..:: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych :: Aktualności / Najnowsze - Inauguracja sezonu na ORP Błyskawica ::..
30 IV 2018

Inauguracja sezonu na ORP Błyskawica

  • pobierz pdf
  • drukuj
  • zmniejsz czcionkę
  • rozmiar pierwotny
  • powiększ czcionkę
1 maja rozpoczyna się kolejny, 43. już sezon wystawienniczy na historycznym niszczycielu ORP Błyskawica.
zdjęcie - Inauguracja sezonu na ORP Błyskawica
ORP Błyskawica Fot. M. Kluczyński

Na przestrzeni 42 lat, odkąd w 1976 roku niszczyciel ORP Błyskawica stał się okrętem-muzeum jednostkę zwiedziło 6 milionów 395 tysięcy osób. Również w tym roku okręt przyjmie na swój pokład kolejnych odwiedzających, a z okazji jubileuszu 100-lecia utworzenia Marynarki Wojennej RP, 1 i 3 maja, będzie go można zwiedzać bezpłatnie.

Marynarka Wojenna zaprasza na „Błyskawiczną majówkę”, w ramach której odbędzie się uroczyste otwarcie kolejnego, 43. sezonu wystawienniczego na pokładzie historycznego niszczyciela ORP Błyskawica cumującego przy skwerze Kościuszki w Gdyni.

Rozpoczęcie zwiedzania zaplanowano na wtorek, 1 maja, na godzinę 13.00. W ramach inauguracji sezonu, 1 i 3 maja okręt będzie można zwiedzać bezpłatnie (wtorek 1 maja, w godzinach 13.00-18.00, a w czwartek 3 maja, w godzinach 14.00-18.00).

„Błyskawiczna majówka” rozpocznie się 1 maja, o godzinie 12:00 na nabrzeżu przy ORP Błyskawica. Rozpocznie ją koncert otwarcia w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej. Następnie zaprezentują się grupy rekonstrukcji historycznych. Odbędą się także koncerty pieśni morskich w aranżacji Chóru Akademii Marynarki Wojennej oraz występ Zespołu Wokalnego Klubu Marynarki Wojennej Riwiera. Nie zabraknie również kuchni polowej.

Ekspozycja na ORP Błyskawica obejmuje: uzbrojenie artyleryjskie i broń podwodną znajdującą się na pokładzie, przedziały maszynowo-kotłowe oraz stałą wystawę historyczną we wnętrzu niszczyciela. Trasa zwiedzania wiedzie najpierw na śródokręcie, obok potrójnej wyrzutni torpedowej kalibru 533 mm i przekroju torpedy parogazowej powojennej produkcji oraz podwójnej armaty przeciwlotniczej „Bofors” kal.40 mm. Przechodząc w pobliżu burtowych miotaczy bomb głębinowych wz. BMB-2, na rufie eksponowana jest wieża artylerii głównej kal. 100 mm, miny kontaktowe wz. 08/39 oraz dwie zrzutnie bomb głębinowych. Przed armatą nr 3 umieszczono tablice okolicznościowe, ofiarowane przez władze miasta Cowes na pamiątkę obrony mieszkańców przed niemieckim nalotem w dniu 5 maja 1942 r. Koło zejścia pod pokład, na prawej burcie, stoją dwa miotacze bomb głębinowych typu „Thornycroft”.

Historyczna wystawa o powierzchni 170 m2 ukazuje tradycje oręża polskiego na morzu ze szczególnym uwzględnieniem okresu II wojny światowej. Głównymi elementami ekspozycji są modele okrętów, broń, mundury, odznaczenia, bandery i proporce, dokumenty, elementy wyposażenia okrętowego i inne pamiątki. W końcowej części wystawy zachowano fragment pomieszczeń załogi oraz rufową radiostację okrętową. Do szczególnie ciekawych należą przystosowane do oglądania maszynownie nr 1 i 2 (z przekrojem turbiny) oraz kotłownia nr 2. Ewenementem na skalę światową jest przeprowadzenie trasy zwiedzania przez wnętrze jednego z kotłów parowych. Po wyjściu na pokład skręca się ku części dziobowej, w której znajduje się uzbrojenie artyleryjskie i urządzenia kotwiczne.

