..:: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych :: Aktualności / Najnowsze - Patrole rozminowania - podsumowanie 2017 r. ::..
02 I 2018

Patrole rozminowania - podsumowanie 2017 r.

  • pobierz pdf
  • drukuj
  • zmniejsz czcionkę
  • rozmiar pierwotny
  • powiększ czcionkę
W 2017 r. Siły Zbrojne RP przyjęły do realizacji ponad 7000 zgłoszeń podjęcia i oczyszczenia terenu z przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych przez patrole rozminowania i grupy nurków-minerów.
zdjęcie - Patrole rozminowania - podsumowanie 2017 r.
Żołnierz patrolu rozminowania podejmuje niewybuch. Fot. archiwum 5 bsap

W trakcie interwencyjnego oczyszczania kraju z „zardzewiałej śmierci” wykryto i zlikwidowano ponad 1800 bomb lotniczych, 4700 granatów moździerzowych, 1500 granatów ręcznych, 800 min, 16 tys. pocisków artyleryjskich i 800 pocisków do granatnika. Zlikwidowano ponadto ponad 250 pocisków rakietowych oraz 2 torpedy.

W sumie na terenie całego kraju w 2017 r. zadania realizowało ponad 350 żołnierzy z 39 patroli rozminowania i 2 grup nurków-minerów, którzy usunęli ponad 26 tys. przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych pochodzenia wojskowego (liczba ta nie uwzględnia amunicji strzeleckiej).

Część zadań, ze względu na lokalizację „zardzewiałej śmierci”, skutkowała ewakuacją wielu osób z terenu zagrożonego i wymagała koordynacji wielu służb. W innych przypadkach, gdy sytuacja na to pozwalała, przedmioty wybuchowe i niebezpieczne niszczone były w miejscu ich znalezienia.

Żołnierze patroli rozminowania wykonywali ponadto inne zadania realizując m.in. oczyszczanie całkowite terenu, zabezpieczając realizację zadań z materiałem wybuchowym przez szkolące się pododdziały, prowadząc nadzór saperski oraz szkolenia profilaktyczne wśród dzieci i młodzieży w placówkach oświatowych.

Warto nadmienić, że podczas realizacji wszystkich zadań nie odnotowano ani jednego negatywnego zdarzenia mającego wpływ na życie i zdrowie ludzkie.

Tekst: kpt. Krzysztof Płatek
Zdjęcie: archiwum 5 bsap / 17 WBZ

  • publikuj na facebook
  • publikuj na tweeter
  • publikuj na google plus
Najnowsze - ostatnie wpisy
23 I 2018
Szkolenie strzelców wyborowych
22 stycznia rozpoczęło się zgrupowanie taktyczno–ogniowe pododdziałów strzelców wyborowych 16 PDZ.
23 I 2018
Wizyta Dowódcy Sojuszniczego Dowództwa Sił ...
22 stycznia w Dowództwie Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód (ang. – Multinational Division North East – MND-NE) w Elblągu przebywał, wraz z grupą ...
23 I 2018
Zakończenie wspólnego szkolenia
Nadszedł czas, kiedy kolejna grupa żołnierzy z Armii Stanów Zjednoczonych, stacjonujących w Świętoszowie, opuści bramy 10 Brygady Kawalerii Pancernej. Z tej ...
22 I 2018
Powitanie III zmiany PKW OIR ...
22 stycznia na terenie 32 Bazy Lotnictwa Taktycznego odbyła się uroczystość powitania żołnierzy służących w składzie III Zmiany PKW OIR Kuwejt.
Szkolenie ogniowe przeciwlotników z Marynarki Wojennej.
Zimowe szkolenie poligonowe 18 Białostockiego Pułku Rozpoznawczego.
Strzelania AHS Krab
Podniesienie bandery na ORP Kormoran
100-lecie Lotnictwa Wojskowego
100-lecie Marynarki Wojennej
Ostatnie opuszczenie bandery na ORP Kondor
Wigilia z Prezydentem RP