..:: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych :: Aktualności / Najnowsze - Pożegnanie Franciszka Kornickiego ::..
01 XII 2017

Pożegnanie Franciszka Kornickiego

  • pobierz pdf
  • drukuj
  • zmniejsz czcionkę
  • rozmiar pierwotny
  • powiększ czcionkę
W czwartek, 30 listopada, w Kościele Katolickim pw. Św. Michała w Worthing w Wielkiej Brytanii odbyła się msza św. żałobna w intencji śp. płk. pil. Franciszka Kornickiego oraz uroczyste złożenie trumny zmarłego i jego małżonki na Cmentarzu w Northwood pod Londynem.
zdjęcie - Pożegnanie Franciszka Kornickiego
Pogrzeb płk. pil. Franciszka Kornickiego. Fot. M. C. Wójtowicz

„Pułkownik Franciszek Kornicki był bohaterem, któremu należy się wieczna cześć i chwała. Dla Instytutu Pamięci Narodowej misją i wielkim zaszczytem jest upamiętnianie takich postaci polskich dziejów i upowszechnianie o nich wiedzy. Bitwa o Anglię, w której tak skutecznie brali udział polscy piloci, okazała się wielkim zwycięstwem w latach drugiej wojny światowej” – powiedział o zmarłym prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek.

W uroczystościach pogrzebowych polskiego bohatera udział wziął  Ambasador RP w Wielkiej Brytanii Arkady Rzegocki, p.o. Konsula Generalnego RP w Londynie Michał Mazurek, przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej, brytyjskich władz, krewni polskiego pilota oraz Polacy i Anglicy z Londynu i pobliskich miejscowosci. Obecna była również delegacja Sił Zbrojnych RP pod przewodnictwem inspektora sił powietrznych Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych gen. bryg. pil. Mirosława Jemielniaka i poczty sztandarowe z jednostek Sił Powietrznych RP. Współcześni piloci spod znaku biało-czerwonej szachownicy przybyli aby oddać ostatni hołd walecznemu i heroicznemu lotnikowi, który dzielnie stawał przeciwko niemieckiej agresji podczas II wojny światowej.

Podczas ceremonii asystę honorową przy trumnie pułkownika Franciszka Kornickiego, dowódcy polskich dywizjonów lotniczych w Wielkiej Brytanii, który odszedł na wieczną wartę, jako ostatni z tego zaszczytnego grona,  pełnili żołnierze z Kompanii Reprezentacyjnej Sił Powierznych z Dęblina i Orkiestra Wojskowa z Dęblina. Zmarłego pożegnały również poczty sztandarowe 23 Bazy Lotnictwa Taktycznego z Mińska Mazowieckiego i  41 Bazy Lotnictwa Szkolnego z Dęblina oraz szpaler wystawiony przez żołnierzy Royal Air Force.

Po mszy odczytane zostały listy skierowane do rodziny zmarłego. List od  sekretarza stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Michała Dworczyka odczytał generał pilot Mirosław Jemielniak, natomiast pismo od sekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Jana Dziedziczaka odczytał Ambasador RP Arkady Rzegocki.

Podczas pochówku pułkownika Kornickiego i jego małżonki na Cmentarzu w Northwood, jednej z dwóch najsłynniejszych - obok cmentarza w Newark-on-Trent - nekropolii Polskich Sił Powietrznych w Anglii, w imieniu ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza delegacja żołnierzy pod przewodnictwem  generała Jemielnika złożyła wieniec na mogile zmarłego. Wieńce zostały również złożone przez Ambasadora w RP w Wielkiej Brytanii  oraz prezesa Instytutu Pamięci Narodowej Jarosława Szarka.

Uroczystość zakończył pożegnalny przelot samolotu transportowego BAe-146 w barwach Royal Air force.

Pamięć o bohaterze tamtych czasów pozostanie w sercach i umysłach żołnierzy 23 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowiecki na zawsze. Jesteśmy dumni, że kultywujemy tradycję 303  Dywizjonu Myśliwskiego Warszawskiego im. Tadeusza Kosciuszki – pododdziału lotniczego Polskich Sił  Powietrznych w Wielkiej Brytanii i możemy tym samym oddać hołd i cześć bohaterowi, który poświęcił tak wiele dla Ojczyzny.