W międzyczasie, 2 maja, w Dniu Flagi RP, około godziny 19.45, na pokładzie ORP Błyskawica odbędzie się finał „Biało-czerwonej sztafety 2018”. Weterani w marynarskich mundurach odbiorą biało-czerwoną i przekażą załodze okrętu. W asyście Orkiestry Reprezentacyjnej MW, flaga zostanie podniesiona na maszt Okrętu-Muzeum. Patronat honorowy nad przedsięwzięciem objął Prezydent RP.

„Białoczerwona sztafeta 2018” to projekt zainicjowany przez radio RMF FM, którego celem jest podkreślenie rangi symbolu narodowego, jakim jest flaga narodowa. Sztafeta z polską flagą, prowadzona przez olimpijczyków wystartuje z Zakopanego w godzinach porannych, 2 maja. Na Krupówkach flaga zostanie przekazana rajdowcom, którzy w konwoju aut wyruszą z nią do Krakowa. Po wjeździe na Kopiec Kościuszki w Krakowie, flaga zostanie umieszczona w ogromnym balonie i przetransportowana na krakowskie Błonia, gdzie przejmą ją biegacze, którzy pobiegną z nią na krakowski Rynek. Na Rynku nasz narodowy symbol przejmą kolarze, którzy przewiozą flagę pod Wawel i przekażą ją funkcjonariuszom Policji i przedstawicielom Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (WOPR). Policjanci i WOPR-owcy którzy przepłyną z nią na Salwator, skąd flaga zostanie przetransportowana na lotnisko w Krakowie-Balicach. Z Krakowa flaga wyruszy do Warszawy, gdzie odbierze ją reprezentacja parlamentarzystów, którzy pobiegną z nią na Zamek Królewski, po to by przekazać ją funkcjonariuszom Straży Pożarnej. Flaga w konwoju strażaków przewieziona zostanie do Gdyni, skąd na rogatkach miasta odbiorą ją motocykliści, którzy na Skwerze Kościuszki przekażą ją marynarzom-weteranom misji poza granicami kraju. Uroczysty finał „Białoczerwonej sztafety 2018” nastąpi na Okręcie-Muzeum ORP Błyskawica, na pokład którego morscy weterani wniosą flagę, która następnie zostanie podniesiona na maszt.

Bandera MW Fot. kmdr ppor. R. Pioch

Niszczyciel ORP Błyskawica był jednym z najnowocześniejszych okrętów przedwojennej Marynarki Wojennej a jednocześnie jednym z najsilniejszych okrętów w swojej klasie na świecie. Jednostkę zbudowano w angielskiej stoczni J. Samuel White & Co. Ltd w Cowes, a polską banderę podniesiono na niej 25 listopada 1937 roku. W czasie wojny okręt przepłynął 150 tysięcy mil morskich, eskortował 83 konwoje, uczestniczył w 108 patrolach i operacjach morskich, brał udział w zniszczeniu dwóch i uszkodzeniu sześciu okrętów nawodnych oraz zniszczeniu dwóch statków handlowych przeciwnika, uszkodził trzy okręty podwodne i zanotował 4 potwierdzone oraz 2 prawdopodobne zestrzelenia samolotów nieprzyjaciela. Trzykrotnie uległ uszkodzeniom podczas wypełniania zadań bojowych. Okręt działał na Morzu Północnym i Atlantyku, w kampanii norweskiej i ewakuacji wojsk sojuszniczych z Dunkierki, bronił Cowes przed atakami Luftwaffe, operował na Morzu Śródziemnym wspierając Maltę i działania inwazyjne w Afryce Północnej, a także osłaniał lądowanie aliantów w Normandii.

