..:: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych :: Aktualności / Najnowsze - Na wojsko cały czas można liczyć ::..
03 XI 2017

Na wojsko cały czas można liczyć

  • pobierz pdf
  • drukuj
  • zmniejsz czcionkę
  • rozmiar pierwotny
  • powiększ czcionkę
Na terenach zagrożonych powodzią trwa nieustająca walka z żywiołem.
zdjęcie - Na wojsko cały czas można liczyć
WZZ Elbląg kontynuuje walkę z powodzią. Fot.: M. Hajkowicz

W piątek, 3 listopada, kolejna grupa żołnierzy została zadysponowana do usuwania zatoru na rzece Dzierzgoń, która stanowi jeden z większych dopływów jeziora Drużno. W akcji wykorzystywane są gąsienicowe transportery pływające PTS z 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej.

Walka z żywiołem trwa i zgodnie z zapewnieniem dowódcy 16 Dywizji Zmechanizowanej, gen. dyw. Marka Sokołowskiego, wojsko będzie brało udział w akcji kryzysowej tak długo, jak będzie trzeba.

************************************

W działaniach prowadzonych na terenie powiatu elbląskiego od początku tygodnia aktywnie uczestniczą żołnierze Wojskowego  Zgrupowania Zadaniowego Elbląg wydzieleni z jednostek 16 Dywizji Zmechanizowanej. Wspólnie ze strażakami oraz służbami cywilnymi pomagają oni w akcji zabezpieczania i wzmacniania wałów przeciwpowodziowych na Żuławach oraz likwidacji skutków zagrożenia powodziowego.

Wojsko odpowiedziało na prośbę wojewody warmińsko-mazurskiego, który w związku z wystąpieniem zagrożenia powodziowego na terenie powiatu elbląskiego zwrócił się o wsparcie do ministra obrony narodowej. Pomoc ruszyła w nocy  z poniedziałku na wtorek (30/31.10.2017). Wojsko skierowano w pierwszej kolejności do wzmacniania wałów jeziora Drużno w okolicy miejscowości Stankowo w gminie Markusy. Wspólnie ze strażakami oraz służbami cywilnymi, żołnierze z Braniewa i Elbląga podwyższali i uszczelniali  koronę wału, układając worki z piaskiem, co zapobiegło wylaniu się wody z jeziora na pola i okoliczne gospodarstwa.

Tekst i zdjęcia: Marta Hajkowicz/9BKPanc.

  • publikuj na facebook
  • publikuj na tweeter
  • publikuj na google plus
Najnowsze - ostatnie wpisy
23 XI 2017
Wizyta delegacji Sił Powietrznych Pakistanu
23 listopada, I zastępca dowódcy generalnego RSZ gen. dyw. pil. Jan Śliwka podjął w Dowództwie Generalnym delegację Sił Powietrznych Pakistanu.
23 XI 2017
Komunikat MON
W związku z rozpowszechnianiem informacji zawartych w korespondencji wewnętrznej Dowództwa Generalnego RSZ informuję, że pismo skierowane do jednostek wojskowych miało na ...
23 XI 2017
Taktyczny sprawdzian artylerzystów
W dniach 20-22 listopada, dowódca 23 Pułku Artylerii przeprowadził z 3 dywizjonem artylerii rakietowej ćwiczenie taktyczno-specjalne pk. Tornado-17.
23 XI 2017
Bojowe strzelania w Orzyszu
Przebywający na szkoleniu poligonowym w Orzyszu 3 dar z 11 Mazurskiego Pułku Artylerii przeprowadził ćwiczenie pk. Pantera-17 z użyciem rakiet bojowych.
DRAGON-17
Ćwiczenie DRAGON-17
Święto
Zawody użyteczno-bojowe
USTKA
Święto Wojsk Obrony Przeciwlotniczej
BALTOPS-17
Zawody Strong Europe Tank Challenge