..:: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych :: Aktualności / Najnowsze - Strzelania artylerzystów ::..
05 III 2018

Strzelania artylerzystów

  • pobierz pdf
  • drukuj
  • zmniejsz czcionkę
  • rozmiar pierwotny
  • powiększ czcionkę
Od 26 lutego żołnierze 5 Pułku Artylerii szkolą się na drawskim poligonie. Za nimi pierwsze zajęcia i treningi. Pomimo silnego mrozu, który nie ułatwia działania, wszyscy szkolą się z dużym zaangażowaniem.
zdjęcie - Strzelania artylerzystów
TKO WR-40 Langusta Fot. archiwum 5 pa

W pierwszym tygodniu szkolenia poligonowego pododdziałów 5 Pułku Artylerii, żołnierze 2 Dywizjonu Artylerii Samobieżnej (2 das), 3 Dywizjonu Artylerii Rakietowej (3 dar) i 4 Dywizjonu Artylerii Rakietowej (4 dar) doskonalili swoje artyleryjskie umiejętności realizując treningi kierowania ogniem.

27 lutego pododdziały rozwinęły się w wyznaczonych rejonach stanowisk ogniowych. Jednym z ważniejszych elementów, które ćwiczący dowódcy musieli uwzględnić było wkomponowanie w etatowe składy żołnierzy Narodowych Sił Rezerwowych i rezerwy wcielonych jeszcze w garnizonie.

Tego samego dnia swoje strzelania wykonał 3 dar. 2 Dywizjon Artylerii Samobieżnej część ogniową przeprowadził 28 lutego, natomiast 4 dar przystąpił do tego zagadnienia 1 marca. Silny mróz, który przez cały czas towarzyszył ćwiczącym żołnierzom wymagał od wszystkich wzmożonego wysiłku oraz maksimum uwagi. Z meldunków, jakie dowódcy przekazywali na stanowisko dowodzenia pułku wynikało jednak, że terminowość oraz dokładność ognia zarówno w dzień jak i w nocy była realizowana bez zarzutu.

Swoje zajęcia przeprowadzili także dowódcy pozostałych uczestniczących w poligonie pododdziałów. Żołnierze dywizjonu dowodzenia przez cały tydzień wykonywali swoją mało efektowną, ale jak bardzo potrzebną pracę zabezpieczenia stanowiska dowodzenia pułku. Logistyka nieprzerwanie zabezpieczała pododdziały w niezbędne środki materiałowo-techniczne i żywność. Udział w działaniu na rzecz trenujących artylerzystów miała także kompania inżynieryjna.

Wszystkie dywizjony, po przeprowadzonej podczas weekendu obsługi sprzętu, od poniedziałku weszły w tryb treningów kierowania ogniem dowódcy 5 Pułku Artylerii.

Tekst: kpt. Marcin Stajkowski
Zdjęcia: archiwum 5 pa

TKO WR-40 Langusta Fot. archiwum 5 pa

facebook twitter gplus

close
  • publikuj na facebook
  • publikuj na tweeter
  • publikuj na google plus
Najnowsze - ostatnie wpisy
22 VI 2018
Najwyższe piłkarskie podium
21 czerwca w Żaganiu podsumowano rywalizację o miano najlepszej reprezentacji w ramach Otwartych Mistrzostw Wojska Polskiego w piłce nożnej.
22 VI 2018
Zawiszacy są już na Łotwie
20 czerwca żołnierze 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej wyruszyli w rejon pełnienia misji, w ramach wzmocnionej militarnej obecności NATO na wschodniej flance ...
22 VI 2018
Powrót do Ojczyzny
21 czerwca, kilkanaście minut po godzinie trzeciej nad ranem, na lotnisku wojskowym Wrocław-Strachowice wylądował Boeing C-17 Globemaster III. Do Ojczyzny powrócili ...
22 VI 2018
Przekazanie dowodzenia Dowódcy VII i ...
14 czerwca w bazie Bagram w Afganistanie odbyło się oficjalne przekazanie dowodzenia pomiędzy Dowódcami VII i VIII zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego.
Saber Strike-18 w Polsce
Sesja air-to-air podczas NTM18
NATO Tiger Meet zakończone
Strzelanie plutonu nurków z 25BKPow.
Diecezjalne obchody 100 – lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości  w Rokitnie
NATO Tiger Meet 2018
100-lecie Lotnictwa Wojskowego
100-lecie Marynarki Wojennej