..:: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych :: Aktualności / Najnowsze - Włoskie święto w Camp Adazi ::..
08 XI 2017

Włoskie święto w Camp Adazi

  • pobierz pdf
  • drukuj
  • zmniejsz czcionkę
  • rozmiar pierwotny
  • powiększ czcionkę
W czwartek, 2 listopada w wojskowej bazie Camp Adazi na Łotwie, rozpoczęły się trzydniowe uroczystości związane z Włoskim Dniem Narodowym.
zdjęcie - Włoskie święto w Camp Adazi
Obchody Włoskiego Dnia Narodowego na Łotwie. Fot.: ppor. M. Zakrzewska

W trakcie trwania  obchodów zorganizowano m.in. uroczysty apel, paradę wojskową oraz zawody sportowe: biegi „Military Competition” i „Relay Race”.

Pierwszego dnia obchodów, została odprawiona msza św. w kaplicy w intencji narodu włoskiego. Następnie wszyscy udali się na plac apelowy, gdzie złożono wieniec pod pomnikiem „Vienotiba Speks” i zapalono pamiątkowe znicze.  

Drugi dzień obchodów zapoczątkował bieg „Military Competition”. Pięcioosobowe reprezentacje poszczególnych kontyngentów, wyposażone były w plecaki o wadze 15 kg, karabinki oraz pistolety wojskowe. Bieg na dystansie 15 km składał się z biegu na orientację, rozkładania i składania broni na czas, ewakuacji rannego z pola walki na odcinku 50 m, czołgania się ze skrzynką amunicji na odległóść 30 m, rzutu granatem oraz strzelania z broni. Po zaciętej rywalizacji, pierwsze miejsce zdobył polski zespół z kompanii czołgów, drużyna z Włoch zajęła drugie miejsce, na trzecim miejscu uplasował się zespół z Kanady.

Ostatni dzień obchodów zapoczątkował „Relay Race” – sztafeta 6x800 m. Pierwsze miejsce zajęła reprezentacja z Hiszpanii. Polscy żołnierze ukończyli sztafetę na drugim miejscu a trzecie miejsce zajęła drużyna z Włoch.

Zakończenie obchodów rozpoczęło się na placu apelowym, gdzie po odegraniu hymnu Włoch oraz przyjęciu meldunku przez dowódcę włoskiego kontyngentu, nastąpiło uroczyste złożenie wieńca pod pomnikiem „Ai Caduti Per La Patria”. Następnie dowódca włoskiego kontyngentu ppłk Antonio D’Angella wspólnie z dowódcą PKW Łotwa mjr. Markiem Potorskim wyróżnili zwycięzców biegów pamiątkowymi medalami. Włoskie święto zakończyło się poczęstunkiem z tradycyjnymi włoskimi potrawami.

********************************

Włoski Dzień Narodowy obchodzony jest 4 listopada, w związku z 99. rocznicą zwycięstwa w I wojnie światowej, kiedy to w 1918 r. siły austriacko-węgierskie zgodziły się na zawieszenie broni, kończąc tym samym wojnę na froncie włoskim.

Tekst i zdjęcia: ppor. Małgorzata Zakrzewska

Obchody Włoskiego Dnia Narodowego na Łotwie. Fot.: ppor. M. Zakrzewska

facebook twitter gplus

close
  • publikuj na facebook
  • publikuj na tweeter
  • publikuj na google plus
Najnowsze - ostatnie wpisy
23 XI 2017
Wizyta delegacji Sił Powietrznych Pakistanu
23 listopada, I zastępca dowódcy generalnego RSZ gen. dyw. pil. Jan Śliwka podjął w Dowództwie Generalnym delegację Sił Powietrznych Pakistanu.
23 XI 2017
Komunikat MON
W związku z rozpowszechnianiem informacji zawartych w korespondencji wewnętrznej Dowództwa Generalnego RSZ informuję, że pismo skierowane do jednostek wojskowych miało na ...
23 XI 2017
Taktyczny sprawdzian artylerzystów
W dniach 20-22 listopada, dowódca 23 Pułku Artylerii przeprowadził z 3 dywizjonem artylerii rakietowej ćwiczenie taktyczno-specjalne pk. Tornado-17.
23 XI 2017
Bojowe strzelania w Orzyszu
Przebywający na szkoleniu poligonowym w Orzyszu 3 dar z 11 Mazurskiego Pułku Artylerii przeprowadził ćwiczenie pk. Pantera-17 z użyciem rakiet bojowych.
DRAGON-17
Ćwiczenie DRAGON-17
Święto
Zawody użyteczno-bojowe
USTKA
Święto Wojsk Obrony Przeciwlotniczej
BALTOPS-17
Zawody Strong Europe Tank Challenge