..:: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych :: Aktualności / Najnowsze - Na wojsko cały czas można liczyć ::..
03 XI 2017

Na wojsko cały czas można liczyć

  • pobierz pdf
  • drukuj
  • zmniejsz czcionkę
  • rozmiar pierwotny
  • powiększ czcionkę
Na terenach zagrożonych powodzią trwa nieustająca walka z żywiołem.
zdjęcie - Na wojsko cały czas można liczyć
WZZ Elbląg kontynuuje walkę z powodzią. Fot.: M. Hajkowicz

W piątek, 3 listopada, kolejna grupa żołnierzy została zadysponowana do usuwania zatoru na rzece Dzierzgoń, która stanowi jeden z większych dopływów jeziora Drużno. W akcji wykorzystywane są gąsienicowe transportery pływające PTS z 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej.

Walka z żywiołem trwa i zgodnie z zapewnieniem dowódcy 16 Dywizji Zmechanizowanej, gen. dyw. Marka Sokołowskiego, wojsko będzie brało udział w akcji kryzysowej tak długo, jak będzie trzeba.

************************************

W działaniach prowadzonych na terenie powiatu elbląskiego od początku tygodnia aktywnie uczestniczą żołnierze Wojskowego  Zgrupowania Zadaniowego Elbląg wydzieleni z jednostek 16 Dywizji Zmechanizowanej. Wspólnie ze strażakami oraz służbami cywilnymi pomagają oni w akcji zabezpieczania i wzmacniania wałów przeciwpowodziowych na Żuławach oraz likwidacji skutków zagrożenia powodziowego.

Wojsko odpowiedziało na prośbę wojewody warmińsko-mazurskiego, który w związku z wystąpieniem zagrożenia powodziowego na terenie powiatu elbląskiego zwrócił się o wsparcie do ministra obrony narodowej. Pomoc ruszyła w nocy  z poniedziałku na wtorek (30/31.10.2017). Wojsko skierowano w pierwszej kolejności do wzmacniania wałów jeziora Drużno w okolicy miejscowości Stankowo w gminie Markusy. Wspólnie ze strażakami oraz służbami cywilnymi, żołnierze z Braniewa i Elbląga podwyższali i uszczelniali  koronę wału, układając worki z piaskiem, co zapobiegło wylaniu się wody z jeziora na pola i okoliczne gospodarstwa.

Tekst i zdjęcia: Marta Hajkowicz/9BKPanc.

  • publikuj na facebook
  • publikuj na tweeter
  • publikuj na google plus
Najnowsze - ostatnie wpisy
22 II 2018
Wizyta Dowódcy US Army Europe ...
22 lutego generał broni Christopher Cavoli wizytował żołnierzy Batalionowej Grupy Bojowej NATO stacjonujących w Bemowie Piskim.
22 II 2018
Pierwszy samodzielny lot
To pierwsza w Siłach Zbrojnych RP kobieta - technik pokładowy obsługi ładunku. W dniach 16-20 lutego samodzielnie wykonywała obowiązki na pokładzie ...
21 II 2018
Saperzy znowu budują
W dniach od 15 stycznia do 14 lutego żołnierze 2 Inowrocławskiego Pułku Inżynieryjnego wybudowali tymczasowy most drogowy w miejscowości Dąbrowica.
21 II 2018
Robocza wizyta Dowódcy USAREUR
W środę 21 lutego z roboczą wizytą w pancernej stolicy Polski – Żaganiu przebywał dowódca amerykańskich wojsk w Europie (USAREUR - ...
Szkolenie ogniowe przeciwlotników z Marynarki Wojennej.
Zimowe szkolenie poligonowe 18 Białostockiego Pułku Rozpoznawczego.
Strzelania AHS Krab
Podniesienie bandery na ORP Kormoran
100-lecie Lotnictwa Wojskowego
100-lecie Marynarki Wojennej
Ostatnie opuszczenie bandery na ORP Kondor
Wigilia z Prezydentem RP