..:: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych :: Aktualności / Najnowsze - Wizyta attaché obrony Meksykańskich Stanów Zjednoczonych ::..
07 II 2018

Wizyta attaché obrony Meksykańskich Stanów Zjednoczonych

  • pobierz pdf
  • drukuj
  • zmniejsz czcionkę
  • rozmiar pierwotny
  • powiększ czcionkę
W dniu 7 lutego 2018, odbyła się wizyta zapoznawcza nowego attaché wojskowego i lotniczego przy Ambasadzie Meksykańskich Stanów Zjednoczonych w Warszawie.
zdjęcie - Wizyta attaché obrony Meksykańskich Stanów Zjednoczonych
Wizyta attaché obrony Meksykańskich Stanów Zjednoczonych

Pana pułkownika Jesύs Gabriel Lόpes Gutiérrez, w imieniu dowódcy generalnego RSZ, podjął I zastępca dowódcy generalnego RSZ gen. dyw. pil. Jan Śliwka wraz z przedstawicielami Oddziału Współpracy Międzynarodowej DG RSZ oraz Departamentu Wojskowych Spraw Zagranicznych MON.

Podczas spotkania omówiono potencjalne obszary współpracy, którymi jest zainteresowana strona meksykańska.

Jednym z nich była możliwość przygotowywania kadr SZ Meksyku do uczestnictwa w operacjach utrzymania pokoju. Wskazano,  że w SZ RP posiadamy specjalistyczny ośrodek szkoleniowy tj. Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych, który posiada profesjonalną kadrę dydaktyczną oraz bazę szkoleniową, ukierunkowaną na tego typu szkolenia.

Kolejną kwestią poruszoną przez nowo akredytowanego Attaché, była trwająca od kilku lat modernizacja SZ Meksyku. W trakcie swojej kadencji na stanowisku Attaché,  jego działania będą ukierunkowane na pozyskaniu nowoczesnych rozwiązań w kontekście modernizacji sprzętu wojskowego SZ Meksyku. Przekazano, że w strukturze Ministerstwa Obrony Narodowej posiadamy odpowiednie instytucje, które mogą być zainteresowane według właściwości omawianą współpracą.

Podsumowując spotkanie Pan Generał wyraził przekonanie, że współpraca będzie się pogłębiała po sfinalizowaniu Umowy Ramowej między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rzędem Meksykańskich Stanów Zjednoczonych o dwustronnej współpracy obronnej oraz zakończeniu prac nad utworzeniem Ataszatu Obrony przy Ambasadzie RP w Meksyku. Jednocześnie pogratulował wyznaczenia na stanowisko attaché wojskowego i lotniczego oraz życzył sukcesów na dalszej drodze zawodowej zapewniając o otwartości DG RSZ na współpracę z SZ Meksykańskich Stanów Zjednoczonych.

Tekst: mjr Dariusz Kurowski
Zdjęcia: Mirosław C. Wójtowicz

Wizyta attaché obrony Meksykańskich Stanów Zjednoczonych

facebook twitter gplus

close
  • publikuj na facebook
  • publikuj na tweeter
  • publikuj na google plus
Najnowsze - ostatnie wpisy
17 X 2018
Inspektorat Marynarki Wojennej rozpoczyna służbę ...
W środę, 17 października, Minister Obrony Narodowej, Mariusz Błaszczak zainaugurował funkcjonowanie w Gdyni Inspektoratu Marynarki Wojennej, przeniesionego z Warszawy.
16 X 2018
Centralne obchody Święta Wojsk Radiotechnicznych
Wojska Radiotechniczne obchodzą w tym roku 68. rocznicę powstania. Z tej właśnie okazji, 12 października w Radzionkowie odbyła się uroczysta zbiórka ...
16 X 2018
Ćwiczenie taktyczne z wojskami
Poszukiwanie zatopionej techniki wojskowej, strzelania torpedowe oraz lokalizowanie położenia okrętu podwodnego - to tylko kilka z epizodów zakończonego ćwiczenia taktycznego z ...
15 X 2018
Bielskie dzieje pułkownika Maczka i ...
W miniony weekend, 12 i 13 października w Bielsku-Białej, stolicy Podbeskidzia, odbyły się uroczystości upamiętniające generała Stanisława Maczka, legendarnego dowódcę 1 ...
Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej
Morskie szkolenie
MPL Air Show 2018
Saber Strike-18 w Polsce
Święto Wojsk Lądowych
AIR SHOW 2018
Centralne Obchody Święta Wojska Polskiego
Diecezjalne obchody 100 – lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości  w Rokitnie