..:: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych :: Aktualności / Najnowsze - Wizyta dowódcy EDM armii amerykańskiej w Europie ::..
29 XI 2017

Wizyta dowódcy EDM armii amerykańskiej w Europie

  • pobierz pdf
  • drukuj
  • zmniejsz czcionkę
  • rozmiar pierwotny
  • powiększ czcionkę
29 listopada, wizytę w Dowództwie Generalnym RSZ złożył dowódca Elementu Dowodzenia Misją sił amerykańskich stacjonujących w Europie w ramach operacji Atlantic Resolve płk William L. Thigpen.
zdjęcie - Wizyta dowódcy EDM armii amerykańskiej w Europie
Wizyta delegacji MCE USAREUR w DG RSZ. Fot. kpt. K. Płatek

Amerykańską delegację podjął I zastępca dowódcy generalnego RSZ gen. dyw. pil. Jan Śliwka wraz przedstawicielami sztabu oraz inspektoratów szkolenia, Sił Powietrznych i Wojsk Lądowych DG RSZ.

Głównym celem dzisiejszego spotkania było omówienie funkcjonowania dowództwa szczebla dywizyjnego sił amerykańskich w Europie Centralnej i Wschodniej w ramach operacji Atlantic Resolve, które od kwietnia 2017 roku mieści się na terenie Rzeczpospolitej Polski, w Poznaniu. Do kluczowych poruszonych zagadnień należała tematyka wspólnego szkolenia wojsk oraz realizacji planowanych ćwiczeń w układzie międzynarodowym.

Ponadto, podczas dzisiejszego spotkania, przedstawiciele armii amerykańskiej zostali zapoznani z zadaniami oraz strukturą Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

*****************************

Element Dowodzenia Misją (ang. Mission Command Element) został utworzony na bazie dowództwa 4 Dywizji Piechoty Armii Amerykańskiej w Europie (ang. 4th Infantry Division US Army Europe) 12 lutego 2015 r.  w celu wzmocnienia Sojuszu Północnoatlantyckego na terenie Europy, obrony kolektywnej państw Europy Centralnej i Wschodniej oraz zwiększenia gotowości do odpowiedzi na sytuacje kryzysowe.

Element Dowodzenia Misją jest komponentem dowódczo-sztabowym szczebla dywizyjnego odpowiedzialnym za dowodzenie siłami amerykańskimi w Europie rozmieszczonymi na jej terenie w ramach operacji Atlantic Resolve, w tym stacjonującymi na terenie Polski: Pancerną Brygadową Grupą Bojową (ang. Armored Brigade Combat Team), Brygadą Lotnictwa Bojowego (ang. Combat Aviation Brigade), czy elementami logistycznymi, takimi jak Batalion Wsparcia Bojowego (ang. Combat Sustainment Support Battalion).

Pierwotnie Element Dowodzenia Misją był ulokowany w Baumholder w Niemczech, jednak 29 kwietnia 2017 roku zapadła decyzja o przemieszczeniu personelu i wyposażenia komponentu do Poznania. Miało to na celu osiągnięcie pełnego efektu wzmocnionego odstraszania i obrony Polski oraz pozostałych państw wschodniej flanki NATO, poprzez zapewnienie szybkości i spójności działań obronnych, do których przeznaczone są wojska amerykańskie rozmieszczone w tym regionie kontynentu.

W ramach dowództwa w Poznaniu stacjonuje ponad 100 żołnierzy amerykańskich oraz kilkadziesiąt jednostek sprzętu. Strona polska zapewniła Amerykanom niezbędną infrastrukturę i wsparcie. Dowództwo to stanowi pośredni element dowodzenia ponad 6 tysiącami przedstawicieli sił zbrojnych USA prowadzących dwustronne operacje szkoleniowe i wielonarodowe ćwiczenia w tej części Europy.

Tekst i zdjęcia: kpt. Krzysztof Płatek

Wizyta delegacji MCE USAREUR w DG RSZ. Fot. kpt. K. Płatek

facebook twitter gplus

close
  • publikuj na facebook
  • publikuj na tweeter
  • publikuj na google plus
Najnowsze - ostatnie wpisy
20 III 2018
Studium oficerskie na poligonie CSWL
Prawie 100 słuchaczy sześciomiesięcznego studium oficerskiego przez trzy tygodnie szkoli się na poligonie Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Biedrusku.
19 III 2018
Osłona transportu morskiego
19 marca z Portu Wojennego w Gdyni wyszła Okrętowa Grupa Zadaniowa (OGZ) złożona z jednostek wchodzących w skład 3 Flotylli Okrętów.
19 III 2018
Aviation Detachment 18-2
W 33 Bazie Lotnictwa Transportowego trwa polsko-amerykańskie szkolenie lotnicze oraz spadochronowe w ramach rotacji Aviation Detachment 18-2.
19 III 2018
Komunikat – Media Day AvDet
23 marca na terenie powidzkiego lotniska odbędzie się Dzień otwarty dla mediów w ramach polsko-amerykańskiego szkolenia Aviation Detachment 18-2.
3 Flotylla Okrętów
Szkolenie ogniowe przeciwlotników z Marynarki Wojennej.
Zimowe szkolenie poligonowe 18 Białostockiego Pułku Rozpoznawczego.
Strzelania AHS Krab
NATO Tiger Meet 2018
100-lecie Lotnictwa Wojskowego
100-lecie Marynarki Wojennej
Ostatnie opuszczenie bandery na ORP Kondor