..:: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych :: Aktualności / Najnowsze - Przysięga Wojskowa ::..
06 X 2017

Przysięga Wojskowa

  • pobierz pdf
  • drukuj
  • zmniejsz czcionkę
  • rozmiar pierwotny
  • powiększ czcionkę
W piątek, 6 października, w jednostkach wojskowych Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych odbyły się uroczyste przysięgi elewów, którzy ukończyli szkolenie podstawowe.
zdjęcie - Przysięga Wojskowa
Przysięga Wojskowa w Porcie Wojennym Świnoujście.

Minister Obrony Narodowej na przysiędze w Toruńskim Centrum

Dla 284 elewów III turnusu szkolenia przygotowawczego do Narodowych Sił Rezerwowych, służących w toruńskim Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia, dzień szóstego października był szczególny nie tylko z tego powodu złożenia uroczystej przysięgi wojskowej, ale również dlatego, iż swoją obecnością Centrum zaszczycił Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz. 

Elewi służbę wojskową rozpoczęli 5 i 6 czerwca i od samego początku zgłębiali podstawy żołnierskiego rzemiosła – musztry i regulaminów, Później doskonalili swe umiejętności, aby wypaść ja najlepiej w oczach przełożonych oraz swoich bliskich, tłumnie przybyłych do koszar przy ul. Sobieskiego. Oprócz wspomnianego wcześniej Ministra Obrony Narodowej, wśród zaproszonych na uroczystość gości byli m.in.: I Zastępca Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych gen. dyw. pilot Jan Śliwka, Wicewojewoda Kujawsko – Pomorski Józef Ramlau, Prezydent Torunia Michał Zaleski, kombatanci, weterani, duchowieństwo wojskowe, dowódcy jednostek wojskowych garnizonu, przedstawiciele służb mundurowych miasta oraz żołnierze 2 Pancernej Brygady Grupy Bojowej armii Stanów Zjednoczonych.

Rotę przysięgi wojskowej przyjął od młodych żołnierzy Komendant Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia pułkownik Dariusz Adamczyk. Zaszczytu złożenia przysięgi na sztandar dostąpili żołnierze, którzy podczas intensywnego szkolenia podstawowego wyróżnili się wysokimi wynikami i umiejętnościami – szeregowi elewi: Karolina Lisiecka, Kamil Majewski, Ewelina Seweryn i Hubert Mielcarek. Minister Obrony Narodowej wraz Komendantem Centrum wręczyli pisma gratulacyjne oraz kwiaty rodzicom wyróżnionych żołnierzy. Ponadto czternastu nowo zaprzysiężonym elewom, za trud wysiłek i osiągnięcia uzyskane w pierwszym okresie szkolenia, przyznano nagrodę uznaniową.

W imieniu przysięgających żołnierzy głos zabrał szer. elew Mateusz Szymczak, który podziękował dowódcom i kadrze za pomoc oraz życzliwość w czasie stawiania pierwszych kroków w wojskowym życiu, a swoim kolegom w mundurze życzył wytrwałości i powodzenia w realizacji postawionych zadań. Do podziękowań i życzeń dołączyli się również rodzice żołnierzy służby przygotowawczej.

Minister Obrony Narodowej w swym przemówieniu pogratulował nowo zaprzysiężonym żołnierzom oraz podkreślił, że stanowią oni przyszłość współczesnej armii.

Na pamiątkę wizyty w stolicy polskiej artylerii. Komendant CSAiU wręczył Panu Ministrowi model historycznej armaty.

Ostatnim elementem uroczystości była defilada pododdziałów oraz wspólne spotkanie i posiłek, w których udział wzięli nowo zaprzysiężeni żołnierze, dowództwo wraz z kadrą szkolącą żołnierzy III turnusu oraz zaproszeni goście. Po zakończeniu uroczystości żołnierze udali się na zasłużone pierwsze przepustki

Dodatkową atrakcją dla rodzin elewów przybyłych do CSAiU, była musztra paradna, którą przygotowała i zaprezentowała Orkiestra Wojskowa z Torunia, pod dowództwem kapelmistrza Krzysztofa Zaleśkiewicza oraz pokaz sprzętu wojskowego, wykorzystywanego, na co dzień w Centrum w procesie szkolenia.

Przed elewami jeszcze prawie trzy miesiące intensywnego szkolenia. Służba przygotowawcza do Narodowych Sił Rezerwowych to pierwszy z etapów, który musi przebyć każdy, kto chce związać życie zawodowe z Siłami Zbrojnymi. Pozwala ona żołnierzom sprawdzić swoje predyspozycje i upewnić w trafności wyboru. Natomiast dla dowódców – to szansa, aby odnaleźć wśród ochotników najlepszych kandydatów na żołnierzy zawodowych.

Tekst i zdjęcia: kpt. Agnieszka Śmiechowska

 

Przysięga Wojskowa w Porcie Wojennym Świnoujście

W piątek, 6 października, w Porcie Wojennym Świnoujście odbyła się uroczysta przysięga marynarzy elewów Ośrodka Szkolenia Służby Przygotowawczej 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. Przysięgę złożyli żołnierze którzy ukończyli szkolenie podstawowe w Komendzie Portu Wojennego w Świnoujściu oraz w 8. Batalionie Saperów.