************************

Franciszek Kornicki zmarł 16 listopada 2017 r. w Worthing, w wieku 100 lat. W grudniu obchodziłby swoje 101. urodziny. Dwa miesiące przed śmiercią, we wrześniu, zwyciężył w plebiscycie Muzeum Królewskich Sił Powietrznych (RAF) i dziennika „The Telegraph” na bohatera wystawy na 100-lecie RAF, przypadające w 2018 r. Dzięki mobilizacji Polaków z całego świata zdobył ponad 320 tysięcy głosów. To szesnaście razy więcej niż zsumowany rezultat jego dziesięciorga rywali (ppłk Kornicki otrzymał 60 razy więcej głosów niż najlepszy Brytyjczyk). W efekcie podczas przyszłorocznej wystawy specjalnej z okazji stulecia brytyjskich sił powietrznych, w muzeum stanie makieta z podobizną polskiego pilota.

Kornicki przyszedł na świat 18 grudnia 1916 r. w Wereszynie. Ukończył Szkołę Podchorążych Lotnictwa w Dęblinie, z której dołączył do 162 Eskadry Myśliwskiej w III Dywizjonie Myśliwskim 6 Pułku Lotniczego Wojska Polskiego.

Wziął udział w kampanii polskiej 1939 r., broniąc polskiego nieba jako pilot Armii „Łódź”. Służył w 162. Eskadrze Myśliwskiej. Po ataku ZSRS na Polskę został ewakuowany do Rumunii, skąd przedostał się do Francji. Tam przeszedł dalsze szkolenia na maszynach bojowych, a w czerwcu 1940 r. odpłynął do Wielkiej Brytanii, gdzie latał m.in. w legendarnym Dywizjonie 303. Służył ponadto w dywizjonach 307 i 315, był też dowódcą dywizjonów 308 i 317. „Biliśmy się o samoloty, żeby móc latać” – tak po latach wspominał chęć walki z Niemcami.

Po wojnie ppłk Kornicki ukończył kurs chemii na politechnice w Nottingham; wciąż jednak służył w RAF, aż do przejścia na emeryturę w 1972 r. Aktywnie działał na rzecz brytyjskiej Polonii.

Franciszek Kornicki został uhonorowany m.in. Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari, Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, trzykrotnie Krzyżem Walecznych, a także Złotym Medalem „Za zasługi dla obronności kraju”. (IPN)

Tekst: mjr Adam Grzebalski
Zdjęcia: Mirosław Cyryl Wójtowicz

Pogrzeb płk. pil. Franciszka Kornickiego. Fot. M. C. Wójtowicz

facebook twitter gplus

close
  • publikuj na facebook
  • publikuj na tweeter
  • publikuj na google plus
Najnowsze - ostatnie wpisy
22 X 2018
Borsuk-18, kolejna doba działań
Realizacja działań rajdowych i odtworzenie zdolności bojowej, odzyskanie izolowanego personelu, czy ewakuacja zagrożonego atakiem szpitala, to tylko część zagadnień i taktycznych ...
22 X 2018
Chemiczna chmura
Ćwiczenie taktyczne z wojskami pod kryptonimem Borsuk-18 nabiera na intensywności. Ćwiczące wojska weszły w kolejny etap tego szkoleniowego przedsięwzięcia.
19 X 2018
Z poświęceniem ratowali życie
Żołnierze 15 Gołdapskiego Pułku Przeciwlotniczego uczestniczyli w akcji ratowniczej podczas szkolenia poligonowego na CP SP Ustka.
19 X 2018
Borsuk-18, planowanie i realizacja zadań
18 października to dla uczestników ćwiczenia taktycznego z wojskami pod kryptonimem Borsuk-18 pierwsze wyzwania i taktyczne problemy poddane do rozwiązania.
Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej
Morskie szkolenie
MPL Air Show 2018
Saber Strike-18 w Polsce
Święto Wojsk Lądowych
AIR SHOW 2018
Centralne Obchody Święta Wojska Polskiego
Diecezjalne obchody 100 – lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości  w Rokitnie