..:: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych :: Aktualności / Najnowsze - Wizyta dowódcy 2 ABCT USA ::..
01 XII 2017

Wizyta dowódcy 2 ABCT USA

  • pobierz pdf
  • drukuj
  • zmniejsz czcionkę
  • rozmiar pierwotny
  • powiększ czcionkę
1 grudnia, wizytę w Dowództwie Generalnym RSZ złożył dowódca 2 Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej (ang. Armored Brigade Combat Team, ABCT) USA w Polsce płk Dave Gardner.
zdjęcie - Wizyta dowódcy 2 ABCT USA
Spotkanie dowódcy generalnego RSZ z dowódcą 2 ABCT. Fot. kpt. K. Płatek

Amerykańskiego pułkownika przyjął dowódca generalny RSZ gen. dyw. Jarosław Mika.

Głównym celem dzisiejszego spotkania było omówienie dalszej współpracy wojsk amerykańskich i Sił Zbrojnych RP na terenie Rzeczpospolitej Polski. Do kluczowych poruszonych zagadnień należała tematyka wspólnego szkolenia oraz realizacji planowanych ćwiczeń w układzie międzynarodowym.

***************************************

Pancerna Brygadowa Grupa Bojowa, czyli ABCT (ang. Armored Brigade Combat Team), stanowi część sił amerykańskich, które trafiły do Polski z początkiem 2017 roku. Oprócz ABCT siły amerykańskie w Polsce tworzą: Element Dowodzenia Misją (ang. Mission Command Element), Brygada Lotnictwa Bojowego, (ang. Combat Aviation Brigade), elementy logistyczne, takie jak Batalion Wsparcia Bojowego (ang. Combat Sustainment Support Battalion) oraz pododdziały wchodzące w skład Batalionowej Grupy Bojowej NATO eFP (ang. enhanced Forward Presence).

Amerykańscy żołnierze stacjonują na terenie Rzeczpospolitej Polski na podstawie postanowienia Waszyngtonu z 2014 roku o wzmocnieniu regionu Europy Środkowo-Wschodniej (European Reassurance Inititative, ERI) realizowanej poprzez operację Atalntic Resolve, dwustronnego porozumienia z polskim rządem oraz w następstwie sojuszniczej decyzji o tzw. wzmocnionej wysuniętej obecności Sojuszu Północnoatlantyckiego, która została podjęta na warszawskim szczycie NATO w lipcu 2016 roku. Ich pobyt ma charakter ciągły i rotacyjny.

Pierwszą rotację ABCT tworzyła 3. Pancerna Brygadowa Grupa Bojowa z 4 Dywizji Piechoty stacjonująca na co dzień w Fort Carson w stanie Colorado w Stanach Zjednoczonych. Dowództwo brygady oraz batalion inżynieryjny i wsparcia brygady, 3 Batalion 29 Pułku Artylerii i 4 Batalion 10 Pułku Kawalerii stacjonowały w obiektach wojskowych w Żaganiu, Świętoszowie, Skwierzynie i Bolesławcu. We wrześniu 2017 roku została przeprowadzona rotacja wojsk amerykańskich ze składu ABCT. Nową jednostką US Army, która przybyła do Polski w ramach operacji Atlantic Resolve, jest 2 Pancerna Brygadowa Grupa Bojowa 1 Dywizji Piechoty, która na co dzień stacjonuje w Fort Riley w stanie Kansas.

Tekst i zdjęcie: kpt. Krzysztof Płatek

  • publikuj na facebook
  • publikuj na tweeter
  • publikuj na google plus
Najnowsze - ostatnie wpisy
15 XII 2017
Pożegnanie II zmiany PKW Rumunia
15 grudnia, w Klubie Wojskowym 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej odbyło się uroczyste pożegnanie żołnierzy wchodzących w skład II zmiany Polskiego Kontyngentu ...
15 XII 2017
Szkolenie w terenie zurbanizowanym
14 grudnia żołnierze 25 Brygady Kawalerii Powietrznej podczas cyklu szkolenia poligonowego szkolili się w terenie zurbanizowanym, który we współczesnych konfliktach zbrojnych ...
15 XII 2017
Winter Scorpion 2017
12-14 grudnia żołnierze I zmiany PKW Rumunia wraz z wydzielonymi siłami rumuńskiego 26 Batalionu Piechoty „Neagoe Basarab” brali udział w zintegrowanych ...
15 XII 2017
Szkolenie na symulatorze Casa
14 grudnia pierwsza załoga 8 BLTr zakończyła trzydniowe szkolenie na symulatorze lotów samolotu Casa C-295M.
Podniesienie bandery na ORP Kormoran
DRAGON-17
Ćwiczenie DRAGON-17
Święto WOPL
100-lecie Lotnictwa Wojskowego
100-lecie Marynarki Wojennej
Piłsudski wylądował na Okęciu
Ustka