..:: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych :: Aktualności / Najnowsze - Narodowe Święto Niepodległości w garnizonach ::..
10 XI 2017

Narodowe Święto Niepodległości w garnizonach

  • pobierz pdf
  • drukuj
  • zmniejsz czcionkę
  • rozmiar pierwotny
  • powiększ czcionkę
W tym roku przypada 99. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji we wszystkich garnizonach odbyły się uroczyste obchody, upamiętniające ten niezwykły czas.
zdjęcie - Narodowe Święto Niepodległości w garnizonach
Apel z okazji Narodowego Święta Niepodległości w DGRSZ.

We wszystkich garnizonach żołnierze wraz z rodzinami uczestniczyli w szeregu przedsięwzięć organizowanych dla uczczenia Święta Niepodległości oddając hołd poległym za ojczyznę.

Zdjęcia z uroczystości w DG RSZ: Mirosław C. Wójtowicz

 

11 DKPanc

11-ego listopada, 99 lat temu Polska powróciła na mapę Europy, dla nas Polaków to data szczególna, to nie tylko moment odzyskania niepodległości po okresie zaborów, ale symbol miłości Ojczyzny i niezłomności, walki o wolność, wiary i zwycięstwa.

Na pamiątkę tych dni, w całym kraju obchodzone jest Święto Niepodległości. Wraz z mieszkańcami wielu polskich miastach również żołnierze Czarnej Dywizji oddają cześć bohaterom walczącym o suwerenną i niepodległą Polskę.
„Oto po 123 latach niewoli odrodziło się Państwo Polskie. Piłsudski, Dmowski, Paderewski, Daszyński, Witos, Korfanty – wszystkie główne nurty polskiej polityki zjednoczyły się dla niepodległości”. – przypominał generał brygady Stanisław Czosnek, dowódca 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej (11LDKPanc).

Narodowe Święto Niepodległości to najważniejsze polskie święto państwowe. Cały Naród świętuje dzień, kiedy to Polska odrodziła się z niewoli.

„W dziejach narodów są chwile szczególnie ważne, które trwale zapisują się w ludzkiej pamięci. Dla nas Polaków, takim przełomowym momentem jest dzień 11 listopada 1918 roku”. – przypominał również gen. Czosnek.

W czasie obchodów Niepodległości w wielu polskich miastach odbywają się uroczystości patriotyczne, akademie, spotkania, wieczornice, inscenizacje historyczne, parady, pokazy oraz uroczyste apele, a w kościołach odprawiane są msze święte w intencji Narodu i Ojczyzny.

Nie inaczej było również i w tym roku. Żołnierze Czarnej Dywizji świętowali wespół z mieszkańcami blisko 30 miejscowości Ziemi Lubuskiej, Dolnego Śląska i Wielkopolski, miedzy innymi: Lubina, Gorzowa Wlkp., Żagania, Kliczkowa, Małomic, Legnicy, Mieroszowa, Nowej Soli, Żar, Świebodzina, Gubina, Międzyrzecza, Sulęcina, Zielonej Góry, Czerwieńska, Rydzyna, Wschowy, Kościana, Gostynia, Nowej Wsi, Polkowic, Bolesławca, Kożuchowa oraz Szprotawy.

Najważniejszą areną rocznicowych wydarzeń były, odbywające się w stolicy Ziemi Lubuskiej – Gorzowie Wlkp. wojewódzkie obchody Narodowego Dnia Niepodległości. W uroczystościach tych wziął udział dowódca Czarnej Dywizji, gen. bryg. Stanisław Czosnek.

„Dzisiaj składamy hołd wszystkim, którzy przyczynili się do odrodzenia Państwa Polskiego. Dbajmy o to, żeby wartości przekazywane młodemu pokoleniu, stały na straży godności naszego Narodu, naszej historii, kultury i dziedzictwa naszych ojców. Świętując ten dzień bądźmy dumni z naszej Ojczyzny, bądźmy dumni, że jesteśmy Polakami!”. – mówił w swym przemówieniu gen. Czosnek.

Dalej w tym samym przemówieniu gen. Czosnek odniósł się do słów pierwszego Naczelnika: „Józef Piłsudski już wtedy zauważył, że wolność nie jest nam dana raz na zawsze, aby ją zachować, państwo powinno być silne nie tylko poprzez Siły Zbrojne, potencjał gospodarczy, ale przede wszystkim poprzez pamięć o przeszłości, dzięki której Naród buduje swoją  tożsamość i wspólnotę”.

W Gorzowie oprócz uroczystego apelu jak co roku zorganizowano pokaz sprzętu wojskowego. Wielkim zainteresowaniem publiczności cieszyły się tradycyjnie czołg Leopard 2A5, ale można było zobaczyć także kołowe transportery opancerzone KTO Rosomak w wersji bojowej oraz wozy ewakuacji medycznej, wyrzutnie rakiet WR-40 LANGUSTA, 23mm przeciwlotniczy zestaw artyleryjsko-rakietowy ZUR 23-2KG, specjalistyczny pojazd saperski TOPOLA, Quad ARCTICA, wyposażenie drużyny zmotoryzowanej z bronią i wiele innych. Wojskowi kucharze przygotowali do degustacji wojskową grochówkę.

Rocznicowe uroczystości odbyły się również w pancernej stolicy polski, Żaganiu. Najpierw w kościele parafialnym pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny odprawiona została msza święta w intencji Ojczyzny. Zaś tuż po niej na pobliskim placu przy pomniku Zesłańców Sybiru miał miejsce uroczysty apel pamięci.

