..:: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych :: Aktualności / Najnowsze - Włoskie święto w Camp Adazi ::..
08 XI 2017

Włoskie święto w Camp Adazi

  • pobierz pdf
  • drukuj
  • zmniejsz czcionkę
  • rozmiar pierwotny
  • powiększ czcionkę
W czwartek, 2 listopada w wojskowej bazie Camp Adazi na Łotwie, rozpoczęły się trzydniowe uroczystości związane z Włoskim Dniem Narodowym.
zdjęcie - Włoskie święto w Camp Adazi
Obchody Włoskiego Dnia Narodowego na Łotwie. Fot.: ppor. M. Zakrzewska

W trakcie trwania  obchodów zorganizowano m.in. uroczysty apel, paradę wojskową oraz zawody sportowe: biegi „Military Competition” i „Relay Race”.

Pierwszego dnia obchodów, została odprawiona msza św. w kaplicy w intencji narodu włoskiego. Następnie wszyscy udali się na plac apelowy, gdzie złożono wieniec pod pomnikiem „Vienotiba Speks” i zapalono pamiątkowe znicze.  

Drugi dzień obchodów zapoczątkował bieg „Military Competition”. Pięcioosobowe reprezentacje poszczególnych kontyngentów, wyposażone były w plecaki o wadze 15 kg, karabinki oraz pistolety wojskowe. Bieg na dystansie 15 km składał się z biegu na orientację, rozkładania i składania broni na czas, ewakuacji rannego z pola walki na odcinku 50 m, czołgania się ze skrzynką amunicji na odległóść 30 m, rzutu granatem oraz strzelania z broni. Po zaciętej rywalizacji, pierwsze miejsce zdobył polski zespół z kompanii czołgów, drużyna z Włoch zajęła drugie miejsce, na trzecim miejscu uplasował się zespół z Kanady.

Ostatni dzień obchodów zapoczątkował „Relay Race” – sztafeta 6x800 m. Pierwsze miejsce zajęła reprezentacja z Hiszpanii. Polscy żołnierze ukończyli sztafetę na drugim miejscu a trzecie miejsce zajęła drużyna z Włoch.

Zakończenie obchodów rozpoczęło się na placu apelowym, gdzie po odegraniu hymnu Włoch oraz przyjęciu meldunku przez dowódcę włoskiego kontyngentu, nastąpiło uroczyste złożenie wieńca pod pomnikiem „Ai Caduti Per La Patria”. Następnie dowódca włoskiego kontyngentu ppłk Antonio D’Angella wspólnie z dowódcą PKW Łotwa mjr. Markiem Potorskim wyróżnili zwycięzców biegów pamiątkowymi medalami. Włoskie święto zakończyło się poczęstunkiem z tradycyjnymi włoskimi potrawami.

********************************

Włoski Dzień Narodowy obchodzony jest 4 listopada, w związku z 99. rocznicą zwycięstwa w I wojnie światowej, kiedy to w 1918 r. siły austriacko-węgierskie zgodziły się na zawieszenie broni, kończąc tym samym wojnę na froncie włoskim.

Tekst i zdjęcia: ppor. Małgorzata Zakrzewska

Obchody Włoskiego Dnia Narodowego na Łotwie. Fot.: ppor. M. Zakrzewska

facebook twitter gplus

close
  • publikuj na facebook
  • publikuj na tweeter
  • publikuj na google plus
Najnowsze - ostatnie wpisy
25 VI 2018
Wojskowa Jurysdykcja Karna
19 czerwca w Auli Jana Pawła II na Kampusie Głównym Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie odbyła się I edycja Międzynarodowej ...
22 VI 2018
Najwyższe piłkarskie podium
21 czerwca w Żaganiu podsumowano rywalizację o miano najlepszej reprezentacji w ramach Otwartych Mistrzostw Wojska Polskiego w piłce nożnej.
22 VI 2018
Zawiszacy są już na Łotwie
20 czerwca żołnierze 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej wyruszyli w rejon pełnienia misji, w ramach wzmocnionej militarnej obecności NATO na wschodniej flance ...
22 VI 2018
Powrót do Ojczyzny
21 czerwca, kilkanaście minut po godzinie trzeciej nad ranem, na lotnisku wojskowym Wrocław-Strachowice wylądował Boeing C-17 Globemaster III. Do Ojczyzny powrócili ...
Saber Strike-18 w Polsce
Sesja air-to-air podczas NTM18
NATO Tiger Meet zakończone
Strzelanie plutonu nurków z 25BKPow.
Diecezjalne obchody 100 – lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości  w Rokitnie
NATO Tiger Meet 2018
100-lecie Lotnictwa Wojskowego
100-lecie Marynarki Wojennej