..:: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych :: Aktualności / Najnowsze - The Commonwealth Remembrance Day w Krakowie ::..
08 XI 2017

The Commonwealth Remembrance Day w Krakowie

  • pobierz pdf
  • drukuj
  • zmniejsz czcionkę
  • rozmiar pierwotny
  • powiększ czcionkę
Dowódca i delegacja pilotów z 8 Bazy Lotnictwa Transportowego (8 BLTr) wzięli udział w obchodach Dnia Pamięci poległych żołnierzy Wspólnoty Brytyjskiej.
zdjęcie - The Commonwealth Remembrance Day w Krakowie
Delegacja 8 BLTr na Cmentarzu Rakowickim. Fot.: kpt. M. Nojek

Małopolskie obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Brytyjskiej Wspólnoty Narodów odbyły się 7 listopada przy Kwaterze Żołnierzy Brytyjskiej Wspólnoty Narodów na Cmentarzu Rakowickim.

Jak co roku w kwaterze brytyjskiej na Cmentarzu Rakowickim spotkali się przedstawiciele attachatu wojskowego państw Brytyjskiej Wspólnoty Narodów, przedstawiciele jednostek wojskowych oraz władze i mieszkańcy Krakowa i Małopolski.

Po odczytaniu modlitw delegacja 8 BLTr zapaliła znicze pod pomnikiem i na grobach polskich pilotów z czasów II Wojny Światowej pochowanych na terenie cmentarza oraz załogi samolotu CASA C-295M o nr. 019.

**********************************

Remembrance Day jest to święto obchodzone w państwach Brytyjskiej Wspólnoty Narodów 11 listopada dla oddania honorów wszystkim poległym żołnierzom brytyjskim. Upamiętnia ono podpisanie rozejmu kończącego I Wojnę Światową. Symbolem tego dnia są czerwone maki (ang. Poppy Day) wpinane w klapy marynarek.

Cmentarz Wojenny Wspólnoty Brytyjskiej w Krakowie jest największym z trzech cmentarzy wspólnotowych położonych na terenie Polski. Znajdują się na nim groby 493 żołnierzy z następujących państw: Wielkiej Brytanii (343), Kanady (15), Australii (22), Nowej Zelandii (26), Południowej Afryki (50), Indii (2) oraz Polski (15).  Jest to miejsce spoczynku ludzi, którzy zginęli w różnych obozach jenieckich w Polsce oraz lotników, którzy stracili życie w czasie lotów z pomocą dla warszawskich powstańców lub podczas bombardowania hitlerowskich Niemiec.

Tekst i zdjęcia: kpt. Maciej Nojek

Delegacja 8 BLTr na Cmentarzu Rakowickim. Fot.: kpt. M. Nojek

facebook twitter gplus

close
  • publikuj na facebook
  • publikuj na tweeter
  • publikuj na google plus
Najnowsze - ostatnie wpisy
22 II 2018
Wizyta Dowódcy US Army Europe ...
22 lutego generał broni Christopher Cavoli wizytował żołnierzy Batalionowej Grupy Bojowej NATO stacjonujących w Bemowie Piskim.
22 II 2018
Pierwszy samodzielny lot
To pierwsza w Siłach Zbrojnych RP kobieta - technik pokładowy obsługi ładunku. W dniach 16-20 lutego samodzielnie wykonywała obowiązki na pokładzie ...
21 II 2018
Saperzy znowu budują
W dniach od 15 stycznia do 14 lutego żołnierze 2 Inowrocławskiego Pułku Inżynieryjnego wybudowali tymczasowy most drogowy w miejscowości Dąbrowica.
21 II 2018
Robocza wizyta Dowódcy USAREUR
W środę 21 lutego z roboczą wizytą w pancernej stolicy Polski – Żaganiu przebywał dowódca amerykańskich wojsk w Europie (USAREUR - ...
Szkolenie ogniowe przeciwlotników z Marynarki Wojennej.
Zimowe szkolenie poligonowe 18 Białostockiego Pułku Rozpoznawczego.
Strzelania AHS Krab
Podniesienie bandery na ORP Kormoran
100-lecie Lotnictwa Wojskowego
100-lecie Marynarki Wojennej
Ostatnie opuszczenie bandery na ORP Kondor
Wigilia z Prezydentem RP