Ponadto w Żaganiu, ta ważna rocznica została uczczona w sposób sportowy, kolejną już szóstą edycją „Biegu Niepodległości”. Tegoroczny niepodległościowy bieg zgromadził na starcie ponad 1300 biegaczy i była to największa impreza biegowa w naszym regionie. Wśród startujących nie zabrakło żołnierzy Czarnej Dywizji, ale również żołnierzy amerykańskich z 2. Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej z ich dowódcą pułkownik Davidem W. Gardnerem na czele. Tuż przed startem do biegu na płytę stadionu Arena w Żaganiu, przy gromkim aplauzie i brawach, weterani misji stabilizacyjnych i pokojowych wnieśli białoczerwoną flagę dając tym samym znak do rozpoczęcia biegu.

Wyjątkowo i uroczyście Narodowe Święto Niepodległości obchodzili również  mieszkańcy Lubina, gdzie zorganizowano mszę świętą, a po niej uroczysty apel pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego. Ogromnym zainteresowaniem cieszył się zorganizowany pod znakiem husarskiego skrzydła pokaz sprzętu wojskowego, który zgromadził rzesze sympatyków wojska i pasjonatów militariów.

Tekst: mjr Artur Pinkowski
Foto: por. Krzysztof Gonera, st.chor. Rafał Mniedło, st.szer. Łukasz Kermel

 

10BKPanc

Żołnierze 10 Brygady Kawalerii Pancernej (10BKPanc) spotkali się w piątek, 10 listopada 2017 roku na Placu Garnizonowym, aby wspólnie uczcić wydarzenia, które miały miejsce dziewięćdziesiąt dziewięć lat temu.

Uroczysty apel rozpoczął się od złożenia meldunku dowódcy 10BKPanc pułkownikowi dyplomowanemu doktorowi Dariuszowi Parylakowi przez zastępcę dowódcy pancernej brygady, pułkownika Zbigniewa Śliżewskiego. Po dokonaniu przeglądu pododdziałów, zgromadzonych na Palcu Garnizonowym, rozbrzmiały dźwięki Hymnu Państwowego. Podczas, gdy z ust pancerniaków wydobywały się słowa kolejnych zwrotek, poczet flagowy dokonał podniesienia Flagi Państwowej. Każdy żołnierz z dumą obserwował biało – czerwone barwy, które powoli wznosiły się na maszt. Z piersi żołnierzy wydobywał się głośny śpiew Mazurka Dąbrowskiego.

Po przywitaniu wszystkich zgromadzonych odczytany został rozkaz o mianowaniu żołnierzy. Liczna grupa pancerniaków, w tym bardzo ważnym dla każdego patrioty dniu, otrzymała awanse na wyższe stopnie wojskowe:

- piętnastu oficerów
- pięćdziesięciu dziewięciu podoficerów
- trzydziestu czterech szeregowych na stopień starszego szeregowego
- osiemnastu szeregowych na pierwszy stopień podoficerski.

Dwóch podoficerów ze świętoszowskiej brygady za nienaganną służbę w Polskim Kontyngencie Wojskowym otrzymało odznaczenie – Gwiazda Afganistanu. Ponadto dwoje pracowników cywilnych Resortu Obrony Narodowej z pancernej brygady otrzymało medale Siły Zbrojne w Służbie Ojczyźnie, jeden złoty i jeden brązowy.

Po wręczeniu aktów mianowania oraz medali i odznaczeń głos zabrał dowódca 10BKPanc. Pułkownik dyplomowany doktor Dariusz Parylak zwrócił się do zebranych słowami – Dzisiaj jest szczególny dzień i pomimo tego, że towarzyszy mu jesienna, dżdżysta i ponura aura, to jest to dzień wesoły. Dziewięćdziesiąt dziewięć lat temu Nasz kraj odzyskał niepodległość po stu dwudziestu trzech latach niewoli. Właśnie dlatego spotykamy się na uroczystym apelu z okazji 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.Dzisiaj cieszymy się wolnością, pamiętając o tych, którzy o nią walczyli.

Składając hołd naszym przodkom za najcenniejszy dar, jakim jest wolność, pamiętajmy, że powinnością nas wszystkich jest zachowanie jej dla pomyślności obecnych i przyszłych pokoleń.

Chylimy czoła przed wszystkimi bohaterami tamtych wydarzeń. Dziękujemy za ofiarę i trud kilku pokoleń naszych rodaków. Marszałek Piłsudski mówił tak: „Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości.”  My dzisiaj zebraliśmy się tutaj właśnie po to, żeby uszanować przeszłość, odłożyć ją w czasie poprzez teraźniejszość i wysłać wiadomość do wszystkich, aby kultywowali tą tradycję w przyszłości.

Dowódca świętoszowskiej brygady zwrócił się także do żołnierzy amerykańskich, którzy wspólnie z pancerniakami ze Świętoszowa stali w szeregu na uroczystym apelu - 11 listopada 1918 roku, po stu dwudziestu trzech latach niewoli, Polska odzyskała niepodległość. Dziękujemy za ofiarę i trud kilku pokoleń naszych rodaków. Był to także wysiłek, jaki włożyli żołnierze oraz ówczesny prezydent Stanów Zjednoczonych, który osobiście zaangażował się w sprawę Polski.

