..:: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych :: Aktualności / Najnowsze - Uroczystości pogrzebowe oficerów MW ::..
12 XII 2017

Uroczystości pogrzebowe oficerów MW

 • pobierz pdf
 • drukuj
 • zmniejsz czcionkę
 • rozmiar pierwotny
 • powiększ czcionkę
W grudniu mija 65 lat od śmierci trzech bohaterskich obrońców wybrzeża z września 1939 roku. Skazani na śmierć przez stalinowskie władze oficerowie Marynarki Wojennej, po latach zapomnienia, doczekają się godnego pochówku na Cmentarzu MW w Gdyni Oksywiu.
zdjęcie - Uroczystości pogrzebowe oficerów MW

Państwowe uroczystości pogrzebowe śp. kontradmirała Stanisława Mieszkowskiego, śp. kontradmirała Jerzego Staniewicza oraz śp. komandora Zbigniewa Przybyszewskiego – ofiar zbrodni komunistycznej, z udziałem Prezydenta RP, przedstawicieli władz państwowych i honorową asystą Marynarki Wojennej odbędą się 15 i 16 grudnia w Helu i Gdyni.

Obsługa medialna wyłącznie dla osób akredytowanych.

Akredytacje, zawierające imię, nazwisko, nazwę redakcji, PESEL, imię ojca oraz nr legitymacji prasowej, prosimy przesyłać w nieprzekraczalnym terminie do 13 grudnia (środa) do godz. 15.00 na adres: rzecznik3fo@ron.mil.pl

Wejście akredytowanych dziennikarzy do sektora medialnego w kościele Marynarki Wojennej RP  pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Gdyni Oksywiu (ul. inż. J. Śmidowicza 47) w godz. 9.00-9.40.
Instalacja wozów transmisyjnych na parkingu przy Stoczni MW do godz. 8.30.

Wejście akredytowanych dziennikarzy do sektora medialnego na Cmentarzu Marynarki Wojennej (ul. ks. Muchowskiego 18) w godz. 11.40-12.10.
Instalacja wozów transmisyjnych do godz. 11.00 (wjazd bramą na teren cmentarza).

Wejście akredytowanych dziennikarzy na teren Punktu Bazowania w Helu (piątek 15 grudnia) o godzinie 14.30, a na teren Portu Wojennego Gdynia (piątek 15 grudnia) o godzinie 15.30.

Informacji nt. wydarzenia udziela rzecznik prasowy 3 Flotylli Okrętów kmdr ppor. Radosław Pioch, tel. 601 412 722.

Informacji nt. udziału Prezydenta RP w uroczystości udziela Joanna Kwaśniewska-Wróbel, naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej Biura Bezpieczeństwa Narodowego, tel. 721 800 986.

Program uroczystości:

15 grudnia 2017 r. – Hel (uroczystości poprzedzające):

 • 12.00 – 13.30 - wystawienie trumien oficerów MW RP w kościele pw. Bożego Ciała w Helu, msza święta (ul. Wiejska 46),
 • 14.00 – 15.00 - uroczystości patriotyczne przed Pomnikiem Obrońców Helu,
 • 15.10 – 16.30 - uroczyste przejście okrętów MW RP z Helu do Gdyni - z trumnami oficerów MW RP na pokładzie (w przypadku niesprzyjających warunków atmosferycznych, przejazd drogą lądową),
 • 16.30 – 17.30 - przejście konduktu pogrzebowego do kościoła pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Gdyni Oksywiu,
 • 17.30 - czuwanie przy trumnach oficerów MW RP.

16 grudnia 2017 r. – Gdynia (uroczysty pogrzeb państwowy z ceremoniałem wojskowym):

 • 9.30 – 10.00 - przybycie uczestników uroczystości do kościoła Marynarki Wojennej RP  pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Gdyni Oksywiu (ul. inż. J. Śmidowicza 47),
 • 10.00 – 11.15 - msza święta pogrzebowa,
 • 11.15 – 12.30 - przejście konduktu pogrzebowego na Cmentarz Marynarki Wojennej (ul. ks. Muchowskiego 18, możliwość przejazdu autobusami zapewnionymi przez 3 Flotyllę Okrętów),
 • 12.30 – 13.30 - uroczysty pochówek w Kwaterze Pamięci na Cmentarzu Marynarki Wojennej, z udziałem Prezydenta RP Andrzeja Dudy (wręczenie przedstawicielowi rodziny aktu pośmiertnego mianowania śp. kmdr. Jerzego Staniewicza na stopień kontradmirała).

*******************************

Nad przygotowaniem wydarzenia, całością prac związanych ze sprowadzeniem szczątków marynarzy do Gdyni oraz budową Kwatery Pamięci, czuwał – działający pod patronatem Prezydenta RP – Komitet Organizacyjny, w skład którego weszli przedstawiciele Rodzin śp. oficerów Marynarki Wojennej, a także Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Urzędu Miasta Gdyni, Instytutu Pamięci Narodowej, Ministerstwa Obrony Narodowej – w tym Marynarki Wojennej RP, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Ten symboliczny powrót marynarzy nad Bałtyk, ich pochówek oraz uroczyste otwarcie Kwatery Pamięci na gdyńskim Oksywiu będą nierozerwalnie łączyły się z obchodzoną w 2018 roku rocznicą 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, a tym samym 100-lecia odtworzenia Marynarki Wojennej.

