP w 100-lecie Niepodległości
Tegoroczne obchody Święta Wojska Polskiego przypadają w szczególną rocznicę – 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Historycznej chwili, kiedy to naród polski ...
14 VIII 2018
Życzenia z okazji Święta WP
Święto Wojska Polskiego, upamiętniające zwycięską Bitwę Warszawską to szczególna data w naszym narodowym kalendarzu historycznym. To dzień skłaniający do refleksji nad ...
14 VIII 2018
Święto Wojska Polskiego nie tylko ...
Podczas gdy w Warszawie przygotowywane są centralne obchody z okazji Święta Wojska Polskiego, na terenie całego kraju jednostki wojskowe we współpracy ...
Saber Strike-18 w Polsce
Sesja air-to-air podczas NTM18
NATO Tiger Meet zakończone
Strzelanie plutonu nurków z 25BKPow.
Centralne Obchody Święta Wojska Polskiego
Diecezjalne obchody 100 – lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości  w Rokitnie
NATO Tiger Meet 2018
100-lecie Lotnictwa Wojskowego