8 stycznia 1918 roku, podczas I wojny światowej, prezydent Stanów Zjednoczonych Thomas Woodrow Wilson przedstawił Kongresowi program pokojowy, przedstawiający zasady powojennego ładu. Program, nazywany Czternastoma Punktami, w trzynastym punkcie dotyczył Polski. Jesteśmy Wam bardzo wdzięczni za okazaną pomoc i wsparcie, zarówno podczas I Wojny Światowej, II Wojny Światowej, jak również w 1989 roku. Dziękujemy za Wasz wysiłek. Postawa Rządu Stanów Zjednoczonych przyczyniła się do odzyskania niepodległości 99 lat temu, a ostatecznie po wielu latach wspólnie znaleźliśmy się w strukturach NATO. Szczególna satysfakcję budzi fakt, że dzisiaj stoimy tutaj w jednym szeregu i możemy razem z Wami obchodzić ten niezwykle ważny dla Nas dzień.

Uroczysty apel zakończyło odśpiewanie Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego oraz defilada pododdziałów.

Podniosłą atmosferę tego dnia dopełniło spotkanie w Klubie Wojskowym na koncercie z okazji Święta Niepodległości. Żołnierze z 10BKPanc oraz pracownicy Resortu Obrony Narodowej z pancernej brygady wspólnie wysłuchali występu artystów scen operowych z Łodzi i z Wrocławia. Wykonawcy zaśpiewali najpiękniejsze pieśni, które prawie sto lat temu zostały skomponowane po to, aby motywować i zagrzewać żołnierzy do walki o wolną Polskę. Dla zgromadzonych była to swoista lekcja historii, podczas której mieli okazję wspomnieć wydarzenia, które na stała zapisały się na kartach historii Polski. Czas koncertu był to czas na chwilę refleksji i zastanowienia się nad dziejami naszej Ojczyzny.

Tekst: kpt. Katarzyna Sawicka
Zdjęcia: kpt. Katarzyna Sawicka, szer. Natalia Wawrzyniak

 

12 SDZ

W przeddzień Narodowego Święta Niepodległości, w Dowództwie 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej, na sali ceremonialnej miał miejsce uroczysty apel, w którym uczestniczyli żołnierze i pracownicy wojska.

10 listopada w Dowództwie 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej, podczas uroczystego apelu Dowódca 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej, generał dywizji Rajmund T. Andrzejczak wręczył akty mianowania na wyższy stopień wojskowy oraz przyznane wyróżnienia. Awanse odebrali: na stopień starszego chorążego sztabowego - starszy chorąży Paweł Kęszka, na stopień młodszego chorążego - starszy sierżant Kazimierz Jamroziński. Honorową bronią białą - kordzikiem - zostali uhonorowani ppłk Józef Nowak i ppłk Artur Standio a odznakę tytułu honorowego Zasłużony Żołnierz RP III stopnia otrzymał mjr Mariusz Lewczuk.

Składając gratulacje wyróżnionym żołnierzom dowództwa generał Andrzejczak podkreślił, że dzięki wzorowej służbie i pracy oraz intensywnemu szkoleniu kadra i pracownicy wojska Dowództwa Dywizji skutecznie i na coraz wyższym poziomie realizują swoje zadania.

Odnosząc się do przypadającego 11 listopada Narodowego Święta Niepodległości zaznaczył, jak ważne dla tożsamości narodowej i świadomości kolejnych pokoleń Polaków jest kultywowanie postaw patriotycznych. Na zakończenie złożył kadrze i pracownikom wojska życzenia kolejnych sukcesów w służbie i pracy oraz uczczenia w gronie najbliższych i znajomych tak ważnego w historii naszego narodu święta.

11 listopada br. o godzinie 9.00, obchody Narodowego Święta Niepodległości zainaugurowała msza w intencji Ojczyzny celebrowana  w Bazylice Archikatedralnej. Podniosłość atmosfery tego wydarzenia potęgowała obecność wojskowej asysty honorowej oraz oprawa muzyczna w wykonaniu Orkiestry Wojskowej ze Szczecina.

Następnie o godzinie 11.00 w centralnym punkcie miasta na Placu Szarych Szeregów przy popiersiu Marszałka Józefa Piłsudskiego odbyła się uroczystość patriotyczna z udziałem kompanii honorowej, którą wystawił 12 batalion dowodzenia Ułanów Podolskich i orkiestry wojskowej Garnizonu Szczecin. Wśród zaproszonych gości znaleźli się przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych, delegacje służb mundurowych i instytucji garnizonowych,  organizacje kombatanckie i społeczne. Jak co roku, dopisali mieszkańcy miasta, przybywając w miejsce uroczystości całymi rodzinami. Niepodległościowy Apel Pamięci i salwa honorowa pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego, to już tradycja obchodów listopadowego święta w naszym mieście. Tradycyjnie również, złożono wiązanki kwiatów i zapłonęły znicze jako symbol pamięci i wdzięczności bohaterom 1918 r.

Tekst i zdjęcia: st.chor. Artur Walento

 

11 Pułku Artylerii

10 listopada 2017 roku, w przeddzień rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości, w garnizonie Węgorzewo odbył się Uroczysty Apel z okazji  Narodowego Święta Niepodległości.

Właśnie tego dnia Dowódca 11 Mazurskiego Pułku Artylerii płk dypl. Jacek Wera wręczył akty mianowań na kolejne, wyższe stopnie wojskowe dla podoficerów i szeregowych. Oficerowie akty mianowania odbiorą w dniu 11.11.2017 r. podczas centralnych obchodów uroczystości w Warszawie. Łącznie awanse otrzymało 7 oficerów, 30 podoficerów i 50 szeregowych.

