..:: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych :: Aktualności / Najnowsze - Święto Wielkiego Zjednoczenia Rumunii ::..
04 XII 2017

Święto Wielkiego Zjednoczenia Rumunii

  • pobierz pdf
  • drukuj
  • zmniejsz czcionkę
  • rozmiar pierwotny
  • powiększ czcionkę
W piątek, 1 grudnia, żołnierze z Polskiego Kontyngentu Wojskowego z okazji Święta Wielkiego Zjednoczenia Rumunii po raz pierwszy w historii przemaszerowali w kolumnie pieszej i ze sprzętem pod Łukiem Triumfalnym w Bukareszcie.
zdjęcie - Święto Wielkiego Zjednoczenia Rumunii
KTO Rosomak pod Łukiem Triumfalnym w Bukareszcie. Fot. sierż. P. Cieliński

W obchodach wziął udział dowódca operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. dyw. Sławomir Wojciechowski.

Uroczystość zorganizowano na placu przy Łuku Triumfalnym w Bukareszcie. Po przybyciu zaproszonych gości z kraju i państw NATO, punktualnie o godz. 11.00 szef Sztabu Generalnego gen. Ionel Ciuca złożył meldunek o gotowości do uroczystości prezydentowi Rumunii Klausowi Wernerowi Iohannisowi. Po przywitaniu z żołnierzami odegrano hymn Rumunii, podczas którego oddano serię dwudziestu jeden wystrzałów armatnich. Następnie prezydent Rumunii złożył wieniec przy Łuku Triumfalnym dla oddania hołdu wszystkim poległym w walce o wolność i niepodległość Rumunii.

Głównym punktem uroczystości była defilada pododdziałów pieszych i pojazdów. Defiladę rozpoczęły przemarsze pododdziałów honorowych i historycznych. Po pododdziałach historycznych przemaszerowało dowództwo Międzynarodowej Dywizji Południe Wschód, Międzynarodowej Brygady Południe Wschód oraz pododdział żołnierzy Polskiego Kontyngentu Wojskowego składający się z pocztu flagowego z flagą Rzeczpospolitej Polskiej na drzewcu oraz pododdziału bojowego wyznaczonego z kompanii zmotoryzowanej. Kolumnę prowadził dowódca kontyngentu mjr Paweł Cupa, natomiast pododdział bojowy prowadzony był przez zastępcę dowódcy kompanii zmotoryzowanej por. Dariusza Laskowskiego.

Następnie przemaszerowały pododdziały piesze z Bułgarii, Wielkiej Brytanii, Irlandii Północnej, Kanady, Francji, Niemiec, Grecji, Włoch, Republiki Mołdawii, Portugalii, Słowacji, USA, Turcji i Ukrainy. Kolejnymi defilującymi pododdziałami były kolumny wydzielone z Wojsk Lądowych, Marynarki Wojennej, Sił Powietrznych, Wojsk Specjalnych, Żandarmerii Wojskowej, Policji, Straży Pożarnej i wielu innych służb Rumunii. Razem pododdziały piesze, które przemaszerowały pod Łukiem Triumfalnym liczyły ponad 3500 żołnierzy.

Kolejnym punktem defilady był przelot statków powietrznych Sił Powietrznych oraz przemarsz pojazdów i uzbrojenia wojskowego SZ Rumunii, Policji, Straży Pożarnej i innych służb oraz jako jedynej z zagranicy,  kolumny zmotoryzowanej  kołowych transporterów opancerzonych Rosomak wydzielonych z kompanii zmotoryzowanej PKW Rumunia. Dowódcą kolumny był dowódca kompanii por. Bartłomiej Czeremski. Razem w defiladzie ze sprzętem wzięło udział ponad 350 pojazdów wojskowych, w tym 50 samolotów.

Uroczystość zakończyła się około godziny 13.00 a wybrany sprzęt biorący udział w defiladzie, w tym KTO Rosomak, był udostępniony dla mieszkańców jeszcze przez ponad dwie godziny w ramach pokazu statycznego. Polski sprzęt cieszył się dużym zainteresowaniem mieszkańców Bukaresztu, zarówno tych dorosłych jak i dzieci.

