..:: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych :: Aktualności / Najnowsze - Podsumowanie kwartału w świątecznej atmosferze ::..
14 XII 2017

Podsumowanie kwartału w świątecznej atmosferze

  • pobierz pdf
  • drukuj
  • zmniejsz czcionkę
  • rozmiar pierwotny
  • powiększ czcionkę
14 grudnia w Warszawie obyła się kwartalna odprawa rozliczeniowo-zadaniowa dowódcy generalnego RSZ połączona ze spotkaniem opłatkowym.
zdjęcie - Podsumowanie kwartału w świątecznej atmosferze
Kwartalna odprawa rozliczeniowo-zadaniowa DG RSZ. Fot. M. C. Wójtowicz

Odprawę poprowadził dowódca generalny gen. dyw. Jarosław Mika, a udział w niej wzięła kierownicza kadra Dowództwa Generalnego oraz dowódcy jednostek bezpośrednio podporządkowanych DG RSZ.

Podczas spotkania omówiono najważniejsze zadania jakie zostały zrealizowane na przestrzeni ostatnich 3 miesięcy przez Dowództwo Generalne RSZ oraz podporządkowane mu jednostki wojskowe. Do najważniejszych generał Mika zaliczył przyjęcie pierwszego Boeinga 737-800 do 3 Skrzydła Lotnictwa Transportowego, podniesienie bandery na nowym niszczycielu min 8 Flotylli Obrony Wybrzeża ORP Kormoran, zakończenie I etapu przezbrojenia 1 Brygady Pancernej w czołgi Leopard 2A5, udaną inaugurację II zmiany Batalionowej Grupy Bojowej w ramach wzmocnienia wschodniej flanki Sojuszu Północnoatlantyckiego w Orzyszu, dyslokację Dowództwa 16 Dywizji Zmechanizowanej do Elbląga oraz przeprowadzone międzynarodowe ćwiczenia wojskowe pk. Maple Arch 2017 i NATO CMX 2017. Dowódca zwrócił również uwagę na elementy wymagające szczególnej uwagi, ze względu na zagrożenia jakie niosą one dla służby wojskowej.

Generał Jarosław Mika nakreślił także najważniejsze przedsięwzięcia do realizacji w pierwszym kwartale nadchodzącego 2018 roku. Zaliczył do nich przygotowanie I zmiany PKW EUNAVFOR SOPHIA i VII zmiany Polskiej Grupy Zadaniowej JMTG-U, wdrożenie rekomendacji wynikających ze Strategicznego Przeglądu Obronnego, przygotowanie statków powietrznych G550 Gulfstream i Boeing 737-800 do lotów o statusie HEAD oraz przygotowanie i udział w ćwiczeniach w układzie narodowym i międzynarodowym.

Po zakończeniu odprawy, która odbyła się między innymi w Klubie DG RSZ, uczestnicy przemieścili się do hangaru 1 Bazy Lotnictwa Transportowego, gdzie wspólnie z przybyłym ministrem obrony narodowej Antonim Macierewiczem oraz zaproszonymi gośćmi, żołnierzami i pracownikami resortu obrony narodowej z DG RSZ, 1 BLTr, Szefostwa Ruchu Lotniczego, Klubu DG RSZ, Zespołu Wydawniczego RSZ, Oddziału Zabezpieczenia DGW wzięli udział w wigilijnym spotkaniu opłatkowym.

Wojskową Wigilię zainaugurował dowódca generalny. Generał Mika przywitał przybyłych gości oraz podziękował zebranym za pełną trudów służbę i pracę, a także godne reprezentowanie Sił Zbrojnych RP na ćwiczeniach, misjach i uroczystościach w kraju i poza jego granicami. Szczególnie serdecznie odniósł się do obecnych na spotkaniu wigilijnym kombatantów. Wspomniał również pamięć tych, którzy odeszli – żołnierzy poległych na misjach poza granicami kraju. Złożył również okolicznościowe życzenia zdrowia, pomyślności, wielu niepowtarzalnych chwil i serdecznych spotkań w gronie najbliższych oraz wielu powodów do radości i osobistej satysfakcji w nowym, 2018 roku.

Spotkanie, które przebiegło w świątecznej i podniosłej atmosferze, było doskonałym momentem do refleksji i podsumowania minionych miesięcy. Jego uczestnicy, wspólnie z zapewniającym artystyczną oprawę Reprezentacyjnym Zespołem Artystycznym Wojska Polskiego, odśpiewali kolędę „Wśród nocnej ciszy” a następnie odsłuchali fragmentu ewangelii i wspólnie pomodlili się z wojskowymi kapelanami wszystkich wyznań, w tym z Jego Ekscelencją biskupem polowym WP gen. bryg. Józefem Guzdkiem, Jego Ekscelencją arcybiskupem Jerzym oraz księdzem kapelanem Dowództwa Generalnego RSZ płk. Bogdanem Radziszewskim.

W dalszej kolejności nadszedł czas na świąteczne wystąpienie ministra Antoniego Macierewicza, który podziękował żołnierzom i pracownikom resortu obrony narodowej za służbę i pracę, podkreślając jak trudny i niebezpieczny jest zawód żołnierza. Kończąc swoje przemówienie, życzył zebranym  spokojnych Świąt Bożego Narodzenia spędzonych w ciepłej i rodzinnej atmosferze.

Na zakończenie wszyscy uczestnicy wojskowej Wigilii Świąt Bożego Narodzenia podzielili się opłatkiem i wzajemnie złożyli sobie świąteczne życzenia.

Tekst: kpt. Krzysztof Płatek
Zdjęcia: Mirosław Cyryl Wójtowicz

Kwartalna odprawa rozliczeniowo-zadaniowa DG RSZ. Fot. M. C. Wójtowicz

facebook twitter gplus

close
  • publikuj na facebook
  • publikuj na tweeter
  • publikuj na google plus
Najnowsze - ostatnie wpisy
21 II 2019
Wizyta zastępcy dowódcy USAEUR ds. ...
21. lutego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych odwiedził generał dywizji John Gronski, zastępca dowódcy USAUE ds. Wojsk Lądowych Gwardii Narodowej.
21 II 2019
Halowe Mistrzostwa Polski w lekkoatletyce
W Toruniu odbyły się 63. Halowe Mistrzostwa Polski w lekkoatletyce. W mistrzostwach rywalizowali żołnierze – sportowcy z Wojskowych Zespołów Sportowych zdobywając ...
21 II 2019
Ogień, dym i napalm
Żołnierze ze Świętoszowa walczyli ze strachem oraz swoimi słabościami podczas pokonywania toru napalmowego.
20 II 2019
Podwodne szkolenie
Zakończyło się szkolenie nurków z 5 batalionu saperów. W szkoleniu udział wzięli również żołnierze z 1 brzeskiego pułku saperów, 2 stargardzkiego ...
Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej
Morskie szkolenie
MPL Air Show 2018
Saber Strike-18 w Polsce
Święto Wojsk Lądowych
AIR SHOW 2018
Centralne Obchody Święta Wojska Polskiego
Diecezjalne obchody 100 – lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości  w Rokitnie