Zbiórka była również okazją do wręczenia wyróżnień za osiągnięcia w konkursach o tytuły „Mistrza Taktyki” oraz „Mistrza Metodyki”.

Dowódca Pułku pogratulował wysokich wyników finalistom konkursów, którym przyznał nagrody uznaniowe oraz wręczył listy gratulacyjne. Pułkownik Wera podkreślił, iż awanse na wyższy stopień wojskowy oraz osiągnięcia żołnierzy i pracowników Pułku odzwierciedlają zaangażowanie, poświęcenie i trud wkładany w wypełnianie codziennych obowiązków. Swoje przemówieniu zakończył cytując słowa patrona 11 Mazurskiego Pułku Artylerii generała Józefa Bema „… Naszym wspólnym świętym obowiązkiem jest abyśmy okoliczności na korzyść sprawy polskiej obracali i zwichnąć jej nie dali ….”

Kulminacyjnym momentem uroczystości było uczczenie pamięci uczestników walk o wolność i suwerenność Polski poprzez odczytanie Niepodległościowego Apelu Pamięci, po którym kompania honorowa wystawiona przez dywizjon dowodzenia pod dowództwem por. Jakuba Żak oddała salwę honorową.

Tekst: kpt. Rafał Ługiewicz;
Zdjęcia: st. chor. Sebastian Erbetowski.

 

21 BSP

W centrum Rzeszowa przy pomniku płk Leopolda Lisa Kuli odbyły się wojewódzkie uroczystości z okazji 99. rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Wojskową asystę honorową wystawili żołnierze garnizonu, strzelcy i służby mundurowe.

Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 10.00 Mszą Święta w intencji Ojczyzny, odprawiona w kościele „Farnym” w Rzeszowie. Dalsze uroczystości z udziałem wojskowej asysty honorowej, wystawionej jak zawsze przez 21 Brygadę Strzelców Podhalańskich, 3 Podkarpacką Brygadę Obrony Terytorialnej, Państwową Straż Pożarną, Policję, Służbę Więzienną, harcerzy oraz Związek Strzelecki „Strzelec”, odbyły się w centrum miasta pod Pomnikiem płk Leopolda Lisa-Kuli.

W Apelu, obok żołnierzy na czele z dowódcą podhalańczyków płk Ryszardem Pietrasem oraz przedstawicieli służb mundurowych udział wzięli parlamentarzyści, władze wojewódzkie, władze Miasta Rzeszowa, grupy rekonstrukcji, kombatanci, młodzież z organizacji proobronnych i bardzo licznie przybyli mieszkańcy Rzeszowa.

W czasie obchodów, wręczono odznaczenia oraz nominacje na kolejne stopnie wojskowe. Wystąpienia okolicznościowe wygłosili: Wojewoda Podkarpacki Ewa Leniart oraz Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl.

Następnie, Apel Pamięci odczytał porucznik Szczepan Pietraszek, a zgromadzeni usłyszeli salwę honorową, strzeloną przez pododdział, który wystawił 1 Batalion Strzelców Podhalańskich. Uroczystość zakończyła się złożeniem wieńców przed pomnikiem płk Leopolda Lisa Kuli i wspólną defiladą służb mundurowych oraz strzelców, harcerzy i grup rekonstrukcyjnych. Dodatkową atrakcją był udział w defiladzie kawalerzystów 20 Pułku Ułanów, których zaprezentowało stowarzyszenie Konnej Straży Ochrony Przyrody i Tradycji.

Podhalańczycy wzięli udział w obchodach Święta Niepodległości nie tylko w Rzeszowie, ale także we wszystkich swoich garnizonach i wielu miejscowościach na terenie Podkarpacia, jak i Dolnego Śląska.

Tekst i zdjęcia: kpt. Konrad Radzik

 

18pr

W piątek 10 listopada 2017 r. o godz. 10.00 na placu apelowym 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego odbyła się uroczysta zbiórka z okazji  99 rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę.

W uroczystości  wzięli  udział żołnierze i pracownicy RON z 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego i z 25. Wojskowego Oddziału Gospodarczego. Dowódca Garnizonu Białystok /Dowódca 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego płk dypl. Marcin Frączek podczas  przemówienia przypomniał o wieloletnim trudzie pięciu pokoleń  Polaków na rzecz Odzyskania Niepodległości.Natomiast Komendant 25 WOG ppłk Krzysztof Lenkiewicz przywołał niepodległościowe tradycje polskie. Obaj Dowódcy złożyli swoim podwładnym serdeczne życzenia z okazji Rocznicy Odzyskania Niepodległości, wręczyli awanse, odznaczenia resortowe i nagrody. Uroczystość zakończyła się defiladą.

Tekst i zdjęcia: Andrzej Wilkiel

 

2 psap

W piątek, 10 listopada 2017 r., przy pomniku Obrońców Modlina i Kazunia w Kazuniu Nowym odbyły się uroczystości związane z 99. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości.

Uroczystości rozpoczęły się pod pomnikiem Obrońców Modlina i Kazunia od przywitania wszystkich przybyłych do Kazunia gości. Po przywitaniu się dowódcy 2 Pułku Saperów ze sztandarem wojskowym oraz odegraniu i odśpiewaniu Hymnu Państwowego rozpoczęła się polowa msza święta w intencji Ojczyzny koncelebrowana przez ks. kap. Łukasza Korpaka. Po nabożeństwie dowódca pułku oraz wójt Gminy Czosnów wygłosili przemówienia okolicznościowe.

