..:: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych :: Aktualności / Najnowsze - Włoskie święto w Camp Adazi ::..
08 XI 2017

Włoskie święto w Camp Adazi

  • pobierz pdf
  • drukuj
  • zmniejsz czcionkę
  • rozmiar pierwotny
  • powiększ czcionkę
W czwartek, 2 listopada w wojskowej bazie Camp Adazi na Łotwie, rozpoczęły się trzydniowe uroczystości związane z Włoskim Dniem Narodowym.
zdjęcie - Włoskie święto w Camp Adazi
Obchody Włoskiego Dnia Narodowego na Łotwie. Fot.: ppor. M. Zakrzewska

W trakcie trwania  obchodów zorganizowano m.in. uroczysty apel, paradę wojskową oraz zawody sportowe: biegi „Military Competition” i „Relay Race”.

Pierwszego dnia obchodów, została odprawiona msza św. w kaplicy w intencji narodu włoskiego. Następnie wszyscy udali się na plac apelowy, gdzie złożono wieniec pod pomnikiem „Vienotiba Speks” i zapalono pamiątkowe znicze.  

Drugi dzień obchodów zapoczątkował bieg „Military Competition”. Pięcioosobowe reprezentacje poszczególnych kontyngentów, wyposażone były w plecaki o wadze 15 kg, karabinki oraz pistolety wojskowe. Bieg na dystansie 15 km składał się z biegu na orientację, rozkładania i składania broni na czas, ewakuacji rannego z pola walki na odcinku 50 m, czołgania się ze skrzynką amunicji na odległóść 30 m, rzutu granatem oraz strzelania z broni. Po zaciętej rywalizacji, pierwsze miejsce zdobył polski zespół z kompanii czołgów, drużyna z Włoch zajęła drugie miejsce, na trzecim miejscu uplasował się zespół z Kanady.

Ostatni dzień obchodów zapoczątkował „Relay Race” – sztafeta 6x800 m. Pierwsze miejsce zajęła reprezentacja z Hiszpanii. Polscy żołnierze ukończyli sztafetę na drugim miejscu a trzecie miejsce zajęła drużyna z Włoch.

Zakończenie obchodów rozpoczęło się na placu apelowym, gdzie po odegraniu hymnu Włoch oraz przyjęciu meldunku przez dowódcę włoskiego kontyngentu, nastąpiło uroczyste złożenie wieńca pod pomnikiem „Ai Caduti Per La Patria”. Następnie dowódca włoskiego kontyngentu ppłk Antonio D’Angella wspólnie z dowódcą PKW Łotwa mjr. Markiem Potorskim wyróżnili zwycięzców biegów pamiątkowymi medalami. Włoskie święto zakończyło się poczęstunkiem z tradycyjnymi włoskimi potrawami.

********************************

Włoski Dzień Narodowy obchodzony jest 4 listopada, w związku z 99. rocznicą zwycięstwa w I wojnie światowej, kiedy to w 1918 r. siły austriacko-węgierskie zgodziły się na zawieszenie broni, kończąc tym samym wojnę na froncie włoskim.

Tekst i zdjęcia: ppor. Małgorzata Zakrzewska

Obchody Włoskiego Dnia Narodowego na Łotwie. Fot.: ppor. M. Zakrzewska

facebook twitter gplus

close
  • publikuj na facebook
  • publikuj na tweeter
  • publikuj na google plus
Najnowsze - ostatnie wpisy
22 II 2018
Wizyta Dowódcy US Army Europe ...
22 lutego generał broni Christopher Cavoli wizytował żołnierzy Batalionowej Grupy Bojowej NATO stacjonujących w Bemowie Piskim.
22 II 2018
Pierwszy samodzielny lot
To pierwsza w Siłach Zbrojnych RP kobieta - technik pokładowy obsługi ładunku. W dniach 16-20 lutego samodzielnie wykonywała obowiązki na pokładzie ...
21 II 2018
Saperzy znowu budują
W dniach od 15 stycznia do 14 lutego żołnierze 2 Inowrocławskiego Pułku Inżynieryjnego wybudowali tymczasowy most drogowy w miejscowości Dąbrowica.
21 II 2018
Robocza wizyta Dowódcy USAREUR
W środę 21 lutego z roboczą wizytą w pancernej stolicy Polski – Żaganiu przebywał dowódca amerykańskich wojsk w Europie (USAREUR - ...
Szkolenie ogniowe przeciwlotników z Marynarki Wojennej.
Zimowe szkolenie poligonowe 18 Białostockiego Pułku Rozpoznawczego.
Strzelania AHS Krab
Podniesienie bandery na ORP Kormoran
100-lecie Lotnictwa Wojskowego
100-lecie Marynarki Wojennej
Ostatnie opuszczenie bandery na ORP Kondor
Wigilia z Prezydentem RP