Kontradmirał Stanisław Mieszkowski, kontradmirał Jerzy Staniewicz i komandor Zbigniew Przybyszewski – kawaler Orderu Virtuti Militari – oficerowie przedwojennej Marynarki, bohaterowie obrony polskiego wybrzeża z 1939 roku, służący w Marynarce również po II wojnie światowej, w grudniu 1952 roku zostali straceni na podstawie wyroku sądu wojskowego, po sfingowanym procesie i fikcyjnym oskarżeniu o udział w spisku przeciwko państwu polskiemu.

O przywrócenie ich pamięci, pełną rehabilitację i godne uczczenie bohaterstwa podwładnych i towarzyszy broni upomniał się w swojej woli testamentalnej wiceadmirał Józef Unrug, dowódca polskiej Floty i Obrony Wybrzeża z 1939 roku.

Przebywając na emigracji we Francji, przed śmiercią zastrzegł, że sprowadzenie jego szczątków do Polski będzie jedynie możliwe: „jeżeli uprzednio lub równocześnie, zostaną podobnie uczczeni i zrehabilitowani także - mający prawo do pamięci Narodu - koledzy, oficerowie Marynarki Wojennej RP, niewinnie straceni lub zmarli w więzieniu”. Wśród nich wymienił m.in. kontradmirałów S. Mieszkowskiego i J. Staniewicza oraz komandora Z. Przybyszewskiego. Dla przywrócenia dobrego imienia Marynarce Wojennej RP admirał domagał się także „dokładnego, jasnego i publicznego ustalenia winy oraz ukarania winnych” popełnionych na nich zbrodni.

Spełnienie głównych warunków okazało się możliwe dopiero w 2013 roku – po odnalezieniu przez Zespół Instytutu Pamięci Narodowej szczątków wspomnianych oficerów w kwaterze „Ł”, na tzw. Łączce, na warszawskich Powązkach i ich późniejszej identyfikacji.

Wywiązując się z obowiązku dbania o godność nieżyjących marynarzy, jaki spoczywa przede wszystkim na współczesnej Marynarce Wojennej RP, przedstawiciele Rodzin zamordowanych oficerów oraz kilku instytucji państwowych utworzyli w 2016 roku Komitet Organizacyjny, którego celem jest wypełnienie woli śp. wiceadmirała Józefa Unruga.

Dzięki zaangażowaniu Komitetu, na Cmentarzu Marynarki Wojennej w Gdyni Oksywiu utworzona została Kwatera Pamięci, gdzie spoczną szczątki wiceadmirała J. Unruga, a także kontradmirała S. Mieszkowskiego, kontradmirała J. Staniewicza i komandora Z. Przybyszewskiego (w 65. rocznicę morderstwa sądowego na nich popełnionego) oraz innych oficerów, podoficerów i marynarzy, których bohaterstwo i poświęcenie nie mogą zostać zapomniane.

Pochówek oficerów Marynarki Wojennej, z udziałem Prezydenta RP, władz państwowych i honorowa asystą Marynarki Wojennej będzie stanowił niejako wstęp do sprowadzenia w przyszłym roku do Polski szczątków przedwojennego dowódcy floty i Obszaru Nadmorskiego wiceadmirała Józefa Unruga. Jego szczątki spoczną na Cmentarzu MW w Gdyni w utworzonej na nim Kwaterze Pamięci obok oficerów przedwojennej marynarki, jego podkomendnych, którzy padli ofiarą powojennych, komunistycznych represji. Symboliczny powrót bohaterskich marynarzy nad Bałtyk, ich pochówek oraz uroczyste otwarcie Kwatery Pamięci na Gdyńskim Oksywiu wpisują się w nadchodzące w 2018 roku rocznice 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości oraz 100-lecia utworzenia Marynarki Wojennej.

Rzecznik prasowy 3 Flotylli Okrętów
kmdr ppor. Radosław Pioch

Bohaterowie powracają... Wizualizacja Kwatery Pamięci.

facebook twitter gplus

close
 • publikuj na facebook
 • publikuj na tweeter
 • publikuj na google plus
Najnowsze - ostatnie wpisy
21 I 2019
Szkolenie w 17 Wielkopolskiej Brygadzie ...
Żołnierze kompanii manewrowej przygotowującej się do V zmiany PKW Rumunia na obiektach Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Wędrzynie zostali poddani ...
18 I 2019
Grasujące Leopardy
Czołgiści i ich Leopardy najlepiej czują się wtedy, kiedy mogą wykonywać zadania na Pasie Taktycznym. Tak było również w tym tygodniu, ...
18 I 2019
Do Polski powróciła III zmiana ...
Po sześciomiesięcznym dyżurze w ramach wzmocnienia południowej flanki NATO do Polski powróciła III zmiana PKW Rumunia.
17 I 2019
BAŁKAN-17 praktycznie
W 17 Wielkopolskiej Brygadzie Zmechanizowanej ćwiczenia epizodyczne mające na celu certyfikację XVII zmiany PKW EUFOR nabrały tempa wkraczając w fazę dynamiczną.
Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej
Morskie szkolenie
MPL Air Show 2018
Saber Strike-18 w Polsce
Święto Wojsk Lądowych
AIR SHOW 2018
Centralne Obchody Święta Wojska Polskiego
Diecezjalne obchody 100 – lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości w Rokitnie