..:: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych :: Aktualności / Najnowsze - Strzelania artylerzystów ::..
05 III 2018

Strzelania artylerzystów

  • pobierz pdf
  • drukuj
  • zmniejsz czcionkę
  • rozmiar pierwotny
  • powiększ czcionkę
Od 26 lutego żołnierze 5 Pułku Artylerii szkolą się na drawskim poligonie. Za nimi pierwsze zajęcia i treningi. Pomimo silnego mrozu, który nie ułatwia działania, wszyscy szkolą się z dużym zaangażowaniem.
zdjęcie - Strzelania artylerzystów
TKO WR-40 Langusta Fot. archiwum 5 pa

W pierwszym tygodniu szkolenia poligonowego pododdziałów 5 Pułku Artylerii, żołnierze 2 Dywizjonu Artylerii Samobieżnej (2 das), 3 Dywizjonu Artylerii Rakietowej (3 dar) i 4 Dywizjonu Artylerii Rakietowej (4 dar) doskonalili swoje artyleryjskie umiejętności realizując treningi kierowania ogniem.

27 lutego pododdziały rozwinęły się w wyznaczonych rejonach stanowisk ogniowych. Jednym z ważniejszych elementów, które ćwiczący dowódcy musieli uwzględnić było wkomponowanie w etatowe składy żołnierzy Narodowych Sił Rezerwowych i rezerwy wcielonych jeszcze w garnizonie.

Tego samego dnia swoje strzelania wykonał 3 dar. 2 Dywizjon Artylerii Samobieżnej część ogniową przeprowadził 28 lutego, natomiast 4 dar przystąpił do tego zagadnienia 1 marca. Silny mróz, który przez cały czas towarzyszył ćwiczącym żołnierzom wymagał od wszystkich wzmożonego wysiłku oraz maksimum uwagi. Z meldunków, jakie dowódcy przekazywali na stanowisko dowodzenia pułku wynikało jednak, że terminowość oraz dokładność ognia zarówno w dzień jak i w nocy była realizowana bez zarzutu.

Swoje zajęcia przeprowadzili także dowódcy pozostałych uczestniczących w poligonie pododdziałów. Żołnierze dywizjonu dowodzenia przez cały tydzień wykonywali swoją mało efektowną, ale jak bardzo potrzebną pracę zabezpieczenia stanowiska dowodzenia pułku. Logistyka nieprzerwanie zabezpieczała pododdziały w niezbędne środki materiałowo-techniczne i żywność. Udział w działaniu na rzecz trenujących artylerzystów miała także kompania inżynieryjna.

Wszystkie dywizjony, po przeprowadzonej podczas weekendu obsługi sprzętu, od poniedziałku weszły w tryb treningów kierowania ogniem dowódcy 5 Pułku Artylerii.

Tekst: kpt. Marcin Stajkowski
Zdjęcia: archiwum 5 pa

TKO WR-40 Langusta Fot. archiwum 5 pa

facebook twitter gplus

close
  • publikuj na facebook
  • publikuj na tweeter
  • publikuj na google plus
Najnowsze - ostatnie wpisy
16 III 2018
Saperzy na Podkarpaciu
Kolejna niebezpieczna akcja podejmowania pozostałości z okresu II Wojny światowej na terenie województwa podkarpackiego.
16 III 2018
Ostatnie poligonowe strzelania
16 marca dobiegło końca szkolenie poligonowe 23 Pułku Artylerii z Bolesławca w OSPWL Żagań. Jedno jest pewne - żołnierze i ich ...
16 III 2018
Pożegnanie EUFOR ALTHEA
15 marca w 7 Brygadzie Obrony Wybrzeża (7 BOW) w Słupsku odbyło się pożegnanie żołnierzy wyjeżdżających do Bośni i Hercegowiny w ...
16 III 2018
Odprawa kierowniczej kadry MON i ...
15 marca w Warszawie odbyła się odprawa rozliczeniowo-koordynacyjna kierowniczej kadry MON i Sił Zbrojnych RP z udziałem Prezydenta RP i Ministra ...
3 Flotylla Okrętów
Szkolenie ogniowe przeciwlotników z Marynarki Wojennej.
Zimowe szkolenie poligonowe 18 Białostockiego Pułku Rozpoznawczego.
Strzelania AHS Krab
NATO Tiger Meet 2018
100-lecie Lotnictwa Wojskowego
100-lecie Marynarki Wojennej
Ostatnie opuszczenie bandery na ORP Kondor