..:: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych :: Aktualności / Najnowsze - Dragoni naprzód! ::..
05 III 2018

Dragoni naprzód!

  • pobierz pdf
  • drukuj
  • zmniejsz czcionkę
  • rozmiar pierwotny
  • powiększ czcionkę
Żołnierze batalionu zmechanizowanego 10 Brygady Kawalerii Pancernej w trakcie szkolenia poligonowego wykonywali szereg zadań. Każdego dnia zmagali się ze zmęczeniem, własnymi słabościami oraz zimnem, które w ostatnim czasie dało się mocno we znaki.
zdjęcie - Dragoni naprzód!
BWP-1 Fot. st. chor. Rafał Mniedło

Szkolenie poligonowe Dragonów był to czas na doskonalenie posiadanych umiejętności, a także zdobywanie nowej wiedzy, która będzie niezbędna podczas dalszej służby. Liczne strzelania, zarówno z broni osobistej, jak i z wozów bojowych,  zajęcia z taktyki czy kierowania ogniem – to wszystko towarzyszyło żołnierzom z batalionu zmechanizowanego 10 Brygady Kawalerii Pancernej przez ostatnie dwa tygodnie.

1 marca na świętoszowskim pasie taktycznym odbyło się kierowanie ogniem kompanii zmechanizowanych w obronie. Było to w zasadzie ostatnie zadanie szkolenia poligonowego, które realizowali zmechanizowani. Od wczesnych godzin rannych, zresztą tak jak przez ostatnie dwa tygodnie, na poligonowych bezdrożach unosił się kurz pozostawiany przez przemieszczające się bojowe wozy piechoty. Ponadto można było usłyszeć wystrzały z karabinów czy granatników przeciwpancernych.

Bojowe wozy piechoty, zgodnie z otrzymanym rozkazem, zajęły wskazane stanowiska ogniowe, po czym żołnierze opuścili pojazdy i czekali na dalsze komendy od przełożonych. Pierwsze, zasadnicze zadanie, to prowadzenie obserwacji przedpola. Dowodzący batalionem, major Michał Fabiszewski, przez techniczne środki łączności, stawiał zadania dowódcom kompanii, a ci z kolei przekazywali je dalej na niższe szczeble dowodzenia. Zadaniem żołnierzy było wykrywanie celów, meldowanie o ich wykryciu, a w następnej kolejności niszczenie ich za pomocą posiadanej broni. Czujność żołnierzy, wszystkich korpusów,  nie mogła być uśpiona ani przez chwilę. Nie było czasu na tłumaczenie i wyjaśnianie. Tutaj każdy żołnierz doskonale wiedział co powinien robić, każdy zdawał sobie sprawę jaka jest jego rola w ugrupowaniu pododdziału. Dowódcy sprawnie i zdecydowanie stawiali zadania swoim podwładnym.  W kierowaniu ogniem uczestniczyły na zmianę dwie kompanie zmechanizowane dowodzone przez porucznika Dawida Semerjaka oraz porucznika Daniela Mireckiego. Oprócz nich, tego dnia na pasie taktycznym, postawione zadania wykonywali także żołnierze z kompanii wsparcia, której dowódcą jest porucznik Przemysław Blady. Niewątpliwie istotną rolę odgrywali operatorzy wyrzutni przeciwpancernych pocisków kierowanych Spike.

Podczas zajęć, w skupieniu najbardziej przeszkadzało zimno, które nie odpuszczało żołnierzom podczas całego, kilkunastodniowego szkolenia. Warunków atmosferycznych niestety nie można zaplanować, a żołnierz musi być gotowy do działania w każdej sytuacji. W trakcie szkolenia poligonowego, podczas przerw w zajęciach, miłym akcentem była możliwość napicia się gorącej herbaty czy ogrzania przy koksowniku. Morale żołnierzy wzrastało i po chwili regeneracji znów byli zdolni do realizacji zdań.

Dragoni, po zakończonym szkoleniu poligonowym, wracają do domów zmęczeni, ale z całą pewnością usatysfakcjonowani. Wykonane zadania potwierdzają poziom wyszkolenia. Nie oznacza to jednak, że teraz będą mieli więcej wolnego czasu. Od poniedziałku rusza szkolenie programowe i Dragoni wykonywać będą kolejne zadania. Tempo wcale nie będzie wolniejsze. Jedyne co się zmieni, to być może temperatura, bo zapowiadana jest poprawa pogody.

Tekst i zdjęcia: kpt. Katarzyna Sawicka

BWP-1 Fot. st. chor. Rafał Mniedło

facebook twitter gplus

close
  • publikuj na facebook
  • publikuj na tweeter
  • publikuj na google plus
Najnowsze - ostatnie wpisy
24 IX 2018
16 Dywizja Zmechanizowana świętowała 99. ...
W dniach 20 i 21 września w Elblągu odbyły się uroczyste obchody 99. rocznicy powstania 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej.
24 IX 2018
Polsko-amerykańskie szkolenie One Sky
W ubiegłym tygodniu odbyło się zintegrowane czterodniowe szkolenie z udziałem amerykańskich samolotów F-15 i F-16, polskich F-16 oraz samolotów z 2 ...
24 IX 2018
Orliki na Athens Flying Week ...
Pokazami lotniczymi Athens Flying Week 2018 w bazie Sil Powietrznych Grecji w Tanagrze, Zespół Akrobacyjny ORLIK zakończył sezon występów polskich lotników ...
24 IX 2018
Bycie oficerem to przede wszystkim ...
– Niech słowa przysięgi „Tobie Ojczyzno”, a także „Dobro Rzeczypospolitej Polskiej będzie dla mnie najwyższym prawem” - będą zobowiązaniem do ciężkiej ...
Morskie szkolenie
MPL Air Show 2018
Saber Strike-18 w Polsce
Sesja air-to-air podczas NTM18
Święto Wojsk Lądowych
AIR SHOW 2018
Centralne Obchody Święta Wojska Polskiego
Diecezjalne obchody 100 – lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości  w Rokitnie