Po defiladzie gen. dyw. Sławomir Wojciechowski i żołnierze PKW Rumunia na zaproszenie dowódcy Międzynarodowej Brygady płk. Cristiana Dan wzięli udział w oficjalnym lunchu, podczas którego dowódca Międzynarodowej Brygady podziękował wszystkim zaangażowanym w święto i wyraził uznanie dla profesjonalizmu jakim wykazali się polscy żołnierze podczas przygotowania i udziału w defiladzie. Na koniec dowódca operacyjny pogratulował płk. Dan tak dobrej organizacji i przygotowania Międzynarodowej Brygady do uroczystości.

Następnie, korzystając z okazji pobytu w Rumunii dowódca operacyjny RSZ spotkał się z Ambasadorem RP w Bukareszcie Marcinem Wilczkiem oraz nowoprzybyłym Attaché Obrony płk. Jankowskim. Podczas spotkania omówiono bieżącą sytuację i relacje z Rumunią oraz  kwestie związane ze współpracą w sferze wojskowej.

W Ambasadzie RP w Bukareszcie, na zaproszenie ambasadora Marcinem Wilczkiem, również zameldowali się żołnierze PKW Rumunia. Podczas spotkania z żołnierzami, Ambasador RP podziękował żołnierzom za wystawienie pięknej wizytówki Polsce a dowódca operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. dyw. Sławomir Wojciechowski powiedział do żołnierzy: „Patrząc na was dzisiaj podczas defilady byłem dumny, że mogłam tam stać i was obserwować. Mogę za całą pewnością powiedzieć, że dzisiaj swoim zaprezentowaniem się pokazaliście, że jesteście najlepiej wyszkoloną kompanią w Wojsku Polskim. Musicie również wiedzieć, że dzisiaj zrobiliście dużo dobrego dla polskiej dyplomacji wojskowej i świetnie zaprezentowaliście Siły Zbroje Rzeczypospolitej Polskiej”.

Po części oficjalnej, żołnierze PKW Rumunia spotkali się z polonią zamieszkałą w Bukareszcie, skorzystali z poczęstunku oraz mieli okazję obejrzeć bezpośrednią relację z losowania grup do mistrzostw świata w piłce nożnej w 2018 roku.

Po zakończeniu uroczystych obchodów, jeszcze tego samego dnia, wydzielone siły PKW Rumunia sprawnie przemieściły się do miejsca stałej dyslokacji w miejscowości Craiova i przystąpiły do odtwarzania gotowości bojowej.

Oprócz udziału w centralnych uroczystościach w Bukareszcie, polscy żołnierze także zaangażowali się w obchody narodowego Święta Rumunii w Krajowej. Tutaj również Polski Kontyngent Wojskowy wystawił pododdział pieszy, którym dowodził por. Tomasz Drążkiewicz i kolumnę pojazdów. Razem w miejscu uroczystości i defiladzie na placu Alexandru Ioan Cuza uczestniczyło ponad 550 żołnierzy wraz z 60 pojazdami wojskowymi.

Tekst: Oficer prasowy PKW Rumunia
Zdjęcia: st. sierż. Piotr Statkiewicz, sierż. Patryk Cieliński, szer. Jacek Rok   

KTO Rosomak pod Łukiem Triumfalnym w Bukareszcie. Fot. sierż. P. Cieliński

facebook twitter gplus

close
  • publikuj na facebook
  • publikuj na tweeter
  • publikuj na google plus
Najnowsze - ostatnie wpisy
19 X 2018
Z poświęceniem ratowali życie
Żołnierze 15 Gołdapskiego Pułku Przeciwlotniczego uczestniczyli w akcji ratowniczej podczas szkolenia poligonowego na CP SP Ustka.
19 X 2018
Borsuk-18, planowanie i realizacja zadań
18 października to dla uczestników ćwiczenia taktycznego z wojskami pod kryptonimem Borsuk-18 pierwsze wyzwania i taktyczne problemy poddane do rozwiązania.
18 X 2018
Generał Pszczoła Inspektorem Sił Powietrznych
Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej powołał z dniem 19 października 2018 roku generała brygady pilota Jacka Pszczołę na stanowisko Inspektora Sił ...
18 X 2018
Borsuk-18, czas rozwiązywania konfliktów
Przemieszczenie na dużą odległość z pokonaniem przeszkody wodnej, zwalczanie desantów przeciwnika, czy kierowanie ogniem, to tylko część wyzwań stojących przed ćwiczącymi ...
Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej
Morskie szkolenie
MPL Air Show 2018
Saber Strike-18 w Polsce
Święto Wojsk Lądowych
AIR SHOW 2018
Centralne Obchody Święta Wojska Polskiego
Diecezjalne obchody 100 – lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości  w Rokitnie