..:: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych :: Aktualności / Najnowsze - A Oni ciągle w walce… ::..
28 XII 2017

A Oni ciągle w walce…

  • pobierz pdf
  • drukuj
  • zmniejsz czcionkę
  • rozmiar pierwotny
  • powiększ czcionkę
Kończący się miesiąc, pomimo tego że zimowy i świąteczny, nie był czasem spokoju dla patroli rozminowania i grup nurków-minerów. Tylko do 26 grudnia, w trakcie interwencyjnego oczyszczania kraju z przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych zrealizowanych zostało 237 zgłoszeń.
zdjęcie - A Oni ciągle w walce…
Patrol w rejonie rozminowania. Fot. sierż. P. Janowski

W trakcie ich realizacji podjęto między innymi 59 bomb lotniczych, 81 granatów moździerzowych, 31 granatów ręcznych, 10 min, 387 pocisków artyleryjskich, 8 pocisków do granatnika, 9595 sztuk amunicji oraz 134 zapalników.

Część zadań ze względu na lokalizację „zardzewiałej śmierci” skutkowała ewakuacją wielu osób z terenu zagrożonego i wymagała koordynacji wielu służb. W innych przypadkach, gdy sytuacja na to pozwalała, przedmioty wybuchowe i niebezpieczne niszczone były w miejscu ich znalezienia. Włożony wysiłek zaowocował przejechaniem łącznie ponad 54 tys. km.

4 grudnia w Głogowie (woj. dolnośląskie), około 100-kilogramowa bomba lotnicza z czasów II wojny światowej znaleziona została na placu budowy supermarketu. Zanim podjęli ją saperzy z 24 patrolu rozminowania (4 Batalion Inżynieryjny) dowodzonego przez mł. chor. Jacka Hajduka, cała okolica w promieniu ponad pół kilometra musiała zostać ewakuowana.

Jednym z bardziej niebezpiecznych zadań ostatniego miesiąca było podjęcie w dniu 6 grudnia, znalezionych w trakcie prowadzenia prac ziemnych w Bydgoszczy, pochodzących z okresu II wojny światowej, siedmiu 80-cio kilowych bomb lotniczych. Akcją dowodził zastępca dowódcy 13-tego patrolu rozminowania (3 Batalion Drogowo-mostowy) sierż. Piotr Janowski. Podjęte bomby po przewiezieniu zostały zniszczone na poligonie  w Toruniu. Teren budowy po podjęciu „znaleziska” został sprawdzony pod kątem ewentualnych kolejnych zagrożeń. Więcej niebezpiecznych „niespodzianek” w tym miejscu jednak nie znaleziono.

Żołnierze patroli rozminowania nie ograniczali jednak swego działania tylko i wyłącznie do podejmowania oraz neutralizacji przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych, ale także wykonywali inne działania, realizując oczyszczanie całkowite terenu, zabezpieczając realizację zadań z materiałem wybuchowym przez szkolące się pododdziały, prowadząc nadzór saperski, czy wreszcie prowadząc szkolenia profilaktyczne wśród dzieci i młodzieży w trakcie licznie organizowanych spotkań ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich.

Tekst: mjr Radosław Bernaciak
Zdjęcia: sierż. Piotr Janowski

  • publikuj na facebook
  • publikuj na tweeter
  • publikuj na google plus
Najnowsze - ostatnie wpisy
22 X 2018
Borsuk-18, kolejna doba działań
Realizacja działań rajdowych i odtworzenie zdolności bojowej, odzyskanie izolowanego personelu, czy ewakuacja zagrożonego atakiem szpitala, to tylko część zagadnień i taktycznych ...
22 X 2018
Chemiczna chmura
Ćwiczenie taktyczne z wojskami pod kryptonimem Borsuk-18 nabiera na intensywności. Ćwiczące wojska weszły w kolejny etap tego szkoleniowego przedsięwzięcia.
19 X 2018
Z poświęceniem ratowali życie
Żołnierze 15 Gołdapskiego Pułku Przeciwlotniczego uczestniczyli w akcji ratowniczej podczas szkolenia poligonowego na CP SP Ustka.
19 X 2018
Borsuk-18, planowanie i realizacja zadań
18 października to dla uczestników ćwiczenia taktycznego z wojskami pod kryptonimem Borsuk-18 pierwsze wyzwania i taktyczne problemy poddane do rozwiązania.
Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej
Morskie szkolenie
MPL Air Show 2018
Saber Strike-18 w Polsce
Święto Wojsk Lądowych
AIR SHOW 2018
Centralne Obchody Święta Wojska Polskiego
Diecezjalne obchody 100 – lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości  w Rokitnie