..:: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych :: Aktualności / Najnowsze - Wilcze stado ::..
03 IV 2018

Wilcze stado

  • pobierz pdf
  • drukuj
  • zmniejsz czcionkę
  • rozmiar pierwotny
  • powiększ czcionkę
W ostatnim tygodniu marca, począwszy od 26 marca, na wędrzyńskim poligonie odbyło się ćwiczenie Wilk-18 certyfikujące kompanię zmotoryzowaną z 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej do realizacji zadań w Rumunii.
zdjęcie - Wilcze stado
Fot. st. szer. Ł. Kermel

1 Batalion Piechoty Zmotoryzowanej Ziemi Rzeszowskiej (1 bpzmotZRz) realizował szereg szkoleń i ćwiczeń przygotowujących go do realizacji zadań w roli III zmiany PKW Rumunia. Ćwiczenie taktyczne z wojskami pod kryptonimem Wilk-18 było kolejnym etapem przybliżającym kontyngent do najważniejszego egzaminu, jakim jest certyfikacja narodowa, która rozpocznie się w przyszłym tygodniu, we wtorek, 10 kwietnia.

Przepustka

Ćwiczenie składało się z dwóch części. Pierwszą z nich było sprawdzenie pododdziału pod względem ukompletowania oraz przygotowania do działania. Sprawdzono wyposażenie indywidualne żołnierzy, stan techniczny i stan wyposażenia pojazdów oraz sprzętu biorącego udział w ćwiczeniu.

„Celem ćwiczenia była ocena zdolności kompanii do realizacji zadań w ramach PKW Rumunia. Sprawdzenie to zostało przeprowadzone poprzez osiąganie gotowości do podjęcia działań, działanie w rejonie wyjściowym, planowanie, przygotowanie i prowadzenie boju spotkaniowego. Dla zwiększenia realizmu ćwiczenia, działania niećwiczących dowództw oraz sił przełożonego i sąsiadów, były podgrywane, zaś działania przeciwnika pozorowane przez pododdziały pozoracji” – wyjaśnił dowódca 1bzmotZRz ppłk Damian Kidawa.

Taktyczne sprawdzenie

Kolejnym etapem było działanie taktyczne, które składało się z szeregu zagadnień. Osiąganie gotowości do podjęcia działań, prowadzenie marszu zbliżania po wcześniejszym rozpoznaniu terenu oraz dróg, organizacja ubezpieczenia podczas przemieszczenia wojska to jedne z kluczowych elementów, które w procesie planowania ćwiczenia stanowią wyzwanie i same w sobie stanowią element szkolenia.

Kompania przechodziła kolejne etapy sprawdzenia, podczas których realizowano kierowanie ogniem w natarciu a dowódcy plutonów mieli okazję sprawdzić wyszkolenie żołnierzy na polu walki. Nieodzownym elementem było utrzymywanie stałej łączności, co w warunkach bojowych jest podstawą działania i bez niej wszelkie zadania są bardzo trudne do zrealizowania.

W trakcie ćwiczenia Wilk-18 pierwszy raz pododdział wykorzystywał sekcję wysuniętych obserwatorów ognia, której zadaniem było naprowadzanie na cele kompanii wsparcia artylerii. Tym samym było to jedno z pierwszych ćwiczeń, na których realnie wykorzystano możliwości KMO Rak – zarówno ich mobilność jak i precyzja prowadzonego ognia wykazały, jak bardzo ważne są poprawnie działające systemy: łączności, dowodzenia, naprowadzania oraz wsparcia.

Kolejne zadania

Po kwietniowym potwierdzeniu gotowości do realizowania zadań operacyjnych i szkoleniowych w Rumunii, Polski Kontyngent Wojskowy będzie mógł przystąpić do objęcia dyżuru w ramach III zmiany dostosowanej Wysuniętej Obecności NATO.

Tekst: por. Weronika Milczarczyk
Zdjęcia: st. szer. Łukasz Kermel

Fot. st. szer. Ł. Kermel

facebook twitter gplus

close
  • publikuj na facebook
  • publikuj na tweeter
  • publikuj na google plus
Najnowsze - ostatnie wpisy
20 VII 2018
Saperzy w poszukiwaniu prawdy historycznej
Od dwóch lat prowadzona jest współpraca, na podstawie rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 7 września 2015 r. w sprawie trybu ...
19 VII 2018
Wizyta MUI w DG RSZ
18 lipca w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych gen. dyw. pil. Jan Śliwka przyjął delegację przedstawicieli Military University Institute (MUI).
17 VII 2018
Wizyta rumuńskiego attaché obrony
17 lipca w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych odbyła się pożegnalno-zapoznawcza wizyta Attaché Obrony, Wojskowego, Morskiego i Lotniczego przy Ambasadzie Rumunii ...
17 VII 2018
Powitanie PKW Rumunia
17 lipca na placu apelowym 3 Brygady Radiotechnicznej we Wrocławiu podczas uroczystego apelu przywitano żołnierzy II zmiany PKW, którzy po zakończeniu ...
Saber Strike-18 w Polsce
Sesja air-to-air podczas NTM18
NATO Tiger Meet zakończone
Strzelanie plutonu nurków z 25BKPow.
Diecezjalne obchody 100 – lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości  w Rokitnie
NATO Tiger Meet 2018
100-lecie Lotnictwa Wojskowego
100-lecie Marynarki Wojennej