W obecności dowództwa 8. Flotylli Obrony Wybrzeża, dowódców podległych jej jednostek, przedstawicieli samorządu, służb mundurowych, dumnych rodzin oraz zaproszonych gości przysięgę wojskową złożyło 118 kandydatów do Narodowych Sił Rezerwowych. Ukończyli oni szkolenie podstawowe w jednostkach podległych 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. Wyróżniający się podczas szkolenia żołnierze nagrodzeni zostali pismami gratulacyjnymi a wybrany spośród nich przedstawiciel wygłosił przemówienie, w którym w wyraził dumę z możliwości pełnienia służby w szeregach Wojska Polskiego. Po zakończeniu uroczystości, goście świnoujskiego Portu Wojennego mieli możliwość obejrzeć okręty oraz sprzęt wojskowy 8.FOW. Nie zabrakło również prawdziwej, marynarskiej grochówki.

Przysięga wojskowa jest momentem, w którym kandydaci stają się żołnierzami - jednak złożenie przysięgi nie kończy szkolenia. Przygotowanie kandydatów do służby w Narodowych Siłach Rezerwowych zakończy się w grudniu. Podczas szkolenia podstawowego, elewi poznają najważniejsze elementy żołnierskiego rzemiosła. Uczą się musztry, regulaminów wojskowych oraz przepisów regulujących służbę wojskową. Istotnym elementem zajęć jest także zapoznanie się z budową i obsługą przydzielonej im broni. Po ukończeniu kursu podstawowego żołnierze będą mogli starać się o kontrakty na pełnienie służby w Narodowych Siłach Rezerwowych, co z kolei jest przepustką do zawodowej służby wojskowej.

Tekst i foto st. chor. mar. Marcin Purman

 

Przysięga Wojskowa w CSŁiI Zegrze 

158 żołnierzy służby przygotowawczej wypowiedziało słowa przysięgi wojskowej podczas uroczystego apelu w Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu.

W uroczystości uczestniczyli zaproszeni goście m.in.: Dowódca 9. Brygady Wsparcia Dowodzenia DG RSZ płk dr Piotr Waniek, przedstawiciel Szefa Zarządu Wsparcia Dowodzenia i Łączności Dowództwa Generalnego RSZ płk Dariusz Momot, Zastępca Prezydenta Miasta Legionowo Piotr Zadrożny, Dyrektor Oddziału Regionalnego AMW w Warszawie Piotr Kudlicki, byli komendanci CSŁiI, córka Patrona Centrum Pani Zofia Potkowska, przedstawiciele lokalnych władz samorządowych, służb mundurowych, instytucji, uczniowie klas mundurowych szkół współpracujących z Centrum oraz licznie przybyłe rodziny, bliscy i przyjaciele składających przysięgę elewów. Dowódcą uroczystości był Zastępca Komendanta CSŁiI ppłk Cezary Semeniuk.

 – Dzień dzisiejszy jest jednym z najważniejszych i najbardziej podniosłych wydarzeń w Waszym życiu. Jednak przysięga wojskowa to nie tylko uroczystość i nie tylko słowa Roty. To przed Waszymi przełożonymi i bliskimi świadczycie o waszym patriotyzmie oraz gotowości do najwyższych zobowiązań wobec ojczyzny i narodu. Tym aktem zostaniecie zobowiązani do gotowości poniesienia najwyższych poświęceń wobec Polski.  Przed Wami duży krok na drodze do służby zawodowej w Wojsku Polskim. Kolejnym etapem będzie czekające Was szkolenie, w trakcie którego poznacie podstawy żołnierskiego rzemiosła. Szkolenie to będzie intensywne ale zapewniam, że jesteście w stanie podołać tym obowiązkom i przezwyciężycie chwile zwątpienia. W takich momentach wracajcie wspomnieniami do dzisiejszej uroczystości, czerpiąc motywację z wypowiedzianych słów przysięgi wojskowej. Są one symbolem Waszego poświęcenia, patriotyzmu i oddania sprawom Ojczyzny. Nie wolno Wam o tym zapomnieć! Dobrze wykorzystajcie czas spędzony w Centrum, zdobywajcie wiedzę i umiejętności. Z okazji Waszej przysięgi życzę Wam żołnierskiego szczęścia, powodzenia oraz wytrwałości w realizacji własnych planów. Szczególne wyrazy uznania kieruję w stronę Waszych bliskich, a w szczególności rodziców i opiekunów – powiedział zabierając głos Komendant Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki płk dr Ireneusz Fura.

