..:: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych :: Aktualności / Najnowsze - Sportowe zakończenie roku w PKW Łotwa ::..
04 I 2018

Sportowe zakończenie roku w PKW Łotwa

  • pobierz pdf
  • drukuj
  • zmniejsz czcionkę
  • rozmiar pierwotny
  • powiększ czcionkę
Żołnierze PKW Łotwa pożegnali rok 2017 w sportowej atmosferze, uczestnicząc w zawodach zorganizowanych przez kanadyjską Batalionową Grupę Bojową.
zdjęcie - Sportowe zakończenie roku w PKW Łotwa
Sportowe zakończenie roku w PKW Łotwa. Fot. archiwum PKW Łotwa

Głównym celem przedsięwzięcia była integracja środowiska międzynarodowego oraz dobra noworoczna zabawa.

Zawody rozpoczęły się 30 grudnia 2017 roku pierwszą konkurencją, którą był tenis stołowy. W tej dyscyplinie Polacy byli niepokonani, zajmując pierwsze sześć lokat.

Kolejnym zmaganiem, w którym polski żołnierz pokazał swoją wysoką sprawność był trójbój siłowy, składający się z wyciskania sztangi leżąc, martwego ciągu i przysiadu ze sztangą. Ponownie zwycięstwo przypadło polskiemu reprezentantowi.

Gra zespołowa Bucketball była następnym etapem, podczas którego żołnierze Polskiego Kontyngentu Wojskowego pokazali swoją wytrwałość oraz wolę walki. Dzięki takiej postawie ostatecznie zajęli drugie miejsce, tuż za Kanadyjczykami, z którymi przegrali po bardzo emocjonującym finałowym meczu.

W kolejnych konkurencjach, takich jak rzutki oraz unihokej, polscy żołnierze ponownie zajęli miejsca na podium. Największe emocje wśród zawodników, jak i kibiców, wzbudziła piłka nożna. Zacięta rywalizacja ze Słoweńcami oraz Hiszpanami sprawiła wszystkim wiele radości.

Punktem kulminacyjnym turnieju piłkarskiego był mecz finałowy Polska-Włochy. Pojedynek przebiegał bardzo dynamicznie, czego efektem było kilka lekkich kontuzji  i zadrapań. Hart ducha sportowej rywalizacji i zaangażowanie spowodował, że mecz zakończył się remisem, a o zwycięstwie zadecydowały rzuty karne. Ostatecznie wygrała reprezentacja Włoch, a euforia z wygranej, która udzieliła się żołnierzom z Półwyspu Apenińskiego nie miała końca. Na zakończenie, wszystkie drużyny podziękowały sobie za wspaniały turniej, a kibice zawodnikom za zaangażowanie oraz niesamowity spektakl sportowy.

Czasu na odpoczynek nie było za dużo, gdyż następnego dnia o godzinie 10.00 organizatorzy zawodów zaplanowali dwa biegi. Bieg na dystansie na 1000 m, który został zorganizowany przez Hiszpanów, był o tyle nietypowy, że od uczestników wymagał nietypowego przebrania. Przykładowo kostiumy pomysłodawców pokazywały hiszpański temperament oraz dużą dozę dystansu do samego siebie. Drugi bieg był znacznie dłuższy i jego trasa liczyła 10 km. Przebiegała ona wzdłuż malowniczych krajobrazów lasów i jezior okalających miejscowość Kadaga i Adazi. Pomimo chłodnego poranka, również ten dystans zebrał liczną grupę biegaczy. Zwycięzcą został żołnierz z włoskiego kontyngentu, ale polscy reprezentanci uplasowali się tuż za nim.

Na zakończenie zawodów wręczono nagrody dla zwycięzców biegu oraz dla uczestników, którzy mieli najbardziej kreatywne stroje.

1 stycznia żołnierze wchodzący w skład Batalionowej Grupy Bojowej przywitali Nowy Rok biorąc udział w biegu Ex Gladius Forger Rocky Riga. Składał się on z biegów Forester i Extreme. Ich uczestnicy startowali w pełnym umundurowaniu z plecakami.

Wśród szesnastu 8-osobowych drużyn, były dwie polskie ekipy, startujące w każdym z biegów. Obydwie konkurencje podzielone zostały na dwa etapy. Pierwszym było wykonywanie ćwiczeń fizycznych na czas z trzymetrową belką drewnianą. Do wspomnianych konkurencji należały m.in. skłony tułowia w przód oraz „nożyce” w leżeniu tyłem. Drugim etapem był bieg  z belką na odległość 2,5 km, a następnie wykonanie zestawu ćwiczeń fizycznych, do którego zaliczały się przysiady, pompki i burpees. Ponadto zawodnicy biorący udział w biegu Extreme mieli do pokonania 11 km biegu, połączonego z biegiem na orientację oraz wykonywaniem zadań polegających na zapamiętywaniu jak największej ilości przedmiotów (tzw. „gra pamięciowa”). Zarówno Extreme, jak i Forester przewidywały na swoim finiszu kąpiel w chłodnej, morskiej wodzie Bałtyku. Po wielu trudach i ciężkich zmaganiach polskie reprezentacje zajęły pierwsze miejsca w obu niegach.

Takiego rodzaju wydarzenia sportowe są okazją do większej  integracji  i współpracy między żołnierzami różnych narodowości, ale przede wszystkim dostarczają uczestnikom dużo zabawy i radości, które są tak bardzo potrzebne żołnierzom spędzającym święta z dala od swych domów i rodzin.

Tekst i zdjęcia: ppor. Małgorzata Zakrzewska, st. chor. Sebastian Wachek

Sportowe zakończenie roku w PKW Łotwa. Fot. archiwum PKW Łotwa

facebook twitter gplus

close
  • publikuj na facebook
  • publikuj na tweeter
  • publikuj na google plus
Najnowsze - ostatnie wpisy
10 XII 2018
Dragoni i napalm
2 kompania zmechanizowana z 10 Brygady Kawalerii Pancernej, odbyła nietypowe zajęcia z Obrony Przed Bronią Masowego Rażenia. Tematem zajęć była ochrona ...
10 XII 2018
Saperzy w kolejnej akcji
Po raz 240 w tym roku patrol rozminowania nr 1 dowodzony przez st. chor. szt. Henryka Trębasa z 5 Pułku Inżynieryjnego ...
10