..:: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych :: Aktualności / Najnowsze - Tymczasowy most drogowy w Prudniku ::..
30 IV 2018

Tymczasowy most drogowy w Prudniku

 • pobierz pdf
 • drukuj
 • zmniejsz czcionkę
 • rozmiar pierwotny
 • powiększ czcionkę
W ubiegłym tygodniu żołnierze z 2 Pułku Inżynieryjnego z Inowrocławia zakończyli budowę przeprawy tymczasowej w miejscowości Prudnik.
zdjęcie - Tymczasowy most drogowy w Prudniku
Fot. kpt. A. Korytowski

W związku z zaplanowanym wyłączeniem z eksploatacji przeprawy stałej na ul. Batorego na rzece Prudnik, do czasu jej przebudowy zaplanowano uruchomienie przeprawy tymczasowej, która była konieczna dla zapewnienia swobody przemieszczania się i poczucia bezpieczeństwa mieszkańców miasta. 

Z prośbą o pomoc wojska wystąpił burmistrz Franciszek Fejdych. W odpowiedzi na jego wniosek dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych gen. broni Jarosław Mika skierował do Prudnika żołnierzy z 2 Pułku Inżynieryjnego z zadaniem wsparcia organów administracji publicznej miasta. Decyzją dowódcy pułku płk. Bogdana Prokopa rzeczowe zadanie przypadło do realizacji Wojskowej Jednostce Odbudowy (WJO) z 4 Batalionu Inżynieryjnego z Głogowa.

 

Przedmiotowe zadanie składało się z kilku etapów:

 1. budowy dojazdów do tymczasowej przeprawy oraz wykonanie przyczółków i jednej podpory pośredniej,
 2. transportu i montażu konstrukcji składanego mostu drogowego DMS-65,
 3. położenia nawierzchni asfaltowej na jezdni.

Po stronie wojskowej, zgodnie z zawartą umową znalazł się transport i montaż konstrukcji mostowej.

Realizację postawionych zadań żołnierze rozpoczęli 23 marca od przetransportowania do Prudnika konstrukcji mostowej DMS-65 ze składu Agencji Rezerw Materiałowych w miejscowości Barnkowo-Chojny. Następnie grupa mostowa WJO w sile 13 żołnierzy pod dowództwem kpt. Artura Korytkowskiego przystąpiła do montażu mostu DMS-65. Będący efektem ich pracy most o długości 51 m i szer. 4.2 m saperzy z Głogowa ukończyli w planowanym terminie, tj. do 18 kwietnia.

 

26 kwietnia na posiedzeniu Rady Miasta, burmistrz Franciszek Fejdych podziękował dowódcy 4 Batalionu Inżynieryjnego z Głogowa ppłk. Grzegorzowi Winckowi za trud i profesjonalizm w uruchomieniu dodatkowej przeprawy przez rzekę Prudnik słowami: „Panie Pułkowniku, w imieniu mieszkańców Prudnika, w imieniu Rady Miejskiej w Prudniku i w imieniu własnym chcę bardzo serdecznie podziękować wszystkim żołnierzom Wojska Polskiego za trud i profesjonalizm w uruchomieniu dodatkowej przeprawy przez rzekę Prudnik. Dzięki decyzjom Dowództwa mogliśmy zapewnić poczucie bezpieczeństwa mieszkańcom naszej Gminy. Jesteśmy dumni z polskich żołnierzy. Dziękujemy Wam za służbę dla Prudnika i jego mieszkańców”.

Tekst: ppłk Mariusz Żybura
Zdjęcia: kpt. Artur Korytowski

 • publikuj na facebook
 • publikuj na tweeter
 • publikuj na google plus
Najnowsze - ostatnie wpisy
18 X 2018
Patrol-18 w Dziwnowie
17 października, w Dziwnowie realizowano jeden z epizodów praktycznych ogólnokrajowego ćwiczenia systemu wykrywania skażeń i powiadamiania o ich wystąpieniu pk. Patrol-18.
17 X 2018
Inspektorat Marynarki Wojennej rozpoczyna służbę ...
W środę, 17 października, Minister Obrony Narodowej, Mariusz Błaszczak zainaugurował funkcjonowanie w Gdyni Inspektoratu Marynarki Wojennej, przeniesionego z Warszawy.
16 X 2018
Centralne obchody Święta Wojsk Radiotechnicznych
Wojska Radiotechniczne obchodzą w tym roku 68. rocznicę powstania. Z tej właśnie okazji, 12 października w Radzionkowie odbyła się uroczysta zbiórka ...
16 X 2018
Ćwiczenie taktyczne z wojskami
Poszukiwanie zatopionej techniki wojskowej, strzelania torpedowe oraz lokalizowanie położenia okrętu podwodnego - to tylko kilka z epizodów zakończonego ćwiczenia taktycznego z ...
Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej
Morskie szkolenie
MPL Air Show 2018
Saber Strike-18 w Polsce
Święto Wojsk Lądowych
AIR SHOW 2018
Centralne Obchody Święta Wojska Polskiego
Diecezjalne obchody 100 – lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości w Rokitnie