..:: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych :: Aktualności / Najnowsze - Strzelania artylerzystów ::..
05 III 2018

Strzelania artylerzystów

  • pobierz pdf
  • drukuj
  • zmniejsz czcionkę
  • rozmiar pierwotny
  • powiększ czcionkę
Od 26 lutego żołnierze 5 Pułku Artylerii szkolą się na drawskim poligonie. Za nimi pierwsze zajęcia i treningi. Pomimo silnego mrozu, który nie ułatwia działania, wszyscy szkolą się z dużym zaangażowaniem.
zdjęcie - Strzelania artylerzystów
TKO WR-40 Langusta Fot. archiwum 5 pa

W pierwszym tygodniu szkolenia poligonowego pododdziałów 5 Pułku Artylerii, żołnierze 2 Dywizjonu Artylerii Samobieżnej (2 das), 3 Dywizjonu Artylerii Rakietowej (3 dar) i 4 Dywizjonu Artylerii Rakietowej (4 dar) doskonalili swoje artyleryjskie umiejętności realizując treningi kierowania ogniem.

27 lutego pododdziały rozwinęły się w wyznaczonych rejonach stanowisk ogniowych. Jednym z ważniejszych elementów, które ćwiczący dowódcy musieli uwzględnić było wkomponowanie w etatowe składy żołnierzy Narodowych Sił Rezerwowych i rezerwy wcielonych jeszcze w garnizonie.

Tego samego dnia swoje strzelania wykonał 3 dar. 2 Dywizjon Artylerii Samobieżnej część ogniową przeprowadził 28 lutego, natomiast 4 dar przystąpił do tego zagadnienia 1 marca. Silny mróz, który przez cały czas towarzyszył ćwiczącym żołnierzom wymagał od wszystkich wzmożonego wysiłku oraz maksimum uwagi. Z meldunków, jakie dowódcy przekazywali na stanowisko dowodzenia pułku wynikało jednak, że terminowość oraz dokładność ognia zarówno w dzień jak i w nocy była realizowana bez zarzutu.

Swoje zajęcia przeprowadzili także dowódcy pozostałych uczestniczących w poligonie pododdziałów. Żołnierze dywizjonu dowodzenia przez cały tydzień wykonywali swoją mało efektowną, ale jak bardzo potrzebną pracę zabezpieczenia stanowiska dowodzenia pułku. Logistyka nieprzerwanie zabezpieczała pododdziały w niezbędne środki materiałowo-techniczne i żywność. Udział w działaniu na rzecz trenujących artylerzystów miała także kompania inżynieryjna.

Wszystkie dywizjony, po przeprowadzonej podczas weekendu obsługi sprzętu, od poniedziałku weszły w tryb treningów kierowania ogniem dowódcy 5 Pułku Artylerii.

Tekst: kpt. Marcin Stajkowski
Zdjęcia: archiwum 5 pa

TKO WR-40 Langusta Fot. archiwum 5 pa

facebook twitter gplus

close
  • publikuj na facebook
  • publikuj na tweeter
  • publikuj na google plus
Najnowsze - ostatnie wpisy
24 IX 2018
16 Dywizja Zmechanizowana świętowała 99. ...
W dniach 20 i 21 września w Elblągu odbyły się uroczyste obchody 99. rocznicy powstania 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej.
24 IX 2018
Polsko-amerykańskie szkolenie One Sky
W ubiegłym tygodniu odbyło się zintegrowane czterodniowe szkolenie z udziałem amerykańskich samolotów F-15 i F-16, polskich F-16 oraz samolotów z 2 ...
24 IX 2018
Orliki na Athens Flying Week ...
Pokazami lotniczymi Athens Flying Week 2018 w bazie Sil Powietrznych Grecji w Tanagrze, Zespół Akrobacyjny ORLIK zakończył sezon występów polskich lotników ...
24 IX 2018
Bycie oficerem to przede wszystkim ...
– Niech słowa przysięgi „Tobie Ojczyzno”, a także „Dobro Rzeczypospolitej Polskiej będzie dla mnie najwyższym prawem” - będą zobowiązaniem do ciężkiej ...
Morskie szkolenie
MPL Air Show 2018
Saber Strike-18 w Polsce
Sesja air-to-air podczas NTM18
Święto Wojsk Lądowych
AIR SHOW 2018
Centralne Obchody Święta Wojska Polskiego
Diecezjalne obchody 100 – lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości  w Rokitnie