..:: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych :: Aktualności / Najnowsze - Zimowa szkoła ognia ::..
06 III 2018

Zimowa szkoła ognia

  • pobierz pdf
  • drukuj
  • zmniejsz czcionkę
  • rozmiar pierwotny
  • powiększ czcionkę
Przeciwlotnicy z 10 Brygady Kawalerii Pancernej od kilkunastu dni szkolą się razem z żołnierzami z innych jednostek podległych DG RSZ na Centralnym Poligonie Sił Powietrznych w Ustce.
zdjęcie - Zimowa szkoła ognia
ZSU-23-4MP Biała Fot. archiwum 10BKPanc

Wyjazdy na szkolenie na nadmorski poligon realizowane są co roku w lutym i w marcu. Żołnierze wraz ze sprzętem przemierzają kilkaset kilometrów po to, aby wykorzystać sprzyjające do szkolenia warunki. W tym roku żołnierzy dywizjonu przeciwlotniczego pancernej brygady ustecki poligon przywitał śniegiem i mrozem. Od pierwszych dni nie było łatwo. Termometry przez pierwszy tydzień wskazywały od ośmiu do dwudziestu stopni Celsjusza poniżej zera. „Prawdziwa zimowa szkoła ognia” - jak określił te warunki dowódca zgrupowania poligonowego pułkownik Marek Śmietana podczas inauguracyjnej zbiórki poddziałów obrony przeciwlotniczej Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych biorących udział w zgrupowaniu.

Po przybyciu na poligon żołnierze dywizjonu przeciwlotniczego z zapałem przystąpili do przygotowania sprzętu i rejonu szkolenia. Od pierwszych dni przeciwlotnicy  byli w gotowości do wykonywania strzelań bojowych z przeciwlotniczych samobieżnych zestawów artyleryjsko-rakietowych ZSU-23-4 „Biała”. Poza tym obsługi stacji radiolokacyjnych i operatorzy przenośnych przeciwlotniczych zestawów rakietowych „Grom” biorą udział w szkoleniach zintegrowanych dywizjonów przeciwlotniczych. Oprócz żołnierzy z 10 Brygady Kawalerii Pancernej uczestniczą w nich także żołnierze z 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej, 12 Brygady Zmechanizowanej, 21 Brygady Strzelców Podhalańskich oraz 8 pułku przeciwlotniczego. Jest to doskonała okazja do wymiany cennych doświadczeń pomiędzy żołnierzami, a także czas wzajemnej nauki.

1 marca, w ramach porannego apelu, wspólnie z przeciwlotnikami z pozostałych jednostek szkolących się na usteckim poligonie, żołnierze ze świętoszowskiej brygady uczcili Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W ramach apelu, w obecności zastępcy dowódcy zgrupowania poligonowego pułkownika Adama Luzyńczyka, odczytano list Ministra Obrony Narodowej, skierowany do żołnierzy na tę okoliczność. Pamięć uczczono minutą ciszy. Po apelu przeciwlotnicy ruszyli do realizacji zaplanowanych na ten dzień zajęć.

Niestety panujące mrozy uniemożliwiają wykonywanie strzelań bojowych do celów powietrznych. To jednak nie przeszkadza w efektywnym szkoleniu. Przeciwlotnicy wykorzystują zaplanowany czas na utrwalanie wiedzy oraz umiejętności wykorzystania sprzętu, jednak wszyscy z niecierpliwością czekają na poprawę warunków. Prowadzenie ognia do celów powietrznych jest tym, co żołnierze dywizjonu przeciwlotniczego  lubią najbardziej. Przełożeni wszystkich szczebli skupiają się na tym, aby ich podwładni wykorzystali czas tego kilkutygodniowego pobytu na zgrupowaniu poligonowym w maksymalnym stopniu.

Tekst: ppłk Piotr Jaraczewski, kpt. Katarzyna Sawicka
Zdjęcia: archiwum 10BKPanc

  • publikuj na facebook
  • publikuj na tweeter
  • publikuj na google plus
Najnowsze - ostatnie wpisy
16 III 2018
Saperzy na Podkarpaciu
Kolejna niebezpieczna akcja podejmowania pozostałości z okresu II Wojny światowej na terenie województwa podkarpackiego.
16 III 2018
Ostatnie poligonowe strzelania
16 marca dobiegło końca szkolenie poligonowe 23 Pułku Artylerii z Bolesławca w OSPWL Żagań. Jedno jest pewne - żołnierze i ich ...
16 III 2018
Pożegnanie EUFOR ALTHEA
15 marca w 7 Brygadzie Obrony Wybrzeża (7 BOW) w Słupsku odbyło się pożegnanie żołnierzy wyjeżdżających do Bośni i Hercegowiny w ...
16 III 2018
Odprawa kierowniczej kadry MON i ...
15 marca w Warszawie odbyła się odprawa rozliczeniowo-koordynacyjna kierowniczej kadry MON i Sił Zbrojnych RP z udziałem Prezydenta RP i Ministra ...
3 Flotylla Okrętów
Szkolenie ogniowe przeciwlotników z Marynarki Wojennej.
Zimowe szkolenie poligonowe 18 Białostockiego Pułku Rozpoznawczego.
Strzelania AHS Krab
NATO Tiger Meet 2018
100-lecie Lotnictwa Wojskowego
100-lecie Marynarki Wojennej
Ostatnie opuszczenie bandery na ORP Kondor