..:: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych :: Aktualności / Najnowsze - „Życie jest jak płomień palącej się świecy… ::..
07 XI 2017

„Życie jest jak płomień palącej się świecy…

  • pobierz pdf
  • drukuj
  • zmniejsz czcionkę
  • rozmiar pierwotny
  • powiększ czcionkę
…zostanie zdmuchnięty lub dotrwa do końca, lecz zgaśnie na pewno.” 24 października 2017 roku, w wieku stu lat i sześciu miesięcy na wieczną wartę odszedł pułkownik Zbigniew Makowiecki.
zdjęcie - „Życie jest jak płomień palącej się świecy…
Płk Zbigniew Makowiecki Fot.: archiwum 10BKPanc

W piątek, 3 listopada, w Londynie odbyło się nabożeństwo żałobne oraz ceremonia skremowania ciała jednego z ostatnich żyjących żołnierzy 1 Polskiej Dywizji Pancernej. Uczestniczyła w niej delegacja żołnierzy z 10 Brygady Kawalerii Pancernej – reprezentujący dowódcę pancernej brygady podpułkownik Robert Wiese oraz poczet sztandarowy z 10 batalionu zmechanizowanego Dragonów.

Pułkownik Zbigniew Makowiecki był wyjątkowym człowiekiem, oficerem o niezwykłej charyzmie, wysokiej kulturze osobistej, klasie i dobroci. Zawsze życzliwy współczesnym Dragonom ze świętoszowskiej jednostki. Wiele uczynił dla przejęcia tradycji dragońskich przez żołnierzy z batalionu zmechanizowanego pancernej brygady. Wielokrotnie uczestniczył w uroczystych obchodach Święta 10 Brygady Kawalerii Pancernej oraz Święta 10 batalionu zmechanizowanego Dragonów. Spotkania z żołnierzem 1 Polskiej Dywizji Pancernej były dla żołnierzy ze Świętoszowa zaszczytem.

Uroczysta ceremonia złożenia prochów Zmarłego w grobie rodzinnym na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach odbędzie pod koniec miesiąca.

********************************

Pułkownik Zbigniew Makowiecki urodził się 11 kwietnia 1917 w Petersburgu w rodzinie ziemiańskiej. Od 1920 roku Zbigniew Makowiecki mieszkał w Warszawie. Uczęszczał do Gimnazjum im. Stefana Batorego, a od 1935 roku do Szkoły Podchorążych Rezerwy Kawalerii w Grudziądzu. Następnie został przeniesiony do rezerwy 1 Pułku Szwoleżerów w Warszawie. Równocześnie, od 1936 roku, studiował w Szkole Głównej Handlowej.

Tuż przed wybuchem II wojny światowej został przeniesiony do 3 Pułku Strzelców Konnych koło Wołkowyska. W tym pułku walczył w kampanii 1939 roku. Brał udział m.in. w bitwie pod Kockiem. Po kapitulacji trafił do niewoli, całą wojnę spędził w różnych oflagach (m.in. Colditz, Prenzlau, Neubrandenburg, Gross-Born).  W maju 1945 roku, po wyzwoleniu przez wojska amerykańskie, wstąpił do 10 Pułku Dragonów 10 Brygady Kawalerii Pancernej w 1 Dywizji Pancernej. Wraz z dywizją spędził dwa lata w Niemczech. W 1947 roku przyjechał do Anglii. Szykował się do emigracji do Stanów Zjednoczonych, jednak wykryta gruźlica uniemożliwiła wyjazd. Kolejne pięć lat Zbigniew Makowiecki spędził w szpitalu. W 1953 roku, po udanej operacji, opuścił szpital i dokończył studia statystyczne w Londynie. W 1955 roku ożenił się z Janiną Cabałą, mieli dwie córki. Przez większość swojego życia zawodowego związany był z kompanią Unilever (1955-1975). Przez kilka lat pracował w wydawnictwie "Polonia Book Fund Ltd". Działa bardzo aktywnie jako prezes Zrzeszenia Kół Pułkowych Kawalerii. 

Tekst: kpt. Katarzyna Sawicka, Stowarzyszenie „Odwach”
Zdjęcia: archiwum 10BKPanc

Płk Zbigniew Makowiecki Fot.: archiwum 10BKPanc

facebook twitter gplus

close
  • publikuj na facebook
  • publikuj na tweeter
  • publikuj na google plus
Najnowsze - ostatnie wpisy
25 VI 2018
Wojskowa Jurysdykcja Karna
19 czerwca w Auli Jana Pawła II na Kampusie Głównym Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie odbyła się I edycja Międzynarodowej ...
22 VI 2018
Najwyższe piłkarskie podium
21 czerwca w Żaganiu podsumowano rywalizację o miano najlepszej reprezentacji w ramach Otwartych Mistrzostw Wojska Polskiego w piłce nożnej.
22 VI 2018
Zawiszacy są już na Łotwie
20 czerwca żołnierze 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej wyruszyli w rejon pełnienia misji, w ramach wzmocnionej militarnej obecności NATO na wschodniej flance ...
22 VI 2018
Powrót do Ojczyzny
21 czerwca, kilkanaście minut po godzinie trzeciej nad ranem, na lotnisku wojskowym Wrocław-Strachowice wylądował Boeing C-17 Globemaster III. Do Ojczyzny powrócili ...
Saber Strike-18 w Polsce
Sesja air-to-air podczas NTM18
NATO Tiger Meet zakończone
Strzelanie plutonu nurków z 25BKPow.
Diecezjalne obchody 100 – lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości  w Rokitnie
NATO Tiger Meet 2018
100-lecie Lotnictwa Wojskowego
100-lecie Marynarki Wojennej