W uznaniu swych wojennych zasług ORP Błyskawica, jako jedyny okręt, został odznaczony Orderem Virtuti Militari. Po zakończeniu wojny, okręt powrócił do Gdyni 4 lipca 1947 r. pod dowództwem komandora Bolesława Romanowskiego. Przez dwadzieścia lat eksploatowany był jako klasyczny niszczyciel. Rozkazem dowódcy Marynarki Wojennej RP z 11 października 1974 ORP Błyskawica od 1976 roku została przekształcona w okręt-muzeum, który rocznie odwiedzają tysiące turystów z Polski i zagranicy. Jest już tradycją, że na jego pokładzie odbywają się najważniejsze uroczystości i ceremonie. Jest to najstarszy na świecie okręt tej klasy i jeden z niewielu zachowanych okrętów, które brały czynny udział w II wojnie światowej. W hołdzie zasług wojennych został wyróżniony nagrodą International Maritime Heritage Award i wszedł do międzynarodowego grona okrętów, które wniosły największy wkład w historię świata i zostały zachowane dla kolejnych pokoleń. Od 1 listopada 2013 r. ORP Błyskawica wchodzi w skład 3 Flotylli Okrętów.

ORP Błyskawica poza rolą okrętu - muzeum spełnia szereg innych istotnych funkcji. Jedną z nich jest funkcja reprezentacyjna. Tu odbywają się liczne uroczystości, spotkania, konferencje i sympozja. Tradycją stały się promocje absolwentów Akademii Marynarki Wojennej na pierwszy stopień oficerski na pokładzie okrętu, a także nominacje i odznaczenia kadry zawodowej oraz pracowników Marynarki Wojennej. Tu również odbywają się pasowania na pierwszoklasistów, przyrzeczenia harcerskie i inne zajęcia dla szkół i przedszkoli tak, aby od najmłodszych lat kształtować świadomość i wychowywać w duchu "Polski Morskiej". Codzienne życie okrętu i towarzyszące mu elementy ceremoniału morskiego oraz Regulaminu Służby Okrętowej: podnoszenie i opuszczanie bandery, wybijanie szklanek, witanie i żegnanie przy trapie oficerów oraz przełożonych, to wszystko odbywa się na oczach społeczeństwa. Wywiera zatem niewątpliwy wpływ na jego świadomość, a tym samym pozwala lepiej poznać i wzbogacać posiadaną wiedzę o morzu.

Tekst: kmdr ppor. Radosław Pioch
Zdjęcia: kmdr ppor. Radosław Pioch, Marian Kluczyński

  • publikuj na facebook
  • publikuj na tweeter
  • publikuj na google plus
Najnowsze - ostatnie wpisy
21 I 2019
Szkolenie w 17 Wielkopolskiej Brygadzie ...
Żołnierze kompanii manewrowej przygotowującej się do V zmiany PKW Rumunia na obiektach Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Wędrzynie zostali poddani ...
18 I 2019
Grasujące Leopardy
Czołgiści i ich Leopardy najlepiej czują się wtedy, kiedy mogą wykonywać zadania na Pasie Taktycznym. Tak było również w tym tygodniu, ...
18 I 2019
Do Polski powróciła III zmiana ...
Po sześciomiesięcznym dyżurze w ramach wzmocnienia południowej flanki NATO do Polski powróciła III zmiana PKW Rumunia.
17 I 2019
BAŁKAN-17 praktycznie
W 17 Wielkopolskiej Brygadzie Zmechanizowanej ćwiczenia epizodyczne mające na celu certyfikację XVII zmiany PKW EUFOR nabrały tempa wkraczając w fazę dynamiczną.
Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej
Morskie szkolenie
MPL Air Show 2018
Saber Strike-18 w Polsce
Święto Wojsk Lądowych
AIR SHOW 2018
Centralne Obchody Święta Wojska Polskiego
Diecezjalne obchody 100 – lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości  w Rokitnie