..:: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych :: Aktualności / Najnowsze - IV zmiana PKW OIR gotowa do wylotu ::..
02 I 2018

IV zmiana PKW OIR gotowa do wylotu

  • pobierz pdf
  • drukuj
  • zmniejsz czcionkę
  • rozmiar pierwotny
  • powiększ czcionkę
2 stycznia, w 32 Bazie Lotnictwa Taktycznego w Łasku odbyło się uroczyste pożegnanie żołnierzy IV zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Kuwejcie.
zdjęcie - IV zmiana PKW OIR gotowa do wylotu
Protokolarne przekazanie podległości żołnierzy PKW OIR Kuwejt. Fot. 32 BLT

Wiceminister obrony narodowej Bartłomiej Grabski żegnając wojskowych podziękował za wysiłek włożony w przygotowanie kolejnej zmiany PKW oraz podkreślił że – „Misja ta ma szczególne znaczenie dla bezpieczeństwa RP, ponieważ stanowi wypełnienie postanowień szczytu NATO.”

W skład IV zmiany PKW OIR Kuwejt wejdzie 148 żołnierzy i cztery samoloty wielozadaniowe F-16. Dowódcą komponentu został ppłk pil. Przemysław Struj, który podkreślił – „Jest to kolejna już misja i jestem przekonany , że tak jak poprzednia i ta skończy się sukcesem dzięki profesjonalnie przygotowanej kadrze...”

Podczas uroczystości podsekretarz stanu w MON Bartłomiej Grabski wręczył dowódcy PKW polską flagę. Podpisano formalne przekazanie przez dowódcę generalnego rodzajów sił zbrojnych gen. dyw. Jarosława Mikę podległości żołnierzy kontyngentu dowódcy operacyjnemu rodzajów sił zbrojnych. W imieniu dowódcy operacyjnego  podpis złożył zastępca dowódcy operacyjnego gen. bryg. pil. Tadeusz Mikutel.

*****************************

Polski Kontyngent Wojskowy w Kuwejcie jest użyty na mocy postanowienia podpisanego przez prezydenta RP Andrzeja Dudę z dnia 17 czerwca 2016 o użyciu Polskich Kontyngentów Wojskowych w operacji Inherent Resolve.

Tekst: kpt. Joanna Motylińska-Szczych
Zdjęcia: archiwum 32 BLT

Protokolarne przekazanie podległości żołnierzy PKW OIR Kuwejt. Fot. 32 BLT

facebook twitter gplus

close
  • publikuj na facebook
  • publikuj na tweeter
  • publikuj na google plus
Najnowsze - ostatnie wpisy
22 X 2018
Borsuk-18, kolejna doba działań
Realizacja działań rajdowych i odtworzenie zdolności bojowej, odzyskanie izolowanego personelu, czy ewakuacja zagrożonego atakiem szpitala, to tylko część zagadnień i taktycznych ...
22 X 2018
Chemiczna chmura
Ćwiczenie taktyczne z wojskami pod kryptonimem Borsuk-18 nabiera na intensywności. Ćwiczące wojska weszły w kolejny etap tego szkoleniowego przedsięwzięcia.
19 X 2018
Z poświęceniem ratowali życie
Żołnierze 15 Gołdapskiego Pułku Przeciwlotniczego uczestniczyli w akcji ratowniczej podczas szkolenia poligonowego na CP SP Ustka.
19 X 2018
Borsuk-18, planowanie i realizacja zadań
18 października to dla uczestników ćwiczenia taktycznego z wojskami pod kryptonimem Borsuk-18 pierwsze wyzwania i taktyczne problemy poddane do rozwiązania.
Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej
Morskie szkolenie
MPL Air Show 2018
Saber Strike-18 w Polsce
Święto Wojsk Lądowych
AIR SHOW 2018
Centralne Obchody Święta Wojska Polskiego
Diecezjalne obchody 100 – lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości  w Rokitnie