..:: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych :: Aktualności / Najnowsze - Wizyta dowódcy 2 ABCT USA ::..
01 XII 2017

Wizyta dowódcy 2 ABCT USA

  • pobierz pdf
  • drukuj
  • zmniejsz czcionkę
  • rozmiar pierwotny
  • powiększ czcionkę
1 grudnia, wizytę w Dowództwie Generalnym RSZ złożył dowódca 2 Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej (ang. Armored Brigade Combat Team, ABCT) USA w Polsce płk Dave Gardner.
zdjęcie - Wizyta dowódcy 2 ABCT USA
Spotkanie dowódcy generalnego RSZ z dowódcą 2 ABCT. Fot. kpt. K. Płatek

Amerykańskiego pułkownika przyjął dowódca generalny RSZ gen. dyw. Jarosław Mika.

Głównym celem dzisiejszego spotkania było omówienie dalszej współpracy wojsk amerykańskich i Sił Zbrojnych RP na terenie Rzeczpospolitej Polski. Do kluczowych poruszonych zagadnień należała tematyka wspólnego szkolenia oraz realizacji planowanych ćwiczeń w układzie międzynarodowym.

***************************************

Pancerna Brygadowa Grupa Bojowa, czyli ABCT (ang. Armored Brigade Combat Team), stanowi część sił amerykańskich, które trafiły do Polski z początkiem 2017 roku. Oprócz ABCT siły amerykańskie w Polsce tworzą: Element Dowodzenia Misją (ang. Mission Command Element), Brygada Lotnictwa Bojowego, (ang. Combat Aviation Brigade), elementy logistyczne, takie jak Batalion Wsparcia Bojowego (ang. Combat Sustainment Support Battalion) oraz pododdziały wchodzące w skład Batalionowej Grupy Bojowej NATO eFP (ang. enhanced Forward Presence).

Amerykańscy żołnierze stacjonują na terenie Rzeczpospolitej Polski na podstawie postanowienia Waszyngtonu z 2014 roku o wzmocnieniu regionu Europy Środkowo-Wschodniej (European Reassurance Inititative, ERI) realizowanej poprzez operację Atalntic Resolve, dwustronnego porozumienia z polskim rządem oraz w następstwie sojuszniczej decyzji o tzw. wzmocnionej wysuniętej obecności Sojuszu Północnoatlantyckiego, która została podjęta na warszawskim szczycie NATO w lipcu 2016 roku. Ich pobyt ma charakter ciągły i rotacyjny.

Pierwszą rotację ABCT tworzyła 3. Pancerna Brygadowa Grupa Bojowa z 4 Dywizji Piechoty stacjonująca na co dzień w Fort Carson w stanie Colorado w Stanach Zjednoczonych. Dowództwo brygady oraz batalion inżynieryjny i wsparcia brygady, 3 Batalion 29 Pułku Artylerii i 4 Batalion 10 Pułku Kawalerii stacjonowały w obiektach wojskowych w Żaganiu, Świętoszowie, Skwierzynie i Bolesławcu. We wrześniu 2017 roku została przeprowadzona rotacja wojsk amerykańskich ze składu ABCT. Nową jednostką US Army, która przybyła do Polski w ramach operacji Atlantic Resolve, jest 2 Pancerna Brygadowa Grupa Bojowa 1 Dywizji Piechoty, która na co dzień stacjonuje w Fort Riley w stanie Kansas.

Tekst i zdjęcie: kpt. Krzysztof Płatek

  • publikuj na facebook
  • publikuj na tweeter
  • publikuj na google plus
Najnowsze - ostatnie wpisy
20 III 2018
Studium oficerskie na poligonie CSWL
Prawie 100 słuchaczy sześciomiesięcznego studium oficerskiego przez trzy tygodnie szkoli się na poligonie Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Biedrusku.
19 III 2018
Osłona transportu morskiego
19 marca z Portu Wojennego w Gdyni wyszła Okrętowa Grupa Zadaniowa (OGZ) złożona z jednostek wchodzących w skład 3 Flotylli Okrętów.
19 III 2018
Aviation Detachment 18-2
W 33 Bazie Lotnictwa Transportowego trwa polsko-amerykańskie szkolenie lotnicze oraz spadochronowe w ramach rotacji Aviation Detachment 18-2.
19 III 2018
Komunikat – Media Day AvDet
23 marca na terenie powidzkiego lotniska odbędzie się Dzień otwarty dla mediów w ramach polsko-amerykańskiego szkolenia Aviation Detachment 18-2.
3 Flotylla Okrętów
Szkolenie ogniowe przeciwlotników z Marynarki Wojennej.
Zimowe szkolenie poligonowe 18 Białostockiego Pułku Rozpoznawczego.
Strzelania AHS Krab
NATO Tiger Meet 2018
100-lecie Lotnictwa Wojskowego
100-lecie Marynarki Wojennej
Ostatnie opuszczenie bandery na ORP Kondor