„Nosząc mundur żołnierza polskiego staliśmy się spadkobiercami dokonań tych wszystkich, którzy walczyli o niepodległość Polski, którzy swą walką i niejednokrotnie śmiercią dokumentowali wielkie cnoty żołnierskie i umiłowanie ojczystej ziemi” – powiedział swoim wystąpieniu pułkownik Artur Gruszczyk.

Po przemówieniach odczytany został Apel Pamięci oraz oddano salwę honorową. Chwilę później dowódca pułku oraz zaproszeni goście złożyli wiązanki i kwiaty pod pomnikiem, a wojskowy trębacz odegrał „Spij kolego”. Odprowadzenie sztandaru zakończyło uroczystości w Kazuniu Nowym.

Organizatorem piątkowych uroczystości przed pomnikiem Obrońców Modlina i Kazunia był dowódca 2 Mazowieckiego Pułku Saperów oraz wójt Gminy Czosnów.

Tekst: kpt. Przemysław Lipczyński
Zdjęcia: Michał Dudek

 

3 SLTr

Na powidzkim lotnisku odbyły się uroczyste obchody Narodowego Święta Niepodległości.

W uroczystości uczestniczyli Dowódcy 3. Skrzydła Lotnictwa Transportowego (3.SLTr) oraz 33. Bazy Lotnictwa Transportowego (33. BLTr), żołnierze i pracownicy resortu obrony narodowej, a także licznie zgromadzeni goście.

Uroczysty apel był okazją do radosnego świętowania dziewięćdziesiątej dziewiątej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Podczas obchodów zorganizowanych przy udziale wojskowej asysty honorowej, dowódca 3.SLTr pułkownik pilot Krzysztof Walczak oraz dowódca 33. BLTr pułkownik pilot Grzegorz Kołodziejczyk wręczyli żołnierzom i pracownikom medale i odznaczenia, a także akty mianowania na kolejne stopnie wojskowe oraz wyróżnienia.

„Dzień 11 listopada to dzień, nazwany przez historyków „cudem niepodległości”, przypomina o męstwie i poświęceniu naszego narodu (…). W tym szczególnym, radosnym dniu serdecznie dziękuję za zaangażowanie, wkład pracy oraz rzetelne wykonywanie powierzonych zadań dla dobra Ojczyzny. Dziękuję za codzienną odpowiedzialną służbę, wymagającą nie tylko wysokich kwalifikacji, ale także odwagi i wielu wyrzeczeń” – mówił do zgromadzonych na uroczystości dowódca Skrzydła – pułkownik pilot Krzysztof Walczak.

Apel zakończył się defiladą pododdziałów, w którym oprócz pododdziału honorowego ze sztandarem Dowództwa 3.SLTr oraz pododdziałów 33.BLTr udział wzięła kolumna wojsk amerykańskich stacjonujących w Powidzu. Po apelu żołnierze, pracownicy i zaproszeni goście wysłuchali koncertu okolicznościowego w wykonaniu zespołu Unobtainum.
Dzisiejsza uroczystość zainaugurowała obchody Święta Niepodległości, w których przez cały weekend będą uczestniczyli żołnierze garnizonu Powidz. W tym roku uświetnią uroczystości organizowane przez zaprzyjaźnione władze samorządowe w Koninie, Ślesinie, Słupcy, Łężcu, Witkowie, Powidzu oraz Starym Mieście.

Tekst: kpt. Martyna Fedro-Samojedny
Zdjęcia: Luiza Wawrzyniak-Kozera

 

CSWL

10 listopada 2017 roku w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu odbyła się uroczysta zbiórka z okazji zbliżającej się kolejnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Uroczystość rozpoczęła się złożeniem meldunku  Komendanta Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych pułkownikowi Piotrowi Kriese. Po meldunku wciągnięto na maszt flagę państwową.

Podczas uroczystości przypomniano wydarzenia sprzed 99 laty wspominając tym samym ich znaczenie dla Narodu Polskiego. Ranga tamtych czasów pozostaje w pamięci kolejnych pokoleń. Kultywowana przez potomnych dodaje nam wiary i ducha patriotyzmu. Zobowiązuje do troski o umacnianie niepodległego państwa polskiego.

Świadkami tego podniosłego spotkania byli żołnierze i pracownicy Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych. Uroczyste przemówienie wygłosił pułkownik Piotr Kriese. W swojej wypowiedzi podkreślił zaszczytną funkcję żołnierza. – „Święto Niepodległości to dla zajmujących się obronnością dzień szczególny, bo przecież tak ważne dla żołnierza są słowa: wolność i niepodległość” – powiedział pułkownik Kriese. Przybliżono rys historyczny Narodowego Święta Niepodległości. Przypomniano, że momentem przełomowym było podpisanie 11 listopada 1918 roku przez Niemcy rozejmu w lasku pod Compiègne niedaleko Paryża. Był to ważny moment nie tylko dla Polski, ale dla całej Europy. Wojnę przegrali wszyscy trzej zaborcy, a po 123 latach niewoli możliwe stało się odrodzenie państwa polskiego.

Uroczystość była także okazją do wręczenia awansów i wyróżnień dla żołnierzy Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych, którzy w sposób wzorowy wypełniali swoje obowiązki oraz uzyskiwali wysokie wyniki w wykonywaniu zadań służbowych..
Ostatnim akcentem uroczystości była defilada pododdziałów Centrum. Po uroczystości na placu Klub CSWL zorganizował Poranek Niepodległościowy.

