..:: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych :: Aktualności / Najnowsze - Włoskie święto w Camp Adazi ::..
08 XI 2017

Włoskie święto w Camp Adazi

  • pobierz pdf
  • drukuj
  • zmniejsz czcionkę
  • rozmiar pierwotny
  • powiększ czcionkę
W czwartek, 2 listopada w wojskowej bazie Camp Adazi na Łotwie, rozpoczęły się trzydniowe uroczystości związane z Włoskim Dniem Narodowym.
zdjęcie - Włoskie święto w Camp Adazi
Obchody Włoskiego Dnia Narodowego na Łotwie. Fot.: ppor. M. Zakrzewska

W trakcie trwania  obchodów zorganizowano m.in. uroczysty apel, paradę wojskową oraz zawody sportowe: biegi „Military Competition” i „Relay Race”.

Pierwszego dnia obchodów, została odprawiona msza św. w kaplicy w intencji narodu włoskiego. Następnie wszyscy udali się na plac apelowy, gdzie złożono wieniec pod pomnikiem „Vienotiba Speks” i zapalono pamiątkowe znicze.  

Drugi dzień obchodów zapoczątkował bieg „Military Competition”. Pięcioosobowe reprezentacje poszczególnych kontyngentów, wyposażone były w plecaki o wadze 15 kg, karabinki oraz pistolety wojskowe. Bieg na dystansie 15 km składał się z biegu na orientację, rozkładania i składania broni na czas, ewakuacji rannego z pola walki na odcinku 50 m, czołgania się ze skrzynką amunicji na odległóść 30 m, rzutu granatem oraz strzelania z broni. Po zaciętej rywalizacji, pierwsze miejsce zdobył polski zespół z kompanii czołgów, drużyna z Włoch zajęła drugie miejsce, na trzecim miejscu uplasował się zespół z Kanady.

Ostatni dzień obchodów zapoczątkował „Relay Race” – sztafeta 6x800 m. Pierwsze miejsce zajęła reprezentacja z Hiszpanii. Polscy żołnierze ukończyli sztafetę na drugim miejscu a trzecie miejsce zajęła drużyna z Włoch.

Zakończenie obchodów rozpoczęło się na placu apelowym, gdzie po odegraniu hymnu Włoch oraz przyjęciu meldunku przez dowódcę włoskiego kontyngentu, nastąpiło uroczyste złożenie wieńca pod pomnikiem „Ai Caduti Per La Patria”. Następnie dowódca włoskiego kontyngentu ppłk Antonio D’Angella wspólnie z dowódcą PKW Łotwa mjr. Markiem Potorskim wyróżnili zwycięzców biegów pamiątkowymi medalami. Włoskie święto zakończyło się poczęstunkiem z tradycyjnymi włoskimi potrawami.

********************************

Włoski Dzień Narodowy obchodzony jest 4 listopada, w związku z 99. rocznicą zwycięstwa w I wojnie światowej, kiedy to w 1918 r. siły austriacko-węgierskie zgodziły się na zawieszenie broni, kończąc tym samym wojnę na froncie włoskim.

Tekst i zdjęcia: ppor. Małgorzata Zakrzewska

Obchody Włoskiego Dnia Narodowego na Łotwie. Fot.: ppor. M. Zakrzewska

facebook twitter gplus

close
  • publikuj na facebook
  • publikuj na tweeter
  • publikuj na google plus
Najnowsze - ostatnie wpisy
11 XII 2018
Załoga Anakondy ewakuowała na ląd ...
Załoga dyżurna SAR z 43 Bazy Lotnictwa Morskiego przeprowadziła dziś dwudziestą akcję poszukiwawczo-ratowniczą w tym roku, ewakuując na ląd potrzebującego pomocy ...
11 XII 2018
Zmiana na stanowisku Attaché Łotwy
Przybywający z wizytą zapoznawczą Attaché obrony Łotwy ppłk Valerijs Kovgers został powitany przez dowódcę generalnego rodzajów sił zbrojnych gen. broni Jarosława ...
11 XII 2018
Pamiątkowe grawertony negocjatorom
4 grudnia w Ambasadzie RP w Berlinie zostały wręczone pamiątkowe grawertony w imieniu Dowódcy Generalnego RSZ negocjatorom niemieckim - Pani Sigrid ...
10 XII 2018
Dragoni i napalm
2 kompania zmechanizowana z 10 Brygady Kawalerii Pancernej, odbyła nietypowe zajęcia z Obrony Przed Bronią Masowego Rażenia. Tematem zajęć była ochrona ...
Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej
Morskie szkolenie
MPL Air Show 2018
Saber Strike-18 w Polsce
Święto Wojsk Lądowych
AIR SHOW 2018
Centralne Obchody Święta Wojska Polskiego
Diecezjalne obchody 100 – lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości  w Rokitnie