..:: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych :: Aktualności / Najnowsze - Wizyta w Adazi ::..
06 II 2018

Wizyta w Adazi

  • pobierz pdf
  • drukuj
  • zmniejsz czcionkę
  • rozmiar pierwotny
  • powiększ czcionkę
1 lutego 2018 r. Wielonarodową Batalionową Grupę Bojową stacjonującą w bazie Adazi, odwiedziła zastępca Sekretarza Generalnego NATO Rose Gottemoeller.
zdjęcie - Wizyta w Adazi
Z-ca Sek. Gen. NATO Rose Gottemoeller w Wielonar. Batalionowej Grupie Bojowej w bazie Adazi.

Podczas wizyty obecni byli również ambasadorzy przy NATO krajów partycypujących m.in. z Hiszpani, Włoch, Słowacji, Słowenii oraz Albanii. Polskę reprezentował Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny – Stały Przedstawiciel Rzeczypospolitej Polskiej przy NATO w Brukseli Marek Ziółkowski.

Sekretarz Rose Gottemoeller  w swoim przemówieniu podkreśliła, że Grupy Bojowe NATO wysyłają jednoznaczne przesłanie "…wspólnie tworzymy NATO, każdy z nas indywidualnie oraz jako kraj z którego pochodzi, służąc ramię w ramię jako jeden sojusznik".  Sekretarz  podziękowała dowódcy Łotewskiej Brygady Piechoty Zmotoryzowanej pułkownikowi Ilmarsowi A. Lejinsowi, za gościnę i możliwość realizacji zadań przez Kanadyjską Batalionową Grupę Bojową. Podkreśliła, że jest to największe rozmieszczenie wojsk kanadyjskich w Europie od czasów zimnej wojny, demonstrujące siłę transatlantyckiej więzi NATO.  Następnie  Sekretarz Gottemoeller  i ambasadorzy mieli okazję zapoznania się ze sprzętem wojskowym, będącym na wyposażeniu wojsk eFP BG stacjonującym w bazie.

Ambasador – Marek Ziółkowski podczas rozmowy z naszymi „czołgistami”  został zapoznany m.in. z budową oraz możliwościami bojowymi czołgu PT-91 „Twardy”, który stanowi główne wyposażenie kompanii czołgów.

Na zakończenie Rose Gottemoeller  skierowała słowa uznania na ręce dowódców poszczególnych kontyngentów, za zaangażowanie i poświęcenie ich krajów, pozytywne tworzenie wizerunku Sojuszu, odstraszanie agresji oraz podnoszenie wzrostu bezpieczeństwa Republiki Łotewskiej.

Tekst: ppor. Małgorzata Zakrzewska
Zdjęcia : ppor. Małgorzata Zakrzewska/archiwum eFP

Z-ca Sek. Gen. NATO Rose Gottemoeller w Wielonar. Batalionowej Grupie Bojowej w

facebook twitter gplus

close
  • publikuj na facebook
  • publikuj na tweeter
  • publikuj na google plus
Najnowsze - ostatnie wpisy
21 I 2019
Szkolenie w 17 Wielkopolskiej Brygadzie ...
Żołnierze kompanii manewrowej przygotowującej się do V zmiany PKW Rumunia na obiektach Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Wędrzynie zostali poddani ...
18 I 2019
Grasujące Leopardy
Czołgiści i ich Leopardy najlepiej czują się wtedy, kiedy mogą wykonywać zadania na Pasie Taktycznym. Tak było również w tym tygodniu, ...
18 I 2019
Do Polski powróciła III zmiana ...
Po sześciomiesięcznym dyżurze w ramach wzmocnienia południowej flanki NATO do Polski powróciła III zmiana PKW Rumunia.
17 I 2019
BAŁKAN-17 praktycznie
W 17 Wielkopolskiej Brygadzie Zmechanizowanej ćwiczenia epizodyczne mające na celu certyfikację XVII zmiany PKW EUFOR nabrały tempa wkraczając w fazę dynamiczną.
Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej
Morskie szkolenie
MPL Air Show 2018
Saber Strike-18 w Polsce
Święto Wojsk Lądowych
AIR SHOW 2018
Centralne Obchody Święta Wojska Polskiego
Diecezjalne obchody 100 – lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości  w Rokitnie