Natomiast 11 listopada Wojewoda Wielkopolski Zbigniew Hoffmann był głównym organizatorem uroczystości wojewódzkich z okazji Narodowego Święta Niepodległości, które odbyły się  w Poznaniu.

Obchody rozpoczęły się złożeniem kwiatów pod Pomnikami Powstańców Wielkopolskich oraz 15. Pułku Ułanów Poznańskich oraz tablicami Marszałka Józefa Piłsudskiego, Ignacego Paderewskiego oraz  Franciszka Ratajczaka. W czasie uroczystości na Placu Wolności w Poznaniu przypomniano wydarzenia, które spowodowały, że po 123 latach rozbiorów Naród Polski odzyskał niepodległy byt państwowy.

W przemówieniu okolicznościowym Wojewoda Wielkopolski  nawiązał do genezy rocznicy oraz jej uwarunkowań politycznych i militarnych, a także roli mieszkańców Wielkopolski w odzyskaniu niepodległości. Uczestnicy uroczystości i widzowie podziwiali program artystyczny zaprezentowany przez Grupę Rekonstrukcji Historycznej 7 Dywizjony Artylerii Konnej. Następnie odbyła się defilada uczestniczących w uroczystości pododdziałów wszystkich formacji mundurowych z terenu Wielkopolski. Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych reprezentował pododdział honorowy z Szkoły Podoficerskiej Wojsk Lądowych oraz pododdział towarzyszący.

Tekst: kpt. Janusz Jarmużek
Zdjęcia: Dorota Bogdanowicz

 

LITPOLUKRBRIG

11 listopada 2017 roku, na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych - Dęba, uczestnicy międzynarodowego ćwiczenia pod kryptonimem Maple Arch-17, wzięli udział w ceremonii z okazji 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

W trakcie uroczystości oficerowie i podoficerowie z Kanady, Litwy i Ukrainy złożyli partnerom z Polski życzenia i wyrazy szacunku.

„Obchodząc Narodowe Święto Niepodległości jesteśmy zaszczyceni, że możemy  świętować wraz z przedstawicielami innych państw sojuszniczych, którzy szanują naszą tradycję i oddają z nami cześć poległym za niepodległość Ojczyzny” - wspomniał pułkownik Zenon Brzuszko, dowódca Litewsko-Polsko-Ukraińskiej Brygady imienia Hetmana Wielkiego Konstantyna Ostrogskiego.

Podczas ceremonii wyróżniono zasłużonych polskich żołnierzy z Dowództwa Wielonarodowej Brygady.

Tekst i zdjęcia: Oleksandr Gain

 

PKW Rumunia

W piątek, 10 listopada 2017 r. żołnierze I zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Rumunii obchodzili 99. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Uroczystości rozpoczęły się od złożenia wieńca z biało-czerwonymi kwiatami pod tablicą upamiętniającą pobyt prezydenta Ignacego Mościckiego w Craiovej. Prezydent Mościcki przebywał w tym mieście w listopadzie i grudniu 1939 roku - „Cieszę, że Narodowe Święto Niepodległości możemy obchodzić tu, gdzie wypełniamy naszą misję NATO, w Rumunii, na tej przyjaznej ziemi, wśród ludzi, którzy zawsze nam okazywali wielkoduszne i gościnne serce. Rozpoczynając ten szczególny dzień, udaliśmy się pod tablicę upamiętniającą pobyt w Craiovej podczas II wojny światowej, polskiego prezydenta Ignacego Mościckiego. Chcieliśmy w ten sposób pokazać że wiemy i pamiętamy jaką pomoc polscy żołnierze i ludność cywilna otrzymali podczas wędrówki ku Niepodległej Polsce” - powiedział dowódca kontyngentu mjr Paweł Cupa.

Następnie, w katolickiej parafii pw. Wszystkich Świętych odprawiona została Msza św. w intencji Ojczyzny, której przewodniczył kapelan kontyngentu ks. mjr Tomasz Krawczyk. Liturgię rozpoczęło wspólne odśpiewanie pieśni „Bogurodzica”. We Mszy św. uczestniczył dowódca kontyngentu, kadra dowódcza, żołnierze i pracownicy tworzący I zmianę PKW w Rumuni, jak również żołnierze z Dowództwa Międzynarodowej Brygady Południe Wschód i rumuńskiego 26. batalionu piechoty.

„Bogurodzica Dziewica, Bogiem sławiena Maryja”. Słowa tej pieśni, jedne z najstarszych, jakie zapisano w naszym ojczystym języku, płyną ku nam stale z odległych stuleci. Tak prosili nasi przodkowie, tak śpiewało ją polskie rycerstwo i tak też czynimy my, rozpoczynając modlitwą obchody Święta Niepodległości. Takiej postawy świadectwa i takiej wiary uczył nas św. Jan Paweł II, syn oficera Wojska Polskiego. Na wspólną modlitwę w intencji naszej Ojczyzny, przynosimy dziś do tej świątyni relikwię, cząstkę krwi św. Jana Pawła II, w której jak w soczewce ogniskuje się historia naszego Narodu. Tego kim jesteśmy jako chrześcijanie i tego po co tu, w Rumunii jesteśmy dziś, jako polscy żołnierze w ramach międzynarodowej misji NATO. Przez wstawiennictwo św. Jana Pawła II, który całe swoje życie zawierzył „Bogurodzicy Dziewicy, Bogiem sławienej Maryi” zawierzam razem z Wami naszą Ojczyznę, naszą Matkę, Polskę” - powiedział ks. kapelan.

