..:: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych :: Aktualności / Najnowsze - Wizyta attaché obrony Meksykańskich Stanów Zjednoczonych ::..
07 II 2018

Wizyta attaché obrony Meksykańskich Stanów Zjednoczonych

  • pobierz pdf
  • drukuj
  • zmniejsz czcionkę
  • rozmiar pierwotny
  • powiększ czcionkę
W dniu 7 lutego 2018, odbyła się wizyta zapoznawcza nowego attaché wojskowego i lotniczego przy Ambasadzie Meksykańskich Stanów Zjednoczonych w Warszawie.
zdjęcie - Wizyta attaché obrony Meksykańskich Stanów Zjednoczonych
Wizyta attaché obrony Meksykańskich Stanów Zjednoczonych

Pana pułkownika Jesύs Gabriel Lόpes Gutiérrez, w imieniu dowódcy generalnego RSZ, podjął I zastępca dowódcy generalnego RSZ gen. dyw. pil. Jan Śliwka wraz z przedstawicielami Oddziału Współpracy Międzynarodowej DG RSZ oraz Departamentu Wojskowych Spraw Zagranicznych MON.

Podczas spotkania omówiono potencjalne obszary współpracy, którymi jest zainteresowana strona meksykańska.

Jednym z nich była możliwość przygotowywania kadr SZ Meksyku do uczestnictwa w operacjach utrzymania pokoju. Wskazano,  że w SZ RP posiadamy specjalistyczny ośrodek szkoleniowy tj. Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych, który posiada profesjonalną kadrę dydaktyczną oraz bazę szkoleniową, ukierunkowaną na tego typu szkolenia.

Kolejną kwestią poruszoną przez nowo akredytowanego Attaché, była trwająca od kilku lat modernizacja SZ Meksyku. W trakcie swojej kadencji na stanowisku Attaché,  jego działania będą ukierunkowane na pozyskaniu nowoczesnych rozwiązań w kontekście modernizacji sprzętu wojskowego SZ Meksyku. Przekazano, że w strukturze Ministerstwa Obrony Narodowej posiadamy odpowiednie instytucje, które mogą być zainteresowane według właściwości omawianą współpracą.

Podsumowując spotkanie Pan Generał wyraził przekonanie, że współpraca będzie się pogłębiała po sfinalizowaniu Umowy Ramowej między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rzędem Meksykańskich Stanów Zjednoczonych o dwustronnej współpracy obronnej oraz zakończeniu prac nad utworzeniem Ataszatu Obrony przy Ambasadzie RP w Meksyku. Jednocześnie pogratulował wyznaczenia na stanowisko attaché wojskowego i lotniczego oraz życzył sukcesów na dalszej drodze zawodowej zapewniając o otwartości DG RSZ na współpracę z SZ Meksykańskich Stanów Zjednoczonych.

Tekst: mjr Dariusz Kurowski
Zdjęcia: Mirosław C. Wójtowicz

Wizyta attaché obrony Meksykańskich Stanów Zjednoczonych

facebook twitter gplus

close
  • publikuj na facebook
  • publikuj na tweeter
  • publikuj na google plus
Najnowsze - ostatnie wpisy
25 V 2018
NATO Tiger Meet zakończone
Po niespełna dwóch tygodniach podniebnych zmagań, zakończyło się największe tegoroczne ćwiczenie Sił Powietrznych i równocześnie jedno z najbardziej prestiżowych tego typu ...
25 V 2018
IAF Senior Air Force Conference ...
W dniach 22-24 maja 2018 roku Inspektor Sił Powietrznych gen. bryg. pil. dr inż. Mirosław Jemielniak wziął udział, na zaproszenie Dowódcy ...
25 V 2018
Program centralnych uroczystości Dnia Weterana ...
Hrmonogram obchodów Dnia Weterana Działań Poza Granicami Państwa, które odbędą się w Kielcach.
25 V 2018
Rajd Pamięci 22 poległych w ...
„Pielęgnowanie żołnierskiej pamięci”, taki cel przyświeca uczestnikom rowerowego rajdu pamięci 22 poległych żołnierzy w Iraku.
Strzelanie plutonu nurków z 25BKPow.
Szkolenie 25BKPow
3 Flotylla Okrętów
Szkolenie ogniowe przeciwlotników z Marynarki Wojennej.
NATO Tiger Meet 2018
100-lecie Lotnictwa Wojskowego
100-lecie Marynarki Wojennej
Gwiezdne Wojny