..:: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych :: Aktualności / Najnowsze - Nie tylko miny ::..
05 XII 2017

Nie tylko miny

  • pobierz pdf
  • drukuj
  • zmniejsz czcionkę
  • rozmiar pierwotny
  • powiększ czcionkę
Dla tych, którzy nie znają specyfiki służby wojskowej, zadania saperów kojarzą się głównie z ustawianiem oraz rozbrajaniem min. Nic bardziej mylnego. Różnorodność zadań, jakie wykonują żołnierze z kompanii saperów jest naprawdę imponująca.
zdjęcie - Nie tylko miny
ISM Kroton Fot. szer. N. Wawrzyniak

W ostatnim czasie, realizując zajęcia programowe, świętoszowska kompania saperów wykonywała szereg niezwykle istotnych przedsięwzięć. Należało do nich chociażby zorganizowanie przeprawy dla żołnierzy amerykańskich poprzez rozstawienie mostu towarzyszącego BLG-67, co umożliwiło pojazdom wojsk sojuszniczych pokonanie rzeki Kwisa.

Oprócz tego przedsięwzięcia saperzy wykonywali też inne. Cykl przygotowań do minowania narzutowego rozpoczyna się dużo wcześniej niż zaplanowane zajęcia. Konieczne jest zapotrzebowanie min odpowiednio wcześnie, a po pobraniu ich z magazynu w dniu zajęć właściwe przygotowanie. Przystępują do tego dwie drużyny minowania oraz drużyna transportowa. Następnie przygotowane miny trafiają na  transporter opancerzony służący do stawiania zapór minowych – Kroton. Załoga wozu wykonuje dalsze czynności.

Na innych zajęciach saperzy wykonywali zapory i rowy przeciwczołgowe, sieci elektryczne oraz sieci dublowane z lontu detonującego. Podstawowym zagadnieniem było wykonanie zapalnika lontowego ze spłonki pobudzającej oraz lontu detonującego. Dla większości żołnierzy jest to chleb powszedni, jednak byli też tacy, którzy ze względu na bardzo krótki staż służby z tym elementem mieli do czynienia po raz pierwszy. Wśród tej grupy znaleźli się także żołnierze rezerwy, którzy w minionych tygodniach szkolili się razem z saperami. Żołnierze na tych zajęciach realizowali wysadzanie z użyciem kostek trotylu lanego.

Oczyszczanie terenu z przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych to kolejne zadanie, które czekało na saperów. Podczas realizacji tego przedsięwzięcia każdemu żołnierzowi wyznacza się sektor o szerokości 50 metrów i głębokości 100 metrów, do sprawdzenia na głębokości 0,3 metra w ciągu jednego dnia pracy, zwany dzienną normą oczyszczania. Norma ta może ulec zmianie w zależności od warunków terenowych, warunków atmosferycznych, czy ilości przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych znajdujących się w gruncie. Żołnierze bardzo dokładnie i skrupulatnie przemieszczali wyznaczony teren, używając przy tym wykrywaczy metalu. Po odnalezieniu przedmiotu niebezpiecznego teren wokół niego jest dokładnie oznaczany. O fakcie znalezienia potencjalnie niebezpiecznego przedmiotu informowany jest patrol saperski, który realizuje dalsze czynności.

„Wszystkie zajęcia programowe, jakie są realizowane przez żołnierzy kompanii saperów, jak również przedsięwzięcia dodatkowe, w postaci zabezpieczenia szkolenia innych pododdziałów, wynikają z bardzo wysokiego poziomu wyszkolenia. Jest to efekt wielu lat szkolenia, a co za tym idzie, dużych wymagań, które każdego dnia są stawiane przed żołnierzami. Na każdym kroku widoczne jest zaangażowanie ze strony żołnierzy wszystkich korpusów” – tak listopadowe zajęcia, w kilku słowach, podsumował dowódca kompanii saperów, kapitan Grzegorz Majka.

Służba saperów nie jest łatwa, jednak z pełną odpowiedzialnością można powiedzieć, że na pewno jest bardzo odpowiedzialna. Saperzy zabezpieczają i wspierają pozostałe pododdziały. I choć nie wykonują zadań w pierwszej linii, to od ich działania niejednokrotnie zależy powodzenie w działaniu walczących pododdziałów.

Tekst: kpt. Katarzyna Sawicka
Zdjęcia: szer. Natalia Wawrzyniak

ISM Kroton Fot. szer. N. Wawrzyniak

facebook twitter gplus

close
  • publikuj na facebook
  • publikuj na tweeter
  • publikuj na google plus
Najnowsze - ostatnie wpisy
15 XI 2018
Zmiany kadrowe w Dowództwie Generalnym
15 listopada dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych gen. broni Jarosław Mika w obecności kierowniczej kadry pożegnał żołnierzy kończących służbę w Dowództwie ...
14 XI 2018
Przygotowania do certyfikacji na ostatniej ...
Żołnierze Dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód (DWDP-W) rozpoczęli ostatni, przed certyfikacją, trening sztabowy.
14 XI 2018
Podziękowania Dowódcy Generalnego RSZ
Uroczyste obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę były ważnym i doniosłym wydarzeniem, które na długo pozostanie w sercach i pamięci ...
14 XI 2018
Druga linia ognia
Przyjeżdżają pierwsi, wyjeżdżają ostatni. Choć ich działania nie są szczególnie efektowne to logistycy i łącznościowcy podczas szkolenia poligonowego zapewniają prawidłowy przebieg ...
Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej
Morskie szkolenie
MPL Air Show 2018
Saber Strike-18 w Polsce
Święto Wojsk Lądowych
AIR SHOW 2018
Centralne Obchody Święta Wojska Polskiego
Diecezjalne obchody 100 – lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości  w Rokitnie