..:: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych :: Aktualności / Najnowsze - The Commonwealth Remembrance Day w Krakowie ::..
08 XI 2017

The Commonwealth Remembrance Day w Krakowie

  • pobierz pdf
  • drukuj
  • zmniejsz czcionkę
  • rozmiar pierwotny
  • powiększ czcionkę
Dowódca i delegacja pilotów z 8 Bazy Lotnictwa Transportowego (8 BLTr) wzięli udział w obchodach Dnia Pamięci poległych żołnierzy Wspólnoty Brytyjskiej.
zdjęcie - The Commonwealth Remembrance Day w Krakowie
Delegacja 8 BLTr na Cmentarzu Rakowickim. Fot.: kpt. M. Nojek

Małopolskie obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Brytyjskiej Wspólnoty Narodów odbyły się 7 listopada przy Kwaterze Żołnierzy Brytyjskiej Wspólnoty Narodów na Cmentarzu Rakowickim.

Jak co roku w kwaterze brytyjskiej na Cmentarzu Rakowickim spotkali się przedstawiciele attachatu wojskowego państw Brytyjskiej Wspólnoty Narodów, przedstawiciele jednostek wojskowych oraz władze i mieszkańcy Krakowa i Małopolski.

Po odczytaniu modlitw delegacja 8 BLTr zapaliła znicze pod pomnikiem i na grobach polskich pilotów z czasów II Wojny Światowej pochowanych na terenie cmentarza oraz załogi samolotu CASA C-295M o nr. 019.

**********************************

Remembrance Day jest to święto obchodzone w państwach Brytyjskiej Wspólnoty Narodów 11 listopada dla oddania honorów wszystkim poległym żołnierzom brytyjskim. Upamiętnia ono podpisanie rozejmu kończącego I Wojnę Światową. Symbolem tego dnia są czerwone maki (ang. Poppy Day) wpinane w klapy marynarek.

Cmentarz Wojenny Wspólnoty Brytyjskiej w Krakowie jest największym z trzech cmentarzy wspólnotowych położonych na terenie Polski. Znajdują się na nim groby 493 żołnierzy z następujących państw: Wielkiej Brytanii (343), Kanady (15), Australii (22), Nowej Zelandii (26), Południowej Afryki (50), Indii (2) oraz Polski (15).  Jest to miejsce spoczynku ludzi, którzy zginęli w różnych obozach jenieckich w Polsce oraz lotników, którzy stracili życie w czasie lotów z pomocą dla warszawskich powstańców lub podczas bombardowania hitlerowskich Niemiec.

Tekst i zdjęcia: kpt. Maciej Nojek

Delegacja 8 BLTr na Cmentarzu Rakowickim. Fot.: kpt. M. Nojek

facebook twitter gplus

close
  • publikuj na facebook
  • publikuj na tweeter
  • publikuj na google plus
Najnowsze - ostatnie wpisy
20 IX 2018
Kolejna zmiana warty w Bemowie ...
20 września w Bemowie Piskim odbyło się uroczyste przekazanie zmiany Międzynarodowej Batalionowej Grupy Bojowej NATO
19 IX 2018
Wizyta Attaché Obrony Słowacji
I zastępca Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych gen. dyw. Jan Śliwka spotkał się dzisiaj ze zdającym i przyjmującym obowiązki na stanowisku ...
19 IX 2018
Akcja Serce BLMW
Lotnicy morscy po raz kolejny w tym roku transportowali organy do przeszczepu. Podobnie jak dwa tygodnie temu transportowo-desantowa Bryza oczekiwała na ...
18 IX 2018
Ostatnia droga wiceadmirała Józefa Unruga ...
Dowodził obroną Polskiego Wybrzeża we wrześniu 1939 roku. Był jednym z tych dowódców, którym Bóg powierzył honor Polaków w dniach tragicznej ...
Morskie szkolenie
MPL Air Show 2018
Saber Strike-18 w Polsce
Sesja air-to-air podczas NTM18
Święto Wojsk Lądowych
AIR SHOW 2018
Centralne Obchody Święta Wojska Polskiego
Diecezjalne obchody 100 – lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości  w Rokitnie