..:: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych :: Aktualności / Najnowsze - Zawody obsług ppk Spike ::..
05 III 2018

Zawody obsług ppk Spike

 • pobierz pdf
 • drukuj
 • zmniejsz czcionkę
 • rozmiar pierwotny
 • powiększ czcionkę
W dniach 1-2 marca w Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia (CSAiU), po raz pierwszy przeprowadzono zawody użyteczno-bojowe obsług ppk Spike na szczeblu Wojsk Lądowych.
zdjęcie - Zawody obsług ppk Spike
Fot. kpt. A. Śmiechowska

Zgodnie z decyzją dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych gen. broni Jarosława Miki, na szczeblu 12 Dywizji Zmechanizowanej (12 DZ), 11 Dywizji Kawalerii Pancernej (11 DKPanc), 16 Dywizji Zmechanizowanej (16 DZ), 25 Brygady Kawalerii Powietrznej (25 BKPow), 21 Brygady Strzelców Podhalańskich (21 BSP), 6 Brygady Powietrznodesantowej (6 BPD) oraz CSAiU wyłoniono finalistów, którzy stanęli do rywalizacji o tytuł najlepszej obsługi ppk Spike na szczeblu Wojsk Lądowych.

Na obiektach szkoleniowych toruńskiej jednostki przeprowadzono sześć konkurencji, które złożyły się na wynik końcowy zawodów. Sprawdzono wiedzę teoretyczną żołnierzy, umiejętności pracy na stanowisku ogniowym w trakcie przygotowania do strzelania, a także podczas prowadzenia rozpoznania i wykrywania celów.

Umiejętności „strzeleckie” operatorów sprawdzono w dwóch etapach. Pierwszym było wykonanie zadań ogniowych na symulatorze systemu ppk Spike a drugim, najbardziej wyczekiwane strzelanie amunicją bojową. W rywalizacji wszyscy dali z siebie maksimum możliwości, szczególnie, że aura nie pomagała a wręcz stanowiła dodatkowy element obciążenia psychofizycznego.

Fot. kpt. A. Śmiechowska

Rywalizację zakończono pomyślnie i uzyskano następujące wyniki:

 • pierwsze miejsce zajęła obsługa z CSAiU,
 • na drugim miejscu uplasowała się „ekipa” z 12 DZ reprezentowana przez żołnierzy z 12 Brygady Zmechanizowanej,
 • trzecie miejsce zajęli żołnierze 25 BKPow.

Tekst: kpt. Agnieszka Śmiechowska

 • publikuj na facebook
 • publikuj na tweeter
 • publikuj na google plus
Najnowsze - ostatnie wpisy
22 VI 2018
Najwyższe piłkarskie podium
21 czerwca w Żaganiu podsumowano rywalizację o miano najlepszej reprezentacji w ramach Otwartych Mistrzostw Wojska Polskiego w piłce nożnej.
22 VI 2018
Zawiszacy są już na Łotwie
20 czerwca żołnierze 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej wyruszyli w rejon pełnienia misji, w ramach wzmocnionej militarnej obecności NATO na wschodniej flance ...
22 VI 2018
Powrót do Ojczyzny
21 czerwca, kilkanaście minut po godzinie trzeciej nad ranem, na lotnisku wojskowym Wrocław-Strachowice wylądował Boeing C-17 Globemaster III. Do Ojczyzny powrócili ...
22 VI 2018
Przekazanie dowodzenia Dowódcy VII i ...
14 czerwca w bazie Bagram w Afganistanie odbyło się oficjalne przekazanie dowodzenia pomiędzy Dowódcami VII i VIII zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego.
Saber Strike-18 w Polsce
Sesja air-to-air podczas NTM18
NATO Tiger Meet zakończone
Strzelanie plutonu nurków z 25BKPow.
Diecezjalne obchody 100 – lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości w Rokitnie
NATO Tiger Meet 2018
100-lecie Lotnictwa Wojskowego
100-lecie Marynarki Wojennej