..:: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych :: Aktualności / Najnowsze - USS Farragut w Gdyni ::..
30 IV 2018

USS Farragut w Gdyni

  • pobierz pdf
  • drukuj
  • zmniejsz czcionkę
  • rozmiar pierwotny
  • powiększ czcionkę
W dniach 27-29 kwietnia w Porcie Gdynia gościł amerykański niszczyciel rakietowy USS Farragut (DDG-99).
zdjęcie - USS Farragut w Gdyni
USS Farragut Fot. archiwum 3FO

Z ramienia Marynarki Wojennej gospodarzem wizyty był Dywizjon Okrętów Bojowych 3 Flotylli Okrętów. W jej ramach, dowódca amerykańskiego niszczyciela rakietowego spotkał się z szefem sztabu 3 Flotylli Okrętów kmdr. Włodzimierzem Kułaginem.

 

Tegoroczna wizyta amerykańskiego niszczyciela rakietowego wpisuje się w cykl spotkań, wizyt i wspólnych manewrów obu flot i miała ona miejsce na niecałe dwa miesiące przed rozpoczęciem międzynarodowego ćwiczenia morskiego Baltops-18, w którym uczestniczą okręty obu państw.

W ostatnich latach Gdynię wielokrotnie odwiedzały już jednostki amerykańskie. Cofając się chociażby do 2014 roku należy wspomnieć odwiedziny niszczyciela typu Arleigh Burke USS Oscar Austin. W czerwcu 2015 roku, przy okazji fazy portowej ćwiczenia Baltops, w Gdyni pojawiły się: niszczyciel rakietowy typu Arleigh Burke USS Jason Dunham, krążownik typu Ticonderoga USS Vicksburg oraz desantowiec USS San Antonio (typu San Antonio). W 2016 roku w gdyńskim porcie robocze wizyty złożyły niszczyciel rakietowy USS „Donald Cook” (typu Arleigh Burke) i okręt dowodzenia USS Mount Whitney.

 

Wizyty okrętów innych bander są częstym punktem kalendarza międzynarodowych przedsięwzięć polskiej Marynarki Wojennej. Port w Gdyni odwiedzały już nie tylko jednostki większości państw europejskich, ale również okręty z Brazylii, Meksyku, Japonii, Chin, Kanady, oraz Indii. W czasie wizyt marynarze mogą zapoznać się z bazą dydaktyczno-naukową Akademii Marynarki Wojennej oraz zobaczyć okręty Marynarki Wojennej. Tego rodzaju spotkania międzynarodowe pozwalają na wymianę poglądów i doświadczeń morskich oraz zacieśniają współpracę między flotami.

Tekst i zdjęcia: źródło 3FO

USS Farragut Fot. archiwum 3FO

facebook twitter gplus

close
  • publikuj na facebook
  • publikuj na tweeter
  • publikuj na google plus
Najnowsze - ostatnie wpisy
21 I 2019
Szkolenie w 17 Wielkopolskiej Brygadzie ...
Żołnierze kompanii manewrowej przygotowującej się do V zmiany PKW Rumunia na obiektach Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Wędrzynie zostali poddani ...
18 I 2019
Grasujące Leopardy
Czołgiści i ich Leopardy najlepiej czują się wtedy, kiedy mogą wykonywać zadania na Pasie Taktycznym. Tak było również w tym tygodniu, ...
18 I 2019
Do Polski powróciła III zmiana ...
Po sześciomiesięcznym dyżurze w ramach wzmocnienia południowej flanki NATO do Polski powróciła III zmiana PKW Rumunia.
17 I 2019
BAŁKAN-17 praktycznie
W 17 Wielkopolskiej Brygadzie Zmechanizowanej ćwiczenia epizodyczne mające na celu certyfikację XVII zmiany PKW EUFOR nabrały tempa wkraczając w fazę dynamiczną.
Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej
Morskie szkolenie
MPL Air Show 2018
Saber Strike-18 w Polsce
Święto Wojsk Lądowych
AIR SHOW 2018
Centralne Obchody Święta Wojska Polskiego
Diecezjalne obchody 100 – lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości  w Rokitnie