Złożeniem przysięgi na sztandar wyróżnieni zostali szeregowi elewi: Adrian Anders, Piotr Błażejczyk, Norbert Chomiczewski oraz Maciej Cieślik. Po słowach przysięgi Proboszcz Parafii Wojskowej w Zegrzu ks. por. Antoni Humeniuk udzielił błogosławieństwa ślubującym ojczyźnie, a szer. elew Aniela Drozd podziękowała za szkolenie i przygotowanie ich do tej ważnej uroczystości. Za uzyskanie bardzo dobrych wyników w szkoleniu oraz wzorowe wykonywanie obowiązków służbowych komendant Centrum wyróżnił listem gratulacyjnym szeregowych elewów: Krzysztofa Wańka, Sebastiana Wróbla, Kacpra Zyśka, Piotra Błażejczyka, Mateusza Dudka, Marcina Rzyckiego oraz Tomasza Kapczyńskiego. W czasie uroczystości odczytane zostało symboliczne przesłanie Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Warszawa  - Powiat Koło nr 1 „Brzozów” w Legionowie do składających przysięgę.

Atrakcją przysięgi był nowoczesny sprzęt łączności oraz informatyki, które wszyscy zainteresowani mogli obejrzeć na palcu apelowym. Elewi po zdaniu broni i otrzymaniu przepustek spotkali się ze swoimi oczekującymi bliskimi i znajomymi.

Tekst i zdjęcia: kpt. Krzysztof Baran

 

Przysięga Wojskowa w Sulechowie

W koszarach 5 pułku artylerii  w Sulechowie odbyła się przysięga żołnierzy służby przygotowawczej. Wierność Ojczyźnie oraz żołnierskim ideałom ślubowało ponad 90 elewów kompanii szkolnej

Elewi służby przygotowawczej szkolą się w Sulechowie od  4 września. Przysięga wojskowa jest najważniejszym wydarzeniem w życiu każdego żołnierza. Dzisiejszą uroczystość uświetnili zaproszeni goście – burmistrz Sulechowa p. Ignacy Odważny, przewodniczący Rady Miasta p. Stanisław Kaczmar oraz dyrektorzy szkół i placówek oświatowych miasta.

W przeddzień przysięgi wojskowej żołnierze służby przygotowawczej uczestniczyli w Eucharystii sprawowanej w Kościele Garnizonowym w Sulechowie. Mszy Świętej przewodniczył ksiądz major Tomasz Szefliński - proboszcz Parafii Wojskowej, kapelan sulechowskich artylerzystów. Ksiądz kapelan w homilii nawiązał,  że żołnierska służba jest ofiarą, miłością do Ojczyzny na wzór miłości Jezusa Chrystusa do Kościoła.

   – Elewi swoją pracą, wysiłkiem włożonym w szkolenie udowodniliście, że zasługujecie na zaszczyt złożenia przysięgi. Macie prawo czuć się dumni z tego co osiągnęliście. powiedział w swoim przemówieniu płk Jacek Kiliński. Swoje słowa skierował także do rodziców – Szanowni Rodzice i opiekunowie, możecie być dumni z tego, że potrafiliście w trudzie wychowania dzieci wpoić im miłość do Ojczyzny oraz patriotyzm – dodał.

 Po słowach roty przysięgi kapelan garnizonu ks. kpt. Tomasz Szefliński udzielił błogosławieństwa na dalszą służbę. Miłym akcentem było wyróżnienie najlepszych elewów listem gratulacyjnym. Rodzice wyróżnionych otrzymali z rąk dowódcy podziękowania, a mamy symboliczny kwiat.

Na zakończenie żołnierze odśpiewali Pieśń Reprezentacyjną Wojska Polskiego oraz przedefilowali przed licznie zebraną publicznością. Oprawę muzyczną uroczystości Orkiestra Wojskowa z Żagania.

Tekst: kpt. Marcin Stajkowski

Przysięga Wojskowa w Porcie Wojennym Świnoujście

facebook twitter gplus

close
  • publikuj na facebook
  • publikuj na tweeter
  • publikuj na google plus
Najnowsze - ostatnie wpisy
21 IX 2018
Walka w terenie zurbanizowanym
Pododdziały z 10 Brygady Kawalerii Pancernej, uczestniczące w szkoleniu na Ośrodku Szkolenia Wojsk Lądowych w Wędrzynie, wykorzystują każdą okazję, aby doskonalić ...
21 IX 2018
Szkolenie poligonowe 1 Dywizjonu Artylerii ...
Od niemal tygodnia żołnierze 1 Dywizjonu Artylerii Samobieżnej 23 Pułku Artylerii realizują szkolenie poligonowe w Żaganiu. W dniach 19-20 września bateria ...
20 IX 2018
Kolejna zmiana warty w Bemowie ...
20 września w Bemowie Piskim odbyło się uroczyste przekazanie zmiany Międzynarodowej Batalionowej Grupy Bojowej NATO
19 IX 2018
Wizyta Attaché Obrony Słowacji
I zastępca Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych gen. dyw. Jan Śliwka spotkał się dzisiaj ze zdającym i przyjmującym obowiązki na stanowisku ...
Morskie szkolenie
MPL Air Show 2018
Saber Strike-18 w Polsce
Sesja air-to-air podczas NTM18
Święto Wojsk Lądowych
AIR SHOW 2018
Centralne Obchody Święta Wojska Polskiego
Diecezjalne obchody 100 – lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości  w Rokitnie