W wygłoszonej homilii ks. Krawczyk nawiązał do glorii oręża polskiego oraz siły ducha narodu, która towarzyszy współczesnym żołnierzom a także zachęcał do utrwalania zasady jedności i wzajemnej współpracy. - „Obchodzona dziś 99. rocznica odzyskania niepodległości przypomina nam, że tylko wspólne, zgodne działania mogą przynieść wspaniałe owoce. Żołnierz ofiarował krew, artysta, dyplomata i uczony położyli na ołtarzu Ojczyzny swoje talenty, pozostali ofiarowali pracę i poświęcenie” - powiedział.

Bezpośrednio po Mszy św. wszyscy spotkali się na uroczystym apelu w centralnej części miasta na placu Mihai Viteazul, w którym razem z polskimi żołnierzami uczestniczyli rumuńscy żołnierze z 26. batalionu piechoty oraz zaproszeni goście. Wagę obchodów podkreśliła obecność przybyłych gości, obecni byli m.in.: Ambasador RP Marcin Wilczek, Attache Obrony płk Tomasz Domański, Dowódca 2. Dywizji Piechoty gen. bryg. Gheorghita Vlad, zastępca Dowódcy Międzynarodowej Dywizji Południe-Wschód gen. bryg. Thomas Carden, władze administracyjne Okręgu Dolj i miasta Craiova, przedstawiciele Żandarmerii, Policji, Straży Pożarnej oraz dowódcy jednostek i szkolnictwa wojskowego garnizonu. Oprawę muzyczną uroczystości zapewniła rumuńska Orkiestra Wojskowa z garnizonu Craiova.

W wygłoszonym przemówieniu mjr Paweł Cupa powiedział, że Dzień Niepodległości to święto całego Narodu Polskiego mogącego żyć w bezpiecznym kraju, posiadającego ustabilizowaną pozycję oraz będącego członkiem najpotężniejszego sojuszu obronnego na świecie - NATO. - „Przypomnieli nam o tym, przed miesiącem, obecni tu w Craiovei, Jens Stoltenberg  - Sekretarz Generalny NATO i Klaus Iohannis - Prezydent Rumunii, gdzie podczas spotkania z żołnierzami Wielonarodowej Brygady Południe-Wschód, padły słowa: „NATO jest tutaj, NATO jest silne i NATO jest zjednoczone. Musicie pamiętać, że jesteście częścią większego wysiłku. NATO jest transatlantyckim sojuszem utworzonym by służyć pokojowi i bezpieczeństwu” - dodał dowódca kontyngentu.

Następnie odczytano rozkazy o odznaczeniach i wyróżnieniach. W tym dniu trzech żołnierzy I zmiany PKW Rumunia zostało odznaczonych medalem nadanym przez Szefa Sztabu Generalnego Rumunii.

Po wręczeniu odznaczeń, wyróżnień i listów gratulacyjnych głos zabrał Marcin Wilczek, Ambasador RP w Rumunii. - „Dzisiejsze Święto Niepodległości przypomina wszystkim Polakom, że państwo polskie po 700 latach istnienia, przestało istnieć, że przez 123 lata Polski nie było na mapach Europy. Dopiero wysiłek pokoleń Polaków, przelana krew w powstaniach pozwoliły odzyskać utraconą suwerenność. Jako żołnierze kontyngentu sprawujecie służbę dla Polski, dla naszych sojuszników i dla pokoju na świecie. Polscy żołnierze, na tej gościnnej ziemi rumuńskiej zawsze znajdowali przyjaźń i serdeczne przyjęcie” - powiedział.

- „To dla mnie zaszczyt i duma, że rumuńskie siły lądowe uczestniczą dzisiaj z Wami w obchodach Narodowego Święta Niepodległości, tutaj w Krajowej, w nowym domu Polskich Żołnierzy, w pełni oddanych obronie naszych wspólnych wartości oraz sposobu życia” - powiedział gen. bryg. Gheorghita Vlad, Dowódca 2. Dywizji Piechoty.

- „Rozumiemy znaczenie odbudowy Drugiej Rzeczypospolitej, ponieważ niecałe dwa tygodnie później także Rumunia zdobyła niepodległość. Po długiej walce, dwa wspaniałe narody spełniły swoje odwieczne marzenie o niepodległości. I tak jak zawsze – zwycięstwo opatrzone jest ceną; to rzecz, o upamiętnianiu której nigdy nie powinniśmy zapominać – o odwadze naszych poległych żołnierzy, na poświęceniu których została zbudowana nasza historia. Dzień 11 listopada jest także dniem dającym nam możliwość złożenia hołdu twórcy Drugiej Rzeczypospolitej, ówczesnej głowie państwa, Józefowi Piłsudskiemu. Nasze dwa narody dzieliły tę samą historię; tak samo walczyliśmy i uzyskaliśmy niepodległość po pierwszej wojnie światowej. Druga wojna światowa ponownie wstrząsnęła naszymi narodami, zmuszając nas do ponownego odkrycia siebie w celu przetrwania jako narody i państwa. Nasi ludzie stanęli na wysokości zadania i wymaganych poświęceń. Skorzystam z okazji do podkreślenia długotrwałej przyjaźni i partnerstwa, które łączą nie tylko Polskę i Rumunię, lecz także nasze siły zbrojne” - powiedział gen. Vlad.

