..:: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych :: Aktualności / Najnowsze - VIII zmiana RSM zakończyła certyfikację ::..
29 IV 2018

VIII zmiana RSM zakończyła certyfikację

  • pobierz pdf
  • drukuj
  • zmniejsz czcionkę
  • rozmiar pierwotny
  • powiększ czcionkę
Chronili VIP-a, konwojowali, sprawdzali check-pointy, szukali IED oraz doskonalili procedury Call for Fire i MEDEVAC. 27 kwietnia żołnierze wchodzący w skład kontyngentu przygotowującego się do wyjazdu na VIII zmianę PKW Afganistan zakończyli certyfikację przed misją.
zdjęcie - VIII zmiana RSM zakończyła certyfikację
Fot. ppor. M. Czekatowska

Przez ostatnie cztery dni żagański poligon Karliki był świadkiem ostatniego, najważniejszego sprawdzianu jakim była certyfikacja VIII zmiany PKW Afganistan. Działania żołnierzy oceniała komisja z Dowództwa Operacyjnego RSZ. Oceny wyszkolenia i przygotowania dokonano w ramach ćwiczenia Kabul VIII.

Już za niecały miesiąc żołnierze z 34 Brygady Kawalerii Pancernej stanowiący trzon VIII zmiany wspierani żołnierzami z m.in. 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej, którzy od kilku miesięcy uczestniczą w intensywnym szkoleniu wyjadą do Afganistanu. Wielomiesięczne szkolenie w jakim biorą udział żołnierze z 34, jak i 17 Brygady, miało na celu jak najlepsze przygotowanie ich do warunków jakie panują na misji oraz do sytuacji jakie mogą napotkać w trakcie jej pełnienia.

Jak przyznają sami ćwiczący to były długie i ciężkie cztery dni. Żołnierze wykonali szereg trudnych, obciążających zarówno fizycznie jak i psychicznie zadań, które wymagały dużego poświęcenia i zaangażowania. Jak podkreślają, każde nowe doświadczenie przynosi wymierne efekty, gdyż takie szkolenia podnoszą pewność siebie w trakcie działania i wzajemne zgranie.

Podczas certyfikacji żołnierze przygotowujący się do wyjazdu wzięli również udział w szkoleniach ogniowych. W trakcie zajęć realizowano strzelania sytuacyjne, które odzwierciedlały zdarzenia i warunki z jakimi żołnierze mogą się zetknąć w trakcie misji.

„Widać było, że ci ludzie znają się na rzeczy. Wiedzą jak przeprowadzić kontrolę na check poincie, jak postępować w przypadku ucieczki zatrzymanego przez patrol lub w jaki sposób sprawnie i dokładnie przeszukać samochód, którym poruszają się podejrzani. Komunikaty radiowe są czysto, jasno i konkretnie podawane. Są dokładni i spokojni bez poprawek i powtórzeń wyraźnie widać, że zdają sobie sprawę jak jest to ważne” – ocenia poziom wyszkolenia swoich podwładnych dowódca jednego z plutonów, por. Mateusz Kapuśniak z 34BKPanc.

Sporo czasu żołnierze poświęcili na dokładne przećwiczenie procedury MEDEVAC. W skrócie jest to proces pozwalający sprawnie i szybko wezwać pomoc medyczną i ewakuować rannych żołnierzy z pola walki. Można to zrobić za pomocą drogi lądowej lub powietrznej. W przypadku certyfikowanych plutonów posłużono się wsparciem z powietrza.

„Znam swoich żołnierzy i wiem, że w każdej sytuacji mogę na nich polegać. Dotąd nigdy mnie nie zawiedli. Tak było i podczas certyfikacji, najpierw wpadliśmy w zasadzkę w wyniku, której jeden z moich żołnierzy został ranny. Natychmiast wezwaliśmy pomoc medyczną. Śmigłowiec był w ciągu kilku minut. Cała akcja trwała tak naprawdę kilka chwil i przebiegła bardzo sprawnie" – ocenia działania żołnierzy dowódca plutonu ochrony, por. Tomasz Cyga z 17 WBZ.

Zgodnie z międzynarodowymi porozumieniami misja RSM Afganistan ma charakter szkoleniowo-doradczy a polscy żołnierze nie są angażowani w działania bojowe. Głównymi zadaniami polskiego Kontyngentu Wojskowego będzie, wraz z siłami koalicyjnymi, szkolenie i doradztwo w celu umocnienia bezpieczeństwa i stabilności Islamskiej Republiki Afganistanu.

Tekst i zdjęcia: ppor. Magdalena Czekatowska

Fot. ppor. M. Czekatowska

facebook twitter gplus

close
  • publikuj na facebook
  • publikuj na tweeter
  • publikuj na google plus
Najnowsze - ostatnie wpisy
18 X 2018
Patrol-18 w Dziwnowie
17 października, w Dziwnowie realizowano jeden z epizodów praktycznych ogólnokrajowego ćwiczenia systemu wykrywania skażeń i powiadamiania o ich wystąpieniu pk. Patrol-18.
17 X 2018
Inspektorat Marynarki Wojennej rozpoczyna służbę ...
W środę, 17 października, Minister Obrony Narodowej, Mariusz Błaszczak zainaugurował funkcjonowanie w Gdyni Inspektoratu Marynarki Wojennej, przeniesionego z Warszawy.
16 X 2018
Centralne obchody Święta Wojsk Radiotechnicznych
Wojska Radiotechniczne obchodzą w tym roku 68. rocznicę powstania. Z tej właśnie okazji, 12 października w Radzionkowie odbyła się uroczysta zbiórka ...
16 X 2018
Ćwiczenie taktyczne z wojskami
Poszukiwanie zatopionej techniki wojskowej, strzelania torpedowe oraz lokalizowanie położenia okrętu podwodnego - to tylko kilka z epizodów zakończonego ćwiczenia taktycznego z ...
Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej
Morskie szkolenie
MPL Air Show 2018
Saber Strike-18 w Polsce
Święto Wojsk Lądowych
AIR SHOW 2018
Centralne Obchody Święta Wojska Polskiego
Diecezjalne obchody 100 – lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości  w Rokitnie