..:: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych :: Aktualności / Najnowsze - Wizyta attaché obrony Meksykańskich Stanów Zjednoczonych ::..
07 II 2018

Wizyta attaché obrony Meksykańskich Stanów Zjednoczonych

  • pobierz pdf
  • drukuj
  • zmniejsz czcionkę
  • rozmiar pierwotny
  • powiększ czcionkę
W dniu 7 lutego 2018, odbyła się wizyta zapoznawcza nowego attaché wojskowego i lotniczego przy Ambasadzie Meksykańskich Stanów Zjednoczonych w Warszawie.
zdjęcie - Wizyta attaché obrony Meksykańskich Stanów Zjednoczonych
Wizyta attaché obrony Meksykańskich Stanów Zjednoczonych

Pana pułkownika Jesύs Gabriel Lόpes Gutiérrez, w imieniu dowódcy generalnego RSZ, podjął I zastępca dowódcy generalnego RSZ gen. dyw. pil. Jan Śliwka wraz z przedstawicielami Oddziału Współpracy Międzynarodowej DG RSZ oraz Departamentu Wojskowych Spraw Zagranicznych MON.

Podczas spotkania omówiono potencjalne obszary współpracy, którymi jest zainteresowana strona meksykańska.

Jednym z nich była możliwość przygotowywania kadr SZ Meksyku do uczestnictwa w operacjach utrzymania pokoju. Wskazano,  że w SZ RP posiadamy specjalistyczny ośrodek szkoleniowy tj. Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych, który posiada profesjonalną kadrę dydaktyczną oraz bazę szkoleniową, ukierunkowaną na tego typu szkolenia.

Kolejną kwestią poruszoną przez nowo akredytowanego Attaché, była trwająca od kilku lat modernizacja SZ Meksyku. W trakcie swojej kadencji na stanowisku Attaché,  jego działania będą ukierunkowane na pozyskaniu nowoczesnych rozwiązań w kontekście modernizacji sprzętu wojskowego SZ Meksyku. Przekazano, że w strukturze Ministerstwa Obrony Narodowej posiadamy odpowiednie instytucje, które mogą być zainteresowane według właściwości omawianą współpracą.

Podsumowując spotkanie Pan Generał wyraził przekonanie, że współpraca będzie się pogłębiała po sfinalizowaniu Umowy Ramowej między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rzędem Meksykańskich Stanów Zjednoczonych o dwustronnej współpracy obronnej oraz zakończeniu prac nad utworzeniem Ataszatu Obrony przy Ambasadzie RP w Meksyku. Jednocześnie pogratulował wyznaczenia na stanowisko attaché wojskowego i lotniczego oraz życzył sukcesów na dalszej drodze zawodowej zapewniając o otwartości DG RSZ na współpracę z SZ Meksykańskich Stanów Zjednoczonych.

Tekst: mjr Dariusz Kurowski
Zdjęcia: Mirosław C. Wójtowicz

Wizyta attaché obrony Meksykańskich Stanów Zjednoczonych

facebook twitter gplus

close
  • publikuj na facebook
  • publikuj na tweeter
  • publikuj na google plus
Najnowsze - ostatnie wpisy
14 VIII 2018
Święto WP w 100-lecie Niepodległości
Tegoroczne obchody Święta Wojska Polskiego przypadają w szczególną rocznicę – 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Historycznej chwili, kiedy to naród polski ...
14 VIII 2018
Życzenia z okazji Święta WP
Święto Wojska Polskiego, upamiętniające zwycięską Bitwę Warszawską to szczególna data w naszym narodowym kalendarzu historycznym. To dzień skłaniający do refleksji nad ...
14 VIII 2018
Święto Wojska Polskiego nie tylko ...
Podczas gdy w Warszawie przygotowywane są centralne obchody z okazji Święta Wojska Polskiego, na terenie całego kraju jednostki wojskowe we współpracy ...
14 VIII 2018
Marynarka Wojenna neutralizuje niewybuchy
Plaże Morza Bałtyckiego w dalszym ciągu skrywają „pamiątki” z wojny.
Saber Strike-18 w Polsce
Sesja air-to-air podczas NTM18
NATO Tiger Meet zakończone
Strzelanie plutonu nurków z 25BKPow.
Diecezjalne obchody 100 – lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości  w Rokitnie
NATO Tiger Meet 2018
100-lecie Lotnictwa Wojskowego
100-lecie Marynarki Wojennej