..:: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych :: Aktualności / Najnowsze - Tymczasowy most drogowy w Prudniku ::..
30 IV 2018

Tymczasowy most drogowy w Prudniku

 • pobierz pdf
 • drukuj
 • zmniejsz czcionkę
 • rozmiar pierwotny
 • powiększ czcionkę
W ubiegłym tygodniu żołnierze z 2 Pułku Inżynieryjnego z Inowrocławia zakończyli budowę przeprawy tymczasowej w miejscowości Prudnik.
zdjęcie - Tymczasowy most drogowy w Prudniku
Fot. kpt. A. Korytowski

W związku z zaplanowanym wyłączeniem z eksploatacji przeprawy stałej na ul. Batorego na rzece Prudnik, do czasu jej przebudowy zaplanowano uruchomienie przeprawy tymczasowej, która była konieczna dla zapewnienia swobody przemieszczania się i poczucia bezpieczeństwa mieszkańców miasta. 

Z prośbą o pomoc wojska wystąpił burmistrz Franciszek Fejdych. W odpowiedzi na jego wniosek dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych gen. broni Jarosław Mika skierował do Prudnika żołnierzy z 2 Pułku Inżynieryjnego z zadaniem wsparcia organów administracji publicznej miasta. Decyzją dowódcy pułku płk. Bogdana Prokopa rzeczowe zadanie przypadło do realizacji Wojskowej Jednostce Odbudowy (WJO) z 4 Batalionu Inżynieryjnego z Głogowa.

 

Przedmiotowe zadanie składało się z kilku etapów:

 1. budowy dojazdów do tymczasowej przeprawy oraz wykonanie przyczółków i jednej podpory pośredniej,
 2. transportu i montażu konstrukcji składanego mostu drogowego DMS-65,
 3. położenia nawierzchni asfaltowej na jezdni.

Po stronie wojskowej, zgodnie z zawartą umową znalazł się transport i montaż konstrukcji mostowej.

Realizację postawionych zadań żołnierze rozpoczęli 23 marca od przetransportowania do Prudnika konstrukcji mostowej DMS-65 ze składu Agencji Rezerw Materiałowych w miejscowości Barnkowo-Chojny. Następnie grupa mostowa WJO w sile 13 żołnierzy pod dowództwem kpt. Artura Korytkowskiego przystąpiła do montażu mostu DMS-65. Będący efektem ich pracy most o długości 51 m i szer. 4.2 m saperzy z Głogowa ukończyli w planowanym terminie, tj. do 18 kwietnia.

 

26 kwietnia na posiedzeniu Rady Miasta, burmistrz Franciszek Fejdych podziękował dowódcy 4 Batalionu Inżynieryjnego z Głogowa ppłk. Grzegorzowi Winckowi za trud i profesjonalizm w uruchomieniu dodatkowej przeprawy przez rzekę Prudnik słowami: „Panie Pułkowniku, w imieniu mieszkańców Prudnika, w imieniu Rady Miejskiej w Prudniku i w imieniu własnym chcę bardzo serdecznie podziękować wszystkim żołnierzom Wojska Polskiego za trud i profesjonalizm w uruchomieniu dodatkowej przeprawy przez rzekę Prudnik. Dzięki decyzjom Dowództwa mogliśmy zapewnić poczucie bezpieczeństwa mieszkańcom naszej Gminy. Jesteśmy dumni z polskich żołnierzy. Dziękujemy Wam za służbę dla Prudnika i jego mieszkańców”.

Tekst: ppłk Mariusz Żybura
Zdjęcia: kpt. Artur Korytowski

 • publikuj na facebook
 • publikuj na tweeter
 • publikuj na google plus
Najnowsze - ostatnie wpisy
23 V 2018
9 brygada na lądzie i ...
W niecodziennym szkoleniu uczestniczyli ostatnio żołnierze z 1 Kompanii Zmechanizowanej / Batalionu Zmechanizowanego 9BBKPanc., którzy wykonywali zadania na ORP Gniezno - ...
23 V 2018
Powidzka Bryza w „Akcji Serce”
Dzisiaj w nocy, załoga z 3 Skrzydła Lotnictwa Transportowego wzięła kolejny raz udział w „Akcji Serce”.
22 V 2018
Zawody użyteczno-bojowe
W dniach 18-21 maja w ramach Zgrupowania Wojsk Rakietowych i Artylerii w Ośrodku Szkolenia Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia odbyły się ...
21 V 2018
Wizyta ukraińskich logistyków
21 maja I Zastępca Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych przyjął delegację pod przewodnictwem Szefa Centralnego Zarządu Wsparcia Materiałowego i Zabezpieczenia Tyłów ...
Strzelanie plutonu nurków z 25BKPow.
Szkolenie 25BKPow
3 Flotylla Okrętów
Szkolenie ogniowe przeciwlotników z Marynarki Wojennej.
NATO Tiger Meet 2018
100-lecie Lotnictwa Wojskowego
100-lecie Marynarki Wojennej
Gwiezdne Wojny