..:: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych :: Aktualności / Najnowsze - Patrole rozminowania - podsumowanie 2017 r. ::..
02 I 2018

Patrole rozminowania - podsumowanie 2017 r.

  • pobierz pdf
  • drukuj
  • zmniejsz czcionkę
  • rozmiar pierwotny
  • powiększ czcionkę
W 2017 r. Siły Zbrojne RP przyjęły do realizacji ponad 7000 zgłoszeń podjęcia i oczyszczenia terenu z przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych przez patrole rozminowania i grupy nurków-minerów.
zdjęcie - Patrole rozminowania - podsumowanie 2017 r.
Żołnierz patrolu rozminowania podejmuje niewybuch. Fot. archiwum 5 bsap

W trakcie interwencyjnego oczyszczania kraju z „zardzewiałej śmierci” wykryto i zlikwidowano ponad 1800 bomb lotniczych, 4700 granatów moździerzowych, 1500 granatów ręcznych, 800 min, 16 tys. pocisków artyleryjskich i 800 pocisków do granatnika. Zlikwidowano ponadto ponad 250 pocisków rakietowych oraz 2 torpedy.

W sumie na terenie całego kraju w 2017 r. zadania realizowało ponad 350 żołnierzy z 39 patroli rozminowania i 2 grup nurków-minerów, którzy usunęli ponad 26 tys. przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych pochodzenia wojskowego (liczba ta nie uwzględnia amunicji strzeleckiej).

Część zadań, ze względu na lokalizację „zardzewiałej śmierci”, skutkowała ewakuacją wielu osób z terenu zagrożonego i wymagała koordynacji wielu służb. W innych przypadkach, gdy sytuacja na to pozwalała, przedmioty wybuchowe i niebezpieczne niszczone były w miejscu ich znalezienia.

Żołnierze patroli rozminowania wykonywali ponadto inne zadania realizując m.in. oczyszczanie całkowite terenu, zabezpieczając realizację zadań z materiałem wybuchowym przez szkolące się pododdziały, prowadząc nadzór saperski oraz szkolenia profilaktyczne wśród dzieci i młodzieży w placówkach oświatowych.

Warto nadmienić, że podczas realizacji wszystkich zadań nie odnotowano ani jednego negatywnego zdarzenia mającego wpływ na życie i zdrowie ludzkie.

Tekst: kpt. Krzysztof Płatek
Zdjęcie: archiwum 5 bsap / 17 WBZ

  • publikuj na facebook
  • publikuj na tweeter
  • publikuj na google plus
Najnowsze - ostatnie wpisy
22 X 2018
Borsuk-18, kolejna doba działań
Realizacja działań rajdowych i odtworzenie zdolności bojowej, odzyskanie izolowanego personelu, czy ewakuacja zagrożonego atakiem szpitala, to tylko część zagadnień i taktycznych ...
22 X 2018
Chemiczna chmura
Ćwiczenie taktyczne z wojskami pod kryptonimem Borsuk-18 nabiera na intensywności. Ćwiczące wojska weszły w kolejny etap tego szkoleniowego przedsięwzięcia.
19 X 2018
Z poświęceniem ratowali życie
Żołnierze 15 Gołdapskiego Pułku Przeciwlotniczego uczestniczyli w akcji ratowniczej podczas szkolenia poligonowego na CP SP Ustka.
19 X 2018
Borsuk-18, planowanie i realizacja zadań
18 października to dla uczestników ćwiczenia taktycznego z wojskami pod kryptonimem Borsuk-18 pierwsze wyzwania i taktyczne problemy poddane do rozwiązania.
Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej
Morskie szkolenie
MPL Air Show 2018
Saber Strike-18 w Polsce
Święto Wojsk Lądowych
AIR SHOW 2018
Centralne Obchody Święta Wojska Polskiego
Diecezjalne obchody 100 – lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości  w Rokitnie