Zwracając się bezpośrednio do polskich żołnierzy gen. Vlad nawiązał do wspólnych ćwiczeń w ramach sojuszu NATO: - „Rok 1989, rok europejskich rewolucji, kiedy zaczynaliśmy naszą drogę ku demokracji, dał nowy początek naszym narodom. Dzisiaj, oprócz bycia członkami NATO i Unii Europejskiej, możemy pokazać całemu światu najsilniejsze więzi skupiające nasze narody. Polska kompania, wchodząca w skład naszego rumuńskiego batalionu, stanowi najsilniejszy i fundamentalny krok podjęty, aby Wielonarodowa Brygada Południowy Wschód była taka jak być powinna, a sojusz urzeczywistni się. Wasza obecność w ramach Tailored Forward Presence („dostosowanej wysuniętej obecności”) jest częścią tego przystosowania, bardzo znaczącego dla naszej wspólnej przyszłości jako sojusznicy NATO i regionalni dostawcy bezpieczeństwa. Nie istnieje większy dowód przyjaźni i interoperacyjności, kiedy mamy, podobnie jak w Polsce, nasze wojsko żyjące i trenujące razem, ulepszające zdolności w celu zapewnienia lepszej ochrony Sojuszu na wschodniej flance. To co w przeszłości wydawało się zbyt wielką przepaścią, wspominając zaledwie barierę językową i odmienny sposób prowadzenia działalności wojskowej, wydaje się dziś nas zbliżać, ponieważ te różnice nadają smak naszym wspólnym przedsięwzięciom. Zacieśnianie naszej współpracy pomoże nam w zbudowaniu fundamentów dla bezpieczniejszego środowiska, w którym będą żyć przyszłe pokolenia. Dlatego też, pozwólcie mi skorzystać z okazji, wyrażając wdzięczność i dziękując wam za waszą pracę, a także waszym rodzinom za wyrozumiałość, wsparcie i poświęcenie. Szczęśliwego Dnia Niepodległości!” - powiedział.

Po przemówieniach odczytano „Niepodległościowy Apel Pamięci” następnie zgodnie z ceremoniałem wojskowym wykonano pieśń reprezentacyjną Wojska Polskiego. Zbiórkę zakończyła wspólna defilada pododdziałów polskich i rumuńskich. Całość uroczystości zabezpieczała Żandarmeria Wojskowa i sekcja medyczna PKW Rumunia.

Po wspólnym, pamiątkowym zdjęciu, nasi goście mieli okazję do zapoznania się ze sprzętem wojskowym będącym na wyposażeniu Polskiego Kontyngentu Wojskowego, na specjalnie przygotowanej wystawie statycznej, gdzie żołnierze udzielali wszelkich informacji dotyczących wyposażenia osobistego, a specjaliści z Kompanii Zmotoryzowanej dzielili się z sojusznikami zaletami używanych pojazdów. Pokaz sprzętu i wyposażenia wojskowego połączony był z programem artystycznym pt. „Droga ku Niepodległej Polsce opowiedziana pieśnią żołnierską”. Program przygotowany był w języku rumuńskim. Na stoisku promocyjnym, każdy z mieszkańców Craiovej mógł się zapoznać z przygotowanymi folderami oraz otrzymać publikacje o Siłach Zbrojnych RP.

Po oficjalnej części uroczystości mjr Paweł Cupa zaprosił wszystkich gości i żołnierzy na tradycyjny polski, żołnierski posiłek. Na stołach w polskiej bazie znalazły się polskie dania i przysmaki przygotowane przez żołnierzy z Narodowego Elementu Wsparcia Logistycznego. Tradycyjnie zaserwowano żołnierską grochówkę, która cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród zaproszonych gości.

Tekst: Oficer prasowy PKW Rumunia
Zdjęcia: sierż Patryk Cieliński, szer. Jacek Rok

Apel z okazji Narodowego Święta Niepodległości w DGRSZ.

facebook twitter gplus

close
  • publikuj na facebook
  • publikuj na tweeter
  • publikuj na google plus
Najnowsze - ostatnie wpisy
10 XII 2018
Dragoni i napalm
2 kompania zmechanizowana z 10 Brygady Kawalerii Pancernej, odbyła nietypowe zajęcia z Obrony Przed Bronią Masowego Rażenia. Tematem zajęć była ochrona ...
10 XII 2018
Saperzy w kolejnej akcji
Po raz 240 w tym roku patrol rozminowania nr 1 dowodzony przez st. chor. szt. Henryka Trębasa z 5 Pułku Inżynieryjnego ...
10 XII 2018
Obchody artyleryjskiego święta
7 grudnia na terenie Ośrodka Szkolenia Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu odbyły się obchody Święta Wojsk Rakietowych i Artylerii.
10 XII 2018
Zimowe strzelania z haubic KRAB
Trening Kierowania Ogniem pododdziałów 2 Dywizjonu Artylerii Samobieżnej ze strzelaniem amunicją bojową w ramach badań eksploatacyjno-wojskowych dywizjonowego modułu ogniowego wyposażonego haubice ...
Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej
Morskie szkolenie
MPL Air Show 2018
Saber Strike-18 w Polsce
Święto Wojsk Lądowych
AIR SHOW 2018
Centralne Obchody Święta Wojska Polskiego
Diecezjalne obchody 100 – lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości  w Rokitnie