..:: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych :: Aktualności / Najnowsze - Na wojsko cały czas można liczyć ::..
03 XI 2017

Na wojsko cały czas można liczyć

  • pobierz pdf
  • drukuj
  • zmniejsz czcionkę
  • rozmiar pierwotny
  • powiększ czcionkę
Na terenach zagrożonych powodzią trwa nieustająca walka z żywiołem.
zdjęcie - Na wojsko cały czas można liczyć
WZZ Elbląg kontynuuje walkę z powodzią. Fot.: M. Hajkowicz

W piątek, 3 listopada, kolejna grupa żołnierzy została zadysponowana do usuwania zatoru na rzece Dzierzgoń, która stanowi jeden z większych dopływów jeziora Drużno. W akcji wykorzystywane są gąsienicowe transportery pływające PTS z 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej.

Walka z żywiołem trwa i zgodnie z zapewnieniem dowódcy 16 Dywizji Zmechanizowanej, gen. dyw. Marka Sokołowskiego, wojsko będzie brało udział w akcji kryzysowej tak długo, jak będzie trzeba.

************************************

W działaniach prowadzonych na terenie powiatu elbląskiego od początku tygodnia aktywnie uczestniczą żołnierze Wojskowego  Zgrupowania Zadaniowego Elbląg wydzieleni z jednostek 16 Dywizji Zmechanizowanej. Wspólnie ze strażakami oraz służbami cywilnymi pomagają oni w akcji zabezpieczania i wzmacniania wałów przeciwpowodziowych na Żuławach oraz likwidacji skutków zagrożenia powodziowego.

Wojsko odpowiedziało na prośbę wojewody warmińsko-mazurskiego, który w związku z wystąpieniem zagrożenia powodziowego na terenie powiatu elbląskiego zwrócił się o wsparcie do ministra obrony narodowej. Pomoc ruszyła w nocy  z poniedziałku na wtorek (30/31.10.2017). Wojsko skierowano w pierwszej kolejności do wzmacniania wałów jeziora Drużno w okolicy miejscowości Stankowo w gminie Markusy. Wspólnie ze strażakami oraz służbami cywilnymi, żołnierze z Braniewa i Elbląga podwyższali i uszczelniali  koronę wału, układając worki z piaskiem, co zapobiegło wylaniu się wody z jeziora na pola i okoliczne gospodarstwa.

Tekst i zdjęcia: Marta Hajkowicz/9BKPanc.

  • publikuj na facebook
  • publikuj na tweeter
  • publikuj na google plus
Najnowsze - ostatnie wpisy
25 VI 2018
Wojskowa Jurysdykcja Karna
19 czerwca w Auli Jana Pawła II na Kampusie Głównym Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie odbyła się I edycja Międzynarodowej ...
22 VI 2018
Najwyższe piłkarskie podium
21 czerwca w Żaganiu podsumowano rywalizację o miano najlepszej reprezentacji w ramach Otwartych Mistrzostw Wojska Polskiego w piłce nożnej.
22 VI 2018
Zawiszacy są już na Łotwie
20 czerwca żołnierze 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej wyruszyli w rejon pełnienia misji, w ramach wzmocnionej militarnej obecności NATO na wschodniej flance ...
22 VI 2018
Powrót do Ojczyzny
21 czerwca, kilkanaście minut po godzinie trzeciej nad ranem, na lotnisku wojskowym Wrocław-Strachowice wylądował Boeing C-17 Globemaster III. Do Ojczyzny powrócili ...
Saber Strike-18 w Polsce
Sesja air-to-air podczas NTM18
NATO Tiger Meet zakończone
Strzelanie plutonu nurków z 25BKPow.
Diecezjalne obchody 100 – lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości  w Rokitnie
NATO Tiger Meet 2018
100-lecie Lotnictwa Wojskowego
100-lecie Marynarki Wojennej