..:: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych :: Aktualności / Najnowsze - Zimowa szkoła ognia ::..
06 III 2018

Zimowa szkoła ognia

  • pobierz pdf
  • drukuj
  • zmniejsz czcionkę
  • rozmiar pierwotny
  • powiększ czcionkę
Przeciwlotnicy z 10 Brygady Kawalerii Pancernej od kilkunastu dni szkolą się razem z żołnierzami z innych jednostek podległych DG RSZ na Centralnym Poligonie Sił Powietrznych w Ustce.
zdjęcie - Zimowa szkoła ognia
ZSU-23-4MP Biała Fot. archiwum 10BKPanc

Wyjazdy na szkolenie na nadmorski poligon realizowane są co roku w lutym i w marcu. Żołnierze wraz ze sprzętem przemierzają kilkaset kilometrów po to, aby wykorzystać sprzyjające do szkolenia warunki. W tym roku żołnierzy dywizjonu przeciwlotniczego pancernej brygady ustecki poligon przywitał śniegiem i mrozem. Od pierwszych dni nie było łatwo. Termometry przez pierwszy tydzień wskazywały od ośmiu do dwudziestu stopni Celsjusza poniżej zera. „Prawdziwa zimowa szkoła ognia” - jak określił te warunki dowódca zgrupowania poligonowego pułkownik Marek Śmietana podczas inauguracyjnej zbiórki poddziałów obrony przeciwlotniczej Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych biorących udział w zgrupowaniu.

Po przybyciu na poligon żołnierze dywizjonu przeciwlotniczego z zapałem przystąpili do przygotowania sprzętu i rejonu szkolenia. Od pierwszych dni przeciwlotnicy  byli w gotowości do wykonywania strzelań bojowych z przeciwlotniczych samobieżnych zestawów artyleryjsko-rakietowych ZSU-23-4 „Biała”. Poza tym obsługi stacji radiolokacyjnych i operatorzy przenośnych przeciwlotniczych zestawów rakietowych „Grom” biorą udział w szkoleniach zintegrowanych dywizjonów przeciwlotniczych. Oprócz żołnierzy z 10 Brygady Kawalerii Pancernej uczestniczą w nich także żołnierze z 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej, 12 Brygady Zmechanizowanej, 21 Brygady Strzelców Podhalańskich oraz 8 pułku przeciwlotniczego. Jest to doskonała okazja do wymiany cennych doświadczeń pomiędzy żołnierzami, a także czas wzajemnej nauki.

1 marca, w ramach porannego apelu, wspólnie z przeciwlotnikami z pozostałych jednostek szkolących się na usteckim poligonie, żołnierze ze świętoszowskiej brygady uczcili Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W ramach apelu, w obecności zastępcy dowódcy zgrupowania poligonowego pułkownika Adama Luzyńczyka, odczytano list Ministra Obrony Narodowej, skierowany do żołnierzy na tę okoliczność. Pamięć uczczono minutą ciszy. Po apelu przeciwlotnicy ruszyli do realizacji zaplanowanych na ten dzień zajęć.

Niestety panujące mrozy uniemożliwiają wykonywanie strzelań bojowych do celów powietrznych. To jednak nie przeszkadza w efektywnym szkoleniu. Przeciwlotnicy wykorzystują zaplanowany czas na utrwalanie wiedzy oraz umiejętności wykorzystania sprzętu, jednak wszyscy z niecierpliwością czekają na poprawę warunków. Prowadzenie ognia do celów powietrznych jest tym, co żołnierze dywizjonu przeciwlotniczego  lubią najbardziej. Przełożeni wszystkich szczebli skupiają się na tym, aby ich podwładni wykorzystali czas tego kilkutygodniowego pobytu na zgrupowaniu poligonowym w maksymalnym stopniu.

Tekst: ppłk Piotr Jaraczewski, kpt. Katarzyna Sawicka
Zdjęcia: archiwum 10BKPanc

  • publikuj na facebook
  • publikuj na tweeter
  • publikuj na google plus
Najnowsze - ostatnie wpisy
22 VI 2018
Najwyższe piłkarskie podium
21 czerwca w Żaganiu podsumowano rywalizację o miano najlepszej reprezentacji w ramach Otwartych Mistrzostw Wojska Polskiego w piłce nożnej.
22 VI 2018
Zawiszacy są już na Łotwie
20 czerwca żołnierze 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej wyruszyli w rejon pełnienia misji, w ramach wzmocnionej militarnej obecności NATO na wschodniej flance ...
22 VI 2018
Powrót do Ojczyzny
21 czerwca, kilkanaście minut po godzinie trzeciej nad ranem, na lotnisku wojskowym Wrocław-Strachowice wylądował Boeing C-17 Globemaster III. Do Ojczyzny powrócili ...
22 VI 2018
Przekazanie dowodzenia Dowódcy VII i ...
14 czerwca w bazie Bagram w Afganistanie odbyło się oficjalne przekazanie dowodzenia pomiędzy Dowódcami VII i VIII zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego.
Saber Strike-18 w Polsce
Sesja air-to-air podczas NTM18
NATO Tiger Meet zakończone
Strzelanie plutonu nurków z 25BKPow.
Diecezjalne obchody 100 – lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości  w Rokitnie
NATO Tiger Meet 2018
100-lecie Lotnictwa Wojskowego
100-lecie Marynarki Wojennej