..:: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych :: Aktualności / Najnowsze - Wizyta attaché obrony Meksykańskich Stanów Zjednoczonych ::..
07 II 2018

Wizyta attaché obrony Meksykańskich Stanów Zjednoczonych

  • pobierz pdf
  • drukuj
  • zmniejsz czcionkę
  • rozmiar pierwotny
  • powiększ czcionkę
W dniu 7 lutego 2018, odbyła się wizyta zapoznawcza nowego attaché wojskowego i lotniczego przy Ambasadzie Meksykańskich Stanów Zjednoczonych w Warszawie.
zdjęcie - Wizyta attaché obrony Meksykańskich Stanów Zjednoczonych
Wizyta attaché obrony Meksykańskich Stanów Zjednoczonych

Pana pułkownika Jesύs Gabriel Lόpes Gutiérrez, w imieniu dowódcy generalnego RSZ, podjął I zastępca dowódcy generalnego RSZ gen. dyw. pil. Jan Śliwka wraz z przedstawicielami Oddziału Współpracy Międzynarodowej DG RSZ oraz Departamentu Wojskowych Spraw Zagranicznych MON.

Podczas spotkania omówiono potencjalne obszary współpracy, którymi jest zainteresowana strona meksykańska.

Jednym z nich była możliwość przygotowywania kadr SZ Meksyku do uczestnictwa w operacjach utrzymania pokoju. Wskazano,  że w SZ RP posiadamy specjalistyczny ośrodek szkoleniowy tj. Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych, który posiada profesjonalną kadrę dydaktyczną oraz bazę szkoleniową, ukierunkowaną na tego typu szkolenia.

Kolejną kwestią poruszoną przez nowo akredytowanego Attaché, była trwająca od kilku lat modernizacja SZ Meksyku. W trakcie swojej kadencji na stanowisku Attaché,  jego działania będą ukierunkowane na pozyskaniu nowoczesnych rozwiązań w kontekście modernizacji sprzętu wojskowego SZ Meksyku. Przekazano, że w strukturze Ministerstwa Obrony Narodowej posiadamy odpowiednie instytucje, które mogą być zainteresowane według właściwości omawianą współpracą.

Podsumowując spotkanie Pan Generał wyraził przekonanie, że współpraca będzie się pogłębiała po sfinalizowaniu Umowy Ramowej między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rzędem Meksykańskich Stanów Zjednoczonych o dwustronnej współpracy obronnej oraz zakończeniu prac nad utworzeniem Ataszatu Obrony przy Ambasadzie RP w Meksyku. Jednocześnie pogratulował wyznaczenia na stanowisko attaché wojskowego i lotniczego oraz życzył sukcesów na dalszej drodze zawodowej zapewniając o otwartości DG RSZ na współpracę z SZ Meksykańskich Stanów Zjednoczonych.

Tekst: mjr Dariusz Kurowski
Zdjęcia: Mirosław C. Wójtowicz

Wizyta attaché obrony Meksykańskich Stanów Zjednoczonych

facebook twitter gplus

close
  • publikuj na facebook
  • publikuj na tweeter
  • publikuj na google plus
Najnowsze - ostatnie wpisy
22 II 2018
Wizyta Dowódcy US Army Europe ...
22 lutego generał broni Christopher Cavoli wizytował żołnierzy Batalionowej Grupy Bojowej NATO stacjonujących w Bemowie Piskim.
22 II 2018
Pierwszy samodzielny lot
To pierwsza w Siłach Zbrojnych RP kobieta - technik pokładowy obsługi ładunku. W dniach 16-20 lutego samodzielnie wykonywała obowiązki na pokładzie ...
21 II 2018
Saperzy znowu budują
W dniach od 15 stycznia do 14 lutego żołnierze 2 Inowrocławskiego Pułku Inżynieryjnego wybudowali tymczasowy most drogowy w miejscowości Dąbrowica.
21 II 2018
Robocza wizyta Dowódcy USAREUR
W środę 21 lutego z roboczą wizytą w pancernej stolicy Polski – Żaganiu przebywał dowódca amerykańskich wojsk w Europie (USAREUR - ...
Szkolenie ogniowe przeciwlotników z Marynarki Wojennej.
Zimowe szkolenie poligonowe 18 Białostockiego Pułku Rozpoznawczego.
Strzelania AHS Krab
Podniesienie bandery na ORP Kormoran
100-lecie Lotnictwa Wojskowego
100-lecie Marynarki Wojennej
Ostatnie opuszczenie bandery na ORP Kondor
Wigilia z Prezydentem RP