..:: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych :: Aktualności / Najnowsze - Czas szybko minie ::..
01 XII 2017

Czas szybko minie

  • pobierz pdf
  • drukuj
  • zmniejsz czcionkę
  • rozmiar pierwotny
  • powiększ czcionkę
Część żołnierzy z 10 Brygady Kawalerii Pancernej w ostatnim czasie zamieniła swój codzienny mundur na mundur w kolorze piaskowym. Wczoraj pancerniacy ze Świętoszowa wylecieli do Afganistanu w ramach VII zmiany RSM.
zdjęcie - Czas szybko minie
Boeing C17 Globemaster III Fot. szer. N. Wawrzyniak

Świętoszowscy pancerniacy przez kilka miesięcy będą wykonywać zadania poza granicami kraju. Długo przygotowywali się do wylotu na misję, każdy z żołnierzy podczas szkolenia wykazywał się dużym zaangażowaniem. Każdy doskonale zdaje sobie sprawę, jak odpowiedzialne zadania będzie wykonywał przez najbliższe kilka miesięcy.

W środę, 29 listopada, na zbiórce na placu apelowym 10 Brygady Kawalerii Pancernej, wylatujących na misję do Afganistanu pożegnał zastępca dowódcy pancernej brygady pułkownik Zbigniew Śliżewski. W imieniu dowódcy, pułkownika dyplomowanego doktora Dariusza Parylaka życzył wylatującym żołnierzom powodzenia. Wyraził przekonanie, że doskonale sobie poradzą, ponieważ są naprawdę dobrze przygotowani.

Dowódca kontyngentu pułkownik Grzegorz Potrzuski na ręce zastępcy pancernej brygady złożył podziękowania  za wsparcie podczas przygotowania do misji. Pułkownik Zbigniew Śliżewski otrzymał pamiątkowego „coina” VII zmiany RSM (ang. Resolute Support Mission) PKW (Polski Kontyngent Wojskowy) Afganistan.

Po zakończeniu zbiórki, żołnierze autokarami przemieścili się do Wrocławia. Tam na lotnisku czekała ich jeszcze odprawa przed wylotem, podczas której, zgodnie z procedurami, żołnierze oraz ich bagaże zostali poddani procedurze sprawdzenia. Po tym etapie pozostało już tylko oczekiwanie na samolot. Około godziny dziewiętnastej na płycie lotniska pojawił się Boeing C-17 Globemaster III. Rozpoczęło się wchodzenie na pokład i zajmowanie miejsc. Po niecałej godzinie, gdy wszyscy zajęli miejsca, samolot oderwał się od ziemi i rozpoczął się lot.

Żołnierze VII zmiany RSM PKW powrócą do kraju na przełomie wiosny i lata 2018 roku. Dla wszystkich będzie to na pewno czas wzmożonego wysiłku, gdzie każda podjęta decyzja będzie musiała być dokładnie przemyślana. Mamy nadzieję, że te kilka miesięcy szybko minie i znów staniemy wszyscy razem w jednym szeregu podczas uroczystego apelu z okazji ich powrotu do kraju.

Tekst: kpt. Katarzyna Sawicka
Zdjęcia: szer. Natalia Wawrzyniak

Boeing C17 Globemaster III Fot. szer. N. Wawrzyniak

facebook twitter gplus

close
  • publikuj na facebook
  • publikuj na tweeter
  • publikuj na google plus
Najnowsze - ostatnie wpisy
15 XII 2017
Pożegnanie II zmiany PKW Rumunia
15 grudnia, w Klubie Wojskowym 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej odbyło się uroczyste pożegnanie żołnierzy wchodzących w skład II zmiany Polskiego Kontyngentu ...
15 XII 2017
Szkolenie w terenie zurbanizowanym
14 grudnia żołnierze 25 Brygady Kawalerii Powietrznej podczas cyklu szkolenia poligonowego szkolili się w terenie zurbanizowanym, który we współczesnych konfliktach zbrojnych ...
15 XII 2017
Winter Scorpion 2017
12-14 grudnia żołnierze I zmiany PKW Rumunia wraz z wydzielonymi siłami rumuńskiego 26 Batalionu Piechoty „Neagoe Basarab” brali udział w zintegrowanych ...
15 XII 2017
Szkolenie na symulatorze Casa
14 grudnia pierwsza załoga 8 BLTr zakończyła trzydniowe szkolenie na symulatorze lotów samolotu Casa C-295M.
Podniesienie bandery na ORP Kormoran
DRAGON-17
Ćwiczenie DRAGON-17
Święto WOPL
100-lecie Lotnictwa Wojskowego
100-lecie Marynarki Wojennej
Piłsudski wylądował na Okęciu
Ustka